Ainakin Teivaalanharjulla päin oli viime käynnillä jonkin verran usean metrin levyistä latupohjaa pathina/footwaynä, esim.:
https://www.openstreetmap.org/way/208600461. Tuossa tosin ei ole leveystagia, enkä paikan päältä mittoja muista enää, mutta jos on luisteluhiihdolle pohjat niin tuskin ihan peuranpolku kyseessä. Samaa ongelmaa esiintyi ainakin Kaupin suunnilla aikanaan, mutta siellä taitaa olla tilanne hiukka parantunut. Suolijärvellä näkyisi yhä olevan 3-metrinen pyöräilyn s footway myös.
Esimerkki leveyden huomioivasta viivanmäärittelystä löytyy täältä
https://github.com/TapioKn/MTB-kartt...and_tracks.mss riveiltä 62–106. Tarkemmin ottaen '[type='track'],[width>=2.0]', minkä perusteella kartalle piirtyy trackin pitkä katkoviiva jos väylän tyyppi on track TAI leveys on vähintään kaksi metriä (autotiet ym. on rajattu pois jo ennen tuota tarkistusta). Kaikki footwayt/pathit/footpathit piirretään tuossa tyylissä patheina jos niillä on mtb:scale-tagi eikä pyöräilyä ole kielletty.
Samassa repossa on myös
roads.mss, jossa on määritelty footwayn piirtäminen silloin, kun sillä ei ole mtb:scalea. Tällöin, jos footwaylla ei ole myöskään pyöräilyä kieltävää merkkiä, piirtyy se punaisella katkoviivalla erottuakseen patheista, jotka ovat ensisijaisesti metsäpolkuja ymv. Jos footwaylla pyöräily on kielletty (bicycle=no/access=no/access=private), eli kyseessä on todella jalkakäytävä tai sinne ei muutoin sovi mennä, piirtyy se punaisella pisteviivalla.
Tuossa näkyy kyseiset viivatyylit käytännössä, kun on hieman monimutkainen sanoin selittää.
Kuten koodeista näkyy, siltojen ja tunnelien jne. kanssa näistä määritelitanioista tulee kohtuullisen pitkiä eri yhdistelmien kattamiseksi... etenkin, koska pathia ja footwayta on karttadatassa käytetty niin kirjavasti, että käytännössä ero pitää päätellä muista tageista. Edellä kuvatuista path/track-osio on suht helposti irrotettavissa, mutta mtb:scalettomat footwayt on tuossa tyylitiedostossa leivottu varsin kiinteästi muiden tiemääritelmien kylkeen.
Kirjanmerkit