Näytä tavallinen näkymä : Ketjut hyppii taaksepäin polkiessa
Pojalleni kunnostin vanhan Focus Whistler Elite 27,5" pyörän, josta oli saatu ketjut solmuun, ja takavaihtajan kannake poikki.
Päivittelin vaihteiston samalla kokonaan, kun innostuin ruuvvailemaan, takavaihtajan kannakkeen lisäksi tuli tilauttua alesta:
-HG-40 Ketjut
-Shimano Altus FD-M313 Etuvaihtaja 7/8-vaihteinen
-Shimano Acera RD-M360 Takavaihtaja
-Shimano kasetti HG41 8 v 11-30T
-Kammet jäi alkuperäiset Tourneyt
Kokoonpano toimii ihan hyvin, lukuunottamatta yhtä ongelmaa:
Ketjut hyppää isoimmalta takarattaalla,ja isoimmalla eturattalla parikin pykälää alaspäin kun polkaisee polkimia taaksepäin, ja hyppää tietenkin vaihtajan häkin päälle ikävästi.
-Takavanne ei nähtävästi ole alkuperäinen, mutta ketjut asettui nätisti suoraan linjaan.
Osaisiko joku sanoa syytä tähän?
Takavaihtaja vinossa tai vaihteiden säätö ei ole aivan kohdallaan. Voisiko olla, että vaikka kannatin olikin murtunut, kuitenkin runko, johon kannatin kiinnittyy, on vääntynyt?
Onkos nuo ketjut pikalukolliset? Jos niin tarkista ettei ole jäykkää lenkkiä. Toinen seikka joka voi auttaa niin puhdista ketjut "varastorasvasta" ja voitele oikealla ketjurasvalla.
Jos ei auta niin sitten Fuugan neuvot voi olla kohdillaan...
Onkos ketjulinja kuinka ristissä kun tuota kokeilet? Kun tarkoitushan ei ole että fyysisesti isoimpia rattaita käytetään yhtä aikaa.
Jotkut pyörät ovat vain noin. Älä polje taaksepäin, polje eteenpäin.
^Tuo on aivan totta, moista välitys yhdistelmää pitäisi vältellä kuin koronaa konsanaan. Jos ongelma ainoastaan tuolla yhdistelmällä niin opeta poika vaihtamisen saloihin niin homma järjestyksessä.
Ketjulinja menee liian vinoon kun on molemmissa päissä ääripäät päällä.
^Ja lisäksi ketjut joutuu äärinmäiselle rasitukselle ja käyttöikä laskee.
Jotkut pyörät ovat vain noin. Älä polje taaksepäin, polje eteenpäin.
Nuren ajatus jäykästä lenkistä on myös hyvä, kompataan nyt näin takaisin.
Sen sijaan se, että jotkut vain toimivat noin ei mun mielestä ole oikea selitys.
Myöskään ristiin vaihtaminen ei pitäisi olla syy jos vaihtaja on suorassa.
Noita muksujen pyöriä kun on huollellut niin oikeastaan ainoa syy tuohon on ollut viallinen takavaihtajan linja, jolloin ketju ohjautuu pois ylemmältä rissalta 'luonnollisesti'.
Ketjuhan tulee 'ulos' rattaalta aivan suorassa oli ketjulinja sitten mitä tahansa ja vastaavasti vasta tension pulleyn l. alemman rissan jälkeen ketjulinja vääntyy taas.
Mutta, ihmeelliset ovat vaihteistojen tiet ja voi olla hyvinkin, että on jotain jota en ole ottanut huomioon.
Lehtinen Juha
26.05.2020, 20.14
Laufeyssä 1x12 vaihteisto, jos puoli kierrosta polkaisee taaksepäin niin tipahtaa ja niin käy kolmella isolla takarattaalla, ketjulinja noilla melkoisen vino. On kuulemma normaalia 12pakalle...
^Jos edessä kunnon NW ratas niin ei luulis tippuvan...
Itellä 4 pyörää joista 1 on juuri tuollainen. Vaikka kaikki säädöt kohdallaan, ketjut vaihdetut, pakkakin vaihdettu, takavaihtajan suoruus tarkistettu, ketjulinjakin vaaterissa: Ei vaan tykkää taakse polkemisesta. Muuten toimii hyvin. Olen suhtautunut asiaan siten, että ei fillaria ajella taakse polkemalla... Joku järkevä syyhän tuohon on, mutta ei vaan jaksa selvittää, koska asialla ei ole oikeaa merkitystä ja kaikki helpot on jo koetettu.
maalinni
27.05.2020, 11.37
Itellä 4 pyörää joista 1 on juuri tuollainen. Vaikka kaikki säädöt kohdallaan, ketjut vaihdetut, pakkakin vaihdettu, takavaihtajan suoruus tarkistettu, ketjulinjakin vaaterissa: Ei vaan tykkää taakse polkemisesta. Muuten toimii hyvin. Olen suhtautunut asiaan siten, että ei fillaria ajella taakse polkemalla... Joku järkevä syyhän tuohon on, mutta ei vaan jaksa selvittää, koska asialla ei ole oikeaa merkitystä ja kaikki helpot on jo koetettu.
Minullakin oli Sram Nx sama vika. Eipä ollut tarvetta polkea taaksepäin, kun eteenpäin vaihteet toimivat 100%
^Siis yhä pakki puuttuu...
Kiitos kaikille vastauksista!
Ei ollut jäykkää kohtaa ketjuissa, ne pesinkin, ja rasvasin, ei vaikutusta.
Ketjulinja onkin näillä rattailla todella ääripäissä, siksi se tätä tekeekin.
Täytyypä katsoa muuttuuko tuntuma kun ketjut vähän "oleentuu"
Huomasin että oma Kato 7.9 tekee tätä samaa vaikka vaihteet ovat XT 2x11, enkä ole edes huomannut tätä ennemmin.
Sanoinkin jo pojalle, että välttää tätä ratasyhdistelmää, varsinkin kun vaihteet muuten pelaa loistavasti..
3x vaihteissa pienimmällä eturattaalla käyttää takapakasta vaikka neljää fyysisesti isointa, keskimmäisellä jättää vaikka isoimman ja pienimmän pois ja isoimmalla käyttää taas neljää pienintä niin ketjulinja pysyy hyvänä.
Itsellä pari 1x11 shimanon xt vaihteistoa ja nekin tiputtaa isoimmalta kolme alaspäin jos pyörittää väärään suuntaan.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.