On ollut Giron johdolla mielenkiintoinen yö.
Cyclingnewsissa tämänpäiväisillä suru-uutisilla oli vain 26 minuuttia väliä.
Mitkä mahtavat olla alkuperäisten tiedotteiden tarkat julkaisuajat
Peruutus oli katsottu paremmaksi uutisoida ensi ?
 Vakiovieras
					
					
						Vakiovieras
					
					
                                        
					
					
						On ollut Giron johdolla mielenkiintoinen yö.
Cyclingnewsissa tämänpäiväisillä suru-uutisilla oli vain 26 minuuttia väliä.
Mitkä mahtavat olla alkuperäisten tiedotteiden tarkat julkaisuajat
Peruutus oli katsottu paremmaksi uutisoida ensi ?
En ehkä sano mitään. En muutenkaan ole ikinä suuremmin tykännyt Di Lucasta.
Ei oo osunu suoneen edellisenä iltana. Harmillinen työtapaturma.
Sellasta..
 Jäsen
					
					
						Jäsen
					
					
                                        
					
					
						 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						Tuli aika hyvää teksti Seliniltä Di Lucasta tuossa Belgian ympäriajon selostuksessa. :-)
 Veteraani
					
					
						Veteraani
					
					
                                        
					
					
						Paras kommentti tähän mennessä on ollut tyyliin, "hienoa nähdä, että douppaajat eivät enää pärjää kun douppaava Di Luca ei pärjää puhtaille kuskeille" muhahahahaaaa! Yksittäistapaus tämä Di Luca kun eihän kukaan enää satsita.
6.7 WTF/kg
Mitäs kaikkea toi DiLuca on saanut aikaiseksi?
-Drugs for Oil 2007 4kk kun oli vähän liian tiiviisti soitellut poliisin kuuntelussa olleen dopingtohtorin kanssa epon käytöstä
-2009 CERAsta 24kk->15kk avustettuaan jossain tutkinnassa
Ja kun 90-luvun puolella on ammattilaisena aloittanut niin onkohan kovin usein ajanut puhtaana koko urallaan(sen verran hyvin menestynyt kuitenkin alusta asti...Lombardian voittoa yms)
 Vakiovieras
					
					
						Vakiovieras
					
					
                                        
					
					
						Mitä ihmettä - eikö doping loppunutkaan tykkänään, kun pahan ruumiillistuma, kaikkien 'aikojen järjestelmällisintä ja systemaattisinta dopingohjelmaa pyörittänyt' Lasse Vahvakäsi tunnusti dopingin ja tuomittiin ikuiseen kadotukseen - "saa..nan tunarit"
 Nöösi
					
					
						Nöösi
					
					
                                        
					
					
						Lance Armstrong @lancearmstrong
Knowing I have 0 cred on the doping issue - I still can't help but think, "really Di Luca? Are you that fucking stupid??"
https://twitter.com/ammattipyoraily
Lassen twiiteistä saa fiiliksen että on pöljää jäädä kiinni eposta, fiksumpiakin tapoja on.
 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						taas vaihteeksi kannanotto: ei ammattiurheilussa tai missään muussakaan huippuurheilussa jää kiinni kunhan käyttää oikeita konsultteja. konsultit kuten yleensä on vaan aika kalliita. kyllä LA sen tietää. kun katto nibalin cadenssia ja vauhtia aika-ajossa, niin aika paljon happea kulutettiin.
 Nöösi
					
					
						Nöösi
					
					
                                        
					
					
						Kari-Pekka Kyrö sanoisi, että amatöörien puuhastelua. Ammattitaitoiset henkilöt pystyvät minimoimaan riskin, mutta Di Luca ei kuulu tähän joukkoon. Tai sitten Il Killerillä on käynyt h-tin huono tuuri. Kyröstä puheen ollen, Suomen hiihtomaajoukkueen ex-päävalmentaja yritti saada suojattejaan Dr. Ferrarin asiakaskuntaan vuosituhannen vaihteessa, mutta legenda F:n hinnasto olisi rasittanut liikaa Kyrön ja suomalaisten lompakkoja.
https://twitter.com/ammattipyoraily
En ole varma, kun brittien understatementeistä ei aina tiedä, mutta yksi tulkinta David Millarin blogikirjoituksesta voisi olla, että Nibali on "viimeinen tähti" - epo-kaudeltako? Linkki
Ja siis varoitus - tuon kirjoituksen voi lukea monin tavoin. Kaipa hän siinä Nibalia ylistää, mutta näitä piikittelytouhuja kotisohvalta katsoessa on tullut jo aika kyyniseksi kaikkiin oksanrapsahduksiinkin.
 Nöösi
					
					
						Nöösi
					
					
                                        
					
					
						 Jäsen
					
					
						Jäsen
					
					
                                        
					
					
						 Vakiovieras
					
					
						Vakiovieras
					
					
                                        
					
					
						Kuuntelin Eurosportilta Peter Selinin kuvausta D. Di Lucan kärystä. Käytti useaan otteeseen termejä "ääliö" ja "idiootti", ja toivoi että kyseistä miestä ei nähdä pyöräilypiireissä enää ikinä. Toivon samaa.
trauma
#DNFnegative
Luin tuossa Voittoja ja valheita kirjan ja jäi aika paskamainen fiilis siitä, miksi Tyler halusi tehdä kirjan. Ensinnäkin tuntui, että Tyler syytti kaikesta Lancea. Tuntuu, että Hamilton on vain suunnattoman katkera Lancelle, kun ei koskaan voittanut oikeastaan mitään, jos vertaa Lanceen.
Toisekseen jos kerran haluaa olla rehellinen ja plää plää.. niin miksei sitten avautunut kun oli doupit päällä ja kolmannekseen suuresti epäilen, että jenkkien mestaruuden voisi voittaa ilman veridopingia. Miksei puhunut suutaan puhtaaksi ja kertonut, kuka on jenkkien "ferrari".
Tämän kirjan jälkeen pelkästään kunnioitus Lancea kohtaan kasvoi, oikea voittaja edelleen mielestäni.
Se asia jäi vähän epäselväksi, että miksi kesken tourin piti tehdä veritankkauksia? Eikö mikro-annokset riittäneet pitämään hematokriittiä riittävän korkealla noin kovassa rääkissä? Ja miten sitten harjoituskaudella? Käsittääkseni se hematokriitti pitäisi olla jatkuvasti yli 50% ja tarvittaessa laimennettaisiin jollain hemohessin vastaavalla aineella tarvittaessa?
Aika läyhää tekstiä oli koko kirja. Olisin mielenkiinnolla lukenut, miten esim:etapin jälkeen toimitaan. Nesteytetäänkö, vai mitä?
Todella paljon jäi vielä kysymyksiä ja tuntui, että tämä oli vain jonkinlainen kosto Lancelle.
PS. En ole Lance fani.
Sellasta..
 Palstajyrä
					
					
						Palstajyrä
					
					
                                        
					
					
						Tukholma syndrooma.
Kun doupataan niin doupataan kunnolla. eli kaikki keinot käyttöön tottakai. Se veripussiboosti on aika iso verrattuna microdosingiinSe asia jäi vähän epäselväksi, että miksi kesken tourin piti tehdä veritankkauksia? Eikö mikro-annokset riittäneet pitämään hematokriittiä riittävän korkealla noin kovassa rääkissä?
Jos kirjan lukee oikein ajatuksella, niin pitäisi sieltä keksiä muitakin syitä. Vaikkapa sen, että Lance edesauttoi Tylerin kärähtämistä käyttäen hyväksi läheisiä suhteitaan UCI:n johtoon. Eli pyysi UCI:tä testaamaan Tyleriä, koska Tyleristä oli tullut liian vakava uhkaaja Lancelle.
Hylkylistalla: Mikrometri, Oatmeal Stout, kivimaa, IncBuff
"Asiatonta. Kaverin itse laatima julkinen hylkylista kertoo jo paljon."
Eikä kai Tyler oman dopinguransa aloittamista laittanut Lancen piikkiin.
 Vakiovieras
					
					
						Vakiovieras
					
					
                                        
					
					
						Ehkä sairaintä tässä vyyhdissä on se, että Lancen lähiporukka on vedellyt naruissa koko pyöräilymaailmaa. Testien takapiruna voi säädellä muitten tekemisiä ja itse asiassa tuloksia. Ei urheilija ole katkera siitä, jos aidosti parempi voittaa. Siitä on, jos toinen voittaa kabinettipelillä.
No kärähtikö Hamiltoni sen takia, että Lance soitti uciin? Oliko edes soittanut? Siellähän Hamiltonille oli sanottu, että anna mennä vaan. Hamilton kärähti sen takia kun joku dementikko Fuenticen klinikalla oli mokaillu jotain vai vetelikö Lance tässäkin asiassa naruista, teidän mielestä?
Mitä tohon kabinetti hommaan tulee, niin jäätyhän se Hamiltonin b-näyte.
Kirjan motiivi oli pelkästään katkeruus ja raha. Sellanen fiilis mulle jäi.
Sellasta..
Kirjanmerkit