PDA

Näytä tavallinen näkymä : Vanteiden uusiminen työmatkapyöräilyyn - mitä pitäisi ottaa huomioon?



eeroi
18.03.2023, 17.26
Poika ajoi maastopyöränsä (Cube Aim Pro 2019) kiekon solmuun ja omasta (Planet X London Road 2019) poksahti takakiekon napa, eli ohjelmassa on vanteiden uusimista molempiin. Huomasin, etten tiedä aiheesta juuri mitään, enkä löytänyt yhtään step-by-step ohjeistusta, jonka varassa uskaltaisin näitä tilata ulkomailta.

Eli mitä aktiivipyöräilijän ehdottomasti pitää ottaa huomioon vanteiden uusimisessa, jotta uudet sopivat kerralla? Nyt ei siis puhuta lisäherkuista vaan välttämättömyyksistä. Eikä kyse ole kilpakäytöstä vaan "työmatkapyöräilystä", jossa tärkeintä mielestäni on huoltovapaus.

Taustaksi: Cubessa on Alexrims zx20 (ilmeisesti nämä: https://cycletrade.co.uk/products/29-mtb-disc-wheelset-cube-alexrims-zx20-6000al-grade-a) , London Roadissa Gipiemme Equipe Roccia (ilmeisesti nämä: https://www.tradeinn.com/bikeinn/en/gipiemme-equipe-roccia-29-cl-disc-mtb-wheel-set/138881819/p). Molemmat alkuperäiskiekot; 29", levyjarrut, pikalinkut.

maalinni
18.03.2023, 17.37
Uusitko nyt vanteita vai kiekkoja?

Vanne on se ulkokehä ja kiekko on koko setti: vanne+pinnat+napa

maalinni
18.03.2023, 17.39
Eli huomioi, että uusissa kiekoissa on sama akseli kuin vanhoissa, sama vapaaratas ja sama levyjarrun kiinnitys jos haluat käyttää vanhoja osia.

JackOja
18.03.2023, 17.40
... omasta (Planet X London Road 2019) poksahti takakiekon napa...

Mitä tuo tarkoittaa? Se voi olla korjattavissa.

eeroi
18.03.2023, 17.58
Hyvä, että tuli tarkennuspyyntöjä, pahoittelut löysästi käytetystä terminologiasta.

Koko kiekko uusittava molemmissa. Itsellä taka-, pojalla etupyörä. Omassa takana SRAM 11x ratas.

Takakiekon napa poksahti = murtui. Ei ole korjattavissa, käytin pyöräliikkeessä.

Onko noita quick releaseja useita eri kokoja? Käsittääkseni ei...

nure
18.03.2023, 18.07
Voi tulla että edullisemmaksi tulee hankkia uudet kiekot. Pikalukolliset edessä 100mm ja takana yleensä 130/135millisiä.

Leewi
18.03.2023, 18.22
Työmatkapyörään etukiekkoa uusittaessa napadynamoa ei kannata sivuuttaa. Elämänlaatu kokonaisuutena paranee noin 2%, kun ei tarvitse huolehtia valoista.

nure
18.03.2023, 21.45
^Makuasia mutta nykyaikaiset ladattavat hyviä ja helppoja käyttää. Itse moisilla ajoin vuosia työmatka ajot eikä koskaan muut tulleet mieleen.

kaakku
19.03.2023, 00.37
Työmatkapyörään etukiekkoa uusittaessa napadynamoa ei kannata sivuuttaa. Arkipyöräilyn mukavuus paranee noin 200%, kun ei tarvitse huolehtia valoista. Ei tarvitse ladata akkuja, ei tarvitse irroitella lamppuja joka kerta kun pysähtyy, ei tarvitse miettä pölliikö joku lampun kun käyt kaupassa yms.
Korjasin vähän. Arkipyörässä aivan ehdoton lisävaruste. Omassani on ja yllätyin kuinka kätevää on, kun valot ovat aina valmiina käyttöön, ilman ylimääräistä häslinkiä.

nure
19.03.2023, 10.46
^Huomasin että 2% mukavuus aika pientä...

J3K
19.03.2023, 12.14
Korjasin vähän. Arkipyörässä aivan ehdoton lisävaruste. Omassani on ja yllätyin kuinka kätevää on, kun valot ovat aina valmiina käyttöön, ilman ylimääräistä häslinkiä.

Minkälaiset bufferiakut tai kondensaattorit noissa valoissa yleensä on? Meinaan jos on paljon pysähdyksiä ja/tai kelin takia joutuu ajamaan hitaammin.

nure
19.03.2023, 12.39
^Ja millaista valotehoa löytyy?

eeroi
19.03.2023, 13.37
Eli summa summarum, nämä asiat pitäisi tarkistaa -- eikö?

- Sama ulkokoko (29")
- Levyjarru (6-ruuvinen kiinnitys)
- QR-kiinnitys (edessä vakiokoko, takana tarkistettava)
- Takana rataspakan koko (11x)

Onko jossain tiivistetysti taulukoitu renkaiden ja niiden kanssa yhteensopivien vanteiden leveyskokoja?

Napadynamosta ei kokemusta. Käytän itse ladattavia lamppuja, koska voin vaihtaa harvemmin ajetuille valaisemattomille reiteille tarvittaessa vahvemman lampun syyspimeällä.

Kuminauha
19.03.2023, 13.44
Tossa WTB:n sivulta poimittu taulukko. Ei oo mikään pakottava totuus asiasta, mutta antaa hyvän suosituksen rengas ja vanne leveysten yhteensopivuudesta. Neliö on optimi, pallura on toimiva. https://www.wtb.com/pages/tire-rim-fit-chart#

https://pic.useful.fi/4wD6Sctat.jpg

Leewi
19.03.2023, 18.10
^Huomasin että 2% mukavuus aika pientä...

Niin, toisessa arvioitiin pyöräilymukavuutta ja minä taas arvioin elämänlaatua. Vaikea suhteuttaa vaikka ilmaston lämpenemiseen ja muihin pikkuasioihin, mutta tuohon päädyin. 200% on ihan ok arvio sektorissaan.

Antsa41
19.03.2023, 21.44
Minkälaiset bufferiakut tai kondensaattorit noissa valoissa yleensä on? Meinaan jos on paljon pysähdyksiä ja/tai kelin takia joutuu ajamaan hitaammin.
Ihan riittävät ovat, jotta valot eivät ehdi sammua liikennevaloissa. Etuvalo toki pysähtyessä himmenee merkittävästi ja oikein hitaassa vauhdissa alkaa vilkkua. Ainakin takavalon osalta taitaa olla ihan saksalaisen säännöstön mukainen vaatimus, että valon pitää pysähdyksissäkin palaa vähintään pari minuuttia ja taitavat kaikki EU:ssa myytävät dynamovalot täyttää tuon SvTZO-säännöstön määräykset.


^Ja millaista valotehoa löytyy?
Parhaat ovat 200 luxin (n. 1000 lumenen) luokkaa. Alle satasella saa 100 luxin laatuvaloja, jotka riittävät oikein hyvin kaikenlaisilla valaisemattomilla teillä ajeluun. Poluilla noilla ei toki tee mitään, sillä vauhti ei teknisemmillä osuuksilla riitä pitämään etuvaloa kirkkaana ja noiden valokeila on myös leikattu siten, että oksat (ja vastaantulijan silmät) jäävät katveeseen.

Marsusram
19.03.2023, 23.48
Eli summa summarum, nämä asiat pitäisi tarkistaa -- eikö?

- Sama ulkokoko (29")
- Levyjarru (6-ruuvinen kiinnitys)
- QR-kiinnitys (edessä vakiokoko, takana tarkistettava)
- Takana rataspakan koko (11x)

Onko jossain tiivistetysti taulukoitu renkaiden ja niiden kanssa yhteensopivien vanteiden leveyskokoja?

Napadynamosta ei kokemusta. Käytän itse ladattavia lamppuja, koska voin vaihtaa harvemmin ajetuille valaisemattomille reiteille tarvittaessa vahvemman lampun syyspimeällä.

-Vanteen koko on ETRTO 622, jolla eri rengastuksilla on nimellinen ulkohalkaisija 28" tai 29"
-Levyjarrun kiinnitys sama kuin vanhassa jos entiset levyt edelleen käyttöön
-QR -kiinnitys, tarkoittaa yleensä onttoa 9-10mm akselia, jonka sisällä on 5mm ruoto, joka päittäin kiristetään epäkeskolinkulla.
-Rataspakan ratasmäärä ei ole rajoittava tekijä jos vanhat käytössä, vaan vapaarattaan "standardi" rataspakan kiinnitykselle. Yleisin on ollut Shimano HG yhteensopiva (8-11v).

-Napadynamoissa on riittävästi tehoja, eniten niissä vieroksun johdotuksen vaikutusta kiekon irrotukseen. Ladattavilla mennään, niitä voi helposti käyttää käsivalaisimenakin.

nure
19.03.2023, 23.57
https://www.fenixvalaisimet.fi/taskulamput_otsalamput_pyorailty_fenix/pyoranvalo_fenix_bc30_v2 Tuossa esimerkki hyvästä ja luotettavasta lampusta. Eikä irroittamiseen ja kiinnittämiseen mene kuin pari sekunttia. Ja jos ilkivaltaa pelkää niin voihan joku sen napadynamon lampunkin rikkoa tai varastaa.
Ymmärrän napadynamon esim. brevet kuskeilla mutta normi-ajossa pärjää muillakin.

stenu
20.03.2023, 08.38
-Napadynamoissa on riittävästi tehoja, eniten niissä vieroksun johdotuksen vaikutusta kiekon irrotukseen. Ladattavilla mennään, niitä voi helposti käyttää käsivalaisimenakin.

Kahden abiko-liittimen irroitus ja kiinnitys vie noin 5 sekuntia. Kaakkun kanssa vahvasti samaa mieltä, paitsi en rajoittaisi sitä pelkkään arkipyöräilyyn vaan ylipäätänsä pimeän ajan pyöräilyyn. Mutta varsinkin arkipyöräilyelämänlaatu paranee dynamovalolla niin paljon, että sitä on vaikea uskoa ennenkuin itse kokeilee.

Olen muuten ajellut SON + Supernova E3 Pure -yhdistelmällä Kepun talvipoluilla sellaisia vauhteja, mitä siellä nyt krossarilla pystyy ajamaan eikä se ole ollenkaan mahdotonta. Ilman lunta valo ei riitä poluille.

Leewi
20.03.2023, 11.54
-Napadynamoissa on riittävästi tehoja, eniten niissä vieroksun johdotuksen vaikutusta kiekon irrotukseen.

Nyt puhutaan jo kiireisestä henkilöstä, muutamissa sekunneissa avattava pikaliitinhän noissa on ;)

En ole viitsinyt teettää dynamovannetta nykyiseen käyttöpyörään ja kyllähän se jaksaakin risoa.

Marsusram
20.03.2023, 12.24
Ei se fyysinen efortti irrotuksessa tietenkään kammota, vaan sähköliitäntöjen suojaus ja varmatoimisuus silloin kun useammin irrottelee.
Johdotuksen saa ohuella johdolla teipattua piiloon haarukan jalkaan sekä kiedottua jarruletkuun. Kovin esteettisesti hienoja vetoja ei ole esitelty. Kuvia?

stenu
20.03.2023, 13.06
Mulla on piuha pyöräytetty pari kierrosta haarukan jalan ympäri ja piuhan alapää lukittu ohuella nipparilla. Nopea ”asentaa” syksyllä ja purkaa keväällä. Funktionaalisuus edellä, joten estetiikalla ei ole niin suurta painoarvoa, mutta eipä se piuha siellä isosti kummittele.

Käyttökokemusta on nyt kolmelta ja puolelta talvelta päivittäistä työmatkapyöräilyä Hesan suolamoskakeleissä eikä ole ilmennyt minkäänlaisia kosketusongelmia sinä aikana, joten en usko, että varmatoimisuudesta tarvitsee huolehtia. Ennemmin ehkä jopa niin päin, että kun ajoittain irroittelee, niin ei pääse kosketuspinnat hapettumaan.

Bndit
20.03.2023, 16.02
Ei se fyysinen efortti irrotuksessa tietenkään kammota, vaan sähköliitäntöjen suojaus ja varmatoimisuus silloin kun useammin irrottelee.
Johdotuksen saa ohuella johdolla teipattua piiloon haarukan jalkaan sekä kiedottua jarruletkuun. Kovin esteettisesti hienoja vetoja ei ole esitelty. Kuvia?
Vaimon edellisessä työmatkasähköpyörässä oli napadynamo. Siinä oli myös jalkajarru, vannejarrut ja napavaihteet. Ikinä ei tule enää mitään pyörää missä on noista mikään, paitsi napadynamo oli hyvä ja täysin huoleton. Jonkun kerran tuli renkaita vaihdettua ja kolme vuotta ympärivuotisessa ajossa.

Antsa41
20.03.2023, 17.05
Monissa, varsinkin teräksisissä, etuhaarukoissa kaapelin saa piiloon haarukan sisään navan viereen tehdystä reiästä ja ulos haarukan kruunusta.

Nykyaikana täytyy muistaa, että myös takavalo on pakollinen varuste pimeällä. Helppo ja suhteellisen huomaamaton asennustapa on takajarrun suojakuorta pitkin. Jotkut ovat liimailleet noita myös takalokareiden sisään. Ainakin SKS:llä on myös takalokareita, joissa reitit ovat valmiina.

Valotehon suhteen on hyvä huomioida, että valo on keilansa mukaan soveltuva aina joko maastoon tai maantielle, mutta ei koskaan molempiin. Maantielle suunnitellulla valolla ei näe maastossa pään korkeudella olevia oksia ja maastoon suunnitellulla valolla ei näe maantiellä kovinkaan kauas eteenpäin sokeisematta vastaantulijaa. Suomalainen tapa on toki lyödä 2000 lumenia keulaan ja posottaa menemään muista välittämättä. Tämä huomioiden en lähtisi vertailemaan Supernovan tai B&M:n dynamovaloa Fenixeihin, vaikka myyntimies mielellään väittäisikin jälkimmäisiä monikäyttöisiksi.

nure
20.03.2023, 18.38
^Mun haave oli 4000lumenia vastaan tulevia Audi kuskeja huomioiden. Todellisuudessa esim. Fenixissä löytyy eri versioita, kahdella valokiilalla varustettua ja tehon säädöllä ja en ymmärrä kuinka sokeita kuskeja on jos niillä valoilla ei näe ja voihan sitä laittaa Lupinen kypärään.
Paras ja tehokkain takavalo on tuollainen paristokäytöinen vitosen lamppu marketista, saattaa kestää yksillä paristoilla talvikauden työmatkat ja kun ostaa kaksi kerrallaan niin takuulla pärjää!

Malamuutti
20.03.2023, 19.22
Valotehon suhteen on hyvä huomioida, että valo on keilansa mukaan soveltuva aina joko maastoon tai maantielle, mutta ei koskaan molempiin. Maantielle suunnitellulla valolla ei näe maastossa pään korkeudella olevia oksia ja maastoon suunnitellulla valolla ei näe maantiellä kovinkaan kauas eteenpäin sokeisematta vastaantulijaa. Suomalainen tapa on toki lyödä 2000 lumenia keulaan ja posottaa menemään muista välittämättä Tämä huomioiden en lähtisi vertailemaan Supernovan tai B&M:n dynamovaloa Fenixeihin, vaikka myyntimies mielellään väittäisikin jälkimmäisiä monikäyttöisiksi.

Fenixin Suomen myyjä on ainakin rehellinen BC26R-valon osalta: Häikäisevä ja pitkän käyttöajan tarjoava kompakti pyöränvalo https://www.fenixvalaisimet.fi/index.php?route=product/special&ff6=47

https://i.imgur.com/T7g1RLn.jpg

Aakoo
20.03.2023, 20.00
Mitenköhän tämä sössötys dynamovaloista auttaa kysyjää löytämään kiekot pyöräänsä?

Benny
20.03.2023, 20.06
Eli summa summarum, nämä asiat pitäisi tarkistaa -- eikö?

- Sama ulkokoko (29")
- Levyjarru (6-ruuvinen kiinnitys)
- QR-kiinnitys (edessä vakiokoko, takana tarkistettava)
- Takana rataspakan koko (11x)

Onko jossain tiivistetysti taulukoitu renkaiden ja niiden kanssa yhteensopivien vanteiden leveyskokoja?

Napadynamosta ei kokemusta. Käytän itse ladattavia lamppuja, koska voin vaihtaa harvemmin ajetuille valaisemattomille reiteille tarvittaessa vahvemman lampun syyspimeällä.

London Roadin takanapa on 135mm leveä ja 5mm qr akselille. Vapaaratas on todennäköisesti shimano hg/sram. Jos takapakka on 11-42t, niin voi olla maastopakkakin ja xd vapaarattaalle. Tuo selviää varmiten ottamalla pakka irti.

Googlaamalla näet vapareiden erot, jos ei ole aiempaa kokemusta.

Vannekehän koko on 622, se on molemmissa 28" ja 29" sama.

Antsa41
20.03.2023, 21.11
Mitenköhän tämä sössötys dynamovaloista auttaa kysyjää löytämään kiekot pyöräänsä?
Jos on uusimassa työmatkapyörän kiekkoja, pitää ehdottomasti ottaa huomioon, haluaako dynamon vai ei. Kysyjällä ja monella muulla täällä kirjoittajalla ei selvästi dynamosta ollut kokemusta, mutta kysymyksiä asiasta on ollut monta ja usean käyttäjän toimesta. Näytti topicin avaajakin saaneen vastauksen kaikkiin muihin kysymyksiinsä.

nure
20.03.2023, 21.18
^ Täytyy myös muista omassa täydellisyydessään ettei dynamo ole ainoa ratkaisu, senkin kysyjä päättänee.

Leewi
20.03.2023, 21.38
London Roadin takanapa on 135mm leveä ja 5mm qr akselille. Vapaaratas on todennäköisesti shimano hg/sram. Jos takapakka on 11-42t, niin voi olla maastopakkakin ja xd vapaarattaalle. Tuo selviää varmiten ottamalla pakka irti.

Googlaamalla näet vapareiden erot, jos ei ole aiempaa kokemusta.

Vannekehän koko on 622, se on molemmissa 28" ja 29" sama.

Tommonen vaikka eteen https://www.bike-discount.de/de/shimano-custom-made-28-shimano-dh-3d32/mavic-xm-119-disc-vorderrad

eeroi
24.03.2023, 17.03
Kiitos kaikille vastauksista, myös napadynamovinkeistä. Näillä mennään:

London Road: https://fillarikellari.fi/tuote/takapyora-28-622-8-10kas-qr-alex-md17-disc-6-p-musta-m-m-m/ (piti kaupasta erikseen varmistaa rataspakan sopivuus - tosiaan itsellä maastomalli)
Cube: https://rtech.fi/tuote/alexrims_29_25622_cv_disc_32r_etukiekko

Zykkel
24.03.2023, 17.57
Kiitos kaikille vastauksista, myös napadynamovinkeistä. Näillä mennään:

London Road: https://fillarikellari.fi/tuote/takapyora-28-622-8-10kas-qr-alex-md17-disc-6-p-musta-m-m-m/ (piti kaupasta erikseen varmistaa rataspakan sopivuus - tosiaan itsellä maastomalli)
Cube: https://rtech.fi/tuote/alexrims_29_25622_cv_disc_32r_etukiekko

En lukenut koko ketjua, mutta oliko tarkoitus laittaa nuo samaan pyörään? Takavanteen sisäleveys on 21mm ja etu 25mm.

nure
24.03.2023, 18.02
^ Tuskin kummoistakaan merkitystä. Ei ole mitään hifistelyä haussa.

jalkkis
24.03.2023, 23.21
En lukenut koko ketjua, mutta oliko tarkoitus laittaa nuo samaan pyörään? Takavanteen sisäleveys on 21mm ja etu 25mm.Lue edes ketjun avaus, josta näkisit, että eivät mene samaan pyörään.

J.Andrrsn
25.03.2023, 13.12
Voi tulla että edullisemmaksi tulee hankkia uudet kiekot. Pikalukolliset edessä 100mm ja takana yleensä 130/135millisiä.Cyclocrossissa mulla on mukana tulleet alkuperäiset vanteet 130mm, mutta saan tarvittaessa 135mm mahtumaan pienellä äherryksellä.
135mm väliin en saanut 130mm napaa ainakaan levyjarruilla, sillä jarrukengän asento takakolmiossa muuttuu tuolloin liikaa, eikä jarrulevy mahdu kunnolla pyörimään. Opin siitä, että mulla on yhdet 130mm navat :D
Tietysti rujo mekaanikko laittaa prikkoja väliin ja ajaa vain!

Ja tosiaan, yleisimmät akseleiden koot QR-navoissa taitaa olla toi 10mm takana ja 9mm edessä. Itse akseleita saa kohtalaisen halvalla, työn teko taas maksaa joko aikaa ja vaivaa tai rahaa. Lisäksi kartiot täytyy yleensä uusia samalla, ne ovat varmaankin kuluvin osa.