PDA

Näytä tavallinen näkymä : Trek V Nishiki



Aku11
30.06.2020, 23.20
Hei, veljeni suositteli foorumia kyselyille joten,tarvetta olisi pyörälle mahd. nopeasti ja olen nyt näitä kahta katsellut,

https://www.trekbikes.com/fi/fi_FI/polkupy%C3%B6r%C3%A4t/hybridipy%C3%B6r%C3%A4t/fitness-py%C3%B6r%C3%A4t/fx/fx-3-disc/p/28474/
https://www.pyorakeskus.fi/polkupyorat/miesten-pyoeraet/nishiki-hybrid-x-five-2019-detail

Itse en kuitenkaan juurikaan näistä mitään ymmärrä, joten ajattelin jos täältä saisi asiantuntevampaa mielipidettä että kumpaan päin kannattaa kallistua, myöskin saman hintaluokan muiden hybridien suosittelu on tervetullutta.
Pyörä pitkälti työmatkoihin, n. 30km päivä. Soraosuus n. 1km, loput asvalttia...

nure
01.07.2020, 08.49
Ei ainakaan tuota joustokeulallista... Kannattaa tuolla matkalla harkita jotain enemmän maantielle suuntautuvaa...

Jeppekoira
01.07.2020, 11.17
Tuosta trek fx3:sta kokemusta usean vuoden takaa. Sen kokemuksen mukaan oikein kelvollinen yleispyörä. Toki noilla kilsoilla voisi ainakin harkita ja koeajaa jotain kippurasarvista, esim. gravelpyörää tai (endurance-tyylistä?) maantiepyörää. Kippurasarvinen on ainakin itselleni vain selkeästi mukavampi ajaa kun otteita on useampia, eikä siirtyminen suorasta stongasta ole niin radikaali kuin aluksi luullin (jos tämä nyt mikään tekijä kysyjälle on).

TERU
01.07.2020, 11.33
Paksu peukku Trekille, tuolla spurttaa tuollaiset kyselyn matkat hyvin, jos kysely vakavissaan esitetty.

Aku11
09.07.2020, 00.26
Kiitoksia!! Trekillä mentiin, saapui kahdessa päivässä tilauksesta ja jokunen matka sillä on taitettu ja hyvinkin posiitivinen kokemus, erittäin kevyt pyörä ja liikkuminen sulavaa!