Näytä tavallinen näkymä : Ibikseltä sähkäri
Laitetaan nyt tännekin, kun kaikki ei välttämättä löydä tuolta fillarisuosituksista.
https://www.ibiscycles.com/bikes/oso
https://www.pinkbike.com/news/first-look-2023-ibis-oso-not-an-electric-ripmo.html
https://bikerumor.com/ibis-oso-e-bike-electric-mountain-bike/
Jukka4130
06.10.2022, 14.59
Kuvista, eikä valmistajan sivuilta löytynyt (ainakaan helpolla), että onko iskari kuinka paljon vai lainkaan sivussa pyörän keskilinjasta. Mielenkiintoinen pyörä kokonaisuudessaan, muotoilua myöten.
Tämä on ehkä paras kuva tuon arvioimiseen. Sanoisin, että on joko keskilinjalla tai sitten se on vinossa keskilinjaan nähden. Mun mielestä tuo alaputken kiinnike on aika keskellä.
https://s3.amazonaws.com/www.bikerumor.com/wp-content/uploads/2022/09/04085340/Ibis-Oso-ebike-emtb-electric-mountain-bike-13.jpg
[lahde: Bikerumor]
Promokuvissa ihan nätti, mut videolla jotenki aika järkky.
Petri Tuomenpuro
06.10.2022, 22.09
Kuvista, eikä valmistajan sivuilta löytynyt (ainakaan helpolla), että onko iskari kuinka paljon vai lainkaan sivussa pyörän keskilinjasta. Mielenkiintoinen pyörä kokonaisuudessaan, muotoilua myöten.
Pystyisköhän tuosta videosta arvioimaan iskarin linjaa...?!
https://youtu.be/ivwkrXbw8sI
bike futurist
07.10.2022, 15.34
Muutamassa julkaisussa iskarista sanottiin, että se on ”offset”, eli eiköhän se ole joitakin millejä rungon keskilinjasta vedon suuntaan. Ehkei kuitenkaan ”vinossa” sillä tällöin iskarin lyhentyessä kulma suhteessa keskilinjaan muuttuisi, mikä ei puslilla ole toivottavaa tai edes mahdollista.
Kuminauha
07.10.2022, 17.00
Joo kyllä se iskari pitäisi olla suorassa liikeratansa suhteen, nää pöyrien iskarit ei siedä juuri ollenkaan sivusuuntaista kuormitusta. Tosta yllä olevasta kuvasta kyllä näyttää että toi linkuston pää ois tosiaan eri kohdassa sivuttaissuunnssa, kun mitä rungon pään kiinnitys.
https://pic.useful.fi/JVbo_N9Xy.jpg
EDIT: Nyt löysin kuvan tosta takakiinnityksestä ja keskellä sekin näyttäs olevan.
https://youtu.be/7IVBIJRoQb4
Lähetetty minun SM-T225 laitteesta Tapatalkilla
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.