PDA

Näytä tavallinen näkymä : juniorille yleis-BMX



Liimis22
18.02.2020, 23.55
Pojalle olisi hakusessa "yleispyörä" siis pyörä jolla voi räpätä menemään pumptrackia ja skedepuistossa, mutta se olisi myös yleispyörä jolla voi käydä kaverilla ja kioskilla etc.

BMX-mallinen sen pitäisi olla, kaveri on 145cm pitkä ja luonnollisesti kevyt kuin höyhen. En tiedä skenestä mitään, millainen jarru olisi hyvä, barspinnit ja muut. Vai meneekö siihen että trikkipyörät on erikseen.

Kiva olisi jos löytyy kaupasta hesasta tai ainakin suomesta.

Ai niin pojalla on maantiepyörä josta on tajunnut ettei sitä voi jättää lukittunakaan mihinkään kioskille tai kirjastoon mennessä, tähän tarpeeseen on siis pyörä hakusessa, budjetti ehkä 500€ tai jotain.

ideoita saa laittaa jos on ymmärrystä ja tietoa, kiitos

#78
19.02.2020, 12.12
Meillä on pojalla tommonen xxl ostettu bmx, joka vaikuttaa ihan hyvältä laadultaan, keskiössä kunnon laakerit ym. Poika ajelee sillä suurimman osan ajoista vaikka, löytyis mun mielestä parempikin vaihtoehto.
Teräksisenä se on kuitenkin vähän painava parkkiin kun kuski on kevyt. Silti ollu tosi tyytyväinen kamppeeseen. Polkimet siihen on vaihdettu parempiin ja lisätty gyro,(vai mikäköhän se oli) jotta saa edes yhden jarrun kun on myös normi ajoa.

Sambolo
19.02.2020, 15.55
Polella on Tomu. https://polebicycles.com/tomu/

lihapiirakka
19.02.2020, 17.24
https://www.signaturebmx.com/

Liimis22
20.02.2020, 12.35
Kiitos kaikille, signaturebmx vissiin on se paikka.

lihapiirakka
21.02.2020, 10.03
Hyvät tuotteet, varaosasaatavuus suoraan hyllystä ja asiantuntevat myyjät.

Liimis22
23.02.2020, 01.20
Talvialesta sain hyvän pyörän pojalle signaturebmx´stä
Hyvä kokemus, mukavia herrasmiehiä ja mukavaa keskustelua oli herrojen kanssa, plussaa siitä ettei tarjottu ensimmäisenä kalleinta mahdollista ja kuunneltiin asiakasta.
Päädyttiin kalliiseen pyörään :) ja sovittiin että kun poika löytää tarpeensa bmx-maailmassa päivitellään pyörää sitä mukaa, nyt renkaat/vanteet ei mitään ihmeitä kestä mutta ovat kevyet ja ajaa asiansa "yleispyöränä".
Pointsit fillarifoorumille ja signaturebmxĺle.

Nautiskelija
26.06.2024, 22.26
Millaista kypärää teidän nuoriso on käyttänyt bmx-hommissa? Onko ns crossikypärä liian järeä, jos ajaminen tapahtuu skeittipuistossa tai pumptrackilla?