Näytä tavallinen näkymä : Takaiskarin lyhentäminen
RockShox Monarch+ RC3 Debon Air
On iskari. 190x51.
Kuka tietää onnistuuko lyhentäminen kokoon 190x45 tai 190x47,5? jos jollakin on faktatietoa niin iso kiitos siittä. Omasta mielestä pitäisi pystyä, koska hieman pystyy kuitenkin myös pidentämään.
Kyllä sinne pitäisi pystyä laittamaan spaceri, joka lyhentää iskua. Vaatii tosin iskarin purkamisen ja täyshuollon.
Saattaisi kyllä onnistua jopa vaimenninpuolta purkamatta. Jos tekisi vaikka nylonista kiekon, himpun väljällä reiällä ja halkiolla, jotta sen saa survottua varren päälle ilmakannun sisään. Jos kovasti antaa pohjailla, saattaa ko. Kiekko tosin hajota, kunnon valmis halkio.
uusitunnus
30.10.2020, 13.16
Fox x2:lle olen tuollaisen operaation tehnyt menestyksekkäästi. En löytänyt nopsaan monarchin huolto-ohjeesta moista kohtaa, mutta foxilla on tuollaisesta stroken rajoitusspacerista maininta huolto-ohjeessa:
https://i.imgur.com/GXXYizf.png
Ja tällainen on siis tuo spaceri foxin tuotteelle:
https://www.bike24.com/p2332494.html
Ei ole Monarch plussasta vastaavaa kokemusta, mutta uskaltaisin sanoa että jos jonkin vastaavan rajoittimen saat tehtyä niin homma toimii.
Saattaisi kyllä onnistua jopa vaimenninpuolta purkamatta. Jos tekisi vaikka nylonista kiekon, himpun väljällä reiällä ja halkiolla, jotta sen saa survottua varren päälle ilmakannun sisään. Jos kovasti antaa pohjailla, saattaa ko. Kiekko tosin hajota, kunnon valmis halkio.
Tällaisen "virityksen" olen tehnyt rockshox vivid coilille. Siinä oli helppo tarkkailla rajoittimen kuntoa, kun oli näkösällä ilman purkamisiakin. Hyvin toimi sekin.
Jep. Rc3:n rakennetta en tunne minäkään, mutta veikkaan ettei varren päästä parane kiertää päätyä irti. Perässä tulee öljyn avustamana ainakin varren sisällä oleva paluun neula pihalle ja öljyt perässä. Jos siis typpinpaineet on tallella. Jos painetta ei ole, vaatii iskari huollon ja samalla voivat rajoittaa iskua.
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.servicearchive.sram.com/sites/default/files/techdocs/gen0000000004713_rev_a_2015_monarch_plus_service_m anual.pdf&ved=2ahUKEwiPhtuG99zsAhXFl4sKHTl8D88QFjAAegQIAhAB&usg=AOvVaw07WR_jWlufvtEjAh7XOr7r
Tuossa tiedosto jossa monarkin räjäytyskuva
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.