PDA

Näytä tavallinen näkymä : Vaihteiden säätö, rissapyörät, ketju, keskiö jne...ongelma



nakamura10
19.08.2020, 22.48
Eli tuli laitettua uusi ketju (hg53 9v) ja rissapyörät XT. Tuli myös rataspaikka otettua irti ja pestyä ja koottua takaisin. Nyt ei vaihteet vaihdu takana olleskaan hyvin ja netin ohjeilla en viisaammaksi tullut. Olisi varmuuden vuoksi kiva nähdä räjäytyskuva tuosta pakasta ja keskiöstä. Kysymyksiä:

1 Eikös rataspakan (9v) lehdet mene vain oikein kun sopivat vain yhdellä lailla teksti tietysti naamaa kohti.3 pienintä oli irtolehtiä. Koroke taisi tulla 3 ja 4 lehden väliin.

2 Entäs keskiön "mutteri", pitääkö kiristää kuin tiukkaan ja pitääkö olla samassa asennossa kuin toisella puolen keskiötä? Saa menemään kyllä kiekon niin että toisella puolen tuo mutteri on eri asennossa.

3 Kun kiristän pikalinkkua se vetää takavaihtajan häkkiä sisään päin oudosti ainakin 5mm ja tämä aiheuttaa ketjulle tukalammat oltavat pikkurattaalla. Kuuluuko kiristäessä takavaihtaja liikkua ollenkaan sisäänpäin?

4 Rissapyörät olivat erilaisia toisiinsa nähden ja vain toisessa oli pyörimissuunta. Tuleeko pyörimissuuntainen ylemmäs? Laitoin sen siihen koska alkuperäinen pyörimissuuntainenkin oli siinä, myös samankaltainen muodoltaan oli kuin edellinen.



Ihmetyttää että vaihteet toimi ok ennen asennusta eikä häkki ole osunut mihinkään tosin taitoin sitä linjassa ja teippasin sen kiinni helpottakseni rissojen asennusta.

Laars
19.08.2020, 23.03
En tiedä mistä pakasta on kyse, mutta jos siitä joku mallimerkintä löytyy, niin netistä löytyy kyllä ohjeet kuinka se asennetaan. Jotain tämän suuntaista:
https://si.shimano.com/pdfs/dm/DM-CS0003-08-ENG.pdf

Irtolehdet pystyy yleensä laittamaan kummin päin vaan, eli pitää katsoa, että ovat oikein päin.
Nyt kun puhutaan keskiöstä, tarkoitetaan varmaan napaa, eli sitä osaa johon pinnat tulevat kiinni? Siinä on oletettavasti mutterit sitä varten, että niillä kiristetään välys navan laakereista. Pitää olla sen verran kireällä, että napa ei klappaa, mutta pyörii kinnaamatta.

Takavaihtajan korvake kun on kiinni rungossa, niin se todennäköisesti liikkuu sisäänpäin kun kiristät pikalinkusta kiekon rungon väliin, mutta ei sen ketjulinjaan pitäisi vaikuttaa mitenkään.
Eiköhän ongelma ole siinä, että kun käytit kiekkoa irti, niin nyt pikalinkku-akseli on jossain määrin väärin ja saa kiekon istumaan eri paikassa kuin aiemmin. Onhan molemmilla puolilla ne jouset ja ne ovat oikein päin?

jone1
19.08.2020, 23.08
Ei ainakaan shimanon 11 speed maatiepakoissa pysty laittamaan irtolehtiä väärinpäin.

Laars
19.08.2020, 23.14
Nyt oli kyse 9spd ja ketjun mallista päätellen ei maantiepyörästä, niistä en tiedä mitään.

Moska
19.08.2020, 23.51
Samanlaiset hahlot niissä on.

Käytitkö laakerointia auki, vai pelkästään pakan irtaallaan. Pakan rattaiden keskinäiset välit pitää olla samanlaiset joka välissä. Kiristys renkaassa saattaa olla kiristys momentti merkittynä, mutta kohtuullisen tiukasti sen pitää olla kiinni.

SSGT-92
19.08.2020, 23.58
Onhan se vaijeri siellä vaihtajan päässä oikein (oikealla puolella) siellä ruuvinalla ?Jos on väärällä puolella sitä ruuvia, vipu suhde muuttuu, ja vaihteet ei toimi oikein.