Näytä tavallinen näkymä : Sähköprojekti
Aloitetaan nyt uusi aihe projekteille. Aiemmin jo rakentelin XXL:n White 6 Fat Pro:sta takatuupparin. Siitä oma säikeensä. Kun tallissa nyt on myös tuollainen 29" Cube Attention, niin kävi mielessä, jotta voisihan tuonkin sähköistää. Tallissa olisi siis pari robustimpaa (työmatka- ja ulkoiluväylien koluamiseen sopivaa) sähkäriä ja pari kesäajan ortodoksi-luomuiluun sopivaa. Tilaukseen siis kotimaisen toimijan alennusmyynnistä 450W perätuuppari.
Kuten jo edellisessä projektissa totesin - ottaahan noiden osien sovittelu aikansa. Takakiekko on muutaman millin leveämpi kuin luomussa. Sai tuota hetken vääntää paikalleen. Akun kelkkä on just sen verran pitkä, että alkuperäisiin juomapullon kiinnikkeisiin ei asetu. Muutama kymppi meni kun haki M5 niittimutteripihdit (ja niittejä) - onpahan nuokin nyt hyllyssä. Jostain syystä ei järjestelmä buutannut. Pari tuntia tutkimista kunnes selvisi, että akku ei asettunut kelkkaan kunnolla. Kelkan kiinnityspulttien kannat pitää olla hyvin ohuet. Viilaa!
https://aijaa.com/yUVFo2
Huomenna (neste)jarrukahvojen tunnistimien asennus ja säätö, ketjujen ja vaihteiden säätö & (toivottavsti) "savut".
Kuvia taas kun taistelu noiden jakopalveluiden kanssa voitetaan :D
https://aijaa.com/yUVFo2
Sun pitää linkittää se kuvan osoite (loppuu yleensä .jpg) eikä sen sivun osoite missä kuva on.
Kuvan saisi siis suoraan näkyviin tuosta Lisää kuva -napista ja boksiin osoite https://img.aijaa.com/b/00725/14790275.jpg. Tai sitten copy-pastaa tuolta aijaan sivuilta vain sen koodin kuvakoodit-kohdasta, tässä pieni:
https://img.aijaa.com/t/00725/14790275.t.jpg
(https://aijaa.com/yUVFo2)Onnea rojekteille!
Onko ollut mielessä vara-akun asennusta?
Olen harkinnut tapausta, jos asentaisi tarakan ja tarakka-akun toiseksi akuksi. Miten kytkennät? Saako kontrollerille menevät virtapiuhat haaroittaa ja kytkeä toisen akun rinnalle, ja pitäisikö värkätä jonkinlainen vaihtokytkin, jolla valitaan jompikumpi akuista.
Olisiko myös mahdollista rinnankkainkytkentä jonkinlaista diodi-systeemiä käyttäen, jotta vältettäisiin akkujen välinen energian virtaaminen?
Toinen vaihtoehto olisi ns. reppuakku, mutta siinä on myös samat kytkentäkysymykset.
Kolmas vaihtoehto oli samanlainen kuin nykyinen akku reppuun, ja tarpeen ilmetessä vaihdetaan akkujen paikkaa putkesta reppuun ja päinvastoin. On vain niin epämukavan muotoinen tuo olemassa oleva akku tai sitten pitäisi sen kuljettamiseen löytää/tehdä erikoisreppu.
Olisi kai vielä mahdollista laittaa lisäakulle oma teline esim. vaakaputken päälle. Sitten pitää ratkaista nuo kytkentä kysymykset.
Itsellä on myös projektin alla sähköpyörä. Tuosta tulee täysjousto läski työmatka jne ajoon. Tehoa n 7kW (paitsi tietenkin julkisilla paikoilla rajoitettu 1000W ja 25km/h)
Painoa pyörällä tulee olemaan valmiina 35-40kg. Edessä 203mm hopen vented levy (https://www.chainreactioncycles.com/hope-tech-3-v4-vented-floating-disc-rotor/rp-prod118627) ja takana normaali kelluva hopen 203mm levy. Jarruina Hope Tech 3 V4. Lisäksi takana variable regen jarru. Eli jarrutuksessa otetaan energiaa talteen ja jarrutaan moottorilla. Ohjaus on toteutettu niin, että takakahvassa on vapaaliikettä, joka aktivoi vain regenin, ja mitä enemmän puristaa sitä tehokkaampi regen (ei siis on-off tyyppinen mitä perinteisesti) ja kun regen on täysillä alkaa normaali jarrutus itse takajarruilla. Näin ei tarvitse kuluttaa paloja turhaan.
Lisäksi ohjaimesta voi aktivoida "active brake" ominaisuuden, jolloin moottorilla voidaan jarruttaa täysin pysähdyksiin (normaali regenillä ei voi), eli tällöin jarrutus käyttää hieman sähköä kun moottori pyrkii vastustamaan eteenpäin pyörimisvoimaa. Näinollen jarrutusteho on oikein hyvä, monia kilowatteja.
Lisäksi pyörässä tietenkin ne perinteiset eli varashälytin kaukosäätimellä + gps. Ja ei siis mitään näitä erillislaitteita vaan täysin rungon sisässä ja pyörän sähköihin integroitu. Pyörällä ei voi ajaa metriäkään ilman kaukosäädintä / bt avainta (puhelinta taskussa). Kun takarengas lukkiutuu paikalleen hälytyksen sattuessa (moottori lukkiutuu paikalleen)
Myös lämmitetyt gripit löytyy, koska ne nyt vain on hiton mukavat (nykyisessäkin pyörässä on). Mikäs sen parempi kuin pakkasella laittaa kahvat lämpimiksi, ja on niistä iloa kuulaina syysiltoinakin.
Siinä muutama kuva (kuvasta puuttuu penkinkannatin, sekä satulaputki / satula)
https://img.aijaa.com/t/00768/14790395.t.jpg (https://aijaa.com/o0l3Cm)
Tuossa toinen kuva jossa näkyy myös taka / jarruvalot (jarruvalot syttyy kun painaa jarrua)
https://img.aijaa.com/t/00055/14790396.t.jpg (https://aijaa.com/lCYFtg)
Ja koska akku on sisäänrakennettu pitää pyörässä olla latausliitin helposti saatavilla. Pulttasin sellaisen siis pyörän vasempaan kylkeen. Virtaa tuon läpi kestää syöttää 25A ja laturiksi valikoitumassa sellainen, että akun lataus tyhjästä täyteen kestää nopeimmillaan 65 min, normaalisti akku ei ikinä tyhjene noin tyhjäksi eli alle tunnissa saa akun täyteen.
https://img.aijaa.com/t/00107/14790407.t.jpg (https://aijaa.com/TKwJtB)
^Missä tuolla pyörällä saa ajaa täysillä tehoilla muualla kuin omassa metsässä?
Suljetulla alueella. Mutta juu tottahan toki sillä tullaan ajamaan täydellä teholla ihan liikenteessä. Ei poliisia kiinnosta kunhan ajelee nätisti ja tilannenopeus huomioiden (eikä toki ylinopeutta). Mutta monesti kelvit ja pyörätiet tyhjiä tai parhaimmillaan muutama samaan suuntaan kulkeva kun kulkee aamulla töihin ja takaisin kehä 3 vartta. Voi siis aivan huoletta ajella 40-60km/h. Ja sitten kun on muitakin kulkijoita niin vauhti sopivaksi, vaikka tarvittaessa kävelyvauhtiin (esim keskustassa tms).
^IMHO nämä on juuri niitä vehkeitä, joilla kustaan kaikkien sähköpyöräilijöiden muroihin. Että kiitos siitä.
^^Kun se muu kulkija voi tulla tunnelista tms. rajoitetun näkyvyyden alueelta eteen aavistamatta, että joku porhaltaa 6-kymppiä kelvillä. Kelveillä pitää ajaa varovaisesti ja maltilla, koska siellä vain on kaikenlaista liikkujia, jotka tekevät mitä ihmeellisimpiä kuvioita.
Olisin myös itse varmaankin hieman järkyttynyt tai yllättynyt, jos joku vetäisi 60 km/h vauhdilla ohi (kapealla) kelvillä. Siinä on nopeusero jo melkoinen perus 25 km/h rajoitettuun. Ei ehkä ollut ideana ylempänä vaan hiljentää, mutta kaikki eivät ole kohteliaita tai lakia noudattavia tien käyttäjiä.
Toivottavasti jää kiinni ja oppii tuolla ajolla ennen kuin vakavia henkilövahinkoja sattuu.
Älkääs nyt. Järkeä tehojen kanssa pitää tietty käyttää. Omilla huudeilla / Kehä III:n varret on täynnä kilometrien mittaisia käytännössä tyhjiä kelvejä. Oikea teho, oikeassa paikassa ja aikaan. Onko niin, jotta luomulla voi vedellä +40km/h kaverista ohi, mutta jos sähköllä mennään >25km/h, niin ollaan jo rikollisia? Olen tasan samaa mieltä siitä, että tiheästi liikennöidyillä kelveillä pitää käyttää järkeä ja malttia ja nopeudet järkevinä ja sellaisina, että erilaisiin häröpalloihin reagointi on mahdollista.
Mun mielestä ei ole mitään järkeä rakentaa mopoa ja sitten lähteä siitä, että sillä pitää voida ajaa siellä missä polkupyörälläkin. On sitten kelvit tyhjiä tai ei.
Tässähän tulee ihan se sähköpyöräilyn tulevaisuus on polkumopoilua -ketjun ennuste mieleen. Toisaalta jos todella ajaa turvallisesti niin...
https://aijaa.com/S47NA7][img]http://img.aijaa.com/t/00289/14790661.t.jpg... Tun kuvajako...
Joo. ei suostu jakamaan tälle foorumille..
https://aijaa.com/S47NA7][img]http://img.aijaa.com/t/00289/14790661.t.jpg
https://aijaa.com/OdRGJy][img]http://img.aijaa.com/t/00809/14790662.t.jpg
https://aijaa.com/BwMnvc][img]http://img.aijaa.com/t/00660/14790664.t.jpg
https://aijaa.com/S47NA7][img]http://img.aijaa.com/t/00289/14790661.t.jpghttp://img.aijaa.com/t/00289/14790661.t.jpgJa parviälyn apua kaivataan: Minkäs työkalun tilaan, jotta saan kammet auki.
http://img.aijaa.com/t/00400/14790663.t.jpghttp://img.aijaa.com/t/00400/14790663.t.jpg
https://aijaa.com/4Ce1Dq
Pyörällä on siis moottorin tehosta huolimatta tarkoitus myös polkea, eikä vain "mopoilla". Siihen on tulossa ATS high-speed drive (eli vastaava kuin Schlumpf high speed drive). Eli käyttämällä esim 27 hampaista eturatasta saadaan "ylivaihde" aktivoimalla se "muutettua" 67 hampaiseksi, jolloin voi polkea tietenkin nopeammassa vauhdissa myös. Ja tosiaan tällöin käytetään pyörän pas anturia ei kaasukahvaa, jolloin tehot rajoitettu sinne 1000w.
Bultaco, stomer ja muut nopeat sähköpyörät käyttävät myös noita high speed drivea. Siinä siis kantapäällä painetaan joko normaali / ylivaihde käyttöön. Tuollainen värkki kyseessä. http://www.ats-speeddrive.com/tpl/all_sd_tc.html
https://img.aijaa.com/m/00289/14790661.jpg
https://img.aijaa.com/m/00660/14790664.jpg
Kuvat saat näkymään helpoiten kun tuolta aijaasta valitset kuvasi alta sen kuvakoodit osion ja sieltä valitset "Forum (small)" ja painat copy nappulaa ja pasteat sen koodin suoraan viestiisi. Nuo omat kuvani ovat myös aijaa palvelusta samalla tavalla.
https://img.aijaa.com/m/00809/14790662.jpg
Ja millainen työkalu tään keskiön aukaisuun tarttetaan?
https://img.aijaa.com/m/00400/14790663.jpg
Eikös tuo ole Shimano Hollowtech II-keskiö? Kammen poistoon *) tarvitset oman avaimen ja sitten keskiölaakerin irroitukseen toisen.
Elikäs tämmöiset:
https://www.bike-discount.de/en/buy/lifu-icetoolz-bottom-bracket-tool-shimano-hollowtech-ii-32547
https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-bottom-bracket-adapter-tool-tl-fc32-hollowtech-ii-26115
*) siis tuon muivikiristimen. Joka ruuvataan ensin auki ja sitten avataan nuo kammen pultit. Sen jälkeen sieltä hahlosta nostetaan se lukituslirpake ylös ja kampi lähtee vetämällä. Vetopuolen kampi sitten vain vedetään ulos akseleineen. Kiinnitys sitten niin, että vetopuoli paikalleen ja vasen kampi kiristetään sillä muoviruuvilla niin ettei kammissa ole sivuttaista klappia. Sitten ne kammen pultit momenttiin.
Ja vielä että en muista onko noissa laakerien kierteissä joku kätisyys. Tarkista se vielä jostain...
Tuohon löytyy myös hylsy missä on molemmat työkalut samassa ja käytetään räikällä tai momenttiavaimella
^, ^^KIITOS! Tiesin, jotta täältä saa vastauksen
Jännä miten ihmisillä menee tunteisiin jos joku ajaa tyhjällä kelvillä 25 sijaan 40km/h. Viimeksi kun kehä III ajelin rajoitusten mukaan mittarivirhe huomioituna niin vasemmalta ja oikealta tuli rekkaa, kuorma-autoa ja ooppelia ohi että viuhahti. Perässä vielä tööttäilee joku bemarikuski ihan puskurissa kiinni. Tämä on niin normaalia ettei kukaan enää välitä mutta annas olla jos joku ajaa vähän nopeampaa pyörällä niin helvetin esikartano on auennut ja maailmanloppu on ihan just tulossa.
Onkos tuo mainittu kehä 3 varsi miltä osin sallittua mopoille?
Onkos tuo mainittu kehä 3 varsi miltä osin sallittua mopoille?
Ainakin näillä seuduilla sallittua. Kehä III on pitkä, joten koko matkasta en tiedä... Sen verran etäällä taajamista ja sivistyksestä kuitenkin ollaan, että epäilen olevan sallittua kokonaisuudessaan kyseisen väylän varrella.
Viittasin kyllä kehä III ajoa autolla. Taisi olla Ralii viesti vain piilovittuilua johon oppes tartuit.
Viittasin kyllä kehä III ajoa autolla. Taisi olla Ralii viesti vain piilovittuilua johon oppes tartuit.
Ei ollut piilovittuilua. Lähinnä vaan mietin et mikä tän kauhistelun konteksti on. Se että joku ajaa lujaa kevlillä vs se et joku ajaa lujaa mopoille sallitulla kevlillä on eri asia.
Viittasin kyllä kehä III ajoa autolla. Taisi olla Ralii viesti vain piilovittuilua johon oppes tartuit.
No enpä usko ... "kehä 3 varsi" on kyllä pyörätie jota itsekkin olen varmaan lähes 40kmh liikkunut myötätuuleen loivaan alamäkeen joskus. Mopothan Espoossa kulkee 80 kaks päällä eikä ole yhtään tavatonta nähdä mopoautoa, kevytmoottoripyörää, jättimönkijää tai pikkutraktoria kaahaamassa ulkoilureitillä.
edit: jaa tähän olikin vastattu :)
No jos kerran muutkin...;)
Viittasin kyllä kehä III ajoa autolla. Taisi olla Ralii viesti vain piilovittuilua johon oppes tartuit.
Taisi Ralii jo kommentoida, ettei tuosta ole kyse, mutta minulle henk.koht ihan sama. OT: Meillä töissä on sanonta: "Vittuilu on välittämistä" ja siinä hengessä mennään :D
Taas aikaa paneutua projektiin. Kammet irtosivat erinomaisen helposti. Kuusiokolot auki ja peukalolla pystyi pyörittämään "välyksensäätö-pultin" auki ilman sen kummempia Shimano-Hollowtech-työkaluja. Napautus akselin päähän ja kammet irti :) Kun vielä kampien ja laakerin välissä on valmiiksi 2mm spacer, niin tuon korvaa helposti kadenssianturin magneettikiekolla. Parempaa/helpompaa kuin oletin tuota ensimmäisen kerran tuijotellessani. Jää se varoiksi ostettu eturattaaseen kiinnitettävä magneettikiekko käyttämättä... Kuvia huomenna kun taas pääsee rakentelemaan tuon paikalleen... Jäljellä siis tuon kadenssianturin ja jarruantureiden asennus. Nuo askarrellan, paskarrellaan huomenna. Tavoitteena: Kokonaisuuden mittaavalle Koeajolenkille huomenna :D
Valmis Palvelukseen. Ee-kuutio. http://img.aijaa.com/t/00645/14795192.t.jpg
https://img.aijaa.com/m/00840/14796594.jpghttp://img.aijaa.com/t/00840/14796594.t.jpg
https://img.aijaa.com/m/00501/14796595.jpg
https://img.aijaa.com/m/00468/14796596.jpg
https://img.aijaa.com/m/00262/14796597.jpghttps://img.aijaa.com/m/00150/14796598.jpg
https://img.aijaa.com/m/00717/14796600.jpg
Kaikki toimii. Jäljellä pientä siistimistä. Vaihdan myös johtosarjan lyhyempään / siistimpään, maalailen tuon kontrollerin pannan etc... Mutta hyvä hankinta, hyvin toimii, kevyempi ja ketterämpi kuin sähköläski. Molemmille oma aikansa / paikkansa.... Me likes... :)
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.