Avautumista vaikeast elämästä liikenteessä
Nyt on itsellä tarve avautua, vaikka vaikea elämä olikin autoilijalla.
Tarvetta lienee myös ketjulle muustakin avautumisesta kuin yhdistetyllä pyörätiellä ja jalkakäytävällä a.k.a. kevyen liikenteen väylällä. En löytänyt aiheesta aiempaa ketjua.
Paikka siis kaupungissa (Valtuustokatu, Järvenpää), moottoriliikenteen kannalta umpikuja, ja vieressä jalkakäytävä, ei pyörätietä (ainakaan liikennemerkkien mukaan). Ajan sitten siinä rauhassa fillarilla pyöräperäkärry perässä ja lapsi jonossa takana. Ja sitten sieltä umpikujan perältä parkkipaikalta lähtee musta bemari, joka kokee tarpeelliseksi soittaa torvea. Vauhdit hitaita, ja huudan sitten onko ongelma.
Keskustelu etenee about niin, että enkö tajua ajavani autotiellä ja kuulemma kaikki muut pyöräilevät jalkakäytävällä siinä kohtaa. (Omat havaintoni tosin ovat about 50/50.) Ja että enkö tajua mitä tapahtuu jos auto ajaa lapseni päälle. Yritys selittää siinä, että näin tässä lain mukaan ajetaan ei tainnut tuottaa tulosta.
Vaikeaa on kyllä itselläkin suhtautua huumorilla tuollaisiin keskusteluihin.