PDA

Näytä tavallinen näkymä : Pielisen kierros?



touristi
10.05.2021, 12.01
Löytyykö kokemuksia Pielisen kierroksesta?
https://www.koli.fi/loader.aspx?id=9deaae00-3d9b-40d0-9880-14152b02b591
Vaimon kanssa menossa Kolille kesäkuussa, ja harkittiin tässä pyörien mukaan ottamista. Haussa maisemia, kulttuuria ja rentoa polkemista. Vältettävien listalla vilkkaimmat päätiet ja toisaalta karkeimmat sorat ja nimismiehen kiharat. Yleensä reilun satasen päivämatkat olleet meille passeli, tuolla taitaa olla aika mäkistä eli ehkä kuitenkin kolmessa päivässä jos koko kierros.
Onko kiertämisen arvoinen? Saa suositella majoitus-, ruoka- ja muita pysähdyspaikkoja. Ja toki muitakin reittejä alueella.

Esuli
10.05.2021, 19.02
Mukava reitti tuo on. Teltta mukaan, hyvä leiripaikka(villi) on esim. Valtimon tien varressa Kumpulammen rannalla. Vesi kuin vichyä. Tai sitten Hyvärilä Nurmeksessa.
Ruokaa saa alueen suurista kaupungeista, niitä on mm. Nurmes ja Lieksa. Koliportti on jo kulahtanut, suosittelen jotain muuta, esim. Sataman lounasta. Ahvenisen kioski on mukava ja edullinen huilipaikka.
Kolme päivää on hyvä aikataulu.
Ei ole raskas, autoja vähänlaisesti ja mäet loivia.

touristi
25.05.2021, 22.30
Kiitos esuli. Ikävä kyllä meillä homma kaatui tällä erää VRään eli ei saatu fillareita junaan. Ehkä ensi vuonna.