Näytä tavallinen näkymä : 2021: Cube Stereo Hybrid 140 HPS Actionteam VS Radon Render 10.0
Hei,
En osaa päättää kumman haluaisin alla olevista pyöristä.
A) Cube Stereo Hybrid 140 HPC Actionteam 625 (https://www.cube.eu/en/2021/e-bikes/mountainbike/fullsuspension/stereo-hybrid-140/cube-stereo-hybrid-140-hpc-actionteam-625-kiox-actionteam/)
B) Radon Render 10.0 (https://www.radon-bikes.de/en/e-bike/mountainbike/render/render-100-2021/)
Pikkaisen näillä on hintaeroa, mutta unohdetaan se. Komponentit on tutkittu ja kummassakin on mielestäni ok osat, ei oleellisia eroja. Olen itse pitkä, noin 190 cm (90kg) ja ajo on 90% polkuja, erilaisia teitä ja cross countryä, ei mitään alamäkirymistelyä, jossa Radonin pidempi etujousto olisi ehkä perusteltu. (Cubestakin on 160 joustolla malli, mutta siinä on pienempi rengaskoko jota en hyväksy).
Tällä hetkellä vaaka on Cuben puolella hivenen tilavamman ajoasennon johdosta. Myös juutuubi kertomukset pitäisivät sitä parempana poluilla kun taas Radonia parempana alamäissä. Cuben saa lisärahasta isommalla näytöllä, saattaisi olla plussa navigoinnissa, mene ja tiedä.
Arvon parviäly, pyydänkin nyt perusteltuja mielipiteitä ja kokemuksia. Kumpi olisi em perusteilla parempi valinta ja miksi? Entä esim jälleenmyyntiarvo, onko hinnanpudotuksessa eroa näiden kahden merkin välillä? Kiitos jo etukäteen!
Sähköpatu
28.02.2021, 15.14
Jos pääset kokeileen molempia niin tee se ja valitse se kumpi miellyttää ajaessa enemmän. Eipä noista osaa speksien perusteella juuri eroja löytää, kokeilla kannattaa.
Santtu75
28.02.2021, 17.15
Itselleni tuo 140 HPC Actionteam oli se "the pyörä", mitä syksyllä täysjoustoa etsiennäni palasin kuolaamaan kerran toisensa jälkeen, mutta totesin sen "liian hyväksi"(ja kalliiksi) omiin ajotaitoihini nähden ja päädyin sitten hyvässä tarjouksessa olleeseen 140 HPC Racee:n joka oli melkein 3000€ edullisempi kuin tuon Actionteamin ohjehinta. Ja kyseiseenkin pyörään olen ollut erittäin tyytyväinen.
Mutta kyllähän se on varmaa, että kumpaa tahansa malliin päädytkään, tulet saamaan todella hyvän pyörän.
Niin, kyllähän tuota hintaa on tullut mietittyä. Mutta kun vertaan siihen, mitä autoni menettävät arvoa vuodessa, niin ei tunnu missään. Ja pyörän kanssa sentään kroppa pysyy kunnossa, elomassasta -10 kg viimeisen vuoden aikana ekalla jäykkäperäisellä pois. Siksi annan luvan tuon verran itselleni rahaa käyttää :) Saan pyörään myös työsuhdepolkupyörä-edun, mutta yli 4t€ ylimenevä menee "raakana" omasta pussista. Näin ollen pyörä ei ovh hintaiseksi alkuunkaan tule vaan 1500€ hinnasta lähtee pois. Mutta koska laitan omaa rahaa jatkoksi, tulee vähän riskiä, koska varkaustapauksessa korvaavat vain 4t€ asti.
Suosittelen valitsemaan sen mikä on saatavilla. Radonia ei näyttäisi olevan saatavilla ja eikä Cubea Bike Discountilta. Suomesta Cubea näyttäisi saavan. Se muutaman satasen säästö ulkomailta ostettaessa voi kostautua hankalana takuuasioiden hoitona tulevaisuudessa.
ruuduntakaa
28.02.2021, 19.39
Suosittelen valitsemaan sen mikä on saatavilla. Radonia ei näyttäisi olevan saatavilla ja eikä Cubea Bike Discountilta. Suomesta Cubea näyttäisi saavan. Se muutaman satasen säästö ulkomailta ostettaessa voi kostautua hankalana takuuasioiden hoitona tulevaisuudessa.
Samaa mieltä. Mä hankin halvemman Cuben Suomesta ja oon ollut kyllä erittäin tyytyväinen.
Pyörä tuli samaan hintaan kotiovelle täysin ajovalmiiksi koottuna. Iskareiden paineetkin oli valmiiks just passelit! :D
Satulaa joutu nostaan pari senttiä kyllä. :p
Harvinaisen käteen istuva pyörä sellaisenaan.
Santtu75
28.02.2021, 20.36
Suosittelen valitsemaan sen mikä on saatavilla. Radonia ei näyttäisi olevan saatavilla ja eikä Cubea Bike Discountilta. Suomesta Cubea näyttäisi saavan. Se muutaman satasen säästö ulkomailta ostettaessa voi kostautua hankalana takuuasioiden hoitona tulevaisuudessa.
Minusta tuo riippuu paljonkin siitä kuinka monta "muutamaa satasta" tuo ero on.
Itse kun lopulta olin viime syyskuussa tehnyt osto/mallipäätöksen, niin Rtech myi 140 HPC racea hintaan 4290€ (nyt vuoden 2021 malli näyttäisi olevan Rtech:llä jo 4459€ ja on jopa itseasiassa osittain jopa huonommilla osilla varustettu kuin vuoden 2020 malli oli, esim. keulan osalta, varmaankin maailmanlaajuisesta osapulasta johtuen). Samaan aikaan Bike24:ssä saman pyörän hinta oli 4050€ suomeen toimitettuna, mutta erona pyörissä oli vielä se että Rtech:n pyörä oli varustettu purion ohjaimella joka on itselleni hyvin "no no" asia (olisi pitänyt vaihtaa Kiox:iin jälkikäteen ja sen jälkiasennus-sarjan hinta on 250€:n luokissa) ja Bike24:n pyörä Kiox:lla (en tiedä miksi osa saman mallisarjan pyöristä on Purionilla ja osa Kiox:lla).
Olin jo lähellä tilata tuon Bike 24:n pyörän tuolla 4050€:n hinnalla, mutta sitten heillä tippui L-koon varastosaldo 2kpl -> 1kpl ja samalla hinta 4050€ -> 3550€ (Suomeen toimitettuna) jolloin sitten tilaus sisään samana aamuna (yön aikana oli hinta tippunut) ja pyörä seuraavalla viikolla kotona.
Hintaero Rtech:n pyörään oli siis 740€ + Kiox eli aika tasan 1000€, tuo hintaero ei ole enään perusteltavissa mahdollisesti huonommalla takuuasioiden hoidolla yms. etenkin, kun Rtech ei myöskään ole maineeltaan parhaita takuiden hoitajia.
Samaa mieltä, tuollainen hintaero on jo oleellinen. Takuu-asioissa on selvästi kirjavia kokemuksia niin kotimaisten kivijalkaliikkeiden kuin ulkomaisten weppikauppojenkin kanssa. Tuolla parametrilla en ostopaikkaa päätä. Oli muuten kiva kuulla, että ainakin minun työpaikkani leasing-operaattorin pyörän voi ostaa myös ulkomaisesta weppikaupasta - siitä peukku. Jos hinta on kotimaassa riittävän lähellä ulkomaisia kauppoja, niin mielelläni täältä Suomestakin sen kuitenkin ostan. Pitääkin soitella millä hinnalla kaupat täällä kotomaassa syntyisivät.
Tällä hetkellä 2021 140 HPC racen hintaero näyttäisi olevan 200-400€. Ja varmaan kun kävelee kivijalkakauppaan saa myös tingattua hintaa. Rocky-Mountaineista ainakin on saanut hyvät kaupat väännettyä. Tottakai yksittäisiä diilejä voi löytää ja hintaero on merkittävämpi, mutta kun saatavuus on mikä on niin...
ruuduntakaa
28.02.2021, 20.52
^Ei ainakaan RTechissä. Apteekin hinnat.
Santtu75
28.02.2021, 21.01
^Ei ainakaan RTechissä. Apteekin hinnat.
Näin ainakin tosiaan syksyllä oli asian laita kun Rtech_iin olin yhteydessä. Ilmoittivat hyvin suoraan että hinta on eurolleen se mikä nettisivuilla lukee. Sanoivat että kaikki pyörät menevät mitä saavat hankittua.
ruuduntakaa
28.02.2021, 21.08
Eipä nyt tartte liikkeiden tinkiä. Itse nostaisin hintoja jos pyöriä kauppaisin, kaikki menee ja kysyntä senkun kasvaa.
roadking
28.02.2021, 21.46
^ Kyllä niitä hintoja on nostettu ihan urakalla
Vrt.
CUBE STEREO HYBRID 160 HPC ACTIONTEAM 625 2020 5999 €
CUBE STEREO HYBRID 160 HPC ACTIONTEAM 27.5 2021 6999 €
https://rtech.fi/cube_stereo_hybrid_160_hpc_actionteam_625_2020_sah kopyora.html?attr1_id=59
https://rtech.fi/cube_stereo_hybrid_160_actionteam_nyon_275_2021_sa hkopyora.html?attr1_id=59
Santtu75
28.02.2021, 22.00
^ Kyllä niitä hintoja on nostettu ihan urakalla
Vrt.
CUBE STEREO HYBRID 160 HPC ACTIONTEAM 625 2020 5999 €
CUBE STEREO HYBRID 160 HPC ACTIONTEAM 27.5 2021 6999 €
https://rtech.fi/cube_stereo_hybrid_160_hpc_actionteam_625_2020_sah kopyora.html?attr1_id=59
https://rtech.fi/cube_stereo_hybrid_160_actionteam_nyon_275_2021_sa hkopyora.html?attr1_id=59
On siellä jotain osaparannustakin tapahtunut. Fox:n 36:n keula vaihtunut uuteen 38:iin ja Kiox vaihtunut uuteen Nyon:iin (malliahan pitäisi ainakin Cuben sivujen mukaan olla saatavilla sikä Kiox:lla että Nyonilla varustettuina ja niilla pitäisi olla hintaerona 200€) eli joku 400-500€ voisi olla perusteltu hinnan-nosto osien perusteella, sitten tuossa se toinen 500€ on vain sitä että on nostettu hintaa kun voidaan nostaa.
Tämä on hitusen edullisempi kuin alussa miettimäni ja Fox 34 keulalla:
Cube Stereo Hybrid 140 HPC (https://www.cube.eu/en/2021/e-bikes/mountainbike/fullsuspension/stereo-hybrid-140/cube-stereo-hybrid-140-hpc-sl-625-petrolnpeach/)
Onko tuossa keulassa Fox 34 vs Fox 36 minkälainen ero käytännössä kun polkuja ajelee? Missä tilanteissa 36:n edut tulevat esiin? Mielestäni aika hyvän näköinen tämä Petroolin-värisenä.. :)
150 stereossa pakka, ketju ja jarrukahvat ovat pudonneet pykälän alaspäin, samoin fox factory hissitolppa on vaihtunut cuben omaan. Samalla hinta on noussut 200e.
Olisin ostanut (keväällä 2020) rtecistä, mutta olisi pitänyt odottaa puolikesää. Saksasta sai heti ja vähän halvemmalla. Nyt häviän sen hintaeron, kun takaiskari antautui, enkä tosiaan sitä saksaan lähetä. Samalla tunea muutetaan, se ei kuitenkaan takuuseen olisi menny.
Ap:n tilanteessa kyllä suosisin kivijalkaa. Voi olla, että cuben takapää vaatii jotain säätöä, koska kuski on vähän keskimääräistä painavampi. Tai ainakin itselleni niin uskottelen, kun omapaino on karvan alle 0.1tonnia ja paineet/vaimennukset piti olla tapissa. Edellisen pyörän keppiin tekivät kans jotain säätöä ja se parani huikeasti.
Aleksiron
01.03.2021, 16.41
Moro.
Oletko kuullut R-Raymonista? Aika hyvät speksit tuohon hintaan. Yamahan pwx2 moottorilla ja 630wh akulla.
https://www.jonito.de/Raymon-Fullray-E-Nine-90-2021-L-48-armor-black-matt_1?camp=cp&gclid=Cj0KCQiAvvKBBhCXARIsACTePW-00xMF9mT2NJXr8IuWzb2AlngR6EwQ68I3phaNWNBmMP8SJlB0D ZEaAsyJEALw_wcB
Kyseisestä kaupasta sain tarjouksen pyörästä 4278e posteineen suomeen.
Itse olen tilaamassa tätä mallia :
https://www.jonito.de/Raymon-Trailray-E-100-2021_1
Hintaan 4550e.
Mulla oli aikaisemmin Cuben Stereo Hybrid 140hpc race. Tyytyväinen olin kyllä siihenkin.
Aika "oudon" näköinen tuo Raymon:in takalinkku systeemi. Ei ole suoraa linjaa jouston suuntaan kyllä sitten yhtään. Varmaan toimiva, en sen enempää epäile mutta "outo".
Radonissa ja Cubessa molemmissa Factoryt edessä ja takana. Tosin on hintakin jonkin verran kovempi.
Santtu75
01.03.2021, 21.14
Aika "oudon" näköinen tuo Raymon:in takalinkku systeemi. Ei ole suoraa linjaa jouston suuntaan kyllä sitten yhtään. Varmaan toimiva, en sen enempää epäile mutta "outo".
Mietinkin miksi nuo Raymon:t näyttivät hieman oudoilta, ja tuo takakolmiohan sen tekee, pakko sanoa että omaan silmään tuo takapää näyttää todella rumalta. Tosin, makukysymys.
Aleksiron
01.03.2021, 22.29
Mietinkin miksi nuo Raymon:t näyttivät hieman oudoilta, ja tuo takakolmiohan sen tekee, pakko sanoa että omaan silmään tuo takapää näyttää todella rumalta. Tosin, makukysymys.
Makuasioitahan nämä ovat kyllä
ruuduntakaa
10.03.2021, 09.44
Mikä mahtanee olla Cube Stereo Hybrid 120 Pro maksimi rengaskoko takana? Edessä rokkarin Recon, siihen kai menee 2.8" oletan?
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.