PDA

Näytä tavallinen näkymä : Canyon Neuron on 6 vs 7 ?



Aivari
28.02.2023, 14.36
Auttakaa miestä ylä- ja alamäessä.
Olen hankkimassa täysjoustolla varustettu sähkömaastopyörää. Huomaan tilaisuuteni tulleen kun Canyonilla on alennukset, jotka mahdollistavat budjettiystävällisen hankinnan. En ymmärrä näistä spekseistä kovinkaan paljoa joten kysynkin että onko Neuron On 7 pyörästä kannattavaa maksaa tuo 500e enemmän kuin Neuron On 6 pyörästä. Lähinnä tässä kaivertaa se, että ei haluaisi maksaa tuota 500€ lisää ellei tiedä että se olisi ns. todella suositeltavaa. Juurikaan muita järkeviä vaihtoehtoja en ole löytänyt jotka omaan budjettiin sopisivat joten siksi nämä kaksi tässä mietinnässä.

Oma harrasteajelu on leppoisaa maastossa latupohjia ja polkuja pitkin ajelua ja tietty siirtymiä myös teitä pitkin. Ei ollenkaan teknistä ajoa tai maastoa. En hae mitään alamäkipyörää vaan leppoisaa tunnelmaa maastoajoon. Itsellä on jo jäykkäperäinen luomumaasturi ja ajattelin että jos sähköisen täpärin hankkisin sille kaveriksi.
Tässä linkit pyöriin. Olen kiitollinen kaikista näkökulmista:

https://www.canyon.com/fi-fi/sahkopyorat/sahkomaastopyorat/neuron-on/neuron-on-6/3121.html?dwvar_3121_pv_rahmenfarbe=GY
(https://www.canyon.com/fi-fi/sahkopyorat/sahkomaastopyorat/neuron-on/neuron-on-6/3121.html?dwvar_3121_pv_rahmenfarbe=GY)https://www.canyon.com/fi-fi/sahkopyorat/sahkomaastopyorat/neuron-on/neuron-on-7/3120.html?dwvar_3120_pv_rahmenfarbe=BK
(https://www.canyon.com/fi-fi/sahkopyorat/sahkomaastopyorat/neuron-on/neuron-on-7/3120.html?dwvar_3120_pv_rahmenfarbe=BK)

Bndit
28.02.2023, 15.08
Kannattaa ostaa aina isoimmalla akulla ja näiden hintaero on niin pieni että kannattaa maksaa noista Foxin iskareista lisää pari sataa. Ja kannattaa siirtää tämä sähköpyöräpuolelle...

nure
28.02.2023, 16.39
^MIstähän johtuu että toinen joka väärällä osiolla?

Moottoreista paskojakaan ymmärrä mutta ehdottomasti tuo kalliimpi, moderni 12vaihteinen ja selkeästi parempi keula.

kuutti
02.03.2023, 21.47
Mitäs valitsit?

Leewi
03.03.2023, 11.05
Moottoreista paskojakaan ymmärrä mutta ehdottomasti tuo kalliimpi, moderni 12vaihteinen

Niin, sama moottorihan noissa on. Mikäs hyöty 12 deore vaihteesta onkaan 10 deore vaihteeseen sähköpyörässä? Itse en oikein keksi hyötyjä.

Aivari
03.03.2023, 17.45
Pistin Neuron On 7 tilaukseen. Meinasi tulla kiire kun havahduin eilen siihen että ale- kampanja olikin jo päättynyt enkä ollut ehtinyt tehdä tilausta. Onneksi sain vielä pistettyä tilauksen sisään. Nyt kevättä odotellen!

Olisin siirtänyt tämän sähköpuolelle mutta en osannut.

O_o
02.04.2023, 20.06
Pistin Neuron On 7 tilaukseen. Meinasi tulla kiire kun havahduin eilen siihen että ale- kampanja olikin jo päättynyt enkä ollut ehtinyt tehdä tilausta. Onneksi sain vielä pistettyä tilauksen sisään. Nyt kevättä odotellen!

Olisin siirtänyt tämän sähköpuolelle mutta en osannut.

Paljos oli tarjoushinta?

Aivari
06.04.2023, 15.04
Paljos oli tarjoushinta?


3800€ L rungolla