above_forum

Collapse

Polar Grit X

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • Kihap

    #16
    Alkujaan tämän lähetti maalinni Katso viesti
    Fitness fämily, oiskohan joku grit x:n alapuolelle?
    Saattaisipa ollakin jotain edullisempaa.

    Sain juuri V800:n lopettamaan viime torstain tennistreenin, kun meni alle 10% power ja sulki GPS:n. Nyt toimii ainakin kellona. Edelleen pari vasemmanpuoleista nappia toimimattomia (valo ja treenin lopetus). Kyselin jo Grit X:ään liittyen mm. H7-sykevyöstä Polarilta paheksuen samalla V800:n kestävyyttä. Olivat ohjaamassa huoltoon hinta-arviota varten, mutta en taida sitä tehdä.

    Hämmästyksekseni H7-sykevyö kuulemma toimii Grit X:n kanssa.

    EDIT: Tosiaan Polar Unite on 150 euron peruskello. https://mobiili.fi/2020/06/30/polar-...-polar-uniten/
    Last edited by Vieras; 30.06.2020, 16.14.

    Comment

    • nure
      Moottoriturpa
      • 02/2005
      • 21954

      #17
      Itsellä kyllä V800 toimii ja toimii mutta kiva hankkia jotain näpereltävää uutta joten Grit taitaa mennä hankintaan. Loppupeleissä tuollainen peruskello riittää usealle joten ihan ok siirto Polarilta tuo Unite.
      Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...

      Comment

      • maalinni
        Veteraani
        • 07/2010
        • 5754

        #18
        Aika nihkee ilman gps:ää

        Comment

        • hcf
          Palstajyrä
          • 11/2015
          • 4439

          #19
          Alkujaan tämän lähetti maalinni Katso viesti
          Aika nihkee ilman gps:ää
          Noh mulla on kyllä kännykkäki aina mukana. Sitähän se hyödyntää gps:ään. Tiä sit syökö kännyn akkua paljon

          Comment

          • maalinni
            Veteraani
            • 07/2010
            • 5754

            #20
            Itellä ei ihan aina mukana ja varsinkaan juostessa en halua sitä taskuun heilumaan. No eipä tota kelloa ole minun onneksi pakko ostaa. Kaipa tuo on ryhmäliikuntaihmisille suunnattu.

            Comment

            • F. Kotlerburg

              #21
              Eiköhän tuo ole suunnattu ihan jollekin muulle kuin spandexhikisakille. Eipä tullut yllätyksenä taas, että täällä valitetaan, vaikka Polarin mallistossa on nyt kelloja luultavasti ihan tarpeeksi hikitreenaukseenkin, mutta itkettäähän se, että ei voi ostaa sitä viimeksi julkaistua.

              Comment

              • maalinni
                Veteraani
                • 07/2010
                • 5754

                #22
                ^ Onko pakko olla noin provosoiva kirjoitustyyli?

                Comment

                • Kihap

                  #23
                  Torstaina tilaamani Grit X seikkailee nyt Leipzigissä. Eilen lähti Amsterdamista. Tiistaina pitäisi olla kädessä. Seuraavaksi varmaan Latviaan tai Liettuaan.

                  Comment

                  • nure
                    Moottoriturpa
                    • 02/2005
                    • 21954

                    #24
                    ^Ole tytväinen ettei Royal Mail kuljeta, olisi voinut käydä jenkkilässä ja Jamaikallakin mutkan tekemässä...
                    Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...

                    Comment

                    • maalinni
                      Veteraani
                      • 07/2010
                      • 5754

                      #25
                      ^^ Eikö se ollukin seikkailukello?

                      Comment

                      • Kihap

                        #26
                        Alkujaan tämän lähetti Kihap Katso viesti
                        Torstaina tilaamani Grit X seikkailee nyt Leipzigissä. Eilen lähti Amsterdamista. Tiistaina pitäisi olla kädessä. Seuraavaksi varmaan Latviaan tai Liettuaan.
                        Eiköhän tuo DHL kuljeta kohtalaisen "siististi" Liettuan ja Latvian kautta Suomeen. Tiistaina pitäisi saapua. Eiköhän sieltä aja iso rekka pihaan ja pumppukärryllä kuljeteta loppumatka.

                        Seikkailukello seikkailijalle. Kunhan ei jää seikkailemaan.

                        EDIT: Ei jäänyt seikkailemaan. Tänään tuli pakettiauto pihaan. Lataus ja synkronointi menossa. Leipzig - Helsinki - Turku - Salo oli reitti.

                        EDIT2: En saanut yhdistymään kännyn Polar Flow:hun ennen kuin poistin sovelluksen ja asensin uudelleen. Yritti sinnikkäästi yhdistää V800:een. Asetukset-kohtaa en meinannut löytää. On näköjään vasemmalla alempi nappi.
                        Last edited by Vieras; 07.07.2020, 17.08.

                        Comment

                        • Kihap

                          #27
                          Eilen tuotiin Polar Grit X pihaan pakettiautolla. Pikkuisen on napit ja kosketusnäytön toiminta Grit X:ssä hakusessa vielä. On tekniikka (ja ohjelmisto) harpannut melkoiset askeleet vuodesta 2014, jolloin suomalaiset saivat olympialaisiin käyttöönsä V800 kellot.

                          H7 sykevyö asentui helposti. Polar Flow oli ensin poistettava kännykästä, muuten haki koko ajan pelkästään V800:a sieltä. Sitten lähti pelittämään.

                          Erilaiset kelloasetukset tulevat helposti näkyviin pyyhkäisemällä sivuille. Yhdessä on se säätila reunoilla tunneittain. Serene (hengitysharjoitus 6 krt/min) oli sen verran tehokas, että toisella kokeilukerralla nukahdin hetkeksi.
                          Mitään treeniä en ole vielä päässyt kokeilemaan. Jatkuva sykkeenseuranta päällä. Siitä huolimatta akku jossain 87% tienoilla vielä.

                          Yöllä ollut 49 alhaisin syke. En edes tiennyt, että menee niin alas. Unta analysoi ihan kiitettävästi, jos siitä nyt itse pystyy mitään päättelemään kellon hyvyydestä. Suurin ero V800:aan on ehkä siinä, ettei tarvitse odotella tietojen "analysointia" kuten V800:lla (enkä tarkoita mitään syvällistä juttua), kun piti ensin siirtää kännyyn (ei yleensä toiminut) tai PC:lle. Toki treenin päätteeksi näki V800:ssakin muutamia perustietoja.

                          Comment

                          • JPK-works
                            Vakiovieras
                            • 10/2013
                            • 91

                            #28
                            mittari ollut vajaa kaksi kuukautta ja hyvälle laitteelle se vaikuttaa.
                            Näyttö on selkeä, ranneke miellyttävä ja yleistuntuma laadukas.
                            Toki vertailukohtana on edellinen mittari (RC3 GPS), joka oli käytössä 6-7 vuotta eli tuli hypättyä nykyaikaan mittareissa.

                            Pari ongelmaa on tullut eteen;
                            - Eilisen harjoituksen jälkeen tallentui kelloon ja näin sen yhteenvetotiedot normaalisti. Mutta tänään ei näkynyt kellossa, eikä synkkaantunut flow:n kanssa. Käytän vain johto-läppäri yhteyttä. Tämä voi olla näppivirhekin, eli jos ole vahingossa painanut poista-nappia (tosin en tiedä, mikä se edes on).
                            - Kahdella edellisellä harjoituksella kadenssimittaus lakkasi toimimasta lähes alussa (tallentuneessa ajassa 2min 25sek), eilisessä kesti varmaan saman aikaa päällä. Flow:ssa kadenssi näyttää 2:25 -> nollaa. Ongelma ei liene anturin asennossa, koska uudella lenkilläkin se alkoi siis mitata.
                            Anturi on aivan uusi (alle 2 kk) eli ei pitäisi olla patteriongelmakaan.
                            Laitoin äsken kyselyä Polarin tukeen, katsotaan, mitä vastaavat.

                            Saako Flow:ssa tai mittarissa asetettua kadenssimittaukseen 'poista nollat' eli nyt kadenssikeskiarvot ovat tosi matalia, vaikka polkiessa menee 90+ ja vanha Polar antoi sitä luokkaa olevia keskareita.

                            Comment

                            • MakE-^

                              #29
                              Grit X on ensimmäinen laite puhelimen lisäksi, jota olen käyttänyt reitin seuraamiseen. Latasin gpx tiedoston komootin kautta kelloon ja valitsin aloita "reitin varrelta". Hienostihan tuo opasti reitin varsinaiseen loppupisteeseen jossa onnitteli maaliin pääsystä. Siinä vaiheessa olin kuitenkin ajanut vasta kolmasosan reitistä enkä saanut jatkettua jälkeä ilman että lopetin harjoituksen ja aloitin uuden "aloituspisteestä". Onks tää ominaisuus jonka kanssa pitää yrittää elää vai löytyykö tähän jostain asetuksista ratkaisu? Ei ole googlesta ollut apua.. en varmaan ole osannut hakea oikeilla termeillä.

                              Comment

                              • JPK-works
                                Vakiovieras
                                • 10/2013
                                • 91

                                #30
                                Vähän päivitystä kadenssiongelmaan;

                                Polarin tuki neuvoi poistamaan asennuksen PolarFlow:ssa. Tein tämän, synkkasin mittarin, paritin uudelleen - ongelma jatkui eli mittaus toimi 1-2 km.
                                Asensin tilalle toisen Polarin anturin (olin ostanut toista pyörää varten ja odotti asennusta), nyt on toiminut hienosti kahdella lenkillä.

                                Eli olikohan 1. anturi jotenkin viallinen? Varmennan tämän vielä eli asennan sen toiseen pyörään ja katson toimivuuden. Sitten tarvittaessa anturi postiin Polarille. Jatkan raportointia tänne.

                                Comment

                                Working...