Kirjaudu sisään

Näytä tavallinen näkymä : Shimano rilinä moottorissa



Miccoo
21.06.2022, 17.03
Tsau!

#help#

Mikähän kumman " metallinen rilinä" kuuluu meikän moottorista? Ääni luuluu vain kovassa vauhdissa 20 kmh -->

Tunturi E290, Shimanon moottori.

Onko kellään ollut vastaavaa?

tane
22.06.2022, 11.26
Tsau!

Tuli mieleen oma keissi parin vuoden takaa kun omasta Canyon Spectral:ON Shimanon E8000 moottorista kuului joku ihme "hyrinä" juurikin yli 20 km/h vauhdeissa aina välillä. Koska pyörässä oli takuu lähetin sen matkahuollolla Canyonille Turkuun. Pyörässä oli myös se ongelma, ettei se kulkenut kuin jotain 22-23 km/h todellista nopeutta vaikka mittari muistaakseni saattoi näyttää 24-25km/h. No, Canyonilla Turussa tuumasivat ettei mitään ääntä kuulu ja lähettivät pyörän takaisin. Tai siis lähettivät ensin takaisin ja sitten vasta sanoivat että ääniä ei kuulu. Kysyin että fiksasitteko tuon nopeusongelman, eivät fiksanneet eli pyörä paluupostissa uudestaan Canyonille. Kun sain pyörän lopulta takaisin se tosiaan kulkee nyt sen 25-26 km/h oikeasti ja toisaalta tuo hyrinäkin hävisi, eli sitä ei ole kuulunut koskaan tämän reissun jälkeen. En tiedä tekivätkö ne jotain kiristyksiä tms jonka ansiosta äänet loppui vai oliko tuo nopeuden korjaus se mikä fiksasi tilanteen.

Sanoisin että jos sulla on pyörässä takuu niin ei muuta kuin huoltoon vaan. Ei sitä mitään rilinöitä pidä kuulua.

maalinni
22.06.2022, 13.17
Ja vaikkei olisikaan enää takuuta, niin virhevastuuseen voi vaatia. Kai noiden voi olettaa yli 2v kestävän.

tane
22.06.2022, 13.58
Ja vaikkei olisikaan enää takuuta, niin virhevastuuseen voi vaatia. Kai noiden voi olettaa yli 2v kestävän.

Mielestäni kyllä, mutta oma Giant Yamaha ei mennyt maahantuojan mielestä virhevastuuseen 2,5 vuoden vanhana, vaikka aluksi tätä kovasti lupaili että ilman muuta menee virhevastuuseen. Momenttianturi tms siitä meni rikki ja 500 euron korjauksella hoitui. Sain onneksi oman premium kotivaakutuksen kautta hyvä korvaukset tuosta pyörästä ja möin tuon Giantin kaverille rikkinäisenä ja hän korjautti sen tuolla 500 eurolla.

Toivottavasti Shimanot menee paremmin virhevastuuseen.

Goomikko
22.06.2022, 21.11
Ei kannata tyytyä siihen mitä maahantuoja tai myyjä sanoo.

tane
23.06.2022, 08.30
Ei kannata tyytyä siihen mitä maahantuoja tai myyjä sanoo.

Juuri näin! Itse sain kuitenkin vakuutuksesta korvaukset ja pyörän myytyä, eli tavallaan en tyytynyt eli äänestin jaloilla ja Gianttia tuskin tulee enää hommattua. Omalta kohdalta tuo oli hyvä tulos.