above_forum

Collapse

Pyöränlukko ei aukea, auttakee! :(

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • kyklooppi
    • 04/2026

    #1

    Pyöränlukko ei aukea, auttakee! :(

    Jees. Elikkä käytössä on tuommoinen Citadel-merkkinen järeä U-lukko. Lukko alkoi alkuunsa reistailla siten, että avainta piti pyöritellä edestakaisin pesässä ennen kuin lukko aukeni. Pääsääntöisesti kuitenkin aukeni normaalisti, joten jatkoin lukon käyttämistä. Nyt kävi sitten niin, että avain pyörähtää pesässä "normaalisti", mutta lukko ei avaudu. Avain siis uppoaa silmämääräisesti perille asti ja pyörähtää käsittääkseni täyden matkan. Olen kokeillut öljytä pesän ja oikoa "lukkopaloja" pienellä ruuvimeisselillä, mutta tuloksetta.

    Lukko on vieläpä melko uusi. Käsittämätöntä sinänsä, mutta myös tämän lukon edeltäjä, Kryptoniten u-lukko tilttasi tismalleen samalla tavalla! Tässä tapauksessa sain lukon kuitenkin auki vielä pyörittelemällä avainta pesässä aikansa. Nyt ei lähde millään.

    S*atanan, s*atana!
  • Grandi66
    Aktiivijäsen
    • 05/2006
    • 1185

    #2
    Rälläkällä poikki, tosin voi mennä muutama laikka. Nim. Kokemusta tuollasen pätkimisestä.
    fillari10.blogspot.fi
    www.kareisenpyorakorjaamo.net
    Itse yrittäjä

    Comment

    • kmw
      Palstajyrä
      • 10/2006
      • 3569

      #3
      Jos paikallinen pelstuslaitos on kiltti niin auttavat. Niillä on voimapihtejä joilla katkeaa kaikki leukoihn mahtuva.
      "Kaikista seksuaalisista poikkeavuuksista siveys on kaikkein omituisin"
      Anatole France

      Comment

      • JustinTime
        Vakiovieras
        • 12/2011
        • 65

        #4
        Voisivatko ne kaaren koloihin nojaavat lukituspalat/-kuulat olla jumissa, ja itse lukkopesä olisikin kunnossa? Itse kokeilisin valuttaa tankoja pitkin irrotusöljyä sisään, sitten hetken päästä vähän ravistelua ja vasaralla hellää koputtelua, jonka jälkeen uutta avausyritystä.

        Comment

        • IhanSamuliVaan
          Nöösi
          • 09/2014
          • 22

          #5
          Auton tunkki väliin ja eikun kammesta. Kaikki U-lukot ehkä Krypton NY;tä lukuunottamatta aukee...
          Ei tää tästä

          Comment

          • JK71
            Vakiovieras
            • 11/2011
            • 274

            #6
            Olen joskus kuullut että lukkopesiä pitäisi voidella vain lukkoöljyllä. Ainakin Abloy-lukot tykkäävät kyttyrää muista öljyistä ja sisuskalut alkavat jumittaa - isäni kokeili joskus aikoinaan CRC:tä tai ompelukoneöljyä ja jumiin meni. Ilmeisesti liittyy toleransseihin ja öljyjen viskositeettiin, tunkeutuvuuteen tms.
            Voisi ehkä kokeilla vielä lukkoöljyllä voitelua, jos se syrjäyttäisi irrotusöljyn ja kertyneen lian tms., joka jumitaa sisuskaluja?
            Oletko nahnyt varastettua fillariani?
            Metallinvihrea -97 Tunturi Kayapo
            -hopeinen 70mm Marzocchi keula
            -hollowtech keskio
            -mustat DMR V8 avopolkimet

            Comment

            • pete+
              Vakiovieras
              • 05/2007
              • 130

              #7
              Onhan avain oikea?
              Moskaa lukkopesässä?

              CRC tai vastaava rasvaton elekroniikka puhdistys spray on hyvä irroittamaan jos on erehtynyt laittaan jotain ketjyöljyä tai vastaavaa joka luottimen haihtuessa tahmaa.
              Lämmittäminenkin voi auttaa jos on pahasti pikeentynyt ja ei ole muoviosia.

              Murtokikkoja en lähtisi foorumilla kehittelemään.

              Comment

              • HMK
                Aktiivijäsen
                • 06/2002
                • 2344

                #8
                Jos on tarpeeksi arvokkaan näköinen pyörä, niin kokeile näin: Viet pyörän sopivaan paikkaan kaupungille ja jäät sivummalle kytikseen odottamaan. Kun lukko on aukaistu, ilmestyt paikalle, kiität auttajaa ja polkaiset pois.

                Ja tosiaan, lukkoihin vain lukkoöljyä. Muista tulee aikaa myöten tahmaa.
                -

                Comment

                • Halloo halloo
                  Aktiivijäsen
                  • 06/2011
                  • 1707

                  #9
                  Laitan yksityisviestin kuulemastani kikasta.

                  Comment

                  • Mars

                    #10
                    Lapset hukkasivat yhden ja minä toisen avaimen (Basta U-lukko, "nippusiteillä" kiinni rungossa). Onko Tattarisuo ainoa vaihtoehto vai saisiko lukon väännettyä rikki esim. toisella avaimella?

                    Comment

                    • hcf
                      Palstajyrä
                      • 11/2015
                      • 4439

                      #11
                      basta ja axa sama asia?

                      Comment

                      • Mars

                        #12
                        Olisinkin ollut niin kaukaa viisas että olisin kopioinut avaimen numeron!

                        Comment

                        • maalinni
                          Veteraani
                          • 07/2010
                          • 5747

                          #13
                          Alkujaan tämän lähetti Mars Katso viesti
                          Lapset hukkasivat yhden ja minä toisen avaimen (Basta U-lukko, "nippusiteillä" kiinni rungossa). Onko Tattarisuo ainoa vaihtoehto vai saisiko lukon väännettyä rikki esim. toisella avaimella?
                          No ei varmasti saa toisella avaimella väännettyä, mitä hyötyä niistä lukoista silloin olisi? Kuten yllä mainittu, niin rälläkkää peliin.

                          Comment

                          • Anniina78

                            #14
                            Heikosti lähtee jos ikinä rautasahoin tmv. Siirrettävät aggregaatit ja timantinleikkaus laikat, ni katkee kaarilukot ja kiinteet lukot jos avain hukkunut. Stadissa P. Pyörä ja autopalveluna halvalla Anyhelp katkaisee lukot. Nopeeta ja halpaa, ei maksa vaivaa lähtee hinuttamaan lukkoa vippaskonstein.

                            040 96 96 8 96 lukon avaus
                            0408610821

                            Comment

                            • The flying Chocobo
                              Jäsen
                              • 10/2014
                              • 782

                              #15
                              Suhteellista tuo hinta 33€. Vaan mitenköhän yritys varmistaa että tilaaja on rehellisellä asialla? Kyllähän tuosta tiliä joku tekisi etsimällä vähän paremman fillarin ja tilaamalla aukaisun.
                              Sika joka ei pyöräile on vain pelkkä sika

                              Comment

                              Working...