VelobePirkanPyöräilyGiantElectrobike
Sivu 115 / 116 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 15 65 105 113 114 115 116 ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 3.421 - 3.450 / 3465

Aihe: Mikä asia EI yllättänyt sinua tänään?

  1. #3421
    Liittynyt
    08/2013
    Viestit
    1.438
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti uljaa Katso viesti
    Eikä ole. Perehdyt vähän asiaan ja toteat, että suomen käyttämä malli antaa ruotsista ihan samoja tuloksia, kun ruotsin mittaukset. Tämä toki selviää jo tuosta linkittämästäsi jutusta.

    Paskaakos LUKE sille mahtaa jos suomessa maankäyttö poikkeaa ruotsalaisesta huonoon suuntaan.
    Tai sille, että poliitikot valitsi, että toteutetaan EU:n asettamat päästövähennystavoitteet - ei vähentämällä päästöjä, vaan nojaamalla hiilinieluun - ja että ei varmistuttu siitä, että tosiaan on olemassa joku nielu, mihin nojata.

    Ja sitten se oleellisin lainaus tuosta jutusta
    "Suomessa on Ruotsia enemmän turvemaita ja suurempi osa niistä on ojitettu metsätalouskäyttöön. Tämä on olennaista päästölaskelmien kannalta. Ojitetut suot ovat nimenomaan suuria päästölähteitä, Mikola sanoo."
    Ja tuo pätee ihan mittaamallakin. Päästölähteitä turvemetsien pohjat on ruotsissakin. Kivennäismaat paremmassa iskussa.

    Ei kylläkään yllättänyt yhtään, että tämänkin asian halusi tietyt tahot ymmärtää tahallaan väärin ja että iso porukka sitä perinteistä öyhösakkia nieli propagandan ja nosti hillittömän haloon. Kaikilla mahdollisilla foorumeilla.

    LUKE otti nimenomaan turvemaille tarkemman mittausjärjestelmän käyttöön pari vuotta sitten ja jos muistan aikaisemman lukemani oikein tämä on nyt pääsyy siihen miksi hommat näyttää nyt huonommalta kun aikaisemmin, eli nyt on kyse vaan laskemisesta ja mittaustavasta, ei siitä että päästöt ovat mitenkään muuten dramaattisesti muuttuneet. Toki rajan toiselta puolelta ei saa enää kompensaatiota kun ostamisen sijaan pitää hakkaa omia puita. Toki yhdellä maapallolla ollaan eikä sillä ole maan rajoista väliä, samoja puita ne on.

  2. #3422
    Liittynyt
    02/2018
    Viestit
    200
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Aakoo Katso viesti
    Missä kohti tuossa jutussa mainitaan, että tämän uudistetun Suomen laskentamallin ja Ruotsin mittausten antamat tulokset ovat ihan samoja?
    No ei "ihan" samoja, mutta "hämmästyttävän" samankaltaisia.

    Molemmilla tavoilla ruotsissa siis metsät vielä nieluja ja suomessa ei. Syykin selviää jutusta. Suomalainen turvemaankäyttö.

    Uusi malli lisäksi vanhaa tarkempi ja antaa siis huonomman hiilitaseen kun epätarkempi vanha malli. Jos malli on entistä tarkempi, virhemarginaali on aiempaa pienempi. Tutkimus on vienyt mallia parempaan suuntaan, vaikka mallin antama tulos on suomen kannalta huonompi.
    Mutta onko se viestintuojan vika?

    Lähetetty minun SM-A525F laitteesta Tapatalkilla

  3. #3423
    Liittynyt
    01/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    2.695
    ^Siis jutussahan kerrotaan, että tulokset ovat olleet aikaisemmin samansuuntaisia. Eli siis sen vanhan laskentamallin ja ruotsalaisten mittausten tulokset.

    Luken tutkimuspäällikkö toteaa, että erot ovat nyt niin suuret että se vaatisi perusteellisen selvityksen. Eli eivät itsekään tiedä, miksi tulokset poikkeavat niin paljon ruotsalaisten tuloksista.

  4. #3424
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    16.259
    Niin siis Ruotsalaiset ovat vaan miettineet tätä juttua vähän pidempään ennen tulosten julkaisua. Oikeastaan aika hauskaa, että valtiot saavat itse päättää mitä mallia käytetään. 2mrd edestä hauskaa.

  5. #3425
    Liittynyt
    01/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    2.695
    ^Ihan pelleilyä, niinkuin EU:n kuviot nykypäivänä noin muutenkin. Siis on ok, että pyritään laskemaan päästöjä mahdollisimman realistisesti, mutta jos jokainen valtio laskee miten huvittaa ja siirrellään jotain miljardiluokan kompensaatiomaksuja sen perusteella valtioiden välillä, niin ei mitään järkeä.

  6. #3426
    Liittynyt
    10/2022
    Viestit
    1.435
    Niin varmaan, mutta (1) onko meillä tässä kenties mukana hieman toiveajattelua siitä että Ruotsinkin metsistä tulisi päästölähde, jos siellä käytettäisiin meikäläistä laskentamallia, ja (2) tekeydymmekkö yksinkertaisiksi, jos uskomme että mikä tahansa lasku- tai arviointitapa menisi läpi?


    PS Ilta-Sanomien juttu on milteipä malliesimerkki siitä miten tiedeasioista on vaikea kirjoittaa niin että (a) asiat olisivat maallikoille ymmärrettäviä, ja (b) asiat eivät olisi tulkittavissa sekä suuntaan että toiseen (kuten esimerkiksi nyt uljaa ja Aakoo ovat tehneet).
    Opulus muokkasi tätä : 04.02.2025 at 14.49 Syy: Lipsuslapsus (hiilinielu) korjattu (päästölähde).

  7. #3427
    Liittynyt
    06/2024
    Viestit
    1.281
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
    Niin siis Ruotsalaiset ovat vaan miettineet tätä juttua vähän pidempään ennen tulosten julkaisua. Oikeastaan aika hauskaa, että valtiot saavat itse päättää mitä mallia käytetään. 2mrd edestä hauskaa.
    Oliko Satu Ruotsalainen vai kuka?

  8. #3428
    Liittynyt
    02/2018
    Viestit
    200
    (1) Ruotsin metsät ovat ruotsalaisella mittaustavalla hiilinielu, ja niin olisivat suomalaisella Yasso -mallinnuksellakin.
    (2) Valitettavasti näyttää siltä, että läpi menee vertailu, jossa vertailumenetelmät eivät ole yhteismitallisia. Valitettavaa on se, että suomalainen malli ei ole tarkin ja sitä käyttää moni muukin maa. Emme voi tietää, mihin suuntaan se mahdollisesti minkäkin maan kohdalla tulosta vääristää.

    Fakta vain on se, että suomessa metsänkäsittelytavat ovat maaperän hiilen kannalta epäoptimaaliset, puutuotteet valitettavan lyhytikäisiä (vain n. 11% kaikesta hakatusta puusta käytetään päätyy saha- tai levytavaraksi ja siitäkin vielä osa n. 10% eli 1% kaikesta hakatusta puusta raksan hukkapätkää, joka menee energialaitokselle ja osa muottilaudoiksi yms, joilla sama kohtalo). Eli alle 10% puiden kasvaessaan sitomasta hiilidioksidista jää puun hakkuun jälkeen hiilivarastoon, yli 90% palaa kiertoon. Jos samaan aikaan metsänkäsittelytapa ja erityisesti turvepohjien metsien hoito aiheuttaa päästöjä maaperästä, ei tarvitse ihmetellä, jos vaakakuppi keikahtaa kokonaisuuden osalla päästön puolelle. Ei paljoa, mutta kuitenkin.

    Ongelma on siis metsänhoitotavan lisäksi teollisuuden rakenne. Jalostusarvo on matala. Sellu ei tuota rahaa, eikä sido hiiltä.
    Metsäteollisuuden arvontuotto €/m3 on puolittunut 2000 -luvulla. Osin siihen vaikuttaa puun hinnannousu, mutta isompi tekijä on teollisuuden jalostusarvon lasku. Tehdään bulkkia ja myydään raaka-ainetta korkeamman jalostusarvon tekijöille. Metsäsektori syyttää LuKen laskelmia, eikä katso peiliin. Melko neuvostoliittolaista menoa, että tieteen pitäisi asettua palvelemaan taloutta siten, että ensin päätetään haluttu tulos, tässä tapauksessa voimakas metsien hiilinielu, ja tieteen tehtävänä olisi keksiä laskentamalli, jolla se tuotetaan huolimatta vallitsevasta todellisuudesta.

  9. #3429
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    16.259
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Aakoo Katso viesti
    ^Ihan pelleilyä, niinkuin EU:n kuviot nykypäivänä noin muutenkin. Siis on ok, että pyritään laskemaan päästöjä mahdollisimman realistisesti, mutta jos jokainen valtio laskee miten huvittaa ja siirrellään jotain miljardiluokan kompensaatiomaksuja sen perusteella valtioiden välillä, niin ei mitään järkeä.
    Näinpä. Ruotsin mittaustavassa puhutaan viiveestä. Viive on hyvä. Muutaman vuoden päästä tuohon saadaan varmaan jotain järkeä ja ruotsalaisten ei tartte maksaa.

    Pakkohan näihin oikeasti joku järki on saada. Kyse on mielettömistä rahoista.

  10. #3430
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti uljaa Katso viesti
    tieteen tehtävänä olisi keksiä laskentamalli, jolla se tuotetaan huolimatta vallitsevasta todellisuudesta.
    Tässäpä taitaa olla koko jutun idea. Mites jos ei keksittäis mitään vaan mentäis sinne metsään kuten ruotsalaiset ja mitataan ihan livenä kuinka asianlaita on? Vai onko se jotenkin liian yksinkertaista ja epätieteellistä?

  11. #3431
    Liittynyt
    02/2018
    Viestit
    200
    Ensin pitäisi rahoittaa mittaustutkimus.
    Saattaisi olla kannattavaakin tai sitten ei. Kuka takaa, että mittaamalla tulos paranee?
    Nythän malli tarkentui ja tulos huononi.
    Ruotsin metsät on olleet pitkään parempi hiilinielu.

    Ja suomessakin mitataan. Mittausdataanhan esim käytetty turvemaiden päästöarviomalli tier-3 perustuu.

    Luken Juha Mikkola avasi tätä Xssä pitkällä ketjulla. Tuloksia ja mittausmenetelmiä verrataan ruotsin kanssa. Menetelmien välistä epätarkkuutta on verrattu, eikä siinä ole merkitsevää eroa.
    Mittausmallissa epätarkkuus liittyy näytteenoton tarkkuuteen. Yasso-mallissa puuston karikkeentuoton arvioimiseen.

    Tuskin saataisiin mittaamallakaan metsistä hiilinielua, jos mitään muuta ei muuteta.

  12. #3432
    Liittynyt
    02/2013
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    1.146
    Miten huonoja tuotteita rakennusteollisuus nykyää tekee, tällä kertaa kotimainen hana valmistaja. Uusimpaan hanaan vaihdetta jo astianpesukoneen vipu ja nyt pitäisi vaihtaa tiivisteitä kun tiputtelee.
    Muut hanat ovat reilusti yli kaksi kertaa vanhempia eikä niille ole tarvinnut tehdä mitään.

  13. #3433
    Liittynyt
    08/2008
    Paikkakunta
    Uusimaa
    Viestit
    448
    Rakennusteollisuus ei tee keittiöhanoja ja esim. Oraksen Safira 103FS keittiöhanan valmistusmaa on Puola.

  14. #3434
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    20.378
    ^Käsittääkseni Oraksella ollut jo pitkään tytärtehdas Puolassa ja tuskin se huonompia kuin kotimaisetkaan.
    Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...

  15. #3435
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    20.444
    Internetin tyypit on sekaisin.


  16. #3436
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Internetin tyypit on sekaisin.
    Musta koko maailma on seonnut.

    Laitoin muutama päivä sitten mun vanhan blogin silppuriin, facebook meni jo aikoja sitten, stravan ja vuosien ajot menivät myös. Keskustelupalstat on ajanvietettä, kunnes ei enää huvita.

    Mutta harrastusten tueksi internet on aivan ehdoton: kaikki informaatio on helposti saatavilla. Muistan hyvin ajan, jolloin kirjoilla ja harrastelehdillä oli iso merkitys. Silloin joskus harrastamisen sykli oli vuosia, nyt se on ennemmin kuukausia.

  17. #3437
    Minua ei yllätä syrjintä työpaikoilla.
    skeptinen realisti



  18. #3438
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    20.378
    ^Ja siihen löytyy useita syitä, siis ei myöskään yllätä lainkaan!
    Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...

  19. #3439
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    20.444

  20. #3440
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    20.378
    ^ Korvaus vastuu, vitun kivaa sitten viiskymppisenä maksaa nuoruuden iditoottimaisuuttaan.
    Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...

  21. #3441
    Pyytävät vain puolet siitä mitä jää jäljelle, eli ei ihan kaikkea. Kyllähän tuohon jo kannattaisi tarttua.
    30T

  22. #3442
    Liittynyt
    07/2024
    Viestit
    335
    XXL:llään palautin käsineet kun huomasin, että niissähän on muovi pitämässä käsistä tuleva kosteus käsineen sisällä. Siis wind- & waterproof laput.

    Myyjä sanoi, että rahat palautuksesta näkyy reilun viikon päästä tilillä. Kysyin mikähän siinä noin pitkään kestää. Myyjä vastasi, että rahan siirrot pankkien välillä vie aikaa. Vastasin, että siirrothan onnistuu max. parissa päivässä ja taitaa rahat kiertää veroparatiisisaaren kautta. Myyjä vastasi, että XXL on Norjalainen firma. Vastasin, että niin varmaan on, mutta minne on rekisteröity sijoitusyhtiö, joka omistaa XXL:n osakkeet ja vahvasti veikkaan että se on jossakin veroparatiisissa.

    No pitihän asia tarkistaa... XXL:n melkein kokonaan omistaa Altor -niminen sijoitus/holdingyhtiö: https://fi.investing.com/equities/xxl-asa-ownership ja sehän on Jerseyn veroparatiisissa: https://altor.com/contact . Eipäs tullut yllätyksenä.

    Paljon on ao. firman "about us" www-sivulla yleviä periaatteita, toimintatapoja, arvoja ja muuta maailmoja syleilevää hyvesignalointia, mutta eipä ole mainittu ketkä omistavat Altor:n omistavat ja kenen rahoja on tarve kierrättää veroparatiisifirma kautta.
    Nimimerkillä 'yedi' vuosia sitten. Wanha salasana on unohtunut, niin jatketaan uudistetulla nimimerkillä...

  23. #3443
    XXL lakihahmot koittivat kaataa Sipoolaisen yrittäjän karhu ja vesi tuossa taannoin. Asiasta eivät lehdet innostunut eikä monet muutkaan.
    skeptinen realisti



  24. #3444
    Liittynyt
    10/2008
    Viestit
    1.753
    [QUOTE=samooja;3287025]Sipoolaisen yrittäjän karhu ja vesi

    Sen verran kryptinen ilmaisu että avaatko hieman.

  25. #3445
    Liittynyt
    08/2013
    Paikkakunta
    oobo
    Viestit
    1.776
    ^bear and water, melontapuoti Sipoossa.

  26. #3446
    Liittynyt
    10/2022
    Viestit
    1.435
    ^ Miksi asia ei yllättänyt sinua?

    Ja tietysti: mikä esti kertomasta asiasta yhtään sen enempää?

  27. #3447
    Liittynyt
    07/2024
    Viestit
    335
    Niin tosiaan... Mitä siellä tapahtui?
    Nimimerkillä 'yedi' vuosia sitten. Wanha salasana on unohtunut, niin jatketaan uudistetulla nimimerkillä...

  28. #3448
    Liittynyt
    06/2024
    Viestit
    1.281
    Että paketin saapumisilmoitus tulee suunnilleen samalla hetkellä, kun avaat kotioven töistä tullessa.

  29. #3449
    Liittynyt
    02/2016
    Viestit
    1.095
    ^ Mulla menee silleen, että olen tullut lenkiltä ja käyny suihkussa, niin sitten puhelin kilisee.

  30. #3450
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    20.444
    Hiihtolihat kipeytyy hiihtämällä.

    No, kaipa se lähtee millä on tullutkin. Jos kokeilis.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •