Takkuavat nettiyhteydet. Aamulla Elisan kaapelimodeemissa netti mykkä. Tuli setvittyä pitkin päivää, pallo on nyt Elisalla koska vika ilmeisesti verkossa. Ja kännykkä Telian 300M liittymällä kuskannut koko päivän dataa enimmäkseen noin 5M vauhdilla, tietenkin.
Miksi tänään(kin) ketuttaa?
Collapse
X
-
Autolatauspaikkojen löytäminen vieraassa kaupungissa on kuin virtuaali-Pokemonien etsintää. Eurooppa ei ole valmis ei-Teslojen sähköautojen käytölle kotimaan ulkopuolella 2026. Täällä Imatralla lomakohdekaupungissa etsin Virta RFID-tägin paikkoja tänään Imatrankoskella. Jätin auton McDonaldsin pihalle ja lähdin kävellen etsimään lat.paikkaa hydridille. Löytyi: 100% latauksella tällä kertaa kapasiteettiä 46 km; hellekelillä menee 50 km täydellä patteriajolla.| PKK |
Irma eksytti seuraajat, lenkillä laite näytti isoja lukuja. (11)
Comment
-
En nyt tiedä että ihan että ketuttaako, mutta kyllä toi vesi taivaalta alkais riittämääm. Nyt neljässä päivässä meillä on satanut 90mm ja lisää alkoi just tulemaan.Don't ride faster than your guardian angel can fly!
http://pd.kuvat.fi/
👍 2Comment
-
Latauskartta.fiAlkujaan tämän lähetti Il ciclista di Roine Katso viestiAutolatauspaikkojen löytäminen vieraassa kaupungissa on kuin virtuaali-Pokemonien etsintää. ...
Saariselällekin tullut muitakin kuin pikalatureita, mainiota. Hyvin toimikin, sai huomiselle kotimatkalle vähän säästöä.
👍 1Comment
-
Ja voishan lämpötilakin alkaa vaikka kakkosella.Alkujaan tämän lähetti xs2jammu Katso viestiEn nyt tiedä että ihan että ketuttaako, mutta kyllä toi vesi taivaalta alkais riittämääm. Nyt neljässä päivässä meillä on satanut 90mm ja lisää alkoi just tulemaan.
Comment
-
Juu, ei sekään paha olis. Nyt aamulla kun lähdin lenkille niin oli+13 astetta. Ei tehnyt mieli lähtee lyhkäsissä.Alkujaan tämän lähetti MRe Katso viesti
Ja voishan lämpötilakin alkaa vaikka kakkosella.Don't ride faster than your guardian angel can fly!
http://pd.kuvat.fi/
Comment
-
Läksin lenkille, kun oli kuitenkin kohtuu lämmintä. Ehdin ajaa läskillä kympin, niin alkoi sataa. Odottelin sateensuojassa puolisen tuntia ja poljin kotiin. Vois kyl kesä jo tulla.Alkujaan tämän lähetti xs2jammu Katso viesti
Juu, ei sekään paha olis. Nyt aamulla kun lähdin lenkille niin oli+13 astetta. Ei tehnyt mieli lähtee lyhkäsissä.
Comment
-
^ Kerrassaan harmillista! Mutta eikö tuommoisessa tapauksessa ole kohtalaisen hyvät mahdollisuudet että joku fillaroi tai muuten liikkuu samoja reittejä samoissa puskissa, löytää kameran ja on valmis näkemään jonkin verran vaivaa tavoittaakseen omistajan?
Muuten: silloin, kun minulta on tippunut jotain kyydistä fillaroidessa tai muuten liikkuessani, itseäni on eniten harmittanut se että minun olisi pitänyt ymmärtää säilytyspaikan olevan huonon tai kiinnityksen voivan pettää tai että minun olisi ainakin pitänyt tajuta varmistaa ettei vetoketju ollut jäänyt auki tjms.
Millä en ollenkaan halua vihjata että sinä olisit nyt mokannut yhtä typerällä tavalla.
Onnistuin venähdyttämään nilkkani eilisellä kauppareissulla, Sellainen huolimaton askel silloin kun katsoo jonnekin muualle. Ei oikeastaan tuntunut miltään eikä loppumatka tuottanut minkäänlaisia vaikeuksia, mutta tänään oli heti ylösnoustua selvää että nilkka oli turvonnut ihan kunnolla ja aamutoimien jälkeen sitä jopa kivisti niin että piti ottaa käyttöön RICE-menetelmän "I".
Muuten: Googlen tekoäly osasi kertoa että RICE on jo vanhanaikaiseksi todettu ja että suositelluin hoitomenetelmä on nykyisin:
The PEACE and LOVE method is the modern framework for treating soft-tissue injuries like a sprained ankle. It replaces the outdated RICE method by focusing on immediate protection and active, gradual rehabilitation rather than prolonged rest and the suppression of inflammation.
Comment
-
Opin juuri kantapään kautta, että Tanskassa pysäköintikiekko pitäisi asettaa 15 min eikä 30 min jaolla. Ostarin kattoparkki, jossa 4 h ilmainen pysäköinti, autossa digitaalinen "kiekko". Jos valvoja olisi käynyt 7 min myöhemmin, ei olisi ollut ongelmaa... 875 dkk, tuli aika arvokkaat ostokset.
Edit: väärä tulkinta, digikiekon kello näytti päin v*ttua. Kai se on puoli tuntia täälläkin.Last edited by taski63; 14.07.2026, 09.59.
Comment
-
Juuri tästä on kuitenkin kyseAlkujaan tämän lähetti Opulus Katso viesti...
Millä en ollenkaan halua vihjata että sinä olisit nyt mokannut yhtä typerällä tavalla...
Aamulla tuunasin kameran paikkaa bönthöpussissa ja koko aamupäivän mietin mahtaako pysyä siinä. Ei pysynyt, jossain möyssyssä pompannut ulos.
Comment
-
Lähestyvä liettualainen rajavartioston maastoauton kuljettaja halusi jututtaa minua Panemunessa, Nemuno g.:n eteläpuoleisella peltotiellä kävelemässä järjestelmäkameran kanssa tänään 13.07.2026. Olin valokuvaamassa siellä Sovetskin urbaania näkymää Neman-joen varrella. Sillä puolella rajaa hypittiin jokeen uimaan.
Ensikohtaaminen rajavartioihmisten kanssa. Sen sijaan pelkään suomalaisia rajavartioston ihmisiä enemmän, kun meillä on leveä rajavyöhyke. En ole tästä syystä ollut lähelläkään itärajaamme.
Venäjä-Norja: Ei rajavyöhykettä
Venäjä-Viro: Ei rajavyöhykettä
Venäjä-Latvia: Ei rajavyöhykettä
Venäjä-Liettua: Ei rajavyöhykettä
Huh, ei tullut sanktioita. Halusivat tietää "paperini", lompakko oli autossani. Eivät vaatineet sitä.
Päivän eläin ei ollut kettu, vaan ensimmäinen onnistuminen kattohaikaroiden valokuvaamisessa pesällään. Tämän takia piti tehdä U-käännös lähellä Raudonen linnaa. Kannatti pysähtyä.| PKK |
Irma eksytti seuraajat, lenkillä laite näytti isoja lukuja. (11)
Comment



Comment