Näytä tavallinen näkymä : EU on ongelma
Meillä on kymmeniä tuhansia omakotitaloja, joiden myyntiarvo on nollasta pariinkymmeneentuhanteen euroon. Käyttöarvoa niillä kumminkin on kunnes omistajat potkaisee tyhjää.
Aletaanpa nyt pakolla laittamaan näihin rahaa ekaksi vaikka noin kolkyt donaa/ talo.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009438625.html
"Jopa 30?000 euron pakkoremontti uhkaa yli miljoonaa asuntoa Suomessa"
"– Nykymuodossaan direktiivi tarkoittaisi myös sitä, että määräaikaan mennessä pitäisi korjata myös sellaisia rakennuksia, joille ei sen korjauksen jälkeen ole odotettavissa enää pitkää käyttöaikaa. Velvoite olisi voimassa myös alueilla, missä omakoti-, kerros- ja rivitaloja jää tyhjilleen, koska väki muuttaa pois. Talot pitäisi siis korjata, vaikka nähtäisiin, ettei niille 5–10 vuoden päästä ole enää käyttöä."
No, Suomihan ei enää ole millään mittarilla katsottuna itsenäinen maa.
Rahaa on!
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009427750.html
KESKELLÄ unkarilaista peltoa on valkeista harkoista ladottu talon runko. Sen vieressä on kyltti, jossa on EU:n lippu. Kyltin mukaan tähän nousee Bàtonyterenyen kunnan yrityshautomo, jonka rakentamiseen on tarkoitus käyttää 399,67 miljoonaa forinttia eli nykykurssilla hieman yli miljoona euroa.
Lähempi tutustuminen kertoo, että tästä tuskin tulee valmista koskaan. Rakennustyömaa pukkaa pajua ja rikkaruohoa.
tchegge_
08.03.2023, 15.36
Nykymuotoisenahan tuo ei oikeasti tule menemään läpi. Siihen väännetään joku 20V siirtymäaika ja ei tarvitse toteuttaa kuin jonkun peruskorjauksen yhteydessä.
Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla
Mutku ilmasto pelastuisi jos rempataan noi talot. Siitähän tässä on kysymys. Eikö se ole hyvä asia?
Ei EU tässä ole se suurin ongelma vaan se että Suomessa ollaan totuttu tekemään kaikki pykälien ja sääntöjen mukaan. Kaikki mitä ylhäältä tulee niellään sellaisenaan.
Takaan ettei Espanja/Portugali/Italia/Kreikka tule moista noudattamaan vaan keksitään tarvittaessa joku keino sääntöjen kiertämiseen.
Purjeveneille käyttövero, koska kuluttavat arvokasta tuulivoimaa huviajeluihin.
Ei EU tässä ole se suurin ongelma vaan se että Suomessa ollaan totuttu tekemään kaikki pykälien ja sääntöjen mukaan. Kaikki mitä ylhäältä tulee niellään sellaisenaan.
Takaan ettei Espanja/Portugali/Italia/Kreikka tule moista noudattamaan vaan keksitään tarvittaessa joku keino sääntöjen kiertämiseen.
Mitään ei jätetä noudattamatta ellei jonkinlainen autoriteetti anna käskyä olla noudattamatta.
Se on nimenomaan niin että EU ei ole ongelma vaan urpot suomalaiset jotka ottaa kaiken paskan aina käyttöön ajattelematta asiaa pidemmälle ja mikä on omien kansalaisten etu. Tästä yhtenä räikeimpänä esimerkkinä autojen renkaiden pakolliset ilmanpainemittarit. Muualla euroopassa ajellaan yksillä renkailla läpi vuoden ja täällä kaksilla ja suomi ekana pakottamassa kansalaisiaan järjettömiin lisäkustannuksiin. Ja hop, ei mennyt kauaa kun päätös vedettiin takaisin ja niistä ei tullutkaan pakollisia, edes kesärenkaisiin :D Moni sääntöjä noudattava varmaan ehti hankkia ??
Mitä jos ei remppaa vaikka pitäs?
Ei mun mielestä toimi ku muuttamalla rakennusmääräyksiä.
Remontit on tehtävä tietyllä tavalla
Nyt sitten perustamaan firma joka printtaa energiatodistuksia.
^meillä (Espanja) tuli joku vuosi takaperin energiatodistus pakolliseksi kiinteistökaupan yhteydessä. Noita todistuksia kirjoiteltiin Google Street Viewn kuvien perusteella ja ties mitä. Ja noita todistuksia saattoi kirjoittaa lähes kuka tahansa kunhan pystyi jonkun firman kautta laskuttamaan.
ei sitä vanhaa kämppää voi muutenkaan myydä, kun ostaja odottaa uutta ja virheetöntä.
Jos tulee mitään vikaa 5 vuoden sisään ja sitähän tulee, niin käräjillä tavataan ja vingutaan alennusta hintaan (siis myyjä pitäisi pitää koko myyntihinta tallessa sen ajan varmuuden vuoksi) + oikeuskäyntikulut.
arctic biker
08.03.2023, 18.50
Kaikkea sitä kuulee. Itte asustan perintömökkiä josta kukaan ei satasta enempää maksa. Enkä aio rempata! Luulen että tää pysyy asuttavassa kunnossa mun jälellä olevan iän ajan.
Saattaa taloja alkaa vahingos palamaan
arctic biker
08.03.2023, 19.18
Saattaa taloja alkaa vahingos palamaan
Niimpä!
ei sitä vanhaa kämppää voi muutenkaan myydä, kun ostaja odottaa uutta ja virheetöntä.
Jos tulee mitään vikaa 5 vuoden sisään ja sitähän tulee, niin käräjillä tavataan ja vingutaan alennusta hintaan (siis myyjä pitäisi pitää koko myyntihinta tallessa sen ajan varmuuden vuoksi) + oikeuskäyntikulut.Tämä on tosiaan täysin järjetöntä. Jos siellä on teetetty kuntotarkistus eikä myyjä tarkoituksellisesti ole pimittänyt tietoa, takuun pitäisi olla perävalotakuun luokkaa.
Jos ostaja on tarkistuksen teettänyt halvimmalla mahdollisella jobbarilla ja jotain olennaista löytyy jälkikäteen niin se on voi voi sekä kyynel.
Noita juttuja kun lehdistä lukenut on onhan se perseestä kun myyjältä menee kaikki ja vielä jää velkaa.
Lakimiehet ovat ahneita paskaisia! (Tämä on provo LJL:n suuntaan jos vaikka reagoisi [emoji16])
Jossain lehdessä oli hiljattain juttua noiden omakotitalojen myynnistä ja vastuista. Ei se ihan mene niin kuin iltapulussa lukee. Myyjä on vastuussa lähinnä rakennusvirheistä, kun naapurin pera on vetänyt sähköt ja asentanut viemärit kossupalkalla.
^ Joskus tulee puolella silmällä katsottua noita Remppa vai muutto -ohjelmia, erityisesti sitä Vancouver -versiota kun sitä tuntuu tulevan joka päivä. Niissä tyypillinen juoni on että purun alettua huomataan jotain ikävää tyyliin luvaton laajennusosa, joka pitää purkaa tai väärin tehdyt perustukset tai sähköt vedetty päin perskinkaretta. Koskaan ei kysellä myyjän vastuun perään vaikka talo olisi ostettu muutama vuosi aiemmin. Remppaajat nielee kiukkunsa ja maksaa jos jaksaa.
^ Joskus tulee puolella silmällä katsottua noita Remppa vai muutto -ohjelmia, erityisesti sitä Vancouver -versiota kun sitä tuntuu tulevan joka päivä. Niissä tyypillinen juoni on että purun alettua huomataan jotain ikävää tyyliin luvaton laajennusosa, joka pitää purkaa tai väärin tehdyt perustukset tai sähköt vedetty päin perskinkaretta. Koskaan ei kysellä myyjän vastuun perään vaikka talo olisi ostettu muutama vuosi aiemmin. Remppaajat nielee kiukkunsa ja maksaa jos jaksaa.Ja tilanne vaikuttaa epätoivoselta.
Löytävät hemmetin hienon talon tilalle jolla narutetaan katsojaa. Valitsevat silti rempan.
Käsikirjotettua touhua
Kyl kämpän myyjällä on vastuu erilaisista vioista Kanadassakin. Eri asia sitten, että lähteeko ostaja lakitappeluun varsinkin jos on jostain vanhasta piilevästä viasta kyse. Ja edelleen eri asia kun on jossain hemmetin kuumassa asuntomarkkinassa kuten Vancouverissa.
Kanadassa saa kyllä tehdä omassa kodissaan remontit ihan itse ja sen sitten voikin arvata että miten priimaa toisinaan tulee.
Katselin oman talon energiatodistukseen tuupattavia lukuja, ja jostain syystä sähkölämmityksen kerroin on 1,2, ja öljyn vain 1. Laskennallinen kulutus on aika tarkalleen 168kwh/m2 vuosi, nyt mennyt viimeiset 12kk noin 100kwh. Kattoo nyt miten syyskuussa asennetut aurinkopaneelit vaikuttaa asiaan, kun lumet sulaa katolta taas kokonaan.
Mutta toihan ei koske arvoltaan vähäisiä taloja tai alle 50m2 kämppiä. Niihin saa suoraan H-luokituksen.
Mutta on se nyt perkele, että pitäisi taas maksaa jollekin konsultille tonni jostain tarpeettomasta paperista. Uittu.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009452831.html
EU-PARLAMENTTI äänesti juuri kannastaan rakennusten energiatehokkuutta koskevaan lakiehdotukseen. Kanta hyväksyttiin äänin 343 puolesta, 216 vastaan ja 78 tyhjää.
- että näin. Nyt kannattaa alkaa miettimään paljonko tönön palovakuutuksesta saisi irti.
Tai asu siinä vain normaalisti
"Parlamentin mukaan energiatehokkuutta voi parantaa joko eristämällä tai parantamalla lämmitysjärjestelmää. Tämä tapahtuu siinä vaiheessa, kun rakennus myydään tai siihen tehdään peruskorjaus tai kun vuokrakiinteistöstä tehdään uusi vuokrasopimus."
Haja-asutusalueiden jätevesi asiassa tv:ssä tarkastaja sanoi että tällä henkilöstöllä kaikkien kiinteistöjen tarkastaminen veisi 100 vuotta! Onkohan tuo nopeampaa.
F. Kotlerburg
14.03.2023, 23.26
Vihervasurit taas urakalla kusseet suomalaisten muroihin. Vihreät on tuhopuolue.
Vihervasurit taas urakalla kusseet suomalaisten muroihin. Vihreät on tuhopuolue.
Kiva katsoa kun lukutaidottomat komppaa sellaista, joka ei lukemaansa ymmärrä.
Jatkakaa hyvät herrat :)
En tule olemaan yllättynyt jos joku wannabee reunaruhtinas painaa energiaremppaa vaikkei olisi pakkokaan ihan vaan että pääsee uhriutumaan.
Kiva katsoa kun lukutaidottomat komppaa sellaista, joka ei lukemaansa ymmärrä.
Jatkakaa hyvät herrat :)
Voihan hevonperse.
Kyllä kiinteistöjä tulevaisuudessakin myydään ja ostetaan ja lisäeristämiset on edessä.
Vaikkei rahaa otetakaan huomioon niin en ole ihan varma, haluanko nähdä esim. Porvoon vanhojen puutalojen turvottamista lisäeristeillä. Rakennuhistorian tuhoamisesta on kysymys. Tämä koskee kaikkia vielä jäljellä olevia puutalokaupunkeja tai niiden osia Suomessa.
Tuolta twitterin puolelta poimittua (Ville Niinistö):
Rakennusten energiatehokkuusdirektiivistä. EU-parlamentti ei hyväksynyt sitä vaan tänään hyväksyi kannan neuvotteluun jäsenmaiden kanssa. Ne vasta alkavat.
edit: siis sillä vain, että tästä on ollut vähän ristiriitaista uutisointia mediassa.
Porvoon vanhojen puutalojen turvottamista lisäeristeillä. Rakennuhistorian tuhoamisesta on kysymys. Tämä koskee kaikkia vielä jäljellä olevia puutalokaupunkeja tai niiden osia Suomessa.
Ainakin suojelukohteet oli lähtökohtaisesti rajattu jossain listauksessa. EU:ssa on sen verran erikoisia perinnerakennekohteita, paikallisilmastoista puhumattakaan, että vaikea kuvitella mitään one size -ratkaisua
Luumunen
15.03.2023, 22.07
Kiva katsoa kun lukutaidottomat komppaa sellaista, joka ei lukemaansa ymmärrä.
Jatkakaa hyvät herrat :)
+1
Näin:
"Henna Helander
-
No nyt tuli outo ehdotus.
Suomen rakennukset ovat energiatehokkuusmielessä Euroopan huippua. Energiatehokkuusluokat ovat eri joka maassa. Esim. saksalainen passiivitalo pääsee täällä C-luokkaan.
Suomen rakennuskanta on Euroopan nuorinta, 70 % rakennuksistamme on rakennettu 1960-luvun jälkeen. Täältä puuttuvat teknisesti heikoimmat talot, joihin varmaan jokainen on tutustunut ulkomailla käydessään.
Tällä ehdotetulla 'parannuksella' taas vain lisäisimme CO2-päästöjä (muovieristeet), sähkönkulutusta (koneelliset IV-laitteet), tuhoaisimme taloja (kosteuspisteen siirto, pullotalot) ja kadottaisimme arkkitehtuuria (puuikkunoiden vaihdot).
Ja tämä vain teoreettisten energiatehokkuusluokkien takia.
Meillä on lukemattomia esimerkkejä siitä että laskelmat eivät vastaa todellisuutta. Esim. Helsingin Kruunuhaan kerrostalot ovat F- tai D-luokkaa vaikka todellisuudessa niiden kulutus on C- tai jopa B-luokkaa.
Rakennukset ovat massiivitiiliseinäisiä, painovoimaisella ilmanvaihdolla toimivia.
Energiatehokkuusluokat ovat siis laskennallisia, eivät todellisia (mm. Helenin selvitys). Niitä voi manipuloida ja itse laskelmissa on myös sisäänrakennettuja ongelmia, kuten ylläoleva osoitti.
Turvallista maailmanparantamista olisi sen sijaan esim. pudottaa sisälämpötilaa esim. 20 C. 1 aste merkitsee 5-7% vähennystä energiankulutukseen. Ihan ilman rakenteellisia riskejä.
Toivon että tässä kohdin tehdään hyviä päätöksiä."
https://www.facebook.com/groups/184085073617
^En ole lainkaan yllättynyt että taas EU:sta tulee direktiiviä jossa pohjoisen apinoita koijataan.
Energiatehokkuusluokat ovat eri joka maassa.
Ostin pari vuotta sitten jääkaapin. Ovessa oli normaali energiatehokkuustarra, luokka A++. Pakkauksen mukana tuli toinen energiatehokkuustarra, luokka C tai joku vastaava paljon huonompi. Ja molemmissa sama tuotenumero.
Ongelma on että Suomessa halutaan olla niin rehellisiä ja toteuttaa kaikki määräykset pilkulleen kun toisaalla sovelletaan tarpeen vaatiessa.
Tietenkin Saksalainen passiivitalo on melko heppoinen suomalaisiin kämppiin verrattuna. Suomen talvi on kaiketi edelleen kylmempi ja pimeämpi kuin Saksan talvi. Ihan kaikkia sääntojä ei silti tarvitse "jalkauttaa" käytäntoon.
^Epäilen että Suomessa tuokin direktiivi toteutetaan viimeisen päälle. Perustetaan joku energiatehokkuustarkastusvirasto (vähintään 5000 henkeä), jonka oma palokunta tulee tuikkaamaan tuleen ne kämpät jotka ei vaatimuksia täytä. Ja maailma pelastuu.
Mep-viisautta Sirpa Pietikäisen tapaan:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009454822.html
"– En voi oikein ymmärtää, että miten köyhän kansan etua puolustetaan sillä, että he maksavat pahimmassa tapauksessa Putinille öljystä kovenevaa hintaa"
- että vaihtoehtoina on; Putinille maksetaan öljystä jos ei pakoteta energiaremonttiin...
" Hänen mukaansa jatkossakin olisi mahdollista jättää energiaremontti tekemättä. – Voi olla sellaisia eläkeläispariskuntia, joilla on ikää vaikka 90-vuotta, eikä halua tehdä enää minkäänlaista remonttia. Kuka nyt ketään tahallaan kiusaa, kun he eivät tiedä, kuinka kauan he siinä enää asuvat, Pietikäinen sanoo.– He voivat joko maksaa energialaskua, tai ottaa pienemmän remontin. Esimerkiksi aurinkopaneelien asennus ei vie montaa päivää, eikä häiritse arkea."
- aurinkopanelit katolle ja sillä lämpiää torppa marras-maaliskuun pakkasilla... hiphei.
^ No siinä on poliitikko, jolla on ensiluokkaisen loistava ymmärrys tavisporukan arjesta.
Vieläkin naurattaa sen Jos olisin ollut selvinpäin, niin en olisi ajanut humalassa - selitys.
Mep-viisautta Sirpa Pietikäisen tapaan:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009454822.html
"– En voi oikein ymmärtää, että miten köyhän kansan etua puolustetaan sillä, että he maksavat pahimmassa tapauksessa Putinille öljystä kovenevaa hintaa"
- että vaihtoehtoina on; Putinille maksetaan öljystä jos ei pakoteta energiaremonttiin...
" Hänen mukaansa jatkossakin olisi mahdollista jättää energiaremontti tekemättä. – Voi olla sellaisia eläkeläispariskuntia, joilla on ikää vaikka 90-vuotta, eikä halua tehdä enää minkäänlaista remonttia. Kuka nyt ketään tahallaan kiusaa, kun he eivät tiedä, kuinka kauan he siinä enää asuvat, Pietikäinen sanoo.– He voivat joko maksaa energialaskua, tai ottaa pienemmän remontin. Esimerkiksi aurinkopaneelien asennus ei vie montaa päivää, eikä häiritse arkea."
- aurinkopanelit katolle ja sillä lämpiää torppa marras-maaliskuun pakkasilla... hiphei.
:) 90 vuotiaalla eläkeläispariskunna on tavallisesti rahaa 10-20k euron energiaremointtiin ihan tuosta vaan. Tulis tuokin p/&%”s kotiin sieltä EU:sta.
Vieläkin naurattaa sen Jos olisin ollut selvinpäin, niin en olisi ajanut humalassa - selitys.
Eihän nyt kukaan selvinpäin tekisi mitään niin typerää kuin kännissä ajaminen.
kmruuska
16.03.2023, 20.36
Tästäkin näköjään tullut persufoorumi…
K.Kuronen
16.03.2023, 20.43
^ei vaan perusfoorumi.
Tästäkin näköjään tullut persufoorumi…
Älyttömyyksien esillenostaminen ja kritisoiminen on persulaisuutta?
F. Kotlerburg
16.03.2023, 20.52
Tästäkin näköjään tullut persufoorumi…
Kaikki jotka ovat eri mieltä asioista kuin sinä eivät ole persuja.
Tästäkin näköjään tullut persufoorumi…
Kukaan ei varmaan pakota lukemaan tai kirjoittamaan tänne, jos latu ei maistu.
Vaikka Suomi tuottaisi energiaa kokonaan hiilidiksidivapaasti niin sen määrää pitäisi rajoittaa (laskea).
"EU-direktiivin mukaan energian loppukäyttö saa vuonna 2030 olla Suomessa enintään 241 terawattituntia, joka on noin 50 nykyistä vähemmän."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d216ca49-18e1-4038-a1f3-37a4fb333293
"– EU petaa taas Suomelle köyhän syrjävaltion asemaa, jonka resurssit hyödynnetään keskisen Euroopan hyväksi, Tavio viestittää.
Tavion mukaan tiukat sähkönsäästötavoitteet laskisivat teollista tuotantoa ja sitä kautta köyhdyttäisivät Suomea entisestään."
^ Tavoite ei ole juridisesti sitova, sanoo Harjanne.
On aika jännä juttu, jos EU voi alkaa päättämään yksittäisen jäsenmaan energiankulutuksen tasosta.
^^ Eli EU:ssa valtaisa koneisto valmistelee lämpimikseen direktiivejä, joita ei ole tarkoituskaan noudattaa.
Jokin järki kai tuossa on. Not.
^ EU asioista puhuessa kannattaa aina ensin lukea Tommi Uschanovin Suuri kaalihuijaus (https://fi.wikipedia.org/wiki/Suuri_kaalihuijaus). Kirjassa eritellyistä syistä uutisointi on käytännössä aina väärin ja eikä mitään koskaan oikaista. Tässäkin kannattaisi varmaan kaivaa se säädösteksti ja lukaista se huolella. En itsekään ole jaksanut sitä kaivaa. Lehdistö tekee (kirjassa mainituista syistä) yhteiskunnalle haittaa jättämällä linkit pois.
Energian säästäminen on ihan hyvä tavoite ja alkutalven kokemusten perusteella ihan mahdollinen. Samalla tuli ilmeiseksi että säästämään on vaikea kannustaa muuten kuin hinnalla.
Energian säästäminen on hyvä tavoite jos säästetään uusiutumattomia energiavaroja tai sellaisia, joiden tuottaminen saa aikaan hiilidioksidipäästöjä.
Sen sijaan energiaa on tarjolla käytännössä äärettömästi auringosta ja sen maksimaalinen hyödyntäminen olisi viisasta. Ei sitä tarvitse säästää. Jos olisi teknistaloudellisesti mahdollista niin me voisimme mm. tuottaa kaiken sen ruuan kasvihuoneissa mitä nyt tuodaan ulkomailta. Samoin kaikki liikenne, lämmitys ja teollisuustuotanto voitaisiin sähköistää. EU:n mielestä tämä olisi väärin ja energiaa saisi tuottaa/käyttää vain rajoitetusti.
Takakeno
01.04.2023, 10.44
Energian säästäminen on hyvä tavoite jos säästetään uusiutumattomia energiavaroja tai sellaisia, joiden tuottaminen saa aikaan hiilidioksidipäästöjä.
Sen sijaan energiaa on tarjolla käytännössä äärettömästi auringosta ja sen maksimaalinen hyödyntäminen olisi viisasta. Ei sitä tarvitse säästää. Jos olisi teknistaloudellisesti mahdollista niin me voisimme mm. tuottaa kaiken sen ruuan kasvihuoneissa mitä nyt tuodaan ulkomailta. Samoin kaikki liikenne, lämmitys ja teollisuustuotanto voitaisiin sähköistää. EU:n mielestä tämä olisi väärin ja energiaa saisi tuottaa/käyttää vain rajoitetusti.
Siellä on ajateltu :D
Energian säästäminen on hyvä tavoite jos säästetään uusiutumattomia energiavaroja tai sellaisia, joiden tuottaminen saa aikaan hiilidioksidipäästöjä.
Sen sijaan energiaa on tarjolla käytännössä äärettömästi auringosta ja sen maksimaalinen hyödyntäminen olisi viisasta. Ei sitä tarvitse säästää. Jos olisi teknistaloudellisesti mahdollista niin me voisimme mm. tuottaa kaiken sen ruuan kasvihuoneissa mitä nyt tuodaan ulkomailta. Samoin kaikki liikenne, lämmitys ja teollisuustuotanto voitaisiin sähköistää. EU:n mielestä tämä olisi väärin ja energiaa saisi tuottaa/käyttää vain rajoitetusti.
Vaihda energian tilalle velka (ja auringon tilalle pankit) niin ollaan lähempänä totuutta. Vaikka energia halpenee, se ei koskaan tule olemaan halvempaa kuin raha, ellei väkisin väännetä (https://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_quantitative_easing)
Yleisesti ottaen tuhlaaminen (energian, ajan rahan, jne) on huono idea. Sen takia kannattaa kannustaa säästämään. Se miten se tapahtuu riippuu melkoisesti käytettävästä resussista. EU:n ehdottamaksi väitetty kulutuskatto toimii huonosti ellei siihen liitetä huutokauppaa.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.