Näytä tavallinen näkymä : Gorilla Tape - liimajäämien irroitus?
JanneKii
29.11.2021, 22.37
Kävi nyt niin surkiasti, että fätin vanteessa ollut Gorilla teippi on nyt sitten ottanut jotenkin nokkiinsa ja 2 vuoden käytön jälkeen se liima on pettänyt yhdeltä kohtaa ja sieltä sivusta se nyt nätisti kuplii, eli litku on ilmeisesti irroittanut liiman tai useasti toistuneet kumien vaihdot (kevät / syksy) on irrottanut sitä teipin reunaa hieman tms. eikä sitä nyt enää saa pitämään. Otin rojut pois, mutta se teippihän ei lähde silleen nätisti pois, vaan ikäänkuin repeytyy "keskeltä" ja paikoin jää sitten sitä harmaata liimaista teippiä vanteeseen kiinni. Mitenkäs sen nyt poistaisi järkevästi?
Teipinirroitusainetta (spray-pullosta, jotain appelsiiniöljy + jotain liuotinta) on kokeiltu, samaten tarranpoistolaikkaa (saamarin sotkuista hommaa ja se laikka kuuluu ihan hurjaa tahtia). Onko mitään järkevämpää?
Niin ja saako mistään semmoista "oikeata" vanneteippiä fätille? Hyvin heikolta näyttää ja paikallisesta sanoivat, että vähäisen kysynnän takia fätin vanneteippien teko on lopetettu useimmilta puljuilta?
paikoin jää sitten sitä harmaata liimaista teippiä vanteeseen kiinni. Mitenkäs sen nyt poistaisi järkevästi?
Tärpättiä johonkin riepuun ja sillä hinkkaat/liuotat pois. Vaikka tätä: Polaric tärpätti 1L mietotuoksuinen | Puuilo (https://www.puuilo.fi/polaric-tarpatti-1l-mietotuoksuinen)
Olisko ksyleeni.
https://m.motonet.fi/fi/tuote/606871/Ksyleeni-1l
Haju kertoo tehosta :).
Tärpätillä ei edes vanteen teipit lähteneet, asetoni tehokkaampaa mutta jostain syystä itse saanut kaikki pois Motonetin CitrusCleanerilla. Ksyleeni myös vaihtoehto, samoin tinneri... BrandId:n pojilla oli jotain hyvin tehokasta kun junista poistivat ja uudelleen teippasivat, kahta eri spraytä mutta suht kallista prokamaa.
Joskus vaatinut kärsivällisyyttä ja olutta mutta aina lähteneet.
Toimisikohan tämä? https://www.hi5bikes.fi/tuotteet/tarvikkeet/pyoran-hoitotuotteet/pesu-ja-suojaus/muc-off-glue-remover/
At-tarranpoisto spray oli ihan ok. Sen pitää vaan antaa vaikuttaa jonkin aikaa. Jos et löydä oikeaa tbls-teippiä niin laita aumateippiä. Esim https://www.savenmaa.fi/aumateippi-musta-10-m/p/5411512114225/#description
Sellainen vinkki että Gorilla-teipin liima irtoaa paremmin kun irrottaa hitaasti ja varovasti. Nopeasti repäisemällä liima jää vanteeseen.
JanneKii
01.12.2021, 11.46
Liian myöhäistä minulle, mutta toivottavasti muut ottavat vinkistä vaariin ja välttävät tämän minun tarraavan tilanteen.
JanneKii
01.12.2021, 16.43
Kombinaatiolla - toffeelaikalla hinkkaus, että sai sen teipin paremmin "rikki" ja sitten päälle AT-tarranirrotussprayta (sattumalta oli minullakin juuri tuota), sitten hinkkausta ja jarrulevynpuhdistusainetta perään ja lisää hinkkausta jne., niin sain sen puhtaaksi. Kohtuullisen kova ja sotkuisa homma. Itsellä olikin jo tuota aumateippiä valmiina, pistin nyt sitä sitten - on se ainakin siistimpi irroittaa kuin tuo Gorilla. On se sillä jo kerran ollut, mutta irtosi sekin kun vaihdoin kumia. Pitäisi oikeasti olla kahdet vanteet, niin kestäisi paremmin nuo systeemit. Se kumi kun on lopulta kohtuu tiukassa siinä hyllyllä kiinni, niin se äkkiä repäisee sen teipin reunan irti vanteelta.
Oma aumateippi oli merkkiä "no-name", ostin sen tuosta Lantmännen Agrosta. Savenmaalla oli kyllä edullinen hinta merkkiteipille, Nitto on nyt kuitenkin sentään jonkun sortin merkki (sähköteipeissä ainakin).
Itse irroitin ihan vaan sillä millä on tullutkin. Eli joku 5cm pätkä gorillateippiä, ja painaa sen hyvin liimajäämien päälle ja vetää irti -> liimat jää teipinpalaseen. Vaatii vanteessa muutaman kerran uuden teipinpätkän kun teippi "täyttyy" ja jonkun verran kärsivällisyyttä, mutta tähän mennessä ollut itselle se toimivin ja helpoin tapa.
jame1967
02.12.2021, 13.12
Oon laittanut vaan uutta päälle , jämät jätin alle.
Yllättävän monet mönjät (ei tietty kaikki) lähtee wd-40:llä. Suihkaus ja pyyhintä. Sitten vielä pyyhkäisee ne wd-40 jämät vaikka bräkcleanerilla
DeCadence
04.12.2021, 12.20
Reilusti yli 20 vuotta ollut ykkössuosikki tarra- ja rasvanpoistoon.
Ennen Wurth myi vain suoraan firmoille, mutta nykyään saatavilla normikulutajillekin..
https://www.puuilo.fi/wurth-puhdistusspray-pro-clean-500ml
https://www.puuilo.fi/media/catalog/product/1/0/10000599938e938e013b69950fa2b6fb.jpg?quality=80&bg-color=255,255,255&fit=bounds&height=265&width=265&canvas=265:265
Jos tenua nurkissa, esim. Sinol https://www.puuilo.fi/sinol-100-polttogeeli-1l , kannattaa kokeilla, liuota.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.