Kirjaudu sisään

Näytä tavallinen näkymä : Takavaihtajan asento?



Mikeyx
15.05.2024, 20.50
Eppäilen että takavaihtajan kannake on vääntynyt.

Aikani googlailtuani jäin kuitenkin epätietoisuuteen siitä millä vaihteella takavaihtajan pitäisi olla pystysuorassa - siis samassa linjassa rataspakan kanssa.

Kertokaa, kiitos.

Mikeyx
15.05.2024, 20.58
Onko asialliset vastaajat samaa mieltä?

paaton
15.05.2024, 21.26
Ollaan samaa mieltä.

Marsusram
16.05.2024, 14.34
Aikani googlailtuani jäin kuitenkin epätietoisuuteen siitä millä vaihteella takavaihtajan pitäisi olla pystysuorassa - siis samassa linjassa rataspakan kanssa.

Kertokaa, kiitos.

Jokaisella rattaalla, takavaihtajan/häkin ei pitäisi kallistella.

jalkkis
16.05.2024, 14.52
Ja lisäksi, vaikka vaihtaja näyttäisi suoralta, se ei välttämättä sitä ole. Eli korvakkeen suoruus pitäisi mitata ja tarvittaessa oikaista. Tai sitten vaihtaa uuteen.

Kepsu
16.05.2024, 15.55
Ei se uusikaan ole välttämättä suora.

paaton
16.05.2024, 16.36
Jokaisella pitäisi olla kotona korvakkeen tsekkaus/oikaisutyökalu. Korvakkeen suoruuden tarkistaa/oikaisee nopeammin, kun kerkeää internetistä arpoa häkin ilmansuuntia.

navajokoira
16.05.2024, 16.43
Mulla oli tässä hiljan korvake silminnähden vääntynyt ja oireena vaihtaja osui pakkaan isoilla rattailla. Paikallinen väänsi kuntoon odotellessa 18 eurolla.

Näkisin etten aio jatkossa käyttää yhtään aikaa tämmöisen arpomiseen itse.

paaton
16.05.2024, 17.32
Niin. Jos olisi himassa se työkalu, niin tuon voisi oikaista vaikka ajovaatteet päällä lenkille lähtiessä.

Minusta tuo kuuluu ihan perushuoltoihin, siinä missä vaijerin vaihtokin.

Mikeyx
18.05.2024, 14.01
Otin korvakkeen irti ja viilapenkissä -aina linjarilla välillä varmistaen- oikaisin sen. Sitten tietysti piti Sinisen koraanin avulla käydä säädöt uusiksi - ja nyt vaihtaa nätisti eikä ketju hypi.

paaton
18.05.2024, 16.18
Ei se noin oikein toimi. Tietysti parempi kuin ei mitään, mutta kannattaa tilata se työkalu.

Zykkel
18.05.2024, 18.55
Voi myös tilata vaikka alilta uuden ja toisen vielä varalle. Malleja on aika paljon ja jos ei ole tarkkaa mallia tiedossa, niin melkein pitää irti ottaa ja sillä sihtailla. Bike Alloy Rear Derailleur Hanger - Buy Bike Alloy Rear Derailleur Hanger with free shipping on AliExpress (https://vi.aliexpress.com/w/wholesale-Bike-Alloy-Rear-Derailleur-Hanger.html?spm=a2g0o.detail.search.0)

Jos ei kiinasta halua tilata, niin Liettuasta löytyy laadukkaita Pilon korvakkeita Derailleur Hangers for Bike Frames: MTB Road Gravel CX (elanusparts.com) (https://www.elanusparts.com/derailleur-hangers). Itse olen tuolta ostanut ja noin viikossa tulee suomeen.

Mikeyx
18.05.2024, 20.52
Ei se noin oikein toimi. Tietysti parempi kuin ei mitään, mutta kannattaa tilata se työkalu.

Tulipalo sammui, mutta sammutustapa oli ilmeisen virheellinen.

Moska
18.05.2024, 21.24
Tulipalo sammui, mutta sammutustapa oli ilmeisen virheellinen.Sikäli, että korvakkeen pitäisi olla samassa linjassa akselin kanssa ja helpoin se on tarkistaa vertaamalla heitottomaan vanteeseen

hubba
18.05.2024, 21.56
Sikäli, että korvakkeen pitäisi olla samassa linjassa akselin kanssa ja helpoin se on tarkistaa vertaamalla heitottomaan vanteeseen

Itse asiassa ei haittaa vaikka vanteessa olisi heittoa jos mittaa aina samasta kohti vannetta.