PDA

Näytä tavallinen näkymä : Pinnan kireysmittari?



J.Andrrsn
25.03.2023, 11.40
Terve,

Onko kellään kommentoitavaa otsikonmukaisista keksinnöistä?
Tekeekö noilla mitään?
Rihtailen ja rakentelen harrastuspohjalta joskus kiekkojakin ja tuo kireys on kyllä joskus aika hankala määritellä.
Tottakai kovat tyypit kuulee jo soinnista onko hyvä kireys..

Puskis
25.03.2023, 12.18
Antaahan se varmuutta tekemiseen ja vaikka siihen korvakuulolta kiristelyn opetteluun. Park Tool TM-1 on ainakin helppo ja nopea käyttää. Vaikka ei olisikaan äärimmäisen tarkka laite, niin kyllä sillä hyvin lähelle tasakireyteen pinnat saa.

Varmaan se Motonetin halpiskopio ajaa saman asian. Mutta onpas noidenkin hinnat pompanneet!

Jukka4130
25.03.2023, 23.09
Digitaalinen jännitysmittari ollut käytössä muutaman vuoden ja ilman sitä en enää kiekkoja kasaisi. Tarjoaa merkittävää hyötyä, kun pinnat pitää saada tasakireyteen ensimmäisen jäännöjännitysten poistokierroksen jälkeen. Lisäksi korkeimman sallitun jännityksen saavuttaminen tapahtuu tarkasti, kunhan mittarin lukemat kalibroi pinnamallikohtaisesti. Se, että pystyykö vastaavan työkalun hankintaa perustelemaan itselleen harrastekäyttöön, on oma kysymyksensä.

TM-1 ja vastaavista mittareista ei ole kokemusta. Varmstikin kuitenkin tyhjää parempia.

Aakoo
26.03.2023, 07.44
Park Toolin perusmalli kelpaa hyvin kiekkoa kasatessa pinnan referenssikireyden hakemiseen. Jos on yhtään sävelkorvaa, niin korvakuulolta pinnat saa kyllä sitten nopeammin tasakireyteen.

nure
26.03.2023, 08.52
Ihan tarpeellinen kapistus JOS kasaa kiekkoja, muuten aika turha.

kh74
26.03.2023, 13.31
Ite oon kans sitä mieltä että korvakuulo riittää ja oikeastaan on tarkempi ja kätevämpi tasakireyteen kiristelyssä kuin ainakin esim Park Tool TM-1.

Mittarilla saa helposti vähän eri tuloksia riippuen miten päin mittarin pinnaan laittaa ja kuinka napakasti sitä sattuu käyttään. Luotettavan tuloksen saaminen yhdestä pinnasta edellyttää pari kolme mittauskertaa vähän eri kulmissa ja niistä päättelemistä. Pinnojen näppäily kertoo pienenkin eron tarkasti ja luotettavasti.

Mittaria toki tarvii ainakin kun pitää vetopuolen pinnat vetää kireelle mutta ei liian kireelle. Mulla on Park Tool TM-1 ja toimii siinä riittävän hyvin ja luulisin että jotku idänihmeet halpikset toimis varmaan yhtä hyvin. Molemmissa tarpeen kuitenkin pitää toistuvasti huoli siitä että mittari on kalibroitu suht oikein. Hyvämaineisen pyörähuollon mittarin lukemaa vasten varmaan saa käydä vuosittain vertaamassa kun kauniisti pyytää. No-name tarkastettu kuitenkin todennäköisesti yhtä hyvä tai parempi kuin Park-Tool(TM) joka pyöriny vaan vuosikaudet laatikossa.

JaKon
26.03.2023, 14.55
Park Toolin TM-1 on mielestäni ylihintainen laatuun nähden. Oma mittarini oli kalibroitu tehtaalta niin, että näytti 30% liian suuria lukemia ja jousen vastintappi löystyi jo ensimmäisen kiekon kasauksen jälkeen.

Tämä Uniorin mittari vaikuttaa laadukkaammalta saman hintaluokan tuotteelta: https://uniortools.com/eng/product/1752-2-spoke-tension-meter
Uniorilla on myös vastaava wheel tension app kuin Park Toolilla ja mittarin mukana tulee kalibrointitikku. Nuo on ihan mukavia käyttöä helpottavia juttuja halpoihin mittareihin verrattuna.

MTB Engineer
27.03.2023, 11.31
Mulla oli myös Park Toolin kalibrointi aivan mitä sattuu. Uudelleen kalibroituna ihan kätevä laite varsinkin jos käyttää Park Toolin nettiapsia, johon voi syöttää kireydet ja se laskee automaattisesti poikkeaman. Unioirin keksintö kuulostaa myös hyvältä, mutta ammattikäyttöön en ottaisi kumpaakaan vaan digimittarin.

titaani
27.03.2023, 14.29
Saa myös Motonetistä. Olen ihan tyytyväinen tähän: https://www.motonet.fi/fi/tuote/385409/Super-B-pinnamittari

Jase
28.03.2023, 09.27
Mullakin on tuollainen TM-1 kopio. Heti aluksi mitta-asteikko oli niin sukean hankalalukuinen, että tulostin siihen uuden päälle. Mukana tulleeseen konversiolipareeseen oli vaikea luottaa, joten rakensin kalibrointipukin 200kg vaa'asta. Asteikko menee vieläkin aika harvaksi kun lähestyy 120 kiloa. Menin sitten tilaamaan toisen kiinaihmeen diginäytöllä (https://www.aliexpress.com/item/1005003402501246.html) niin voi vertailla. Näistä seuraava taso onkin sitten jo Wheel Fanatyk (https://wheelfanatyk.com/products/wheel-fanatyk-tensiometers), josta köyhtyy sen +300€ veroineen, mutta kestää isältä pojalle ja saa lukemat suoraan Exceliin.

https://iili.io/HNSZPS4.md.jpg (https://freeimage.host/i/HNSZPS4)

Situm
29.03.2023, 08.32
Se mitä itse olen huomannut, niin analoginen mittari riittää tasakireyden tarkasteluun mainiosti, mutta säätämisessä digitaalinen on ylivoimainen. Wheel fanatyk sopii sellaiselle, jolla ei ole kiire ja malttaa mitata kaikki pinnat täsmälleen samalla tavalla. Kevyen jousen takia mittaustulos saattaa muuttua 2-30kg riippuen siitä mistä kohtaa mittaa ja onko pinnassa jotain. Itselle sopii parhaiten digitaalinen mittari, jossa on riittävän jäykkä jousi, jolloin mittaustuloskin pysyy joka mittauksella sopivassa haarukassa.
Ylläoleva kalibrointilaite on ihan ehdoton, sillä pinnoissa on valtavasti eroa ja monet uudet mittarit näyttävät jopa 30% pieleen. Paketin mukana tulevat taulukot ovat yleensä suuntaa antavia ja niissäkin voi olla suuria heittoja.

J.Andrrsn
30.03.2023, 12.43
Kaikesta tästä vedän johtopäätöksen, että kannattaa ottaa apuvälineeksi kyseinen värkki.

Kaikenlainen rakentelu harrastemielessä onnistuu kyllä kotikonsteinkin, mutta nopeuttaahan nuo varmaan asiaa. Rihtauspukki on hyvä esimerkki siitä.

Kiitos kaikille vastaajille ja kanssapohtijoille!

Markku Lehikoinen
17.04.2024, 12.51
Minulla on käytössä motonetin kireysmittari, se parktoolin klooni.
Aistinvaraisesti arvioituna tuntuisi näyttävän loogisia lukemia, mutta
pieni epävarmuus jäytää mielenrauhaa. Kuka voisi pk-seudulla
tarkistaa ja kalibroida kohtuullista korvausta vastaan?
Käväisin kysymässä paikallisessa, mutta niillä oli käytössä
ihan sama laite.

Markku Lehikoinen

Situm
20.04.2024, 09.12
@mcarbon voidaan tehdä odottaessa ja ei siitä mitään tarvitse maksaa. Kestää minuutin kaks. Soita vaan etukäteen että ollaan paikalla

Markku Lehikoinen
22.04.2024, 15.34
Ah, niinpä tietysti. Olisihan pitänyt hoksata itsekin. Kiitos kuitenkin ja anteeksi.

Markku Lehikoinen

antsa_m
03.05.2024, 07.22
No täällä on muitakin kiekontekijöitä nyt,niin en tuosta pinna mittarista tiedä,mutta mikä olisi hyvä ohjalma jolla voisi pinnojen pituudet helposti määrittää. Mie olen kokeillu tuota ohjelmaa,enkä ihan varma ole ,onko mitat aina ihan oikein. Toki ERD:n kanssakin pitää olla tarkkana,mutta joku hyvä ohjalma,,onhan niitäkin varmaan,että siihen hyvää vinkkiä jos kenellä olisi.

https://www.kstoerz.com/freespoke/

jusutus-
03.05.2024, 08.10
DT Swissin laskuria käytin itse aikoinaan.

https://spokes-calculator.dtswiss.com/en/

Situm
05.05.2024, 21.04
Mulla pajalla käytössä spokecalc.io maksullisena versiona