PDA

Näytä tavallinen näkymä : Vauhtia arkeen ja työmatkoille



Tomppabozz
15.04.2021, 19.17
Moi!

Näin neitseellisenä fillarifoorumistina teen ensimmäinen postaukseni vuosien nimettömänä lukemisen sijaan.

Mielelläni kuulisin ajatuksia ja suosituksia teiltä tietävämmiltä ja osaavammilta lajiniiloilta, koskien omaa tulevaa pyörähankintaa.

Oma fillarointihistoria:
Perusvauhdikkuus pyörällä kuin pyörällä.
Nykyinen (molemmat jalat haudassa) ajopeli on paljon parjattu Nishiki Bigfoot K-29 vm. 2006, josta tykkäsin erittäin paljon. Joustohaarukka oli hieno, mutta aivan turha, enkä sitä oikeastaan käyttänyt. Se on jostain syystä herättänyt täällä aina paljon kommentointia, kun siitä on mainittu.
Hyvää siinä oli iso koko runkoineen, suuret ja leveät renkaat, joiden keskiprofiili oli sileä, minkä takia rullaus oli hyvää, mutta joiden kanssa ei kuitenkaan tarvinnut varoa mitään. Ehkä kapeilla sileillä olisi voinut päästä vielä lujempaa, mutta oli hieno vehje silti. En myöskään tietänyt paremmasta. Enkä edelleenkään... :D

Etsin siis seuraavanlaista menopeliä:
-Budjetti n. 1500-2000
-Haluan päästä sillä suhteellisen lujaa, mutta en haluaisi joutua väistämään jokaista hiekkatieosuutta, mukulakiveä tai kanttaria.
-Metsiin meno kulkupelillä ei ole suunnitelmissa.
-Olen 195cm pitkä, joten kilpapyörät eivät oikein innosta omiin tarkoituksiin.
-Optio myös pidempiin matkoihin (10-20km) työmatka-ajatuksella.


Ymmärrys ja osaaminen ei riitä tällä haavaa yksittäisistä palasista kokoamiseen, joten neuvot ja ajatukset ovat tarpeen. Hifistely olkoot vasta 5 vuoden päästä, kun jotain enemmän asiasta ymmärrän.

Mikä tyyppi olisi passeli?
Mitä juttuja kannattaa ottaa huomioon, kun pyöriä etsii?
Mihin kannattaa varautua?

Kiitos osallistujille jo etukäteen.

Munarello
15.04.2021, 19.47
Hommaa sähköavusteinen pyörä. Ei tosin taida mennä tuohon budjettiin, mutta esim Giantin jäykkäperää taitaa saada noin kahteen ja puoleen tonniin ja semmoinen istuu muuten noihin spekseihin.

Jos sähköt ei nappaa niin sanoisin, että hommaa joku cyclocross tai gravel-pyörä.

nure
15.04.2021, 20.45
Miksi ei maantiepyörä, ei pituus ole mikään este, päinvastoin. Gravel ehkä rennompi ja saa yleensä varustettua leveämmillä renkailla kuin maantiepyörät.
Varominen on taidoista kiinni, taitava kuski kyllä pärjää hiekalla ja mukulakivillä, kanttareille paukuttaa vain idiootti.
Kannattaa ensin määrittää minkä tyyppisen itse haluaa koska jos noin väljällä skaalalla mennään niin vastaukset kyllä sekoittaa vielä enemmän...
Jos molemmat jalat haudassa niin hommaa sähköä, älä muuten, ei nuo painavilla halpiksilla kovaa pääse ja jos niin ei ainakaan nautinnollisesti. Taitaa nopeat maantiekäyttöön tarkoitetut sähköisten hinta alkaa tuolta vajaa neljästä sadasta.

Leewi
15.04.2021, 22.40
Arkeen ja työmatkoille sopii hybridi, esim XL-kokoinen kona dr-dew https://www.hi5bikes.fi/tuotteet/polkupyorat/hybridi/kona-dr-dew/

nure
16.04.2021, 00.07
^Joku muukin ehdottaa Konaa kuin minä... Hyvä vaihtoehto jos kapeita renkaita pelkää...

Tomppabozz
16.04.2021, 01.43
Pahoittelut huonosta ilmaisusta. Pyörä on siis se, joka on molemmat jalat haudassa ja täysin rotiskona ja vaatisi valtavaa huoltoa ja vaihteistojen uusimista. Ottaen huomioon kilsat, iän ja hinnan tälle kaikelle, oon ajatellut hommata sen uuden.
Ja sit toisekseen sähköpyörä ei puhuttele, koska haluan itse tehdä hommia. Omissa jaloissa ei siis ole mitään vikaa. Päinvastoin.

Mun ajatus ei myöskään ollut iskeä jokaiseen mahdolliseen kanttariin, ihan vaan kun pystyy. Yleisesti viittasin vaan perustilanteeseen taajamissa, jossa suurin osa polkemista on tasaista asfalttia, mutta sitten sillon tällöin hiekkapolkua, vähän routavaurioita ja jokunen kanttarin ylitys välillä. Metsissä en aio tosiaan pyöräillä.

Noi Cyclocrossit on toistaiseksi ehkä napostelleet just eniten. Graveliin oon tutustunut käsitteenä ihan vastikään, joten nekin kiehtoo.

4k budjetti ei oo mahdollista, siksi tyydyn siihen, mitä saan sillä vajaalla kahdella kilolla.

nure
16.04.2021, 09.08
Kahdella tonnilla saa kyllä aivan toimivan, tietenkin jos löytyy liikkeestä/netistä kokoja. Taitaa olla varastot usealla aika tyhjät ja vaihtoehtot vähissä...

tchegge_
16.04.2021, 10.12
Jos haluaa yleispyörän jolla onnistuu lenkit ja työmatkat niin kannattaa miettiä mitä se tarkoittaa. Kovin kisakireällä maantiepyörällä ei tuo kuvan tilanne ole kivaa. [emoji846]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210416/463fb834efb9bb8b79f889bd0d2458c2.jpg

Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla

kni
16.04.2021, 11.54
Omat ajatukseni:

- budjetti riittää kunnon pyörään
- droppitanko, koska vauhti kiinnostaa
- renkaat kesäaikaan minimissään jotain 28 tai 32 mm leveät, koska hiekkatiet, ja talvella sitten reilusti leveämmät
- levyjarrut, koska työmatkakäyttö, ts tulee ajettua ehkä kurakelilläkin

Eli gravel/cyclocross -kategoriaan menee. Itellä on nykyisellään lumettoman kauden työmatkapyöränä (min. 13km, usein paljon enemmmän) cyclocross katurenkailla, Contin GP5000:lla on pärjännyt hiekkaosuudetkin. Talviajoon hommasin sähköläskin koska en halua että väylien auraamattomuus tai muuten vaan tolkuttoman hidas keli pakottaa työmatkalla auton rattiin. Jos meinaat mennä yhden pyörän taktiikalla ympäri vuoden niin kato että pyörään mahtuu riittävän leveä nastarengas. Koitin yhden talven ajella cyclocrossilla ja 35mm nastarenkaalla, mutta en tykännyt, liian usein reitti oli liian hidas ja hankala ajettava.


Moi!


Etsin siis seuraavanlaista menopeliä:
-Budjetti n. 1500-2000
-Haluan päästä sillä suhteellisen lujaa, mutta en haluaisi joutua väistämään jokaista hiekkatieosuutta, mukulakiveä tai kanttaria.
-Metsiin meno kulkupelillä ei ole suunnitelmissa.
-Olen 195cm pitkä, joten kilpapyörät eivät oikein innosta omiin tarkoituksiin.
-Optio myös pidempiin matkoihin (10-20km) työmatka-ajatuksella.


Ymmärrys ja osaaminen ei riitä tällä haavaa yksittäisistä palasista kokoamiseen, joten neuvot ja ajatukset ovat tarpeen. Hifistely olkoot vasta 5 vuoden päästä, kun jotain enemmän asiasta ymmärrän.

Mikä tyyppi olisi passeli?
Mitä juttuja kannattaa ottaa huomioon, kun pyöriä etsii?
Mihin kannattaa varautua?

Kiitos osallistujille jo etukäteen.

kiloWatti
21.04.2021, 07.46
Mulla on ollut tämä työmatkakäytössä ympäri vuoden, SUPilla olen ajanut myös hiekat, Pirkan pyöräilyt ja lyhyet triathlon-kisat. Suomi-tyrekset ostin alle viime talvena ja niillä (35 mm) pääsi kaikki muut kuin loskakelit.
Hinta oli muutama vuosi sitten jotain 1700€, tämänhetkisestä saatavuudesta ei minulla ole tietoa. Saa leveämpääkin rengasta alle, 45 mm asti.
https://www.supcycles.fi/sup-x-mud-gravel-disc


Sent from my iPhone using Tapatalk