Kirjaudu sisään

Näytä tavallinen näkymä : SUP fatbike vs. Canyon Dude



Rikardose
11.08.2020, 22.25
Vuodelta 2018 jotain vertailuja ja mielipiteitä olikin, mutta kysytään nyt vielä mielipidettä kahdesta, lähes samanhintaisesta hiilikuituläskistä - nimenomaan osien laadukkuuden puolesta.

Supin speksit:

Väri: Team Matt
Runko: SUP X Carbon
Etuhaarukka: SUP X Carbon
Ohjainkannatin: Systemone 90mm
Ohjaintanko: Systemone 780mm
Takavaihtaja: Shimano XT
Jarrut: Shimano Deore M6000 hydrauliset levyjarrut
Vaihteet: Shimano SLX / XT 1 x 11
Kammet: Raceface 30T
Vanteet: SUP X Tubeless Ready 100 mm (Läpiakseleilla)
Renkaat: Jumbo Jim LiteSkin 4.8"
Satula: SUP Raceline
Polkimet: SUP metallipolkimet
Paino: 12,7 kg

Dude:

https://www.canyon.com/fi-fi/mountain-bikes/fat-bikes/dude/dude-cf-8.0-trail/2464.html#all-components-section-tab

Ja jos tuohon Dudeen haluaisi vaihtaa esim. 4,8" renkaat, niin kuinka yksinkertainen toimenpide taka-akselin siirto on?

Qilty
11.08.2020, 22.50
Oliko tarkoituksella dude 8.0trail mikä linkistä tuli? Eli keskimmäinen "varustetaso"?

Joka tapauksessa, dude varmasti helpompi myydä. Ja noista kahdesta siinä on paremmat osat. Varsinkin kiekot.

Edit. Taka-akselin siirto on helppo, tarvinneeko edes työkaluja? Pyörä irti, Dropoutit vaan käännetään toisinpäin ja pyörä takas.

Rikardose
11.08.2020, 23.09
Kyllä joo, nimenomaan Dude etujoustolla.

kh74
12.08.2020, 14.52
Niin SRAM NX parempi kuin Shimanon XT/SLX?

Tästä on paljon eriävää mielipidettä. Itse katsoisin että Shimano XT/SLX osat ovat selvä etu SUP:issa. Kaveripiirissä kokemuksia ja netissä juttua että NX on aika kertakäyttökuraa.
Toki se ei nyt ei maksa kuin vähän toista sataa vaihtaa siihen Dudeen vaikka Shimanon 12-speed XT triggeri ja vaihtaja kun alkuperäisiin kyllästyy. SLX:t saa vielä halvemmalla. Ja 12 tarvikepakkoja vapaarattaaseen löytyy myös.

Muutenhan tuossa Dudessa on kyllä "enemmän" ja parempaa mutta näkyy se sitten painossakin... Vähän eri tyyppiset pyörät ovat, että sekin sitten että kummanlaisen haluaa.