Näytä tavallinen näkymä : Rungon tarkistus
Hello! Tuli sitten ajettua parkkihalliin fillari kattotelineessä ja pyörä otti hieman osumaa. Korkeudesta varoittava puomi meni sopivasti kahvojen alta kiskoen sitten kahvoista ylöspäin. Kahvat repesivät irti kiinikkeiden jäädessä tankoon. :(
Tietääkö joku että löytyykö Suomesta tahoa joka osaa tutkia onko hiilarirunko ottanut osumaa? Stemmi ja ajotanko olivat alumiinia, joten niissä nyt tuskin on ihmeempää jos ovat muuten suorassa.
Kuva vois olla poikaa kun nuo käsitteet hieman hukassa...
juntikka
21.05.2023, 00.57
meinasin vastata, mutta menköön osastoon, olikohan ketjut joihin en vastannut:)
frnkr, sun kysymykseen- ei mitään hajua, vaikka olis hyvätkin kuvat...
Rungon tarkistukseen en osaa auttaa mutta tiedoksi, että vakuutus korvaa onneksi vahingot. Nimimerkki kokemusta on ja oman rungon kohtalo ei jäänyt epäselväksi. Korkeudesta varoittava kylttikin tuli pudotettua (edit tai siis en minä ollut itse edes kyydissä).
Kipeitä muistoja vuodelta 2016
https://ep1.pinkbike.org/p4pb24811464/p4pb24811464.jpg
F. Kotlerburg
21.05.2023, 09.37
Ainakin haarukan kaulaputki on mahdollisesti ottanut kipeää, jos kahvoista on kiskaistu ylös sellaisella voimalla että ne on irronneet. Ehkä myös runko. Varmasti monikin kalliimpia pyöriä myyvä liike tuon osaa arvioida.
maalinni
21.05.2023, 09.41
En ehkä uskaltaisi itse ajaa ellei runkoa tsekattaisi jollakin röntgenlaitteella (vai olikoko se ultraääni?). Mites ihan kotivakuutus?
Jed bikes Herttoniemessä tarkistaa ja korjaa kuituosia ja -runkoja. Saattavat myös kirjoittaa lausunnon vakuutusyhtiötä varten. En itse ajaisi tuolla pyörällä.
Kaikkea voi korjata mutta manuaalinen/mekaaninen tarkistus ei välttämättä kerro vaurion tasoa/laajuutta joten kannattaa neuvotella vakuutusyhtiön kanssa.
En kyllä myöskään ajaisi vaikkei ulkoisia vaurioita näkyisikään.
No niin, vakuutukseen menevät sekä fillarit, telineet että auton katto ???? Fillariteline on ilmeisesti ottanut iskun vastaan jousen tavoin ja osunut samalla kattoon.
Ensimmäinen fillari on tutkittu ja myös toinen menossa tutkimukseen. Kiitokset kaikille neuvoista ja tuesta ???? myös avokki on toipunut shokista ja hyväksynyt että vkl:na fillarointi jäänee väliin ????????*??
Toivottavasti tapauksesta jäi niin vahva muistijälki ettei vastaavaa tarvitse enää kokea
^ meikä teki tuon kaks kertaa, ja edelleen kuumottaa niin pirusti :D
maalinni
24.05.2023, 07.50
^^ Hieno homma. Toivottavasti pääset pian taas satulaan.
F. Kotlerburg
24.05.2023, 10.32
Mihin vakuutukseen tämmöinen muuten menee?
Näitä caseja varten Mcarbonin kiekoissa on vuoden täys- ja kahden vuoden 50% takuu sille, jos ajaa pyörä katolla autotalliin... toki takuu ei kata kuin kiekot.
maalinni
26.05.2023, 16.58
Mihin vakuutukseen tämmöinen muuten menee?
Samaa mietin. Koti- vai liikenne- ja kaskovakuutukseen.
Auto ja auton varusteet kaskoon, irtaimisto(pyörä) kotivakuutukseen?
Pyörät sisältyy kotivakuutukseen mutta on arvoraja ilman erillistä vakuutusta, tuskin auton varusteisiin kuulu mutta kannattaa tiedustella vakuutusyhtiöltä.
Tarkoitin kaiteita ja telineitä auton varusteina.
^Ok. Yhtiöstä vaan selvitystä.
Pyörät sisältyy kotivakuutukseen mutta on arvoraja ilman erillistä vakuutusta, tuskin auton varusteisiin kuulu mutta kannattaa tiedustella vakuutusyhtiöltä.
Raja riippuu yhtiöstä. Lähitapiolassa ei erillistä rajaa pyörälle. 6000 euron tuho katolla ei ongelma. Op Pohjolassa taitaa olla 3000 per pyörä.
maalinni
27.05.2023, 16.58
Raja riippuu yhtiöstä. Lähitapiolassa ei erillistä rajaa pyörälle. 6000 euron tuho katolla ei ongelma. Op Pohjolassa taitaa olla 3000 per pyörä.
Op:lla kotivakuutuksen raja fillarille on 5000€
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.