above_forum

Collapse

XXI Talvi Tour de Tampere 7.3.2026, Nirva

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • petentic
    Jäsen
    • 04/2008
    • 615

    #1

    XXI Talvi Tour de Tampere 7.3.2026, Nirva

    Jo kahdeskymmenesensimmäinen talvipyöräilytapahtumamme järjestetään perinteitä vaalien ohjattuina yhteislenkkeinä Tampereen Nirvasta (Aikuiskoulutuskeskuksen parkkipaikalta) 7.3.2026 kello 10.00.

    Tapahtuma on perinteiseen tapaan ilmainen, ja tarjolla on opastettuja ajoryhmiä enemmän taikka vähemmän. Maastopyöräpainotteisesti toki eli luomu-, sähkö-, nakkikumi-, läski-, sinkula-, fiksi-, monster ja mitäs vielä -mtb-kalusto on hyvä. Snoweliin eli talvigraveliin osallistuu enimmäkseen kippurasarvisia luomu-ja sähkökonkeleita, joissa om havaittu vaihtelevanlevyistä rengaskokoa joko 27,5” tai 28” kiekkokoossa. Ryhmiä syntynee kestoltaan 3 h, 5 h, 8 h ajoon. Kilometrimäärä vaihtelee vastaavasti ja hieman vauhdista riippuen.

    Tunnettu pyöräilytubettaja Velogi oli mukana vuonna 2019. Vekkelin Antti kuvasi CX-ryhmän ajoa 2018. Petri Koon matkassa vuonna 2024. Ja käyttämällä tapahtuman nimeä hakusanana voi löytää lisää retkitallenteita!

    Ryhmäkohtaiset tarkemmat kuvaukset ilmiintyvät tänne ja Face-tapahtumaan. Vallitsevasta säätilasta riippuen lämpimästi taikka kylmästi tervetuloa!

    ###############

    ****


    Koska kyseessä on talvitapahtuma, niin varaudu sen mukaisesti. Ota lämpötilan sekä sääolojen mukaan tarpeeksi vaatetta sekä energiaa, varmista että pyörä toimii myös pakkasessa ja ei muuta kuin nauttimaan tapahtumasta ja reiteistä!!
    HUOM! Säävaraus, joskin todella harvinaista että tapahtumaa olisi siirretty tai peruttu! Mutta jos säärintama yllättää ja lumimyräkkä tukkii polut ajokelvottomaan kuntoon, tapahtumaa siirretään myöhempään erikseen ilmoitettavaan ajankohtaan. Vastaavasti jos on sattunut pitkä plussakeli ja polut pehmenneet sohjoksi, tapahtuma siirretään

    | |

  • petentic
    Jäsen
    • 04/2008
    • 615

    #2
    Sivupolkuja möyrien

    Ajetaan eteläisen Tampereen vähemmän kuljettuja polkuja läskillä möyrien. Aloitetaan Nirvan ympäristön kukkuloiden valloittamisella, josta siirrytään Särkijärven pohjoisrantaa länteen ja kierretään Peltolammi. Valitaan harvinaisempi reitti varikon pohjoispuolelta Vuorekseen. Tankkaustauon jälkeen Birgitan polku vie Somesuolle ja sieltä matka jatkuu Houkanojan ja Solkimäen kautta Hervannan pohjoispuolen kylmään sademetsään. Loppuherkkuna Hervannan paskin polku ja kokopitkä kumpuilevan sähkölinjan sivupolku kohti tapahtumakeskusta.

    Kokonaismatkaa reilut 40 km. Polut ovat paikoin kapeita ja ajoittain on myös tunkattava. Edetään tasaista vauhtia. Teknisistä poluista nauttivalle haastavuus on keskitasoa, mutta jokainen jalkakosketus nostaa kierroksen vaativuutta.

    Vetäjinä Jukka Huhtamäki ja Janne Isohaka.

    | |

    Comment

    • petentic
      Jäsen
      • 04/2008
      • 615

      #3
      Maakuntakierros erämaa XXL

      Tuollainen 8h lenkki tavoitteissa,totuttuun tapaan, jos polut kunnossa. Luvassa todellinen erämaaseikkailu. Matka-arvio noin 70-80km. Teknisyys 2,5/5, vaativuus 4/5 johtuen ajasta.

      Tankkaus tarkoitus hoitaa Lidl Kangasala. Ruutanan K-market tarvittaessa. Ruutanan huoltoasema, jossa jopa mahdollista ruokailla. Paluu reitillä Orimuskioski. Suosittelen ottamaan riittävästä energiaa ja nestettä matkaan. Vaativa maastolenkki, joten kokeneelle, ja pidemmistä lenkeistä tykkäävälle, itsensä haastavalle suositus. Matkassa seurananne Jari Mallat, Saila Salonen, Simo Hurskainen ja Mikko Salo. Tervetuloa seuraamme viihtymään pidemmäksi aikaa 😊

      | |

      Comment

      • petentic
        Jäsen
        • 04/2008
        • 615

        #4
        Herwoods

        30 km, 4 - 5 tuntia

        Ajetaan Hervantaa ympäröiviä metsiä leppoisalla tahdilla noin 30 km:n edestä. Evästauko pidetään retken puolivälissä Viitastenperän laavulla. Mikäli keli on otollinen, liitytään somesuon liikenneruuhkaan kierroksen ajaksi.

        Ryhmä sopii lyhyempää ja rauhallisempaa polkaisua toivoville. Reitillä on osin haastavaakin polkua keliolosuhteista riippuen, mutta hankalimmat nousut pyritään ohittamaan. Nastallinen läskipyörä on rospuuttoon varmin valinta, mutta päivän olosuhteista riippuen myös nastaton ja/tai kapea rengas voi toimia.

        | |

        Comment

        • petentic
          Jäsen
          • 04/2008
          • 615

          #5
          Hallila all-inclusive

          Ajellaan lähtöpaikalta parin kukkulan kautta Hallilan seudulle. Sieltä ei jää montaakaan polkua ajamatta. Jotta tämä annos saadaan sulateltua, siirrymme Somesuon kierroksen kautta Vuorekseen. Tässä kohtaa päivä onkin jo pitkällä, mutta loppuun on tarjolla vielä kierros Sulkavuorella.

          Kokonaismatkaa kertyy reilut 40km. Vauhti on keskitasoa. Teknisesti reitillä on jotain haasteita, mutta jalkaa ei tarvitse laittaa maahan - paitsi ehkä nousuissa. Ryhmänvetoon osallistuvat Petri Korkkinen ja Tero Hiironniemi (tsektakaas herrojen Youtube! Toim. huom. ).

          Hallila all inclusive toisesta näkökulmasta (Nastarengas pakko)

          Hallila all inclusive suuntaa heti lähtöpaikalta Hallilan metsiin. Hallilassa ajetaan kaikki parhaimmat polut. Polut tarjoavat mm. loivia mäkiä, vauhdikkaita alamäkiä sekä nopeita polkuja. Hallilan jälkeen suuntaamme ”somesuolle” ajamaan legendaarinen talvireitti. Lopuksi ajamme Vuoreksen parhaita polkuja pitkin Sulkavuorella ja siirrymme maaliin. Matkaa tulee +40km. Taukopaikkoina Viitasenperän laavu, täydennystä eväisiin saa Vuoreksen kaupasta. Teknisyys: 3/5 Vauhti: 2/5

          | |

          Comment

          • plr
            Palstajyrä
            • 05/2001
            • 4775

            #6
            Kippurasarvi(cyclo/gravel)ryhmä ajetaan ja kesto tullee olemaan noin 6 h. Sääennuste arvioi yölle pikku pakkasta jä päiväksi plussakeliä ja auringonpaistetta. Niinpä jätetään reitti vielä avoimeksi, koska keli vaikuttaa reittivalintoihin. Reitille osuu jokin kahvipaikka. Tarkempaa tietoa lähempänä lauantaita.

            Comment

            • Heikki Kerppilä
              Nöösi
              • 02/2018
              • 19

              #7
              Tauoista Ei Tingitä (TET)
              Suunniteltu 33,5 km reitti kiertää Hervannan myötäpäivään ja käy etelässä Koukkurahkan talvipolulla. Ryhmän perinteiden mukainen makkaranpaistotauko mukaan lukien kestoksi on suunniteltu 5-6 tuntia. Omat eväät mukaan.

              Lähdemme liikkeelle useamman mäki- tai vuori-nimisen paikan kautta, jolloin nousua kertyy alkumatkalle melko paljon. Loppupuolella pyrimme valitsemaan kevyempiä reittejä. Tauko Viitastenperällä.

              Nopeus 2 / 5, teknisyys 2 / 5. Teknisyys saattaa hieman lisääntyä sitä mukaan kun lumi sulaa. Rasitus tulee enemmän matkan pituudesta kuin vauhdista, jonka pyrimme pitämään maltillisen etenevänä. Teknisesti haastavat osuudet pyritään mahdollisuuksien mukaan ajamaan alamäen suuntaan ja ylös kiivetään helpompia polkuja, osin matkan ja nousumetrien kustannuksella. Retkiasenteesta huolimatta ryhmä ei sovellu aivan aloittelijoille, maastopyöräilykokemusta on hyvä olla.

              Viikko ennen tapahtumaan olosuhteet ovat muuttuneet radikaalisti, ja alkutalvella huolella tampattu ja raivattu reitti sulaa kovaa vauhtia vedeksi - ei ole varmaa, mitä osuuksia pystytään ajamaan. Viime hetken muutokset mahdollisia ja todennäköisiä. Suunnitelma: [https://trailmap.fi/routes/80766?t=uSspea](https://trailmap.fi/routes/80766?t=uSspea)

              Vetääillä on läskipyörä nastarenkailla. Reitti on aiemmin tänä talvena ollut kokonaan ajettavissa kaikenlaisilla maastopyörillä, mutta vesisade uhkaa yhtä aikaa pehmentää ja liukastaa maastoa. tarkempi tilanne selviää myöhemmin, ehkä vasta lähtöaamuna.

              Comment

              • plr
                Palstajyrä
                • 05/2001
                • 4775

                #8
                Laitoin cycloryhmän lenkin lisätiedot Nimehuutoon: https://pkk.nimenhuuto.com/events/19974435

                Tarkkaa keliä ei vielä tiedä, mutta valistunut arvaus on, että aamulla ovat paikat jäässä ja iltapäivällä on pehmeää. Jos soratiet menevät kovin vaikeiksi, niin varsinkin loppumatkasta ajetaan pääosin asfalttiteitä. On luultavasti hyvä ajatus laittaa nastarenkaat alle.

                Comment

                • troh
                  Aktiivijäsen
                  • 05/2005
                  • 1525

                  #9
                  Monia varmaan mietityttää polkujen kunto Tampereen seudulla. Nyt on keskiviikko ja kolmisen päivää aikaa tapahtumaan. Kävin katsomassa.

                  Poluilta on lumi pääosin sulanut pois ja jäljellä on jääränni. Noin 90% poluista, mitä tänään ajoin, oli jääpohjalla. Ilman nastarenkaita ajaminen olisi varmaan jännää, mutta sitten taas nastarenkailla pito on todella hyvä. Samoin rullaus on hyvä - varmaan kaikilla renkailla. Ajoin pääosin "Hallila all inclusive" ryhmän reittejä, mutta tilanne näyttää olevan kaikkialla sama. Minulla ei ole fättiin nastarenkaita, joten ajoin tänään täysjoustomaasturilla ja nastarenkailla. Se on minun valinta myös lauantaille itse tapahtumaan.

                  Comment

                  • Heikki Kerppilä
                    Nöösi
                    • 02/2018
                    • 19

                    #10
                    Minä olen myös ajellut näitä polkuja tällä viikolla, ja jääpohjan määrä lisääntyy joka päivä. Nastarengas on oikea valinta, mutta varmaan nastattomalla fätillä pärjää pitoa reunoilta hakemalla, jos osaa ajaa.

                    Koukkurahkan kierros on poikkeus, siellä ei ole jääpohjaa ja saattaa pehmitä liikaa, jos ei ole pakkasta yöllä. Varaudutaan siihen, että täytyy kääntyä reunalta takaisin. Se on vajaa 4 kilometriä.

                    Comment

                    • Heikki Kerppilä
                      Nöösi
                      • 02/2018
                      • 19

                      #11
                      Kenkien kastumiseen kannattaa varautua. Vettä on metsässä paljon ja välillä yllättävissä paikoissa.

                      Comment

                      Working...