Se jarrupinnan kohta on "gold" vaan niin kauan kunnes painaa kunnolla jarrua. Alligaattorin levyhän tuo on.
Se jarrupinnan kohta on "gold" vaan niin kauan kunnes painaa kunnolla jarrua. Alligaattorin levyhän tuo on.
Vanha mutta lihava.
Vähentääkö noiden Alligatorin levyjen käyttö jarrutehoa?
Jep, Alligatorin levyt ovat. Tosiaan kohtuullisen painoiset ja maksoi vain 20 euroa kappale. Jarrupaloja syövät kuulemma kovasti, mutta itse en vielä ole päässyt noita kokeilemaan kuten varmaan pinnoitteesta näkee. Jarruteho kuulemma ihan hyvä?
"Palstapyöräily on yksi vaativimpia pyöräilyn alalajeja, ellei peräti se kaikkein vaativin." © kanttiinin tollo
Noiden kanssa suositellaan käytettäväksi sintrattuja paloja. Eikä ne ainakaan xc käytössä mitenkään erityisen nopeasti kulu.
EDIT: En ole fyysikko, mutta jostain luin, että jarrulevyn kosketuspinta-alalla ei olisi hirveästi merkitystä jarrutustehoon. Selityksenä oli, että jos kosketuspinta-ala on pienempi, on puristusvoima/pinta-ala vastaavasti suurempi. Kuulostaa loogiselta.
greenman muokkasi tätä : 16.03.2010 at 07.27
Suo, kalja ja läski.
Niin, kyllähän se jo koulussa opetetaan ettei pinta-ala vaikuta kitkaan. Mutta sitten kun jarruja aletaan ns. oikeasti tarvitsemaan, alkaa asialla olla merkitystä lämmönsiirron kannalta. Kovin pieni jarrupala joutuu siirtämään/kestämään kaiken lämmön > kärähtää, lasittuu.
Kaar ittelles vaa
Cyclon uudistusprojekti etenee, kun eilen tuli osapaketti #1. Tämä on semmoinen käyttöpyörä tänne hifistelyn väliin
Ohjaamon ja satulan säätö ovat vielä vähän vaiheessa. Myös vaijerit ovat lyhentämättä ja tankoteipit asentamatta, mutta testilenkki on jo ajettu eilen illalla. Uusi ohjainlaakeri puuttuu myös. Pimp-my-cyclo-kuume oli kyllä illalla harvinaisen korkealla, kun piti valita varastosta juuri tämä ketju
Vielä pitäisi päättää laittaako mustat vai punaiset tankoteipit...
In triathlon, the suffering is so central and the other rewards so peripheral that one could only do it for the suffering.
OT jatkuu: eiköhän tuo kullitus kultauksesta puhuttaessa ihan suht validi termi ole. Mulkutus onkin sitten eri juttu.
Noin, nyt on kiekotkin tilattu tenseprojektiin. Kalliiks tulee tää kesän odottelu.
no, ettei mene ihan skeidan länkyttämiseksi niin pistetään nyt näkyville, että kyllä tässä jotain tehdäänkin. Pitkäaikainen projekti nyt taas vähän etenee. Monen muun jutun lisäksi vähän uutta maalia pinnassa.![]()
hyötypyöräilyn puolesta!
No, mustat tuli nyt kuitenkin laitettua. Jotenkin punaiset olisivat kaivanneet vaikkapa punaisen satulan kaveriksi ...vaihdetaan ehkä sitten jossain vaiheessa.
Uusi ohjainlaakerikin tuli jo, mutta toistaiseksi mennään vanhalla. Vaihdetaan tämäkin jossain välissä ennen kesän kuningaslenkkejä![]()
In triathlon, the suffering is so central and the other rewards so peripheral that one could only do it for the suffering.
Ei ollut vakiona. Vakiona tuo oli vanha Peugeotin retkirunko. Runko kävi tuolla Vantaan perällä Ollin (Olli Erkkilä)pajalla käntymässä ja siellä siihen aika paljonkin muutoksia. Työstä siis kiitokset siihen suuntaan.
Idea tuosta rattaasta tuohon tueksi tuli aika randomina mieleeni kun tuo vanha tuki joka tapauksessa lähti irti.
Tänään sitten olen koittanut kehitellä tuohon jotain koristemaalauksia, mutta en ole vielä päässyt itseni kanssa taiteelliseen yhteisymmärrykseen siitä, mitä lopulta haluan.
hyötypyöräilyn puolesta!
Jos tarkottaakin että se on jo valmis ilman koristekrumelureja? Näyttää hienolta mun silmissä tollasena. Saiskos pari kuvatusta "takarattaasta", plz. Jos nyt jotakin kuitenkin lisää niin Jenniferiltä saat sopivan headbadgen http://www.headbadges.com/![]()
"Kaikista seksuaalisista poikkeavuuksista siveys on kaikkein omituisin"
Anatole France
Pikkuhiljaa hommat etenee. Kunhan kiekot löytyis viel jostain mihin DHL ne hukkas.
Oli aikaisemmin puhetta tuolla Tour-lehden testiä käsittelevässä topicissa tästä mun maantiepyöräprojektista. Eli tarkoitus oli tehdä noin 3500 euron budjetilla alle 6,5 kg maantiepeli Giant TCR Advanced rungon ympärille.
Kiekot on vielä ostamatta, mutta näyttäisi ihan hyvin siltä, että tavoitepainoon pääsi ja rahaakin menee vain noin viitisenkymppiä yli budjetin. Toki jotain pieniä osia oli jo ennestään niin niihin ei mennyt rahaa (linkut, topcap, satula käytettynä), mutta jos olisin skorannut kiekot Probikekitin joulualennuksesta 950 eurolla, niin budjetti olisi helposti taipunut vaikka olisi sisällyttänyt noi pikkuosatkin budjettiin.
Alla vähän speksilistaa, hintoja en nyt viitsi eritellä sen tarkemmin. Kiekot punaisella koska paino on valmistajan ilmoittama, mutta niiden pitäisi olla aika lähelle tuon painoiset.
Vaikuttaa kuitenkin vähän siltä, että laitan F5R kiekot kun ostin erilliset treenikiekot matalammalla profiililla (Shimano RS80). Eli takkiin tulee 115 g. Joten lopullinen paino osunee tuonne 6,6 kg kohdille. Siitä on sitten helppo lihottaa sallittuun painoon taakimmilla pullotelineillä ja pikalinkuilla.
Kuviakin tulee varmaan jossain vaiheessa. (Jos nyt haluatte nähdä?)
kaveri muokkasi tätä : 25.03.2010 at 23.40 Syy: meni -> menee
Fixed-gear bikes are a gateway drug to all forms of cycling
Itselläni on samankaltainen kokoopano. Runko vain on Scottin CR1 Pro ja putkiosat Ritcheyn WCS:ää. Painon puolesta ainoa ero tulee haarukasta, joka Scottissa on ankkurimainen ja painaa lähes puoli kiloa. Ja paino on minullakin 6,6 kiloa FFWD:n F4-kiekoilla.
Ja laitahan kuvia esille. TCR on hyvännäköinen pyörä ja ei se kovin sutta voi olla noilla osilla.
Kiitos.
Näyttää siltä, että mitään kovin isoa koristelua ei tule, mutta kuvatus tuohon keulalle ja pieniä yksityiskohtia tuonne muhvien luo. Mitä enemmän tuota puhdasta pintaa on katsellut on tullut olo, että sen haluaa säilyttää.
Tässä nyt alkuun yksi kuva tuosta rattaasta, joskin aivan siinä alkumetreillä ilman tarkempia hiontoja/maaleja. Tarkoitus olisi tässä aivan lähipäivinä ottaa parempia kuvia joten pistän niitä sitten.
![]()
hyötypyöräilyn puolesta!
Omakin projekti alkaa olla pikku hiljaa valmistumassa.
Liikkeelle lähdettiin tästä:
Ja nyt ollaan tässä:
Vielä viimeistelyjä, mm. jarruletkujen lyhentäminen ja sitten ajoasennon säätöä.
Paino kuvan mukaisessa kunnossa 10,44kg.
![]()
aika eeppistä...
jos Epicin runko joskus pettää niin onko se sitten Epic Fail ?
Vanha mutta lihava.
-mustikan- Epikki on kyllä hiano!![]()
- Heroes are ordinary people in extraordinary situations doing the right thing -
On kyllä hieno toi Epic. Jotenkin tykkään tosta vanhan ulkonäöstä enempi kuin siitä uudesta.
"Palstapyöräily on yksi vaativimpia pyöräilyn alalajeja, ellei peräti se kaikkein vaativin." © kanttiinin tollo
Kirjanmerkit