Kirjaudu sisään

Näytä tavallinen näkymä : Maastopyörä haussa ja muutama aloittelijan kysymys aiheesta



Kesänki
17.05.2020, 19.40
Tervehdys foorumille!

Frendien ostellessa maantiepyöriä näin kesän korvalla on itsellänikin pyöräkuume päässyt nousemaan puolivakavaa koronaa vastaaviin lukemiin. Mua ei kuitenkaan kiinnosta painaa pitkin maanteiden varsia autojen ja rekkojen viistäessä ohi, vaan muutaman kerran DH:ta kokeilleena ja viime talven erilaisilla vuokra-fäteillä Ylläksen reittejä läpi ajelleena koukutuin välittömästi vauhdin tunteeseen luonnonpoluilla. Vaikka pyöräily onkin ollut eri muodoissa mulle sivuharrastus koko ikäni, niin olen maastopyöräviidakossa melko ummikko.

Haussa olisi siis 183cm / 80kg mitoilla varustetulle itselleni jäykkäperäistä maastopyörää, joka kestäisi tykitystä (hyppyjä, vauhtia ja vaarallisia tilanteita) erilaisilla luonnonpoluilla ja vaikeissakin paikoissa. Ofc silloin tällöin pyörällä tulisi siirryttyä ihan asfalttiakin pitkin paikasta A paikkaan B, hyvä asfalttirullaavuus on siis tietysti plussa myös. Hintaluokkana saisi olla alle tonni. Talvea vasten saatan jälleen muuttaa pohjoiseen, jolloin ajelua tulisi lähinnä hoidetuissa lumiränneissä. Vaihteistoksi riittäisi yksi vaihtaja eteen ja taakse sitten rattaita x määrä.

Renkaat: 27+ vai 29 tuumaiset ? Mitkä näiden suurimmat erot on? 27+ pito lienee parempi kun renkaat on fättimäisemmät? 29 rullannee paremmin?
Ajoasento: Joissain vuokrafäteissä mitä olen ajanut, ajoasento on pituudestani johtuen todella makaava ja epämukava. Pyörää hommatessa kannattanee ottaa huomioon siis mm. tangon korkeus jotta asento pysyy ryhdikkäänä?
Pyörä: Koeajoin halliolosuhteissa Trek Roscoe 6:n, joka vaikutti ihan kaikin puolin mukavalta vehkeeltä ajaa. Kyseinen pelihän on varustettu 27+ kiekoilla. Kuinka laadukkaista osista ja pyörästä puhumme? Entäpä vaikkapa Kona Mahuna? Ihan kehuttu fillari tällä foorumilla. Pyörä on 29-tuumaisilla kiekoilla varustettu. Entäpä Orbeat? Stevensit? Ja mitä muita näitä nyt on?

Kiitti vaan jo etukäteen, jos viittitte jakaa asiantuntemusta ja vinkkejä. Tietysti mikäli nurkissa pyörii ylimääräistä, vähän käytettyä, ylemmillä spekseillä varustettua konkelia, niin pistäkää vaikka YV:tä ja katotaan natsaako.

Ottomaani
17.05.2020, 21.22
Trek Roscoe 6:ssa lienee hieman merkkilisää hinnassa ja keula on käsittääkseni sieltä ihan huonoimmasta päästä. Foorumilta jäänyt käsitykseen, ei siis perustu kokemukseen, mutta suntourin keulat kannattaa jättää hyllyyn, jos meinaa tykitellä hyppyjä ja juurakkoisia polkuja.
Pyörissä tuskin on sellaista kompromissia, jolla saisit hyvän asfaltti rullaavuuden ja maksimaalisen pidon / optimaalisen vauhdin poluille, varsinkaan max 1k€ budjetilla. Renkaiden koolla, leveydellä ja kuvioinnilla voinee vaikuttaa asiaan jonnin verran mutta jos haet asfaltille parempaa rullaavuutta maastopyörällä, on se silloin maastoajon ominaisuuksista pois. Eli jostain täytyy tingata, ellei ole tyytyväinen kompromisseihin kaikkialla. Jos ajat pääsääntöisesti maastossa niin maastorengastus, kyllä ne siellä asfaltillakin etenee.
Kaikissa laadukkaissa maastopyörissä taitaa nykyään olla 1x vaihteisto. Takana jotain 10-12 väliltä, jossa 12 edustaa "uusinta uutta".
29 kumeja saa myös plussa koossa, eli ei oo mitenkään sidottu 27 kokoon. Kaikkiin haarukoihin niitä ei toki mahdu.
Ajoasentoa saa muokattua vaihtelemalla osia. Koeajamalla löydät sopivan.
Jos ajelee paljon oikeasti vaikeitakin paikkoja niin hissitolppa on hyvä sijoitus, ilmankin kyllä pärjää mutta nostaa ajomukavuutta melkoisesti.

En äkkiseltään hirveästi osaa ehdottaa tuohon hintaluokkaan kuin Kona Kahuna. Muut, esim. Kona honzo, Orbean laufey menee budjetissa reilusti yli.

Sambolo
17.05.2020, 22.09
Tuohon hintaluokkaan ei oikeen ole tykitykseen sopivia pyöriä. Halvin commencal meta ht taitaa olla lähes ainoa tuohon hintaluokkaan ja kategoriaan kuuluva pyörä, tosin sekin nykyään karvan yli tuhat euroa. Jollain roscoella tai vastaavalla pääsee varmaan alkuun, mutta jos rankempaan ajoa niin alkaa varmasti päivittely houkuttelemaan, eikä se roscoen geometriakaan ihan mäkisimpään ajoon ole.

Taitaa vitus sentierkin olla yli tonnin nykyään. Onkohan Sonder transmitter?

edit: sonder 999 puntaa.
https://alpkit.com/products/sonder-transmitter-sx-eagle

nure
18.05.2020, 07.48
Tuo Sonder kyllä menee mutta jos tuon kategorian kapistusta hakee niin kannattaa sovinnolla kasvattaa budjettia ettei tarvi kahta pyörää ostaa, sehän vasta kalliiksi tulee...

F. Kotlerburg
18.05.2020, 08.51
Osta läskipyörä. Hoidettuihin lumiränneihin ei ole muilla asiaa.

sboke
18.05.2020, 11.54
Riippuu mitä se tykitys tarkoittaa. Jollain roscoella on mahtavaa tykitellä perus metsäpolkuja sen mitä jalasta lähtee mutta hissipyöräilyyn sillä ei ole asiaa. Jalat kyllä rajoittaa sen verran ettei perus polulla ihan helposti lopu pyörä kesken.

nure
18.05.2020, 13.53
Ei kyllä Roscoe hintansa väärti tuolla keulalla, seiska olisi jo hieman parempi... Mielestäni noiden paino on melko suuri mutta en ole ihan noiden semien painoista kartalla...

Kesänki
19.05.2020, 23.55
Nöyrät kiitokset vastauksista ja suosituksista! Onko siis tosiaan noin että Suntourin haarukkaa kannattaisi vältellä jos enemmän painaa metsässä kivien ja juurien yli? Roscoe 6:ssa näemmä sellainen, mallimerkinnältään XCM 32. Seiskamallissa keula onkin päivitetty RockShox Judy Silver -haarukaksi, liekö toi sitten heti parempi? Aika hepreaahan noi pyörän eri osien valmistajat mulle on...

Kollinjoki
20.05.2020, 00.17
Roscoe 6:ssa on halpa kierrejousella oleva etuhaarukka. Roscoe 7:n vaimennus perustuu ilmajouseen ja lisäksi haarukka on muutenkin selvästi korkealuokkaisempi.

nure
20.05.2020, 08.13
SunTourilta löytyy toimiviakin keuloja mutta nämä "numerolliset" ensiasennuskeulat suht kuraa, olkoot sitten ilmalla tai jousella. Voihan sellaisen hankkia painoksi jos pyörä liian kevyeltä tuntuu mutta eipä kai muuta käyttöä pahemmin ole...

mattix
20.05.2020, 12.31
Lainaan ketjua hieman. Olen itsekin maasturipuolella aloittelija ja sellaista hankkimassa, cyclolla tullut ajeltua viimeiset vuodet. Kiitos foorumilaisille erinomaisista vinkeistä, on ollut ilo lukea niitä.

Tuskin kovin teknisiin maastoihin tai alamäkimenoon koskaan ryhdyn vaan maasturi tulisi a) leppoisaan ajeluun asfaltilla, kun en cyclolla halua lähteä, b) helppoon maastoajeluun sisältäen hiekkateitä ja polkuja. Cyclo siirtyy sitten maantiekäyttöön. Tunteja ja kilsoja ei vuositasolla huimasti tule, mutta maasturi on silti saatava. Jostain syytä päähän on syöpynyt ajatus 29" jäykkäperästä ilmakeulalla, hydraulisilla jarruilla ja ok-tasoisella voimansiirrolla ja muilla osilla noin tonnin hintaluokassa. Mitat on 184cm, inseam 87cm ja paino hitusen neuvolasarjan yläpuolella. Cyclo on mitoiltaan just eikä melkein omasta mielestäni (koko 58, top tube 571mm, reach 400mm), tosin stemmi lyhyehkö ja ylhäällä (=leppoisa ajoasento). Myös competitive cyclistin mukaan approved.

Kävin koeajamassa XXl:ssä heidän XC 290 pro maastureita ja L/19" tuntui hieman pieneltä cyclon jälkeen (TT 616mm, reach 435mm, standover 809mm, 90mm stemmi alhaalla ja alaspäin), kun taas XL aika hyvälle (TT 630mm, reach 455mm, standover 844mm, 90mm stemmi ylhäällä ja ylöspäin). Competitive cyclistin (EDIT: toki MBT-laskurilla nämä luvut) mukaan TT tulisi minulla olla 610-630mm, stemmi 80-110mm ja standover 826mm. Lisäksi Whiten koeajon perusteella reach saisi olla siellä 440-450mm. Runkokoko lienee se 19-21".

Noilla mitoilla olevan pyörän löytäminen tuntuu olevan vaikeaa. Olen vilkuillut Canuon GC AL SL 7.0, Orbea Alma H50, White XC 290 Pro, Kona Kahuna/Mahuna ja Rose Count Solo 1 suuntaan. Noista oikeastaan vain Rose tuntuu istuvan mittoihin (L-koko: TT 630mm, stemmi 90mm, standover 815mm ja reach 448mm). Muilla tulee hikkaa joko standoverin liiallisesta korkeudesta, pienestä reachistä tai tob tube-mitan lyhyydestä/pituudesta. En kyllä osaa katsoa geometriaa kokonaisuutena.

Tulkitsenko asioita väärin? Ja jos en tulkitse, niin eikös Rose ole ok pyörä? Ainakin keulana on Recon RL, kiekot ok Shimano MT500 ja Deorea voimansiirrossa.

Rose: https://www.rosebikes.fi/rose-count-solo-1-bike-now-2685012?product_shape=Matt+Black%2FShiny+Black&article_size=L-29
Canyon: https://www.canyon.com/fi-fi/mountain-bikes/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon-al-sl-7.0/2458.html#!accordions=0_1
Mahuna: https://konaworld.com/mahuna.cfm
Kahuna: https://konaworld.com/kahuna.cfm
Orbea: https://www.orbea.com/fi-en/bicycles/mountain/alma/cat/alma-29-h50
White: https://www.xxl.fi/white-xc-290-pro-19-unisex-maastopyora-musta/p/1156903_1_style

Kollinjoki
20.05.2020, 14.54
CC:n laskuri ei ole mielestäni kovin hyvä sellaisenaan. Se antaa vähän epäkäytännölliset ja suppeat sekä aika ajoin kehnosti sovellettavissa olevat mitta-arvot, eikä puhu mitään sellaisista käytännöllisistä tunnusluvuista reach ja stack, joita kumpaakin on yleensä hyvä katsella rinnakkain. Effective top tube voi antaa vähän osviittaa, mutta ei sitäkään kannata liiaksi katsella.

Esim. Grand Canyon L: stack on 640 mm ja reach 455, XXL White XC 290 Pro 20 XL stack 630 reach 455. White on ajoltaan ehkä aivan pikkuisen kumarampi pienemmän stackin vuoksi, mutta ero tuskin on merkityksellinen tai edes huomattava.

Myöskään ihan samanlaiseen ajoasentoon ei välttämättä kannata pyrkiä, johon olet tottunut cyclossa. Maastopyörän ominainen käyttötarkoitus on erilainen ja siksi pyörien geometriat tyypillisesti erilaiset. En minä ainakaan haluaisi kovin kummoisessa maastossa ajaa sellaisella fillarilla joka oma cycloni on.

Mutta se on tietysti hyvä lähtökohta sulla, että olet etsinyt sopivan tuntuisen pyörän kaupasta ja nyt pystyt vertailemaan sen ilmoitettuja mittoja muihin tarjolla oleviin. Stackia ja reachia vertailemalla voit kevyesti arvioida, miten eri vaihtoehtojen ajoasento poikkeaa kokeilemaasi verrattuna.

mattix
21.05.2020, 14.53
Kiitos @Kollinjoki vastauksestasi. Whitet koeajaneena tulin lopputulokseen, että niiden välistä löytynee se paras vaihtoehto minulle. L tuntui sille, että olen aika paljon ohjaustangon päällä ja XL tuntui pyöränä isolle ihan standoverista lähtien. Siksi näitä vielä arvon, enkä ole saanut pyörää hankittua. Olen sekaisin näiden geometrioiden kanssa maastureiden osalta. Osaan jotenkin hahmottaa reachin merkityksen, mutta stackin kanssa olen hukassa. Keulakulmakin vaikuttanee enemmän kuin osaa hahmottaa.

Kollinjoki
21.05.2020, 17.22
Olet kyllä pituudeltasi aika sopivasti kahden koon välissä monen pyörän kohdalla ja jalkojenkin pituus suhteessa muuhun kroppaan on aika normaali / ehkä jalat hieman keskimääräistä pitemmät. Se ei valintaa helpota, ja paras ratkaisu varmasti käydä kokeilemassa eri vaihtoehtoja. Mittataulukoista voi saada apuja, mutta lopulta pyörien erilaiset mittasuhteet siltikin kumminkin johtavat siihen, että joku vaan tuntuu paremmalta kuin toinen vaikka kummankin pitäisi olla sopiva.

Rose L koossa saattaisi olla jotain mikä olisi Whiten L:n ja XL:n välissä, jos stemmi saman pituinen (XXL ei kerro).
Rose L / White XL (pyöristettynä seuraavaan desimaaliin):
standover 815 / 844
ETT 630 / 639
Stack 636 / 630
Reach 448 / 455

Keulakulma vaikuttaa pyörän käyttäytymiseen. Esim. jyrkkä keulakulma hidastaa alamäissä, kun kuski joutuu tekemään enemmän työtä itsensä pyörän kyydissä ettei matka pääty ilmalentoon ohjaustangon yli. mutta toisaalta on ketterämpi tiukoissa paikoissa. Tässä on ihan hyvä yleisesitys aiheesta:
https://www.mtbdirect.com.au/understanding-mountain-bike-geometry-part-2-head-t

Tässä vähän selitettynä stackia ja reachia.
https://road.cc/content/feature/what-are-stack-and-reach-and-why-are-they-important-266968