Näytä tavallinen näkymä : 3x9 tilalle 11 Lehtinen pakka ja vaihtaja
Terve, osaisikos joku neuvoa. Minulla on maantiepyörässä 3x9 tiagran setti,jolla ikää luultavasti 10 vuotta ainakin.
Pystynkö päivittämään 11 vaihteeseen 105:teen suoraan takapakan,vaihtajan ja kahva + jättämmän etusetit 3x tiagraan.
Kiekot uusin aerompiin,niin siinä istuisi suoraan 11 lehtinen
No se kampisarja on sen verran halpa, että kannattaa vaihtaa 2x malliin samalla. Molemmat kahvat on kuitenkin vaihdettava. Uudet ovat eri muotoiset.
Kokonaisen osasarjan saa aina halvemmalla kuin osat erikseen, ja väitän että paljon kivempi kun on kaikki osat uusia eikä ole kahvat eri paria tms.. Shimanon 105 sarjaa saa uutena n.450€, ja Campan Centauria samaan hintaan. Pelkkä oikea kahva, vaihtaja,pakka ja ketju kustantaa n.200, joten ei tässä isoista summista puhuta.
Yksi vaihtoehto tuossa kohtaa on katsoa kokonaan uutta pyörää.
Paljonhan tuohon joutuu uusimaan, mutta jos perusta, siis runkosarja on kunnossa, oikean kokoinen ja miellyttää niin mikäpä tuossa. Jos vielä itse haluaa tehdä työn, niin hommiin vaan.
Parhaan edun päivityksestä saa vaihtamalla kampisarjan kaksilehtiseksi, se muuttaa ajoa niin paljon, että ekakesänä pyörä tuntuu aivan uudelta. Sentin verran kapeneva kampien väli on hyvin huomattava parannus ajoon.
Yksi vaihtoehto tuossa kohtaa on katsoa kokonaan uutta pyörää.
Totta, jos pyörä itsessään ei ole mikään huippu (mihin 3x9 Tiagra viittaa) niin osasarjan ja aerokiekkojen hinnalla saa jo ihan kelvon uuden pyörän. Varsinkin jos joutuu työn teettämään jossain liikkeessä.
Hyvänen aika, tuossahan on ainesta vaikka mihin. Kunhan perusta on ehjä ja sopiva kooltaan voi tuohon asentaa hyvätkin osat.
https://www.wiggle.com.au/look-566-ultegra-2015-1/
Jos takana on 11-vauhtinen pakka ja ketju samaa sarjaa, niin ysivauhtiselle suunnitellut triplarattaat voivat toimia hieman epätäsmällisesti kapean ketjun kanssa. Olen joskus käyttänyt 9-speed Tiagran 50-34 kampisettiä kaiken muun ollessa kymppisarjan Ultegraa. Tuo toimii pääosin, mutta joskus ketju ei vaihda eturattaalta toiselle niin hyvin kuin pitäisi. Sinällään ymmärrän tuon triplaratkaisun tarpeen, koska käyttäisin sellaista mieluusti itsekin. Maantiepyörissä on pääosin aivan liian pitkät lyhyimmät välitykset (esim. 34-34) ja etupikkuratas olisi suunnattoman tarpeellinen silloin tällöin.
Edellisessä maantiepyörässä oli Ultegra 3x10. En pyörää uudempaan vaihtaessa edes huomannut, että kammet ovat ilmeisesti olleet leveämmällä kuin nykyään. Q-factorilla voi olla jollekin merkitystä, mutta ei välttämättä kaikille.
No joo, johtunee omista pienistä ulottuvuuksista 174/83-65 ja istuinkyhmytkin vain 95 mm, kun sentin muutos tangon, satulan tai kampien osalta tuntuu isolta mitalta.
Oman kasaamon krossariin sattui normaalit maantiekammet ja tehtaan kasaamassa maantiepyörässä kammet senttiä leveämmällä, vaikka vain kaksi ratasta, ajo tuntui kummallselta keinunnalta. Yhden kesän ajo kampien vaihdon jälkeen oli hieno kokemus, sittemmin keho kuittaa fiiliksen.🙂
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.