Kirjaudu sisään

Näytä tavallinen näkymä : Politiikon anteeksipyyntö ja yleinen anteeksianto!



Laroute
15.10.2022, 01.12
Meidän on syytä huolestua yleisestä anteeksiantamattomuudestamme ja siksi syy pyytää anteeksi tuomitsemiltamme poliitikoilta.

Antakaamme aluksi anteeksi Pirkka-Pekalle, tuolle sangen mainiolle politiikolle. Hän hivenen erehtyi, tahi hairahtui lausumassaan. Tarkoittamatta erehdyttää äänestäjiään

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/dc2f187f-febb-4530-b67b-fc78c2ab062e

PS: Tässä vaiheessa haluan kiittää Atte Harjannetta puolueen vaihdosta, keväällä 2023.

Kaneli
15.10.2022, 10.06
Tuohan on vain sitä normaalia kansalaistottelemattomuutta johon vihreissä puoluejohtoa myöten kannustetaan. Mitään väärää ei siis ole tapahtunut. Vain laki on väärä.

Aakoo
15.10.2022, 10.16
Vihreille pekoille tuo omien virheiden myöntäminen tuntuu olevan haastava paikka.

Luumunen
15.10.2022, 20.26
Vihreille pekoille tuo omien virheiden myöntäminen tuntuu olevan haastava paikka.
Tuossa ylhäällä olevassa IL:n linkissä: ” Pyydän anteeksi, että olen laiminlyönyt kansanedustajalta edellytettyä huolellisuutta ja tarkkuutta, Petelius kirjoittaa Twitterissä.”

Mun mielestä tuossa lukee että vihreiden kansanedustaja pyytää anteeksi tekemäänsä virhettä.

fob
15.10.2022, 22.22
PPP unohti jäävätä itsensä PAFia koskevassa asiassa. Sitä hän ei oikeastaan pyydä mielestäni anteeksi.

javarja
15.10.2022, 23.00
Kyllä poliitikko on palkkansa ansainnut, Paavo, Mauri ,Pekka jne. Älkäämme sitä onnea heiltä pois viekö.


Spaceman

Aakoo
15.10.2022, 23.12
^^Huolellisuus- tai tarkkuusvirhe olisi tässä tapauksessa ollut virhe luvuissa tms. PPP jätti kokonaan ilmoitukset tekemättä parin sadan tuhannen euron summista, eikä tuonut esiin hyötyvänsä merkittävällä tavalla PAF:sta, jonka toimintaa käsittelevää lakiehdotusta valiokunnassa käsiteltiin.
Ei tuollainen voi mennä huolimattomuuden piikkiin.

tempokisu
16.10.2022, 01.14
PPP:n oikea paikka on luonto-ohjelmissa ja iltasatusetänä, mies paikallaan. Laulukin sujuu.
Kansanedustajuus on virheliike, halusiko sitten vaikuttaa ( julkkiskansanedustajista vain Pauli Kiuru on saanut jotain aikaseen, valot kolmostielle välillä Valkeakoski-Lempäälä, ja siinä meni senkin tieosuuden viehätys...) tai hyvät eläkkeet.

javarja
16.10.2022, 16.03
Se kun alettiin pyytää anteeksi sketsejään niin aika meni jo, pysyis pois.


Sent from my iPad using Tapatalk

Hartsa69
19.10.2022, 11.13
Paavo Väyrynen ei aio asettua ehdolle huhtikuun eduskuntavaaleissa.

Takamisakari
19.10.2022, 11.26
.. mikä avaa taas oven Kärnälle. En ole ihan varma noin loppupeleissä kumpi saa enemmän tuhoa aikaan.

JackOja
19.10.2022, 11.33
Pääasia, että kepun kannatus on alamaissa!

Joku pöljä ne ottaa tietenkin mukaan seuraavaankin hallitukseen tuhoa tekemään.

Laroute
19.10.2022, 11.35
Paavo Väyrynen ei aio asettua ehdolle huhtikuun eduskuntavaaleissa.

Onko kukaan kuulut koskaan Paavon pyytäneen anteeksi mitään? Ei ole koska ei ole tarvinnut. Paavosta tuli mieleen vanha Hitler vitsi. Tähän voi sijoittaa Paavon ja keskustapuolueen.

Etsintäpartio löysi kuolleeksi luullun Hitlerin eteläamerikan viidakosta ja pyysi häntä apuun ja ratkaisemaan Venäjän ja Ukrainan ongelman. Hitler kieltäytyi ehdottomasti ja sanoi, että hän ei missään nimessä lähde enää noihin politiikka juttuihin mukaan.

Sinnikäs etsintäpartionjohtaja kuitenkin maanitteli Hitleriä mukaan ja sitten Hitler heltyi ja lupasi lähteä apuun, mutta yhdellä ehdolla. "Tällä kertaa en sitten halua olla kaikille mieliksi", totesi Hitler.

MV
20.10.2022, 15.34
Tää on kans hyvä: Suomen sisäministeri pahoittelee Venäjän presidentin nimen joutumista KRP:n epäiltyjen listalle. (https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2013041016886329). Siinä on pollaripojat ja -tytöt tehneet reippaasti työtään, kun poliittinen johto vetää maton alta.

Hartsa69
20.10.2022, 19.41
Uutisoitu 10.4.2013, eihän siinä mitään virhettä ole, olipahan vain todettu tosiasia.

edit. se että Putin on rikollinen.

MV
20.10.2022, 20.35
^ ??

Otsikon mukainen poliitikon anteeksipyyntö joka on kieltämättä vanha mutta ennen kaikkea vanhentunut.