PDA

Näytä tavallinen näkymä : Kävelyavustin toimii - polkiessa ei



Tsygäilijä
31.10.2020, 18.02
Sähköpyörässä toimii siis kävelyavustin (6km/h), kun sen kytkee näytön napista, mutta polkiessa moottori ei suostu toimimaan.

Pyörä toimii poljinanturilla (nappikaasua ei ole), joka sekin näyttäisi olevan ehjä. Anturissa itsessään vilkkuu ledi, kun polkimia pyörittää. Käsittääkseni tämä on ehjän anturin merkki. Rikkinäisessä ledi joko ei palaisi ollenkaan tai palaisi yhtenäisenä.

Mitähän tässä kannattaisi yrittää seuraavaksi? Pystyykö poljinanturin jotenkin ohittamaan? Voiko ohjaimessa olla jotain rikki niin, että kävelyavustus edelleen toimii, mutta polkiessa ei?

Pyörä on jokin halpa kiinalainen takanapamoottorilla. Moottorin merkki on Shengyi ja ohjaimen XLD Brainpower.

oppes
03.11.2020, 18.55
Tyhymän kysymys: Miksi ihmeessä kävelyavustimen pitäisi toimia polkiessa?

Tsygäilijä
03.11.2020, 20.01
Moottori ei siis avusta ollenkaan polkiessa, pelkästään taluttaessa. Tämä on nyt lain silmissä varmaan joku sähköavusteinen kottikärry :D

Iero
03.11.2020, 20.02
Jos sattuu vahingossa painamaan ajaessa kävelyavustimen päälle, niin siitä pääsee eroon pyöräyttämällä polkimia taakse päin.

Minulle sattui alussa tuo ilmiö usein, kun pidin peukaloa kaasulla valmiina jyrkkään ylämäkeen varustautuessani. Pimeässä en huomannut, että rukkasen peukalo ylettyi myös kävelyavustimen napille. Siitä seurasi se, että moottorin veto loppui, kun kävelyavustin aktivoitui. Ei auttanut kaasun painaminen eikä polkeminen. Nopea liike taakse päin polkimilla palautti normaalin ajomoodin.

Tsygäilijä
03.11.2020, 20.36
Tämä pyörä siis pitäisi toimia poljinanturilla, mikä nyt ei toimi ollenkaan. Moottorin saa kuitenkin pyörimään, kun laittaa talutusavustimen päälle. Talutusavustin menee napista päälle ja pois, tässä ei ole ongelmaa. Moottori ei pyöri kuin talutustilassa.

MRe
03.11.2020, 20.45
^Joo, eli moottori toimii, mutta ilmeisesti ei ymmärrä polkemisen päälle. Eli se poljinanturi on kaputt. Tai joku sen ja moottorin välistä.

Tsygäilijä
03.11.2020, 21.07
Näin ilmeisesti, mutta anturi vilkuttaa lediä polkiessa kuten pitääkin, eli ihan rikki se ei ole. Löysin sormikaasun käyttämättömät johdot moottorinohjaimesta, pitää yrittää kytkeä siitä kaasu päälle ja katsoa, toimiiko.