Näytä tavallinen näkymä : Cube stereo vs radon render 8.0
Parotech
19.06.2022, 16.39
Cube stereo vs radon render?
Hei, olen miettimässä sähkötäpäriä eka pyöräksi ja Cube Stereo Hybrid 140 HPC SL 750 29 olisi toinen vaihtoehto, toinen olisi radon render 8.0. kysymys kuuluu kumpi on arvon raatin mielestä parempi? Radon olisi 400e halvempi ja alusta taitaisi olla vähän parempi, cube olisi isommalla akulla ja uudemmalla smart systeemillä että ei oikein osaa nyt päättää, ajatukset on ihan jumissa, kun ei ole mitään vertailukohtaa kun ensimmäistä sähkötäpäriä mietin..ja jotenkin se akkukoko mietityttää 625 vs 750 että pitäskö se lähtökohtaisesti aloittelijan ajatella että mahdollisimman isolla akulla kun se loppuu kuitenkin kesken vai miten lie ihan tositoimissa?
Kuminauha
19.06.2022, 17.14
Sanoisin että turhan moni tuosta akun koosta murehtii, ellei säännöllisesti aja jotain yli 4-5h kestäviä 50-100km lenkkejä mäkisessä maastossa. Näihin lukuihin pääsee 500Wh akuista eteenpäin. Tästä akun kapasiteetin "vähyyden pelosta" ja muista vastaavista käsityksistä on ihan hyvä artikkeli E-mountainbike magazinessä: https://ebike-mtb.com/en/5-common-e-bike-misconceptions/
Noista kahdesta ihan muuten komponenttien osalta Radoni viel mielestäni voiton parempien jousituksen komponenttien takia. Muutoin noi aika tasoissa.
Rungon osalta molemmat aika lähellä toisiaan, Radon ehkä pykälää modernimpi geometrialtaa.
Parotech
20.06.2022, 07.55
Kiitos sinulle vastauksesta ja hyvän artikkelin linkkasit, täytyy nyt rauhassa tuumata asiaa ja pyörälle on hintakatto 5000e ja bossilainen moottoriksi ykkösenä kunnes jostain syystä mieli muuttuu ???? ja en ymmärrä miksi tämä lisää kysymysmerkkejä kun lähetän pikavastauksen ilman mitään kysymysmerkkejä, kokeillaan nyt kolmannen kerran.
Laitetaan nyt eriävä mielipide tuohon akku asiaan. 625 Wh akulla ajelee mäkisessä maastossa luokkaa 40 km ilman pihistelyä, eli vaikka emtb -moodilla.
Viimeksi tekemäni pidemmän lenkin (n. 72 km) jälkeen oli 5 % akkua jäljellä. Toi lenkki oli jo aikamoista pihistelyä, avustus oli säädetty 65 %:iin, eli ihan karvan verran Eco -moodin yläpuolelle. Tuota tasoa käytin 69 % matkasta ja 23 % oli ilman avustusta. Loput sitten isommilla tehoilla. Maastossa hieman mäkisiä osuuksia ja myös pehmeätä suota.
Virransäästömoodi iskee tuntuvasti 10 %:n kohdilla, sen verran pitäisi aina jäädä lenkin jälkeen.
Jos itse olisin uutta pyörää ostamassa, niin 750 Wh olisi kyllä ihan minimi. Ainakin, jos ei löydy mahdollisuutta lisäakun laittamiselle.
Näyttövaihtoehdot smart systeemissä ovat vielä suppeat, joku vastine vanhan nyonille saisi tulla
Samppooni
26.06.2022, 21.22
Helppoa ei ole löytää alle 5000€ täpäriä, laitoin työsuhdepolkupyöräkumppanille Radon Render 8.0 tilauksen sisään. Ajattelin, että sähkövoimalinjaan sopisi joku kunnon min. 160/160 jousituksella oleva endurovibainen laite, en nyt ole kyllä ihan varma onko Render tällainen, mutta muuten hintaan nähden vaikuttaa ihan kelvolliselta.
Koheltaja
27.06.2022, 07.55
^^Kyllä, valmistajan range lukemat kun puolittaa niin ollaan lähellä totuutta, varsinkin jos lämpötila on alhaisempi kun tyypillisesti testeissä olevat +20 astetta. Omissa ajoissa 625Wh akku kestää 60-80km riippuen reitistä, käytetyistä tehoista ja lämpötilasta.
On aika perseestä ajaa kun akku loppuu, tai jäljellä on alle 10%. Ajamisen hauskuus loppuu tuohon paikkaan ja mieleen tulee vanhat armeijan pyörät kun niillä ajettiin täydessä varustuksessa.
^kylläpä akut kestää pitkään. Keskinopeus meikäläisessä maastossa on luokkaa 10km/h jottei puihin osu joten koko päivän näemmä saa polkea nykyakuilla :)
Kuminauha
27.06.2022, 09.17
Kesto toki riippuu paljon maastosta ja kuskin painosta sekä käytetystä avustustasosta. Peilaan tässä omia kokemuksia, missä 504wh akun tyhjentäminen vaatisi itseltä lähes 60km matkaa, 1000m nousua ja 3000 kalorin polttamista. Toki itse olen varsin kevytrakenteinen ja EP8 säädetty ecolla niin, että vääntö max 54Nm, max avustus 70%.
Juhannuksena tuli käytyä tuossa paahtavassa ilmassa vetämässä lyhyt lenkki kun ei tuossa 30C lämmössä huvittanut enempää: 11km, 215m nousua, 11km/h avg, 640cal, 18% akun kulutus. Melko teknistä maastoa oli.
Koheltaja
27.06.2022, 10.26
Kesto toki riippuu paljon maastosta ja kuskin painosta sekä käytetystä avustustasosta.
Lisäisin listaan lämpötilan jolla on oma merkityksensä akun kestoon. Jotkut on myös sanoneet että runttaamalla matalalla kadenssilla akku kuluu nopeammin kun kevyesti korkealla kadenssilla polkemalla.
Olen nippanappa neuvolassa punnittava eli ajokamoilla alle 100kg ja ajot ei ole hc maastoa vaan enemmän sekalaista trail/maasto ja silloinkin pyrin valitsemaan helpompia ja vauhdikkaita polkuja.
Kuminauha
27.06.2022, 16.48
Joo toki kylmä sää tekee oman mausteensa tuohon kantamaan.
Viime ajon kadenssin keskiarvo oli 66. Tuohon lasketaan toki myös se aika, jolloin kadenssi on 0, joten se oma pyörityskeskiarvo varmaan jossain 80 hujakoilla, joka on hyvin soveltuva sähköpyörän moottorille.
Parotech
27.06.2022, 21.09
Harmi kun meillä firma junnaa tuon päätöksen kanssa, taidan joutua suoraan ostamaan, mutta siinähän se hupa onkin maksaako cubesta vähän enemmän että saan paremman akun vai tyydynkö parempaan alustaan niin ei ole helppo päätös?
Koheltaja
27.06.2022, 21.11
Aika samoilla keskiarvoilla mennään, pyörittäessä kadenssi yleensä 80-90 välillä. Tänään maksimit avustuksen ulkopuolella ja fläteillä 161rpm :)
Parotech
30.06.2022, 22.48
CUBE Stereo Hybrid 120 SL 750 (2022) tekisiköhän tuommoisella mitään, olisi 750 akku ja 4ah laturi ja kioxi, alustakin foxia tosin edessä vain 130mm mutta mitäpä olette mieltä, sijoittaisinko 4500e cubeen vai mennään radon render8.0 ja hinta näkyy nyt olevan 4688e, harmi kun jäin miettimään niin näkyi hiemanhinta nousevan, tosiaan eka sähkötäpäri olisi ja ei mitään hillitöntä alamäki ajoa nyt alkuun, enemmänkin juurakko polkuja ja muuten osin tietä osin metsäreittiä..
Kuminauha
01.07.2022, 14.52
Kyllä 130/120 joustolla ajelee hyvin suomen maastoissa.
Parotech
01.07.2022, 15.28
Mitäpä mieltä olet muuten alustasta, onko tuo Foxin tekele ihan asiansa ajava? Kyllähän minä joudun kompromissia tekemään kun tuo 4500e rupeaa olemaan ihan kipurajalla kun ei tuo työnantaja näy lähtevän työsuhdepyörään mukaan
Kuminauha
02.07.2022, 09.41
Juu ei Foxin valikoimasta löydy sinällään oikeasti huonoja tuotteita.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.