Kirjaudu sisään

Näytä tavallinen näkymä : Helkama Fe12



Seimi
25.03.2023, 19.51
Tommonen sähköfätti olis nyt ostosuunnitelmissa, mutta tuumintaa herättää toi runkomalli.
Eli kun tota pyörää myydään käsittääkseni tolla suoralla vaakaputkella ja sitten tolla "notkomallin" vaakaputkella.
Mitään muuta eroa ei siis taida eri malleilla olla, kumpaakin runkoa saa jäykällä tai joustokeulalla.

Onko noita eri runkoja porukalla, ja mitkä on kokemukset?
Onko jompikumpi runkomalli "poistuva / vanha malli"?

Sami

Tuntsa
25.03.2023, 20.19
Tuossa uudemmassa "notkomallissa" on lyhyempi runko. Makuasia kai kumpi on parempi, mutta jos olisin nyt ostamassa ostaisin tuon lyhyempi runkoisen. Onko näitä uudempia jo jossain myynnissä?

https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/mp23-messut-helkamalta-mielenkiintoisia-huippu-uutuuksia-sahkopyorakauteen-hiilikuituinen-maastotykki-paranneltu-fatbike-ja-kokonaan-uusi-applikaatio/

arctic biker
25.03.2023, 21.22
Mistähän mahtaa olla kyse? Mulla on marraskuulla saatu Helkama XE12 jossa on ns slouppaava vaakaputki. Samalla pihistin printtikatalogin jota pikaisesti nyt selasin ja sen mukaan Helkamalla on tasan kAKSI suoralla vaakaputkella olevaa pyörää nimittäin Oiva ja Jääkäri joka viimeksi mainittu tuli tutuksi armeija-aikana. Onneksi ei kovin paljoa...

Mun on vaikea uskoa että Helkamalla ois kahta eri versiota kysyjän pyörästä vaakaputken slouppausasteen suhteen , se että kahta eri kokoa löytyy on selvää.

Nää kokosuositukset ilman kysyjän mittoja on alue mihin en sorru.

Smooth
25.03.2023, 21.33
Edellinen fätti, Helkama FE11 on suoralla yläputkella. Ja maineensa mukaan melkoisen pitkä runkoinen. Tätä tässä vissiin haettiin.

Tulluska
25.03.2023, 22.25
Vieläköhän näissä fe12 malleissa tippuu kammet samanlain niinku fe11 malleissa vai onkohan ne saatu pysymään paikallaan.

arctic biker
26.03.2023, 00.44
Omassa Xe-versionsa on jotkut Shimanon halpiskammet joitten tyyppiä en muista mutta ovatten pysyneet kiinni. Oon tietenkin takistanut. Sinänsä hauskaa kun ovh yli 4000 pyörä niin osa osista halvinta mahollista.

Kuminauha
26.03.2023, 08.53
^Noi kampiongelmat koskee vaan fättipyöriä. Jos on shimanon orkkiskammet ni voi ajaa huoletta (shimano ei tee fäteille kampia).

Opulus
26.03.2023, 09.00
Mun on vaikea uskoa että Helkamalla ois kahta eri versiota kysyjän pyörästä vaakaputken slouppausasteen suhteen , se että kahta eri kokoa löytyy on selvää.


https://www.helkamavelox.fi/app/uploads/2021/11/HFE12S17-M-Z_01_fullHD-600x347.jpeg
Helkama FE12 12v jousto (https://www.helkamavelox.fi/tuoteosastot/sahkopyorat/e-fat/helkama-fe12-12v-jousto/)


https://www.helkamavelox.fi/app/uploads/2023/01/HFE12S20-VA-A_01_fullHD-1-600x354.jpeg

Helkama FE12 12v jousto (https://www.helkamavelox.fi/tuoteosastot/sahkopyorat/e-fat/helkama-fe12-12v-jousto-drl/)

arctic biker
26.03.2023, 10.44
Seison opetettuna. Kiitos Opulus Ja Kuminauha

Seimi
26.03.2023, 11.30
Kiitti Opulus kuvista.

Juuri näitä tarkoitin.

Ja tosta aiemasta linkistä ymmärsin, että toi "notkorunko" on uutta mallia.
Tällä hetkellä kumpaakin voi tilata. (jos jostain saa)

Onko kellään tota "notkorunkoa ajossa?"
Kokemukset kiinnostaisi.

juicyfruit
08.05.2023, 20.15
Itsellä FE12 suoralla rungollla. Erittäin tyytyväinen ollut. Pyörähän on todella pitkä, eikä mikään notkein varmastikaan, joten kapeille poluille kannattanee hommata joku muu.

Kammet on itsellä vielä pysynyt paikoillaan. Missähän vaiheessa niitä on porukalla ruvennut putoileen? Itellä vasta rapiat 200km mittarissa, joten ongelmaa lienee vasta edessä jos ny edes ilmaantuu..

Vekseli
15.05.2023, 23.00
Onko normaalia, että FE12 jouston ohjaustanko kääntyy oikealle täydet mutta vasemmalle vain vajaat 45 astetta?
Kuuluuko tuon joustokeulan rajoittaa kääntösädettä noin toispuoleisesti?

Tuntsa
16.05.2023, 13.22
^Itsellä keula kääntyy aavistuksen verran enemmän vasemmalle (FE11) mikä ei ole haitannut, melkein hyväkin kun yleensä tiellä takaisin päin kääntyessä on pieni etu. Rajoitin pyörässäsi varmaankin liikkunut tai asennusvirhe.
Eli ei ole normaalia. Eikös nämä kaikki FE12 pyörät ole vielä takuunalaisia pyöriä. Huoltoon veisin.

MK 99
16.05.2023, 13.42
Eikös tuo ole toteutettu jonkin laisella kitkalevyllä. Minulla sen sai keskitettyä ihan ohjaustangosta reilusti kääntämällä.

E-Tiko
02.08.2023, 00.10
Muistaako joku FE12 mallin omistaja ketjun pituuden? Olen vaihtamassa omaan FE11 malliin 10-51 pakkaa ja pitkä häkkistä vaihtajaa, niin olisi helppo katkaista ketju oikeaan pituuteen.

Tuntsa
02.08.2023, 10.54
Itse olen määrittänyt ketjun pituuden tuon Park Toolin ohjeen mukaan, ketju suurimmille rattaille ja ketjun lyhennys siten että vaihtajan asento on tuon kohdan 2, ensimmäisen kuvan (check & remove chain) mukainen.

https://www.parktool.com/en-us/blog/repair-help/chain-length-sizing

Takajoustopyöriin sitten eri ohjeet.

SBIAN
22.08.2023, 20.03
Tietääkö joku onko tuo vm-23 FE12 rungon geometria paljon muuttunut aiemmasta. Onko yläputki vielä järettömän pitkä vai onko satulan ja ohjaustankon väli yhtään lyhentynyt kun aiemmassa mallissa oli liiankin pitkä?? Tuon uuden mallin geometrisiä mittoja ei löydy mistää.

Tuntsa
23.08.2023, 12.17
Tietääkö joku onko tuo vm-23 FE12 rungon geometria paljon muuttunut aiemmasta. Onko yläputki vielä järettömän pitkä vai onko satulan ja ohjaustankon väli yhtään lyhentynyt kun aiemmassa mallissa oli liiankin pitkä?? Tuon uuden mallin geometrisiä mittoja ei löydy mistää.

Laitoin kerran viestiä Helkamalle tästä geometriasta, ei tullut mitään vastausta. Samoin kysymys verkkokauppaan
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/862117/Helkama-FE12-jousto-sahkofatbike-musta-keltainen-17/questions
tuli mielestäni kuitenkin vanhan mallin tiedot tai sitten mitat ei ole muuttuneet.

Mittasin tuon FE 11 joustomalli, 17" mallin akselivälin pyörä nojatessa kevyesti seinää vasten (ilman kuormaa) tulos 1270 mm.
Noissahan pitäisi akselivälin olla speksien mukaan 1237 mm. Varmaankin tuo tehdasmittaus jonkinlainen kuorma päällä.

Voisiko joku tuon uuden mallin omistaja mitata vaikka tuon akselivälin niin saisi jonkinlaista osviittaa asiasta.

SBIAN
23.08.2023, 12.24
Ainakin testien mukaan ohjaamo pitäisi olla uudessa lyhyempi eli yläputki sen mukaan olisi lyh?entynyt.

Tuntsa
23.08.2023, 13.02
Ohjaamon pituuden sain suhteellisen hyväksi kun vaihdoin stemmin lyhempään 50 vs 35 ja erilaisella ohjaustangolla. Mutta tuota akseliväliä ei voi mitenkään kikkailemalla muuttaa, eli pyörä on omaan makuuni kömpelö poluilla. Tuskin nuo ohjausputken kulmanmuutospalikatkaan tässä auttaisi. Asiaa korostaa vielä se kun ajan vielä suhteellisen aktiivisesti kahdella muullakin fatbikellä joissa akseliväli on huomattavasti lyhyempi.

Kesällä ajettiin tuo Sallan Ruuhitunturin lenkki FE 11:sella niin takapyörä haukkasi usein tyhjää noissa äkkinäisissä pitkospuun käännöksissä. Saattoihan oma osuutensa olla puutteellisessa ajotaidossakin.

Mutta joka näitä sähköfatteja harkitsee ostavansa niin ilman muuta koeajo sellaisessa maastossa jossa kuvittelee ajavansa. Valitettavasti siihen maailmanaikaan kun itse ostin se ei ollut ainakaan täälläpäin mahdollista.

pyorahullu
23.08.2023, 14.54
^Noi kampiongelmat koskee vaan fättipyöriä. Jos on shimanon orkkiskammet ni voi ajaa huoletta (shimano ei tee fäteille kampia).
Mikä ero on fättipyörän ja muiden pyörien kammissa? Sama kiinnitys.

SBIAN
23.08.2023, 16.02
Uuudessa -23 vuosmallin FE12 fatbikessa on vakiona 35mm stemmi eli siltäosin ohjaamo on ainakin lyhentynyt, mutta rungon yläputken mitta jos on vieläkin sama kuin fe11 mallissa on se kyllä liian pitkä ja ajo asento liian makaava. No pian saan tietoa geometriasta jos ei kukaan ole jo siitä tietoinen.

Näyttäis ohjauskulmakin muuttuneen FE12 -23 mallissa se on 67 kun fe11 on 69.

Kuminauha
23.08.2023, 17.16
Mikä ero on fättipyörän ja muiden pyörien kammissa? Sama kiinnitys.

Jotain eroa niissä on kun ne ei pysy yhtä hyvin kiinni kuin shimanon omat kammet. Sama pätee myös muihin kuin fättien kampiin kolmansilta osapuolilta (ethirteen kammet esim putoili orbea rise pyöristä)

Mitä eroa? Ainakin Q-factori on paljon leveempi ja valmistajat ei tätä osaa ottaa huomioon?

SBIAN
24.08.2023, 15.56
Ylihuomenna on sitten uuden FE12 joustokeulallisen nouto liikkestä, saas nähdä olenko miten tyytyväinen valintaani.

F. Kotlerburg
25.08.2023, 10.11
Saitko ne geometriatiedot jostain?

SBIAN
25.08.2023, 23.03
Helkamalta ei ole vastattu kyselyyn mitään mutta tänään hain ks. pyörän eli tämän uusimman version FE12:sta, mitalla en nyt vielä ehtinyt runkoa mitata mutta sen voin jo nyt sanoa että kyllä tuo on ainakin tiiviimpään ohjaamoon tottuneelle vähän liiankin tilava. Ajo asento on melko sporttinen eli etu kumara. Ohjaustanko on varmaankin ainakin 780mm joten 40mm lähtee huomenna mitasta pois jolla hiukan saa korjattuua ajoasentoa. Muuten pyörä on ihan mukiin menevä mutta joissan , kyllä tuo ihan hankkimisen arvoinen oli ja olen kyllä ihan tyytyväinen. Joissain kohden näkee että pyörä ei ole aivan tämänpäivän tasolla viimeistelyssä.

HCK
10.09.2023, 15.50
Moro itse kullekkin.
Tuli ostettua tuollainen uudella runkotyypillä oleva FE12 keltamustana. Noh reilu 10 kilsaa ajelin pyörällä, kunnes päätti hiljaisestavauhdista nakata ketjut
isoimmalta rattaalta pinnojen ja rattaan väliin. Hieman katseltuani ja ketjut takas laitettuani näyttäs siltä, että myös vaihtaja ja sen kiinnitys ainakin on vääntyneet a, kun vaihtajan alin ratas ottaa nyt takapyöräänki kiinni. Pikkasen turhautunut olo on tällä hetkellä. :(

stumpe
10.09.2023, 16.23
^myyjäliikkeen juttusille, vaihtajan rajoitinruuvia ei ole säädetty siellä oikein ja pitäisi mennä vahingot ja korjaus heidän piikkiinsä.

HCK
10.09.2023, 16.44
^myyjäliikkeen juttusille, vaihtajan rajoitinruuvia ei ole säädetty siellä oikein ja pitäisi mennä vahingot ja korjaus heidän piikkiinsä.


No Verkkokauppa.com ei ole säädellyt mitään, kun pyörä tuli Helkaman omassa paketissa ja itse sen kasasin. Noh ei auta kun alkaa kiikuttamaan se huoltoon ja osien vaihtoon.

SBIAN
10.09.2023, 17.15
Minulla on menossa ohjaamon saneeraus, eli 50mm vakio stemmi vaihtuu 35mm 8 asteen nousulla ja ohjaustanko 50mm rise 12 astetta taaksetaivutusta. Noilla pitäis saada liian makaavaa ajo asentoa paremmaksi. Suntourin joustotolppa on kokeiltavan ja tuntuu muuten miellyttävältä mutta vaikka käänsin tolpan yläosan toisinpäin jolloin offsetti muuttui likimain 0 niin joustoissa ainakin tuntuu että venyttää käsiä, nyt ei vielä ole noita ohjaustanko/stemmiä vaihdettu eli ovat alkuperäiset niin katsotaan muuttuuko tuo miksikään vaihdon jälkeen vai joutuuko suntourin vaihtaa pois. Muutoin olen pyörään tyytyväinen, tosin ihmetyttää tuo alunperin liian tilava ohjaamo joka on normi mittoihin verrattuna ainakin 5cm väleämpi kuin muissa M koon pyörissä mutta ei tuo nyt ihan mikään ylitsepääsemätön ongelma ole kun tekee nuo muutokset mutta huono selkäiselle tuo aiheuttaa vakiona kyllä ongelmaa. Tuo nyt mietityttää vielä että saako tuon joustokeulan joka on vakiona 100mm niin saako sen speicereitä muuttamalla 120mm, ylimääräinen jousto ei oleisi pahitteeksi ja sekin korjaisi hieman tuota ajo asentoa paremmaksi.

Joo ja uudessa pyörässä kannattaa pultit käydä läpi momentti avaimella ja vaihteiston säädöt sekä ainakin akselit ja jos viitsii laakerit rasvata mm. ohjauslaakeri, niissä ei yleensä ole rasvaa juuri mitään.

SBIAN
20.09.2023, 20.40
Kilometrejä on nyt ajettu reilu 200 ja nuo muutokset jotka pyörään tein on parantanut siitä sellaisen että voin sanoa sen olevan todella miellyttävä ajettava. Onhan tuollainen läskipyörä todella mukava seikkailupyörä jolla voi ajella melkein millaisessa maastossa vaan eli todela monikäyttöinen pelihän tuo on, mikään kisa vehje se ei tietenkään ole. Akku tuntuu kestävän todella hyvin vaikka siitä oli jo tietoa ennestäänkin niin silti se yllätti, ei tarvii joka 40km lenkille ladata. Varmaankin jos joku on aikeissa tällaista sähköläskiä hankkia kannattaa tämä pyörä ottaa vakavasti harkintaa niin paljon hyvistä osista pyörä on kasattu ja ainut minkä kanssa kannattaa olla tarkkana on oikea koko varsinkin jos on pituuden suhteen kahden koon välissä ottaakko isompi vai pienempi niin sanoisin ota pienempi. Mitään vikaa ei pyörässä ole tähän mennessä ilmaantunut.

Hessu82
23.09.2023, 11.52
Mulla tuommonen uudemman mallinen FE12 ollut nyt reilu 2kk käytössä. Toiseksi pienimmällä rattaalla alkoi ketju hyppimään jossain 350km ajon jälkeen. Käytin ensihuollossa paikassa missä myös Helkaman takuu huolto, takapakka meni takuuseen. Vaihdoin isomman eturattaan, 34 -> 46 ja ketjut. Nyt tasaisella ajo 4.-5. isoimmalla vaihteella, ketjulinja nyt suorempi. Oliko vanhassa pakassa valmistusvika vai oliko joku hammas vääntynyt vaihteen vaihdossa vai jo kulunut.. jotenkin tuntuu nyt paremmalta ajaa, onko hammasrattaan hyötysuhde niin paljon parempi esim. 13 vs 17, että huomaa eron.

suortti
25.09.2023, 08.45
Minulla on menossa ohjaamon saneeraus, eli 50mm vakio stemmi vaihtuu 35mm 8 asteen nousulla ja ohjaustanko 50mm rise 12 astetta taaksetaivutusta. Noilla pitäis saada liian makaavaa ajo asentoa paremmaksi. Suntourin joustotolppa on kokeiltavan ja tuntuu muuten miellyttävältä mutta vaikka käänsin tolpan yläosan toisinpäin jolloin offsetti muuttui likimain 0 niin joustoissa ainakin tuntuu että venyttää käsiä, nyt ei vielä ole noita ohjaustanko/stemmiä vaihdettu eli ovat alkuperäiset niin katsotaan muuttuuko tuo miksikään vaihdon jälkeen vai joutuuko suntourin vaihtaa pois. Muutoin olen pyörään tyytyväinen, tosin ihmetyttää tuo alunperin liian tilava ohjaamo joka on normi mittoihin verrattuna ainakin 5cm väleämpi kuin muissa M koon pyörissä mutta ei tuo nyt ihan mikään ylitsepääsemätön ongelma ole kun tekee nuo muutokset mutta huono selkäiselle tuo aiheuttaa vakiona kyllä ongelmaa. Tuo nyt mietityttää vielä että saako tuon joustokeulan joka on vakiona 100mm niin saako sen speicereitä muuttamalla 120mm, ylimääräinen jousto ei oleisi pahitteeksi ja sekin korjaisi hieman tuota ajo asentoa paremmaksi.

Minkäs ohjaustangon asensit?

SBIAN
25.09.2023, 19.05
Tuon ohjaustangon:https://www.tradeinn.com/bikeinn/fi/ergotec-ohjaustanko-low-riser/138450844/p
ja tuon stemmin:https://www.bike24.com/p2455081.html?source=SRP&indexName=production_SEARCH_INDEX_EN&objectId=455081&queryId=86fc31ac7dd89f4c66a0f0a6cf2ad0c1&userToken=anonymized_38da3680-c5e0-434e-b54f-ab6024039a21

Ja toimii todella hyvin, nyt on tilauksessa vielä satulatolppa jossa on sekä hissitolppa että ilmanpaineella toimiva jousto joka on 40mm ja hissi 125mm

Travelkicking
26.09.2023, 09.20
nyt on tilauksessa vielä satulatolppa jossa on sekä hissitolppa että ilmanpaineella toimiva jousto joka on 40mm ja hissi 125mm
Mulla katkesi Satorin joustosatulatolppa. Materiaali näyttää joltain kevytmetallilta - alumiini/magnesium ?

SBIAN
27.09.2023, 13.01
Nyt tuli Helkamalta vastaus noihin geometria tiedusteluihini tämän uusimman vm-23, 17 tuuman rungolle mitat tuossa alhaalla, on tuossa joitain muutoksia.Muutokset merkattu ****

HELKAMA FE12 12V JOUSTO: 17 VM 2023



FS - runkokoko
17"


ST - istuinputken pituus
432


TT - effektiivinen vaakaputki
677**** +2mm


HT - emäputken pituus
140**** +5mm


HTA - ohjauskulma
67**** -2astetta


STA - istuinkulma
71**** -2astetta


CS - takahaarukan pituus
495


BD - keskiölinja
52**** +15mm


FO - etuhaarukan pituus
511**** +33mm


S - stack
640**** +16mm


R - reach
464**** -21mm


WB - akseliväli
1237


HELKAMA FE12 12V: 17" edellinen vuosimalli



FS - runkokoko
17"


ST - istuinputken pituus
432


TT - effektiivinen vaakaputki
675


HT - emäputken pituus
135


HTA - ohjauskulma
69


STA - istuinkulma
73


CS - takahaarukan pituus
495


BD - keskiölinja
67


FO - etuhaarukan pituus (jäykkä keula)
478


S - stack
624


R - reach
485


WB - akseliväli
1237



FE11jousto FS 17 / ST 432 /TT 676 /HT 135 /HTA 69 /STA 73 /CS 495 /BD 67 /FO 511 /S 624 /R 485 /WB 1237

Tuntsa
27.09.2023, 14.22
Sain myös saman viestin Helkamalta. Akseliväli ennallaan, TT effektiivinen vaakaputki +2 mm, ajoasento entisestään pitenee hieman. Reach lyhenee 21 mm, osaisiko joku sanoa miten nuo muutokset ajoasentoon vaikuttaa?

Ei pitänyt paikkaansa tuo Moottori-lehden juttu.
Hyvä taulukko, kiitos siitä.

Olen hieman kritisoinutkin tuota Helkamaa mutta onhan se ihan tosi hyvä talvipyörä.

SBIAN
27.09.2023, 15.28
Eiköhän tuo tarkoita käytännössä pystympää ajo asentoa.

Bndit
27.09.2023, 17.16
Luvut näyttäisi kaikki johtuvan suoraan pidemmästä keulasta...

wiljam
29.09.2023, 08.29
Nyt olis nopeimmalle Verkkokauppa.com outletissa asiakaspalautuksena kelta-musta notkorunkoversio 20 tuumasena -800 euroa.

SBIAN
29.09.2023, 08.56
Siinä olis hyvä peli jollekki pitkälle kaverille hyvällä alennuksella, kun ei sitten olis oikein rajussa käytössä ollut kun on käytetty.

suortti
29.09.2023, 21.26
Tuon ohjaustangon:https://www.tradeinn.com/bikeinn/fi/ergotec-ohjaustanko-low-riser/138450844/p
Oliko tuo 31,8 mm vai 35 mm versio? Ja lyhensitkö tankoa?
Tänään tuli oma ja kyllä tuo orkkis tanko tarvii pikimmiten vaihtaa. Toki vois jostain kivijalkakaupastakin semmoisen löytää

SBIAN
29.09.2023, 23.16
35mm on tuo tanko ja huomaa että siinä on 12 astetta backsweepiä koska ole monen ohjaustanko kokeilujen kautta tullut siihen tulokseen että tuo sopii minulle kaikkein parhaiteten ja voisin sanoa että kannattaisi kokeilla muidenkin. 31,8mm:ä rise tankoja on paremmin saatavilla, niitä löytyy ihan kotimaastakin. Korotus 50mm ei oikesti ole yhtään liikaa ja tuo minun stemmi 35mm mittainen ja 8 asteen nousulla, erikoisuutena tuossa stemmissä on se että siihen käy sekä 35mm että 31.8mm tangot eli siinä on mukana mufi jolla muutoksen saa aikaa. Tuo sen takia vaan kun sattuu olemaan useita ohjaustankoja ennestään 31.8mm kiinnityksellä.

Lyhentänyt en ole tuota uutta tankoa vielä koska jotenkin tuo tuntuu tuolla mitalla maastoajossa todella hyvältä, ainut on pitkillä siirtymillä jossa ne tuntuvat väsyttäviltä ajaa mutta kompessoin tuon huonon puolen näillä:https://sportsource.fi/products/innerbarends-410-402

Hieno pyörä tuo on, erinomainen akun kesto ja ajo asennon muokkauksen jälkeen meno maistuu maastossa vauhdikaassakin menossa. Vielä kun tuo joustosatula tolppa: https://www.pnwcomponents.eu/products/coast-suspension-dropper-post-external?variant=40010487922765 saapuu ameriikasta niin avot, näkyy jo Tukholmassa olevan :)


Tuossa ainakin olis tanko 50mm rise ja 12 backsweepiä mutta tuohon joutuu lisäksi ostaa se 31.8 mm stemmi: https://www.verkkokauppa.com/fi/product/892483/XLC-Riser-bar-HB-M19-ohjaustanko-780-mm

suortti
30.09.2023, 22.09
Yes, löysin tuommoset XLC härpäkkeet ihan Rauman PyöräNurmelta. Ei pahan hintaiset edes, 35mm stemmi + just tuommonen XLC:n tanko yht 85€. Vaan kyllä ajoasento muuttui vallan mukavaksi. Vielä kun nuo orkkikset tupet heittää helkkariin niin loppuu se sormien puutuminen. Kivijalassa ei tullut mitään kivoja eteen
Tällaiset olis suunnitelmissa https://sportsource.fi/products/grip-710

SBIAN
30.09.2023, 22.28
Jep, nuo tupet on varmaan ihan hyvät tuohon puutumis vaivaan, minulla on ollut jo pitempään nämä: https://www.bergfreunde.fi/ergon-ga3-polkupyoeraen-kaedensijat/?aid=0c19fb61ca2633a5238e313f19a511c8&pid=10004&dsc=false&bfgb=false&gclid=Cj0KCQjwjt-oBhDKARIsABVRB0w11IIlvQvk_MutgeqAsRhYHQss6i2dKe_k_ L1tfp_hsAgCbY-5cVcaAmkNEALw_wcB&wt_mc=fi.pla.google_fi.18057597063..

Mutta oikestaan parhaan avun sain näillä: https://sportsource.fi/products/innerbarends-410-402 ajo asennon muutos mahdollisuus lepuuttaa käsiä todella paljon.


Tuossa video noista tupeista: https://www.youtube.com/watch?v=f2h3q9xxEwo

suortti
06.10.2023, 09.57
Onkos kukaan testannu suurentaa eturatasta maltillisesti 38 piikkiseen? 46 tuntuu vähän suurelta
Metsässä rymytessä 3. vaihde on pienin mitä tarvitaan ja tuntuu että tarvittaisiin pari pykälää isompaa vaihdetta tasasella/pienessä alamäessä

SBIAN
07.10.2023, 07.50
Tuon alkuperäisen rattaan kanssa mennään suurimman osan kaeskimmäisellä takarattaalla niin kejulinja on aika on suora joten ketjujen keston kannalta vois olla huono isompi eturatas. Minusta välitykset on erinomaisen hyvät tuolla kompolla.

artzi
12.10.2023, 17.51
Hakusessa nyt pyörät joihin mahtuu se pikkuinen Vee Tire Snow Shoe 2XL 26 x 5,05. Etu ja takapää?

Mitenkäs on näiden mallien kanssa? Saa avautua myös vanhemmasta 11 mallista jos on tietoa.

Helkama Fe12 vanha ja uusi malli (mutka vaakaputkesssa).

SBIAN
21.10.2023, 07.54
Nyt on reilu 500km tullut ajettua FE12:lla ja noiden ohjaustanko, stemmi ja satulatolppa muutosten jälkeen pyörä on tuntunut todella sopivalta ja hyvältä ajaa. Pyörä on yllättävän kevyt polkea jopa ilman avustusta ja aika paljon mennään pelkällä eco moodilla jolloin täydellä akulla näyttää akun riittävän 180km. Tyytyvänen ole ainakin vielä pyörään mutta tällaista pyörää harkitsevan kannattaa ottaa huomioon nuo muutokset jota melko varmaan joutuu pyörään tehdä. Renkaat tulee vielä litkuttaa mutta voi olla että talvi mennään vielä sisärenkaisilla ja vasta keväällä litkutus.

Tuo satulatolppa on kyllä todella hyvä: https://www.pnwcomponents.eu/products/coast-suspension-dropper-post-external?variant=40010487922765 sieltä se ameriikanmaalta tuli todella nopeasti ja tullit ja verot valmiiksi maksettuina myyjän toimesta joten hinta oli se mitä maksoi tilauksen tehdessä, tolpan laatu on kiitettävän hyvä ja hinta ei ole paha. Tolpassa on siis hissitolppa ja ilma jousitus samassa. tuota joustoa voi säätää ilmanpaineella ihan normi iskaripumpulla, en ole muuttanut vielä tehdas säätöistä mihinkään koska tuo tuntuu nyt ihan sopivalle, hissitoiminto ei toimi ihan niin rivakasti ylösnostettaessa kuin yleensä hissitolpissa mutta ero on hyvin pieni eikä haittaava mutta sen juuri huomaa.

Tulluska
23.10.2023, 20.38
Miten porukalla toiminut nämä uudemmat fe12 mallit? Onko vielä ollut kampien irtoamisia?

SBIAN
23.10.2023, 20.42
Ei ole kammet irronnut ainakaan vielä reilun 500km ajon aikana, eikä ole edes yhtään löystyneet kun olen tarkistanut momentit niin aivan on pysynyt samana. Muutenkin olen erittäin tyytyväinen pyörään vaikka tietyin varauksin siihen ensin suhtauduin mutta on osottautunut todella toimivaksi kaikin puolin. Myös maalipinta tuntuu kestävän kun edellisissä malleissa oli maalipinnan kanssa harmia, lähti ilmeisesti helposti pienestäkin kolhaisusta mutta tässä tuntuu kestävän hyvin.

wiljam
31.10.2023, 08.03
Hakusessa nyt pyörät joihin mahtuu se pikkuinen Vee Tire Snow Shoe 2XL 26 x 5,05. Etu ja takapää?

Mitenkäs on näiden mallien kanssa? Saa avautua myös vanhemmasta 11 mallista jos on tietoa.

Helkama Fe12 vanha ja uusi malli (mutka vaakaputkesssa).

Helkaman uusista e-fäteistä ei tietoa, mutta FE11 malliin ei muistaakseni olisi mahtunut. Tässä tuoretta tietoa eMax SE mallista:

https://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?60573-Tunturi-eMax&p=3238810#post3238810

suortti
10.11.2023, 11.03
Ihan mielenkiinnosta, miten olette avustustasot säätäneet? Millaiset soveltuvat juuri sinulle parhaiten?

SBIAN
10.11.2023, 18.37
Eipä noihin ole tarvinnut paljon muutoksia tehdä, eco moodiin hiukka lisää avustusta ehkä yhden pykälän verran enempi muistaakseni niin noilla mennään. Eco moodilla ajoa melkein 90%ttisesti ja boostilla ei muutakuin kokellut joskus, trailia tulee käytettyä myös aika harvoin. Eco moodilla ajo tuntuu ja vastaa aika lähelle luomu läskipyörällä ajoa kun itsellä sellainenkin on niin eroa ei polkemisen vastuksessa ole noiden välillä. Onhan tämä arvokas pyörä mutta ihmettelen ettei foorumeilla ole enempi tällaisen omistajia, siksi mainio ja hyvä pyörä kumminkin kun on kyseessä ja ilmeisesti kauppakin on käynyt kun saatavuudenkin kanssa on ollut hiukan ongelmia.

chrisu
11.11.2023, 01.05
Miten porukalla toiminut nämä uudemmat fe12 mallit? Onko vielä ollut kampien irtoamisia?

Oma puna/valko FE12 ollut ajossa nyt reilun kuukauden. Vasen kampi irtosi kesken ajon toisella lenkillä, ja parin yrityksen jälkeen sain pysymään paikallaan jotta pääsin takaisin autolle. Kampi vaihdettiin takuuna uuteen, ja sen jälkeen ei ole ollut ongelmia sen kanssa.

Pitkänä kuskina (200cm) 20” malli on ollut ihan jees ajettava, tanko vaihtui 70mm riseriin vakiostemmillä, ja tupet nyt Ergon Ga3. Uudella ohjaamolla ei vielä paljoa kilsoja takana joten ei osaa sanoa miten muutos vaikutti.

Alusta asti toiseksi pienimmällä rattaalla ketju hyppinyt kuten joku muukin mainitsi, ehkä ensihuollossa saatu korjattua. Muuten ihan tyytyväinen, ensihuolto just takana (300km) ja talvikelejä odotellessa.

Muutos edelliseen Whiten 8Fat Ltd luomuun on aika suuri, hupia on nyt tuplasti enemmän.

suortti
11.12.2023, 13.40
Yes, löysin tuommoset XLC härpäkkeet ihan Rauman PyöräNurmelta. Ei pahan hintaiset edes, 35mm stemmi + just tuommonen XLC:n tanko yht 85€. Vaan kyllä ajoasento muuttui vallan mukavaksi. Vielä kun nuo orkkikset tupet heittää helkkariin niin loppuu se sormien puutuminen. Kivijalassa ei tullut mitään kivoja eteen
Tällaiset olis suunnitelmissa https://sportsource.fi/products/grip-710

Tilasin kiinasta ~50 mm korotuspalan tangolle:
https://share.temu.com/60e0n1Ml19A
Sekä aikast toimivan oloiset kahvat:
https://share.temu.com/wf4WLQj5g1A
Ja Race Face Chesterin kaltaiset polkusimet (nämä vielä testaamatta):
https://share.temu.com/hWuWJZCAFNA

SBIAN
11.12.2023, 14.23
Noiden kahvojen kanssa kannattaa olla varovainen metsässä rymytessä, ovat otillaan tarttumaan joka oksaa jonka läheltä ajaa.

suortti
12.12.2023, 10.40
Noiden kahvojen kanssa kannattaa olla varovainen metsässä rymytessä, ovat otillaan tarttumaan joka oksaa jonka läheltä ajaa.
Joo, vähän nuo tahtoo risuja keräillä mut ei vielä haittaavasti. Ennemmin levittää vielä ennestään leveetä tankoa eikä tahdo mahtua puiden välistä pujottelemaan :)

SBIAN
12.12.2023, 15.31
Tuo tangon korotus pala ei ole oikein korkeassa hyvyys luokituksessa ja monet pitävät sitä jopa vaarallisena, tiiä sitten mutta oisko sulla kuvaa pyörästä minkä näköinen tuo on kun siihen on tuo asennettu ja onko sinulla millaiset kokemukset jatkopalan laadusta.

suortti
19.12.2023, 10.44
Vähän on huono kuva mutta suuntaa-antava. Ihan normi laadulta korotuspala näyttää, kaipa nuo kaikki Kiinassa tehtyjä. Pitänee parin sadan kilsan päästä katsoa onko murtumia tms.
En sitten tiedä mitä vaarallista tuossa? Tuo pieni 5 cm korotus oli ihan kiva lisä tangon lisäksi, enempiä ei tarvitse. Polkimet oli vallan hyvät, extrasatsi pultteja tuli myös mukana.
https://yt3.ggpht.com/5nt9_f-dpG8SvlkWiSfhg-7EINSGGQ-pDOv1EjeZPyOx9vV1XFIxUzxHt7vnJFqiFKjw9oKQuxa3=s640-nd-v1

kni
21.12.2023, 00.30
Vähän on huono kuva mutta suuntaa-antava. Ihan normi laadulta korotuspala näyttää, kaipa nuo kaikki Kiinassa tehtyjä. Pitänee parin sadan kilsan päästä katsoa onko murtumia tms.
En sitten tiedä mitä vaarallista tuossa? Tuo pieni 5 cm korotus oli ihan kiva lisä tangon lisäksi, enempiä ei tarvitse.

Ei tuossa korotuspalassa tosiaan mitään vaarallista ole. Aina niistä joku jaksaa murehtien kommentoida, vaikkei sille perusteita ole.

SBIAN
21.12.2023, 06.24
No ei tuo kyllä noinkaan ole että tuohon jatkeeseen ei mitään vaaraa sisälly, tuleehan tuossa aivan eriluokan vääntö momentit ohueen alumiiniputkeen eli putki saataa murtua. Samoin kun on kaksi kiristys kohtaa niin nuo kohdat on kriittisiä kiristykselle, jos kiristys pettää ohjaustanko ei tottele ohjausta ja tuossa tapauksessa noita kohtia on kaksi ja rasitus alempaan on huomattavasti kovempi.

suortti
21.12.2023, 10.33
Voisihan tuon toki ihan yhdelläkin palikalla toteuttaa

SBIAN
21.12.2023, 11.14
joo niitä sopivia on vaan niin vähän tarjolla, olisi kyllä parempi ratkaisu.

kni
21.12.2023, 15.42
No ei tuo kyllä noinkaan ole että tuohon jatkeeseen ei mitään vaaraa sisälly, tuleehan tuossa aivan eriluokan vääntö momentit ohueen alumiiniputkeen eli putki saataa murtua. Samoin kun on kaksi kiristys kohtaa niin nuo kohdat on kriittisiä kiristykselle, jos kiristys pettää ohjaustanko ei tottele ohjausta ja tuossa tapauksessa noita kohtia on kaksi ja rasitus alempaan on huomattavasti kovempi.Ohjaustankokin saattaa olla aika ohutta alumiiniputkea ja melkein 40cm pituutta stemmistä kahvan päähän. Aattelepa mikä vääntö. Varsinkin siinä tangon ja stemmin kiinnityksessä. Jos tuollainen jatke pelottaa niin miksei sitten normi stemmi 50mm? Kokeilkaas joskus millaista yritystä vaatii hajottaa tuollainen "ohut alumiiniputki".

SBIAN
21.12.2023, 17.30
Ei tuokaan asia ole lähellekkään noin.

kni
21.12.2023, 22.15
Ei tuokaan asia ole lähellekkään noin.Eipä tietenkään, tajusin sen kun perustelit noin hyvin.

SBIAN
22.12.2023, 05.43
Hyvä niin, jokainen pyöriin vähänkin perehtynyt tajuaa.

SBIAN
26.12.2023, 16.18
Nyt tulossa myös 35mm puristimelle rise 70mm ohjaustanko: https://www.bike-discount.de/en/ergotec-riser-bar-70-35mm-handlebar

Tulossa myös hiukan tyylikkäämpi versio korotuksesta 35 mm puristimelle:https://www.ergotec.de/en/products/neuheiten/sub/produktneuheiten/produkt/high-ray-35-0.html

Tulluska
29.12.2023, 00.04
Onkohan helkamalta tulosa ensi vuodelle uusia sähköläski malleja, nykyisiäkään ei taida paljo olla tuotannossa.

Chat GPT
29.12.2023, 10.56
Kuulin huhun että geometria muuttuisi eli ylipitkästä enempi normaaliin suuntaan.

SBIAN
29.12.2023, 19.26
Mikä on normaali, ei tuo ohjaamo ole ylipitkä muille kun minunlaiselleni vanhalle miehelle. Sporttinen ajoasento on lähes kaikissa nyky maastopyörissä, ehkä Cubella on vielä lyhyellä ohjaamolla pyöriä. Tuossa on omat hyvät puolensa teknistä maastoajoa ajatellen.
Hieman ojaustankoa korottamalla ihan soiva peli jos ei tykkää sportti asennosta.

Huhut oli liikkeellä myös -23 mallin osalla että ohjaamo olisi lyhyempi, mutta eipä juuri muutosta tullut kun kauppa käy nytkin hyvin niin katellen on muuttaavatko juurikaan mitään.

Chat GPT
29.12.2023, 20.05
Kauppiaan mukaan asiakkaat ei oikein tykkää Helkaman geometriasta. Suora siteeraus.

Tulluska
29.12.2023, 22.34
Taitaa olla helkaman sähköläskeisä pisin geometria tai ainakin pisimpiä, esim tunturin emaxiin huomattava ero.

SBIAN
29.12.2023, 22.55
Tuo kauppiaan kommentti ei nyt kerro itse ajattelevalle ihmiselle yhtään mitään ja tuo kyllä pitää paikkaansa että Tunturin ohjaamo on normaalia ahtaampi ja monet moittii sitä sen takia.
Eli Tunturi olisi sopinut sen puolesta paremmin esim. minulle mutta kun vertaa muuten pyöriä keskenään osienpuolesta niin eipä noita voi verrata saman arvoisiksi lähellekään, eli joudui siksi valita Helkaman ja ostaa siihen rise 4cm ohjaustangon niin se oli siinä ja ajo maittaa.

Tulluska
29.12.2023, 23.46
No kyllä se kauppiaan kommentti jotain kertoo jos asiakkailta tulee palautetta että ei tykkää pitkästä geometriasta, ja makuasioitahan ne on, toiselle sopii pitempi paremmin ja toisele lyhempi, aika moni helkaman omistaja vaihtaa heti lyhyempää stemmiä ja nousulla olevaa tankoa että saa geometriaa pystymmäksi ettei tunnu niinku makuultaan ajais, itseni mukaan lukien.

Tulluska
29.12.2023, 23.49
Ja helkaman pyörät muuten kyllä hyviä, kyselinkin aluksi vain onko tulossa uusia malleja ku aijemmat näyttäisi käyvän monesa kaupasa jo vähiin

SBIAN
30.12.2023, 00.21
Niin että asiakkaat käy ihan solkenaan sanomassa kauppiaalle että ei tykkää Helkamasta, kauppias myy ja selittää aina asiat niin että hänellä on mahdollisuus tehdä kaupat omaksi hyödykseen. Typerä kauppiashan se on jos myymäänsä tavaraa moittii, tuon nyt ymmärtää jokainen ihan itse.

Mutta asiaan...ei olisi oikesti pahitteeksi vaikka Helkama ottaisi onkeensa ja lyhentäisi sellaisen 2-4cm tuota yläputkea silloin välttyisi ehkä tuolta ohjaustanko virittelyltä ja sillä pystyisi jo alle 170cm kuskikin ajamaan tuolla 17;lla runko koolla.

Tulluska
30.12.2023, 01.02
Ilmasinko asian jotenki väärin vai oliko se niin hankala ymmärtää ja piti päästä pätemään? Pointti tullu kumminki ylempänä selväksi, kauppiaan mukaan asiakkaat ei tykkää helkaman geometriasta mitä on kuullu melko paljon.

SBIAN
30.12.2023, 08.00
Se kauppias saa päättää kumpi ei ymmärrä asiaa ja haluaa vaan päteä

Pexx
30.12.2023, 15.21
Itse toivon, että tulisi kaudelle 24 täpäri 700+ akulla ??

Maxx pelkkään talviajoon on liian kallis.

salminen.simo86@gmail.com
19.01.2024, 22.11
Kannattaako 175cm pitkän ottaa 15 vai 17 malli?

SBIAN
19.01.2024, 22.33
Se on siinä ja siinä, 17 kyllä mutta jos tykkää pystymmästä ajoasennosta niin 15 ja eihän noilla suurta eroa ole mitoissa, kannattaa ainakin tuo 15:sen kohdalla tarkistaa että satuatolpan saa tarpeeksi ylös. Koe ajolla tietenkin selviäisi parhaiten.

Itse ole likimain saman mittainen ja 17 koon pyörä ja jos nyt saisin valita niin ottaisin 15, tuohon 17 jouduin lyhentää stemmiä 35mm ja rise ohjaustanko tuli hankitua jolla sain ajo asennon pystymmäksi nuo on selkävaivaisen pakkohankintoja.

Onhan tuo jo kuulu siitä että yläputki on normia pitempi ja siten ohjaamo on tilava ehkä liikaakin sanoisin että noi 6cm normi pyörien vastaavia kokoja pidempi on mitta ohjaustangosta satula putkeen . Loistava pyörähän tuo on muuten.

Italiaano
22.01.2024, 22.30
Hel fe 12 nyt pakkasjakson aikana lähti manitoun iskarista paineet pois jostain syystä. Onko kellään mututuntumaa montako baaria siellä ois noin yleisesti hyvä olla

SBIAN
22.01.2024, 22.53
Siinä keulan vasemmassa putkessa on suositus paineet ajajan painon mukaan.

Tulluska
29.01.2024, 15.05
Helkaman sivuilla tämän vuoden malli julkaistu, shimanon uusin ep801 moottori, darfon 720wh akku, shimanon mt520 jarrut, uusi väri, siinä uudistuksia mitä äkkiseltään huomasin

SBIAN
29.01.2024, 16.04
Ohjauskulma jyrkentynyt 2° ja yläputki taas pidentynyt entisestään???Lisäksi koko erot aivan käsittämättömiä, toivottavasti virheellinen tieto. Kuka nämä oikein suunnittelee vai otetaanko Kiinasta mitä saatavilla on.

Chat GPT
29.01.2024, 16.36
Vähän kuin olisi yritetty suunnitellä pyörä mahdollisimman huonolla geometrialla...ja lukujen valossa siinä on myös onnistuttu.

Bndit
29.01.2024, 17.25
Efektiivinen vaakaputki pienimmässä koossa 680mm, täytyy kuskin olla aikamoinen oranki että tuntuu hyvältä polkea istuen :D :D

SBIAN
29.01.2024, 17.28
HELKAMA FE12 12V JOUSTO: 17 VM 2023



FS - runkokoko
17"


ST - istuinputken pituus 432
444,5=+12,5


TT - effektiivinen vaakaputki 677
690.1=+13,1


HT - emäputken pituus 140
140


HTA - ohjauskulma 67
69=+2 astetta


STA - istuinkulma 71
73=+2 astetta


CS - takahaarukan pituus 495
495


BD - keskiölinja 52
67=-15


FO - etuhaarukan pituus 511
524=+13


S - stack 640
670,9=+30,9


R - reach 464
485=+21


WB - akseliväli 1237
1255,1=+18,1



Tuossa yllä verrattu vm-23 vuosimalliin -24 vuosimalli -23 pyörä 17 tuuman runko ja vm.-24 17.5 tuuman? mikähän välimalli tuokin:)
HELKAMA FE12 12V 720WH: 17,5"



FS - runkokoko
17,5"


ST - istuinputken pituus
444,5


TT - effektiivinen vaakaputki
690,1


HT - emäputken pituus
140


HTA - ohjauskulma
69


STA - istuinkulma
73


CS - takahaarukan pituus
495


BD - keskiölinja
67


FO - etuhaarukan pituus
524


S - stack
670,9


R - reach
485


WB - akseliväli
1255,1



HELKAMA FE12 12V 720WH: 15"



FS - runkokoko
15"


ST - istuinputken pituus
381


TT - effektiivinen vaakaputki
680,1


HT - emäputken pituus
140


HTA - ohjauskulma
69


STA - istuinkulma
73


CS - takahaarukan pituus
495


BD - keskiölinja
67


FO - etuhaarukan pituus
524


S - stack
670,9


R - reach
475


WB - akseliväli
1245,2

Tulluska
29.01.2024, 17.28
Joo empä hoksannu geometriaan vielä tutustua mutta niinhän nuo vaikuttaa isoilta pyöriltä jopa tuo 17,5 koko

SBIAN
29.01.2024, 17.39
Joo nyt se vasta on pilalla ihan totaalisesti kun ei edeltävä mallikaan loistanut geometriallaan mutta sen sai sentään jopa kohtuu hyväksi muutoksilla, tuota ei enää saa muuttamallakaan. Harmi kun muuten hyvillä komponenteilla varustettu pyörä laitetaan pilalle tuollalailla.

Oiskohan noissa tiedoissa jotain mätää kun tässä painot :)
15", musta: 27
17,5", musta: 27,3
20", musta: 27,720", siniharmaa: 27,7
17,5", siniharmaa: 26
15", siniharmaa: 26
Siniharmaa on kevyempi??? Kyllä on Suomalaisella pyörän valmistajalla paljon opittavaa vaikka vanha valmistaja onkin.

Tulluska
29.01.2024, 18.01
Mikähän tuosta siniharmaasta voi tehä kevyemmän ku eikö tuo pitäs olla täysin sama pyörä mitä tuo mustakeltanen?

Zykkel
29.01.2024, 18.19
^Nopeasti mittoja katselin. Tuli heti mieleen, että eikö tuossa ole tanko aivan hemmetin kaukana, ainakin jos on ahteri penkissä? Eikö ajoasennon pitäisi pikemminkin tuossa pyörässä olla aika pysty? Eikä eteenpäin makaava?

SBIAN
29.01.2024, 18.34
Mikähän tuosta siniharmaasta voi tehä kevyemmän ku eikö tuo pitäs olla täysin sama pyörä mitä tuo mustakeltanen?

Musta maali on raskaampaa:)

Tulluska
30.01.2024, 00.32
Ompa kyllä tuo geometria muuttunut, onneksi on tuota stack mittaa korottanu muutamalla sentillä niin saattas lyhyellä stemmillä ja 70mm riser tangolla ehkä saada ihan ok ajettavan? Kiinnostava pyörä muuten.

Chat GPT
30.01.2024, 10.28
Kun kerran geometria on noin pahasti pielessä niin ainoa järkevä teko on jättää pyörä ostamatta.

znood
30.01.2024, 21.34
Onko joku jaksanut yrittää tuunata nuo fe11 vs fe12 geometriat yhteen haamukuvaan, että näkis mistä on kyse ?

Tulluska
31.01.2024, 20.28
Tuo ois jees nähä ku osais vaan värkätä ne.

Zykkel
31.01.2024, 22.39
Ei ollut täysin samanlaisia kuvia, mutta tässä jotain:

https://img.aijaa.com/m/00312/15217080.jpg (https://aijaa.com/4LLODN)

Tämä kaiketi parempi. Molemmat jaykkäperäisiä.
https://img.aijaa.com/m/00468/15217082.jpg (https://aijaa.com/UDDnf9)

SBIAN
31.01.2024, 23.16
Tästä voi verrata lukujen valossa FE11 ja tämän uuden -24 geometrioita keskenään, kyseessä 17 runko ja -24 17.5

I -24
= istuinputken pituus 432---I 444,5
= efektiivinen vaakaputki 676-----I 690,1****
= emäputken pituus 135--I 140
= ohjauskulma 69---I 69
= istuinkulma 73---I 73
= takahaarukan pituus 495---I 495
= keskiölinja 67---67
= etuhaarukan pituus 511---I 524
= stack 624---I 670,9*****
= reach 485--I 485
= akseliväli 1247---I 1255,1****

Tulluska
31.01.2024, 23.30
Onhan tuosa fe12 vähä pystympi ajoasento kun tuo stack mitta nuin paljo korkiampi mutta meneekö se sitte hukkaan siinä kun tuo efektiivinen vaakaputki on taas jonku verran pitempi

SBIAN
01.02.2024, 08.04
kyllä näin kun reach mitta on sama mutta efektiivisen vaakaputkenen pituuden lisäys kumoaa sitä jonkin verran ja putki on kyllä huomattavasti normaalia pidempi, eli ajo asento on kyllä melko etukeno.

Tuo efektiivinen vaakaputken mitta aiheuttaa ehkä eniten ihmetystä kun se tuntuu vuosimalien kohdalla ainavan pitenevän, varmaankin suurin osa ostaa läskipyörän ihan muuhun tarkoitukseen kun urheilulliseen ajoon jossa tuo matala etukumara ajo asento ehkä puoltaisi jotenkin asiaa.

Tulluska
01.02.2024, 18.35
Tuon efektiivisen vaakaputken mitan kun ois saanu pidettyä lyhyempänä nii ois varmasti hyvä ollu ajaa, tai mistäpä sitä tietää ennen kun pääsee koeajamaan

Bndit
01.02.2024, 20.13
Kyllä noista mitoista tietää jo että ihan hirveä ajoasento, ellei ole oranki.

SBIAN
01.02.2024, 20.31
Esimerkiksi Canyon neuronin vaakaputki XL koossa on 645 niin tuosta saa hiukan vertailukohtaa, eli kyllä on suhteellisuus kaukana vaikka vakauttahan tuolla varmaan haetaan mutta silti liika on liikaa ja se ihmetyttää että kuka noita suunnittelee vai onko tosiaan niin että se otetaan Kiinasta mitä sattuu saamaa.

Steve Baggy
01.02.2024, 20.40
Tässä on lähdetty ilmeisesti hakemaan muodikasta pitkää reachia ja long, low, slack tyylin geometriaa. Sitten ei ole ymmärretty, että kaikki vaikuttaa kaikkiin ja satulatolpan kulma on ihan liian loiva. Se vie sitten satulan taakse ja vaakaputken pitkäksi. Haisee melko kiinaripuliviritelmältä.

Chat GPT
01.02.2024, 20.42
Kyllä noista mitoista tietää jo että ihan hirveä ajoasento, ellei ole oranki.

Se on juuri noin. Ystävällinen neuvo kaikille sähköläskin hankkijoille. Jättäkää nämä Helkamat nyt vaan ostamatta.

SBIAN
01.02.2024, 23.12
..... mutta tuntuu kyllä oikeasti ihmeelliseltä että suomalainen pyöräfirma luulisi tuntevan Suomalaisten ruumin keskimääräiset mitta suhteet joten sen mukaan olisi helppo suunnitella geometria sen mukaan ja vielä eikö olisi syytä hieman tutustua markkina johtajien pyörä geometriaan mitä ne sisältävät ei lähteä sooloilemaan mitä ihmeellisimmillä mitta suhteilla.

Mutta kuten edellä jo totesin onko asiaan edes perehdytty vaan on otettu ehkä hinta edellä sellainen runko joka ei ole kenellekkään muulle kelvannut isot voitot mielessä ja ei ole ajateltu sen koommin mitä jatkosta seuraa ja sitä kuinka valveutunutta pyöräilijä porukat ovat siitä millainen pyörän tulisi olla, harmittavinta on vielä se että pyörä on silti myytävä ja kohteena on sellainen joka geometriasta vähiten tietää ja kauppias joutuu ikävään tilanteeseen sen johdosta.

Tulluska
01.02.2024, 23.46
Ei ne taija helkamalla miettiä ihan loppuun asti nuita juttuja, esim ensimmäiset fe11 pyörät toimitettiin 400mm pitkällä satulatolpalla jolloin oli säätö mahdollisuuksia enemmän ja 17 tuuman runkokoko oli 180cm pitkälle kuskille hyvä, mutta sitte ne päätti sen päivittää 300mm pitkäksi nii ei taas geometria passannu yhtään

harald
02.02.2024, 11.41
Miksi tuota yläputkea laitetaan tuollaiselle notkolle? Omassa vanhassa Tunturi emaxissa on suora yläputki, ja linja jatkuu chainstaynä. Nyt on sekä Helkamassa ja Tunturissa tuollainen murtunut kamelinselkä yläputkena.

SBIAN
02.02.2024, 12.55
Ei tuolla notkolla mitään radikaalia merkitystä ole mutta jollekkin se merkkaa ehkä näyttävyyttä ja se tekee pyörän teknisemmän näköiseksi. Tosiasiassa tuo rungon madallus helpottaa pyörän käsittelyä ihan ajossa kun myös se että tuo notko kohta helpottaa pyörän kantoa ja siirtoa, se on kuin tehty juuri siihen kohtaan mistä on helppo kädellä tarttua. Eli periaatteessa rungon vaakaputken korkeus saadaan matalammalle kun se että se olisi suora eli pyörän päällä seisoessa ei haaran perä ota niin helposti vaakaputkeen.

maalinni
02.02.2024, 13.43
Sama runko käy myös naisille. Osa on aika tarkka, että pitää olla ”naisten runko”.

wiljam
02.02.2024, 13.50
Juuri eilen kiittelin tuota emaxin rungon notkoa, kun olin talvipolulla pyöräilemässä. Polun kantava leveys oli niin pieni, että pyörän päälle ei olis millään päässyt nousemaan pyörän viereltä. Heti kun astui vähän sivuun, niin upposi polvia myöten hankeen. Ainoa tapa päästä pyörän kyytiin oli seisoa keskellä polkua renkaiden kanssa samassa linjassa ja kallistaa pyörää reippaasti pois päin itsestä ja nostaa jalka kantapää edellä notkon kohdalta yli ja vetää pyörä takaisin pystyyn. Ilman notkon avulla saavutettua matalaa standoveria olisi temppu jäänyt tekemättä.

Kaunishan tuollainen notko ei ole, mutta hyödyt ajavat esteettisyyden edelle. Toinen paikka missä sama tilanne kuin yllä saattaa tulla eteen, on kapeahkot pitkospuut tai pehmeässä maastossa istuimelta laskeutuminen pysähtymistä varten.

SBIAN
02.02.2024, 14.38
Jos tuo vaakaputki olisi suora ja menisi silti samaan kohtaan alimmassa kohdassa niin tuolla notkahduksella saadaan aikaan myös jäykempi sivuttais jäykkyys runkoon.

Marsusram
02.02.2024, 15.50
^^toinen tapa päästä kapealla uralla satulaan on takakautta kun laittaa hissitolpan alas.
Maastopyörissä muotoilulla saadaan haaroväliin lisää standoveria ja pyörää voi kallistella paremmin kun jalka ei osu vaakaputkeen. Satulasta ajettaessa ei suurta merkitystä.

SBIAN
24.02.2024, 06.20
Tuossa uuden Fe12 koe ajo:https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/sahkopyoran-koeajo-helkama-fe12-kotimaista-laskia-paremmilla-mausteilla/

Chat GPT
24.02.2024, 09.19
Kommentit parantuneesta geometriasta kertoo kaiken oleellisen testaajan ”asiantuntemuksesta”.

Bndit
24.02.2024, 10.10
Mittojen perusteella vaikea uskoa että on ketterä, mutta en tuomitse kun en ole itse ajanut. Edelleen ihmettelen kyllä miten toi pitkä efektiivinen toptube voi pitää paikkansa ja uudessa isompi akkusessa sen on jo yli 700mm :D

Chat GPT
24.02.2024, 10.37
Kahden millin muutokset reachiin ja stackiin ovat tuskin edes havaittavissa. Jo pieni tangon asennon liikautus vaikuttaa enemmän ajoasentoon.

SBIAN
25.02.2024, 05.55
joo kyllä tuossa on nyt testaajalla menny millit ja sentit sekaisin. Jos tuota runkoa on oikeasti suunniteltu niin olisi mukava tietää kuka se on se suunnittelija.

Tuntsa
25.02.2024, 11.40
Tuossa uuden Fe12 koe ajo:https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/sahkopyoran-koeajo-helkama-fe12-kotimaista-laskia-paremmilla-mausteilla/

Onko tuo kuitenkaan se uusin malli? Nuo tekniset tiedot tuossa artikkelissa ainakin ovat vanhasta mallista.
Tässä uuden tiedot https://www.helkamavelox.fi/tuoteosastot/helkama-fe12-12v-720wh/

Itse en osaa kuvista päätellä onko uusi. Varmaan uudemman omistaja voi kommentoida.
Itsellä Fe 11.

Tulluska
25.02.2024, 22.14
Tuo ei oo se uusin mikä on tulossa tänä keväänä

Kytykkä
26.02.2024, 11.47
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/sahkopyoran-koeajo-helkama-fe12-kotimaista-laskia-paremmilla-mausteilla/

vesku61
26.02.2024, 12.19
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/sahkopyoran-koeajo-helkama-fe12-kotimaista-laskia-paremmilla-mausteilla/

Tuo taidettiin esitellä aika tasan vuosi sittenhttps://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/mp23-messut-helkamalta-mielenkiintoisia-huippu-uutuuksia-sahkopyorakauteen-hiilikuituinen-maastotykki-paranneltu-fatbike-ja-kokonaan-uusi-applikaatio/

SBIAN
26.02.2024, 12.35
Joo kyllä se näin on tuo on se vm-23 esittely ei uuden jossa on simano 801 moottori ja isompi akku.

Tuossa on se uusi:https://www.helkamavelox.fi/tuoteosastot/helkama-fe12-12v-720wh/

Tuntsa
26.02.2024, 17.02
Onhan tämä kyllä aika sekavaa, ei ole kyllä Moottorilehden tapaista esitellä vanhaa mallia kun uusikin
on jo julkaistu. Ja tuon esittelyjutunkin päivämäärä on 23.2.2024.
Jossakin on tullut virhe, joko Helkamalla tai Moottorilehdessä.

MikkoK
05.03.2024, 23.35
Mites tuon FE12 päiväetuvalon tulisi toimia? Juuri hommasin pyörän ja tarjosi heti päivityksiä jotka tietenkin asensin. Nyt kuitenkaan Shimanon näytöstä ei pääse ollenkaan "lights" valikkoon ja päivävalo on aina päällä. Muistanko aivan väärin että tuon olisi saanut pois päältä ennen päivitystä?

edit. ilmeisesti palaa aina mikä toisaalta on ihan hyvä

SBIAN
06.03.2024, 08.20
Kyllä päivävalon on saanut sammutettua lights valikosta ja saa edelleenkin päivityksen jälkeenkin, päivitin myös oman pyöräni jossa päivittyi näyttö ja nuo nappulat.

Kävin oikein tarkistamassa ja kyllä valon sai sammumaan aivan samoin kuin ennen , eli ligts valikkoon kun selasi ja ja siinä kohtaa painaa näytön nappulaa ja ohjaustangon nappulalla valitsee off niin valo sammuu.

Oliko tuo päivitys mikä sinulle tuli, oliko moottorille vai noille nappuloille ja näytölle??

MikkoK
06.03.2024, 10.22
Nonni, sitä muistelin mutta en ollut varma... Päivitys tuli kaikille sähkökomponenteille, moottori, nappulat ja näyttö ja nyt tuonne lights valikkoon ei enää pääse. Jännä etteivät liikkeessä olleet päivttäneet näitä. Piippaa vain kun yrittää valita. Tulisiko valon näkyä muuten tuossa E-tube softan komponentti listassa?

edit. tälläiset versiot nyt pyörässä:
Moottori 4.1.11
Näyttö 4.5.0
Ohjain 3.1.2
Virtkytkin 3.1.1

SBIAN
06.03.2024, 10.40
Joo kyllä valot näkyy e-tubessa ja jos haluaa että ne on aktivoituna niin se on valittava aktiiviseksi myös tuolta e-tubesta, muuten valot ei toimi pyörän näytöltäkään.

Siis lights valikkoko näkyy pyörän näytössä jos niin paina näytön nappia tuossa kohtaa uudelleen ja sitten valitset ohjaustangon nappulasta 0n tai off.

MikkoK
06.03.2024, 10.41
Joo kyllä valot näkyy e-tubessa ja jos haluaa että ne on aktivoituna niin se on valittava aktiiviseksi myös tuolta e-tubesta, muuten valot ei toimi pyörän näytöltäkään.

Kiitos, valot eivät näy nyt ollenkaan sovelluksessa. Pitää koittaa parittaa pyörä uusiksi.

edit. ei auttanut... Kai se pitää ensiajo tehdä liikkeeseen :D

SBIAN
06.03.2024, 10.49
Korjaan tuota edellistä ohjettani, eli näin se menee pyörän näytöllä mennään Lights kohtaan jossa OFF ja ON valitaan jompi kumpi ohjaustangon nappulalla esim: OFF ja tämän jälkeen kuitataan valinta painamalla näytön nappulaa jolloin valo sammuu.

MikkoK
06.03.2024, 10.59
Korjaan tuota edellistä ohjettani, eli näin se menee pyörän näytöllä mennään Lights kohtaan jossa OFF ja ON valitaan jompi kumpi ohjaustangon nappulalla esim: OFF ja tämän jälkeen kuitataan valinta painamalla näytön nappulaa jolloin valo sammuu.

Tänks, en tosiaan pääse tuohon valikkoon ollenkaan, pyörä piippaa kaksi kertaa. Pitää katsoa voiko tuota järjestelmää jotenkin resetoida tms jotta tunnistaisi valon uusiksi.

SBIAN
06.03.2024, 11.05
Piti oikein käydä kokeilemassa tuota e-tube ja ei näköjään enää löydy valoista valikkoa siellä. Tarkistin samalla nuo päivitys tiedot ja sinulla on viimeisin päivitys pyörässäsi joka komponentissa. Siis kun laitat pyörään virrat päälle ja painat tuota näytön nappia pitkään niin kauan että se menee valikko tilaan ja sen jälkeen selaat valikkoa sillä ohjaustankon nappulalla jolla pääset mm. tuohon valojen kohtaan niin tuoko ei sinulla toimi ollenkaan josta valitset kuten edellää kerroin valot päälle tai pois.

MikkoK
06.03.2024, 11.10
Piti oikein käydä kokeilemassa tuota e-tube ja ei näköjään enää löydy valoista valikkoa siellä. Tarkistin samalla nuo päivitys tiedot ja sinulla on viimeisin päivitys pyörässäsi joka komponentissa. Siis kun laitat pyörään virrat päälle ja painat tuota näytön nappia pitkään niin kauan että se menee valikko tilaan ja sen jälkeen selaat valikkoa sillä ohjaustankon nappulalla jolla pääset mm. tuohon valojen kohtaan niin tuoko ei sinulla toimi ollenkaan josta valitset kuten edellää kerroin valot päälle tai pois.

Juuri näin, valikossa näkyy ja löytyy tuo "lights" asetus mutta kun yritän valita sen näytön painikkeella niin pyörä vain piippaa pari kertaa... Päivävalo kyllä syttyy heti kun pyörän käynnistää...

SBIAN
06.03.2024, 11.20
Kun teet tuon valinnan lights kohdalla ja se piippaa niin oletko kokeillut ohjaustanko nupista vaihtaako se tuossa kohtaa ON tai OFF.

MikkoK
06.03.2024, 11.26
Kun teet tuon valinnan lights kohdalla ja se piippaa niin oletko kokeillut ohjaustanko nupista vaihtaako se tuossa kohtaa ON tai OFF.

Ei vaihda.. Tuntuu että pyörä ei tiedä että siihen on kytketty valot. Täytyy varmaan käydä näyttämässä jossain välissä, ei tuo onneksi ajoa estä..

SBIAN
06.03.2024, 11.40
Joo jokin homma siinä nyt näyttäis olevan koska minun pyörässä tuo toimii ja valot saa päälle ja pois ja päivitykset on samat kuin sinulla. Onko sitten niin että valojen ohjaus on sinun pyörässä otettu eri lailla ja ajatuksena on ollut se että ne saa palaa koko ajan niin kuin päivävalot autoissakin on aina päällä ajaessa.

MikkoK
06.03.2024, 11.51
Joo jokin homma siinä nyt näyttäis olevan koska minun pyörässä tuo toimii ja valot saa päälle ja pois ja päivitykset on samat kuin sinulla. Onko sitten niin että valojen ohjaus on sinun pyörässä otettu eri lailla ja ajatuksena on ollut se että ne saa palaa koko ajan niin kuin päivävalot autoissakin on aina päällä ajaessa.

Sain vastauksen myyjältä ja heidän mukaan päivävalo on asetettu niin että sen kuulukin palaa koko ajan. Eli sitä ei tosiaan pidäkään saada pois. Tullut vain kokeiltua monia pyöriä viime päivinä niin en ollut tästä varma... Näyttää että toimintaa on muutettu jos sinulla valinta kuitenkin löytyy.. Eli homma kunnossa, lisäähän tuo turvallisuutta myös päivällä. Tuskin tuo akkuakaan juuri syö.

edit. ja päivävalohan tuo on nimeltäänkin :D

SBIAN
06.03.2024, 13.02
Niin onhan tuo yksi tuon pyörän huomiota herättävä yksityiskohta, hieno sellainen ja kyllä se palaa omassa pyörässäkin aina eikä se akkua kuluta onhan se led valo joka ei vie virtaa juuri mitään eli sen puolesta saa huolen unohtaa, toiminta matkan suhteen tulet yllättymää miten pikälle pyörällä täydellä akulla pääsee.

MikkoK
06.03.2024, 13.32
Niin onhan tuo yksi tuon pyörän huomiota herättävä yksityiskohta, hieno sellainen ja kyllä se palaa omassa pyörässäkin aina eikä se akkua kuluta onhan se led valo joka ei vie virtaa juuri mitään eli sen puolesta saa huolen unohtaa, toiminta matkan suhteen tulet yllättymää miten pikälle pyörällä täydellä akulla pääsee.

Kyllä tässä jo täpinöissä on että pääsee työpäivän jälkeen auringonpaisteeseen ajelemaan ja testaamaan. Pitkään mietin uuden Bosch Tunturin ja tämän välillä, muutaman pikkujutun takia kallistuin kuitenkin tähän Helkamaan. Tunturissa on mm. jännä että ei ole ruuvipaikkoja rungossa juomapullolle / lukolle / hälylle. Pikku juttuja mutta vaikeuttaa hieman käytännön elämää.

aFox
20.07.2024, 00.16
Itsellä kanssa tämä Helkama. Vähän yli 1000km takana ja vapaarattaan takia takuuhuollossa on, eikä ole huollosta kuulunut mitään vaikka piti olla jo valmista. Veljellä tuo Tunturin EB-F600 ja ekan kerran takuuhuoltoon 100km kohdalla, toisen kerran 106km kohdalla ja sen jälkeen piti jo itse korjata kun ei sekään mennyt putkeen. Alkaa aika nopeasti mennä luotto näihin uusiin "suomalaisiin" sähköpyöriin ja huoltofirmoihin. Tunturissa saa kyllä juomapullotelineet ja muut rakenneltua mutta vähän hölmöä ettei ole vakiona kierteitä niille. Siinä ei eturattaan spider kestänyt paikallaan, ilmeisesti jenkeissä on jo päivitetty vähän asennusohjeita mutta suomessa mennään vielä alkuperäisillä ohjeilla....

aFox
02.08.2024, 22.30
Onkos kellään kuvaa tai tietoa montako kynttä on FE12 vakiossa vapaarattaassa? Huollosta kun tuli niin täytyi käyttää irti kun tiiviste oli onnistuttu huollossa vääntämään kaksinkerroin ja muutenkin että näki millanen siihen tuli. 5 kynttä on tässä takuukorjauksessa vaihdetussa vapaarattaassa. Navan hampaat näytti olevan kaikki tallella vielä joten pitäis olla kuin uusi siltä osin.

Tulluska
25.11.2024, 20.33
Onko kellään kokemuksia tästä uudesta 17.5 kokosesta mallista? Onko tuo geometrialtaan kuin pitkän tuntunen ja miten yleensäkkin pelannut? Akku näyttää olevan jo vähän isompi ja uusin ep801

SBIAN
26.11.2024, 10.36
Ei tuota kyllä taida ilman koe ajoa tohtia ostaa tuon geometrian osalta, muuten tuo on ihan laatu peli.

Tulluska
07.12.2024, 02.45
onkohan tulosa uusia malleja ens vuodelle?

SBIAN
07.12.2024, 09.46
Eipä nuo ole ainakaan ilmoitellut että olisi tulossa mitään uutta.

aFox
07.12.2024, 15.38
On viivästynyt tämänkin vuoden malli mutta näyttää sitä olevan jo kaupoissa. EP801 moottorilla. Piti olla miusta 720wh mutta näyttääkin olevan 708wh darfon akulla. olisko Komponenttipulaa ollu. Vissiin toi 17,5 tuuman koko on sama ku vanha 17 eli on vaan nimetty isommaksi. Toi vapaaratas tosiaan on takuukorjauksessa vaihtunut 3 kyntisestä 5 kyntiseksi.

Tulluska
07.12.2024, 16.16
aijemmin näky vielä helkaman sivuilla tuon 17.5 geometria vaan ei ennää, ja halvempi mitä edellinen malli, ihime säätämistä

Tulluska
07.12.2024, 17.05
mikähän tuosa on ideana että se ois niinku vanha 17 mutta nimetty 17.5? miksi ei voi laittaa faktoja

SBIAN
07.12.2024, 20.39
Se kuvastaa Helkaman tieto taito osaamista geometriasta, muutenkin mm. Tunturilla on aivan sama ja hyvä jos löytyy geometria tietoja ollenkaan kun ilmeisesti ihmisille riittää vaan tieto että se on hyvä pysty ajo asento:)

Tulluska
07.12.2024, 20.50
jotku voi jättää jopa ostamatta tuon pyörän ku luulee että se on 17.5 eikä 17 jos tuo nyt pitää paikkaansa

Kuminauha
08.12.2024, 11.22
Mä jätän pyörän kauppaan jos siitä ei oo geometriataulukkoa saatavilla.

SBIAN
08.12.2024, 20.35
Noihin koko numeroihin ei pidä luottaa ensinnäkään, joka pyörämerkillä melkein on omat geometria mitat rungoille vaikka koko merkintä olisikin sama muiden pyörämerkien kanssa. Eli nuo momerot ei ole mitään standartisoituja lukuja, ne ovat ehkä suuntaa antavia.

artzi
10.02.2025, 16.36
Onkos tässä joku juttu jota en (taas) tajua, on niin halapaa? Laturini täsmää listaan. Ei edes tarvetta nyt mutta...

https://www.bike-discount.de/en/shimano-steps-bt-e8036-630wh-battery-integrated-1

Ohitin jo yhden sivuston joka myi samaa 99 ja luki että "Otta yhteys me ja me kertokaa kaikki". :)

Eemeli82
10.02.2025, 17.31
^On siinä se juttu, että Bike-Discount ei toimita Suomeen tuota akkua.
Eli kun valkkaat toimitusmaaksi Suomen, niin "Shipping to 'Finland' is not possible for this article!"

artzi
10.02.2025, 17.39
^On siinä se juttu, että Bike-Discount ei toimita Suomeen tuota akkua.
Eli kun valkkaat toimitusmaaksi Suomen, niin "Shipping to 'Finland' is not possible for this article!"

No tietty...

Andy_
06.03.2025, 13.23
Onko mitään tietoa takanavan valmistajasta? Itselle tuli pienen mutkan kautta tuollainen 11-51 Shimanon XT uusi pakka, tämä tarkoitettu Micro SPline vaparille. Nyt pitäisi jotenkin kehitellä soveltumaan tuohon alkuperäiseen napaan.?

Tulluska
09.03.2025, 19.43
vaikia sanua ku ei mitään merkintöjä näy siinä navasa, varmin tieto varmaan jälleenmyyjiltä tai suoraan helkamalta

TuomariKuolo
16.07.2025, 01.48
Onko kenelläkään suositella hyviä, pitkänpuoleisia lokasuojia uuteen FE12:sta? Työmatka-ajossa tekisi mieli vältellä pahimmat raparoiskut.

SBIAN
16.07.2025, 06.00
Nuo ainakin on kunnon lokarit ja kiinnitys pisteet löytyy Helkamasta oikeista paikoista. https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/first-gear-fatbike-26-lokasuojasarja?id=103026165&gad_source=1&gad_campaignid=16014351047&gclid=Cj0KCQjw-NfDBhDyARIsAD-ILeA5PKOHNWGAf5yQM2yKXQuiMRigjRciXKzuboct_V7EExlRl n7pLvgaApT8EALw_wcB

aFox
16.07.2025, 09.38
Nuo lokarit on mullakin, tosin lyhennettynä. Käy paikalleen mutta jos etujousto pohjaa niin sitten ei mahdu. Ottaa kiinni ihan lopussa mutta harvoinhan se tilanne varmaan on.

SBIAN
16.07.2025, 12.34
Nuo on ainut vaihtoehto jos haluaa oikeasti suojat kuralta.

TuomariKuolo
16.07.2025, 14.54
Kiitos! Nämä siis tilaukseen.

aFox
16.07.2025, 22.57
Joo ja varmaan ainuut muutenkin. Ei tuohon etuhaarukkaan käy varmaan mikään lokari jos haluaa että ei osu mihinkään ääriasennoissa.

pyorahullu
23.07.2025, 19.07
Mulla läskissä semmoiset täyspitkät lokarit, joissa on myös edessä 2 tukipuikkoa