Kirjaudu sisään

Näytä tavallinen näkymä : Pyöräilylegendat



jaimeone
21.05.2024, 11.50
Onko teillä muistoja pyöräilylegendoista?

Kerron pari esimerkkiä:



Kotikaupungissani Mikkelissä oli noin 50-vuotias mies, jota kutsuttiin Lähenmäen Sepiksi. Hän ajoi ympäri kaupunkia vanhalla mummopyörällä. Seelässä oli aina iso reppu. Pyörän sarvissa oli useampi kassi tyhjiä pulloja ja tarakalla pahvilaatikko. Kun pyöräilin nuorena jalkapalloharjoituksiin, Sepi painoi usein ohi täyteen lastatulla pyörällään. Hänelle olisi pitänyt antaa Mannerheim-risti!
Mikkelissä oli vanha kilpapyöräilijä, joka oli tarinan mukaan saanut sakot, koska oli pyöräillyt yli viittäkymppiä poliisin tutkaan.
Tampereella on mies, joka vaikuttaa pyöräilevän ympäri kaupunkia ilman päämäärää. Hän huutelee kaikenlaista muille pyöräilijöille. Jutut ovat usein tällaisia: "Olen tänään käynyt viisi kertaa Hervannassa eikä väsytä yhtään!" Välillä mies laukoo myös elämänviisauksia. Vähän aikaa sitten lasketteli Pispalan valtatietä alas ilman paitaa ja huusi ohikulkijalle: "Eihän tämä eläkkeellä olo hääviä ole mutta meneehän tämä näinkin". Hieno tyyppi!
Viime kesänä olin juomassa kaljaa Tampereen Sorsapuistossa. Vieressäni oli kolmen nuoren miehen porukka, joilla oli italialaisiin runkoihin tehdyt fiksipyörät, viikset, lähettilaukut, vaihtoehtobändien t-paidat ja niin edelleen. Paikalle tuli 80-luvun maantiepyörällä vanha mies, jonka ruumiinrakenne näytti siltä, että hän olisi kasvanut osaksi pyöräänsä. Mies keräsi puistosta pulloja. Nuoret miehet yrittivät kysellä vanhalta mieheltä tämän pyörästä, mutta mies vaan totesi: "Se ei merkitse millä pyöräilee. Vain kilometrien määrä merkitsee."
Kerrotaan, että 80-luvulla Tuusulan kunnanjohtaja löi pikkujouluissa kännissä vetoa tuhansista markoista pankinjohtajan kanssa, että pyöräilee Rovaniemelle ja juo pullon kossua joka päivä matkalla. Kesällä oli sitten kaksikko ajanut peräkkäin, pankinjohtaja avomersullaan perässä kloajaen. Kunnanjohtaja oli sekoittanut kossupullon sisällön päivän vesipulloihin. Paluumatkalla oli kuulemma mersun kyydissä kommentoinut, ettei muistanut kaikkia suoria ja mäkiä.

nure
21.05.2024, 12.32
Turussa aikoinaan legendaarin lyhyt vanhempi Lundenin savustaja, kalusto kunnossa ja vaikka ruokavalio oli HK:n sininen ja punainen maito niin välillä oli vaikea pysyä perässä kun samaan suuntaan lenkki suuntautui. Saarion Tarmon säännöllinen asiakas vuosien ajalta.

YocceT
21.05.2024, 13.30
Onko teillä muistoja pyöräilylegendoista?




Legenda missä merkityksessä:
a) kaunisteltu tai ihannoiva kertomus, mutta myös merkityksessä perätön juttu, pötypuhe ("urbaani legenda")
b) jostakin maineikkaasta suorituksesta tai henkilöstä kertova tarina, joka on tosi (tai ainakin totena pidetty) mutta sisältönsä takia ”tarunomainen”
c) ihminen josta edellisessä kohdassa mainittu tarina on kerrottu
d) pyhimyksen elämää käsittelevä liturginen lukukappale

Smo
21.05.2024, 19.18
Joskus viime vuosituhannella ja ehkä vähän myöhemminkin Helsingissä liikkui Mad Biker aka Crazy Helmet.
Kukaan ei tiennyt mistä oli tulossa tai mihin menossa mutta joskus saattoi nähdä vilauksen tai pyörän parkissa.
Pyörän konsoliin oli kiinnitetty kaikenlaista tarpeellista kuten pöytäherätyskello.

Aihetta sivuten edelleen liikkuu Laserskater rullaluistimilla, oletettavasti google löytää tietoa jos kiinnostaa
tämä kalsareissa liikkuva supersankari.

Veivaaja
24.05.2024, 14.32
Vähän toisenlaisia sankareita:

Erik Nyman muisteli, että aikoinaan Helsingissä oli kaksi talvipyöräilijää, hän ja Helsingin (pitäjän) kappalainen (ainakin joku uskonmies). Pitivät tapana tervehtiä toisiaan.

stenu
24.05.2024, 14.40
Joskus viime vuosituhannella ja ehkä vähän myöhemminkin Helsingissä liikkui Mad Biker aka Crazy Helmet.
Kukaan ei tiennyt mistä oli tulossa tai mihin menossa mutta joskus saattoi nähdä vilauksen tai pyörän parkissa.
Pyörän konsoliin oli kiinnitetty kaikenlaista tarpeellista kuten pöytäherätyskello.

Pari havaintoa vielä viime kesältä; Kaivarin rannassa ja Pitäjänmäentien varrella. Tänä vuonna ei ole toistaiseksi näkynyt. Pyörä vaihtuu joka vuosi, joskus useamminkin. Yleensä erikokoiset kiekot ja muutenkin kaiken näköisistä ties mistä haalituista osista kasattu. Korkea stonga aina. Kuskin päällä aina itse tehdyt polvi ja kyynärsuojat ym.

nure
24.05.2024, 15.28
Vanhemmat Turkulaiset muistaa Tommy Mansfieldin, poliisi pysäytti aikoinaan kun ajoi ympyrää moottoritien alussa ja kun kysyttiin syytä niin Tommy sanoi vilkun jääneen päälle... Tarua vai totta mutta niinhän ne legendat syntyy.

Smo
24.05.2024, 15.37
Mistä lienee "Länsiväylä"-lisänimi mahtoi tulla eräälle lähetille aikoinaan..

Sitten on eräs vaalea-hopea-harmaahiuksinen pitkätukka joka teräksisellä kippurasarvella polkee johonkin Kirkkonummen suuntaan ilman kypärää,
ei mikään legenda mutta olen vaan nähnyt jo muinoin ja näkyy edelleen

djambo
24.05.2024, 21.06
Pyöräily pienentää värkkejä. Ikiaikainen legenda, on tunnettu kaikkina aikoina kaikissa paikoissa vauvasta vaariin..

Zykkel
12.01.2025, 16.39
Laitetaan tämä uutinen tänne legenda ketjuun. Nyt 107-vuotias Ilmari Koppinen pyöräili vielä 97-vuotiaana 5000 km vuodessa.
107-vuotias sotaveteraani Ilmari Koppinen hämmästyttää kunnollaan - Ilta-Sanomat (https://www.is.fi/terveys/art-2000010888887.html)

usko juntunen
12.01.2025, 20.13
^ ainakin täällä lakki lähtee päästä kuten varmaan monella toisellakin !
Eikä koske ainoastaan pyöräilyä. Syvä kumarrus näille veteraaneille.

Veivaaja
15.01.2025, 16.19
Laajennetaan vähän legendan käsitettä: Ennen Pasilan baanaa tapasin monesti nähdä silloisella reitillä polkemassa kaverin kolmipyöräisellä Helkaman kuormapyörällä. Aina hymy naamassa, vaikka ilmeisesti kolmipyöräilyys oli terveyden tuoma pakko. Arvostan.

OJ
15.01.2025, 17.14
Pari havaintoa vielä viime kesältä; Kaivarin rannassa ja Pitäjänmäentien varrella. Tänä vuonna ei ole toistaiseksi näkynyt. Pyörä vaihtuu joka vuosi, joskus useamminkin. Yleensä erikokoiset kiekot ja muutenkin kaiken näköisistä ties mistä haalituista osista kasattu. Korkea stonga aina. Kuskin päällä aina itse tehdyt polvi ja kyynärsuojat ym.
Saattaa kuulostaa uskomattomalta, mutta olen satavarma, että Mad Biker on laajentanut vaikutusaluettaan tänne uudelle mantereelle. Tämän talven aikana on näkynyt pyoräilijä aamuisin kun ajelen duuniin, todella korkealla ohjaustangolla ja satulalla (jalat eivät yllä polkimille kun kampi on alhaalla). Tankoon on kiinnitetty paljon jotain tavaraa ja tarakalla on maitolaatikko mikä myos täynnä. Ei kypärää, ei valoja ja ajaa sillalla ajoradalla vaikka vieressä on kevyenliikenteen silta. Ainoa looginen selitys on, että Mad Biker on kansainvälistynyt.

EnduroSenior
17.01.2025, 23.36
Ihan muistelemattakin, edelleen kisaava Reijo Munne 86 v. taitaa olla aika legenda ainakin täällä Kymenlaakson suunnalla.

sianluca
26.01.2025, 18.27
Kauhia tempohevonen