Kirjaudu sisään

Näytä tavallinen näkymä : Paloturvallisuus ja sähköavusteisten akut



Mr_W
08.12.2019, 21.18
Vaikka sähköavusteisten pyörien akut ovat ymmärtääkseni hyvin turvallisia, niin voiko paloturvallisuutta vielä parantaa omatoimisesti? Muistaakseni näin jossakin ketjussa että joku latasi/säilytti akkujaan tulisijassa, joka varmasti on turvallisimpia paikkoja. Ilmeisesti ongelmia voi ilmetä useimmiten ladattaessa ja/tai jos akku ottanut vahinkoa, jolloin litium-ioniakkujen reaktiot voivat pahimmillaan olla räiskyviä. Tulipalo on kuitenkin aina erittäin huono juttu.

Suomesta muistan ainakin sen yhden rivitalon palotapauksen, joka oli uutisissa "Sähköpyörä pyromaanina (https://yle.fi/aihe/artikkeli/2017/05/01/sahkopyora-pyromaanina-kasikirjoitus) / Polkupyörä tuomittiin tulipalon sytyttäjäksi (https://yle.fi/aihe/artikkeli/2017/04/28/polkupyora-tuomittiin-tulipalon-sytyttajaksi) (Yle)." Uutinen Oulusta parin vuoden takaa, "Latauksessa ollut sähköpyörän akku syttyi palamaan Madetojan salilla (https://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/latauksessa-ollut-sahkopyoran-akku-syttyi-palamaan-madetojan-salilla/777395/)". Fillarifoorumin keskusteluista löytyi otsalampun räjähdys, "Akku räjähti! (https://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?54677-Akku-r%C3%A4j%C3%A4hti!)" jossa myös kommentti (https://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?54677-Akku-r%E4j%E4hti!&p=2482394#post2482394) sähköavusteisten akkuihin liittyen.

Itse kerrostalossa asuvana tulisijaa ei ole, mutta tilasin sähköavusteisen akulle suojalaatikon ("Robe Ro-Safety XL (https://www.amazon.de/dp/B07NQLL4FZ/ref=sr_1_13?keywords=bat+safe&qid=1575821837&sr=8-13)") varmuuden välttämiseksi. Näyttää samantyyliseltä ellei ole jopa sama tuote kuin Bat-safe (https://www.bat-safe.com/bat-safe-xl)-laatikko, josta löytyy esim. Youtubesta videodemoja. Toiminee toivottavasti auttavasti, jos jotakin joskus sattuu. Tuo kuitenkin jonkin verran mielenrauhaa lisää, vaikka akku on merkkituote. Yritän ladata omassa kämpässä valvotusti ja palohälytin on katossa. Kesällä voi harkita vielä parvekkeella lataamista, mutta sisätiloissa palokuormaa on kuitenkin lähiympäristössä jonkin verran. Alkusammutusvälineistä (https://yle.fi/aihe/artikkeli/2008/12/18/joka-kodin-sammutusvalineet-halpa-henkivakuutus) on sammutuspeitto, mutta palosammutinta en ole välttämättä heti hankkimassa. Tosin saahan noita näköjään jo muutamalla kympillä, parin kilon sammuttimia parillakymmenellä eurolla.

Tukesilta löytyy yleisohjeita "Litiumioniakkujen elinkaari hankinnasta hävittämiseen", https://tukes.fi/litiumioniakkujen-turvallinen-kayttaminen

MRe
09.12.2019, 09.27
Taisi olla tuo Komulaisen juttu melkoisen kiistanalainen. Eikös fillarissa ollut vielä lyijyakut?

Mutta montako porakonetta, ruuvinväännintä, kännykkää, ruohonleikkuria, lamppua latautuu päivittäin Suomessa ja montako niistä syttyy palamaan?

nure
09.12.2019, 10.27
Jonkinlaista paskahalvauksen poikasta tuo on...

jpuu
09.12.2019, 10.55
Mutta montako porakonetta, ruuvinväännintä, kännykkää, ruohonleikkuria, lamppua latautuu päivittäin Suomessa ja montako niistä syttyy palamaan?

Puhumattakaan siitä että kuinka moni valvoo lataustapahtumaa, vaikka niin kehotetaan tekemään. Itsekin lataan kännykkää yöaikaan ja vielä yöpöydällä. Onneksi näistä kaiken maailman akuista ei ole kovinkaan montaa mainittavaa tulipaloa tai suurempaa onnettomuutta vielä aiheutunut. Mutta voihan sen ainakin ladatessa varmistaa, ettei akun lähistöllä tai alustalla ole herkästi syttyvää materiaalia. Mitään ylihinnoiteltuja peltipönttöjä akkuja varten en lähtis ostelemaan.

MRe
09.12.2019, 11.31
Jos pelottaa, niin laittaa uuniin latautumaan. Tuskin sieltä palo pääsee etenemään, kun happi loppuu aika pian ja materiaalit on tehty kuumuutta kestäväksi.

Moska
09.12.2019, 12.11
Akku sisältää kaiken palamiseen tarvittavan, eli uunissa ei sammu tukehtumalla. Lisäksi palaessaan synnyttää myrkyllisiä kaasuja runsaasti, mistä tulee varmasti merkittäviä vahinkoja jos akku palaa sisällä. Palokunta suosittaa sammuttamaan vedellä jäähdyttämällä, eli varmaan vesisaavi tai pihalammikko olisivat ookoo.
Ehyt, laadukas akku on hyvinkin turvallinen, mutta ylilataus ja vauriot johdotuksessa tai koteloinnissa voivat olla todella vaarallisia.

Brutalix
09.12.2019, 12.12
Jonkinlaista paskahalvauksen poikasta tuo on...

Eli oletko Nure muuttanut mieltäsi tämän (https://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?54677-Akku-r%E4j%E4hti!&p=2482350#post2482350)kommentin jälkeen?


Sitä saa mitä tilaa... Oli pakko laittaa ennen kuin joku muu ehtii... Kun halvalla hakee hienon näköistä niin saa varautua yhteen tai toiseen vastaavaan kokemukseen.

Pitääkö siihen... nyt sitten... varautua.... vai... ei...

MRe
09.12.2019, 12.40
Akku sisältää kaiken palamiseen tarvittavan, eli uunissa ei sammu tukehtumalla. Lisäksi palaessaan synnyttää myrkyllisiä kaasuja runsaasti, mistä tulee varmasti merkittäviä vahinkoja jos akku palaa sisällä. Palokunta suosittaa sammuttamaan vedellä jäähdyttämällä, eli varmaan vesisaavi tai pihalammikko olisivat ookoo.
Ehyt, laadukas akku on hyvinkin turvallinen, mutta ylilataus ja vauriot johdotuksessa tai koteloinnissa voivat olla todella vaarallisia.
Ok, no hankkii sisälle vesisaavin ja sen päälle latausalusta vaikka pahviristikosta. Sitten kun akku syttyy, niin se polttaa itsensä pahvista läpi ja plumps vesiastiaan.

Teslan sammuttaminen onkin sitten jo haastavampi juttu...

Mr_W
09.12.2019, 14.40
Onhan aihe vakava, mutta onneksi riski on pieni. Toisaalta mielestäni kannattaa varustautua kuitenkin paloihin jollakin tavalla (ilman hysteriaa), esim. nuo alkusammutusvälineet ja toimiva palovaroitin eivät paljoa kustanna. Mutta noin yleisesti varmaan kannattaa mennä "elämässä on otettava riskejä" -asenteella. Jos sattuu joskus kohdalle, niin sitten sattuu.

Mr_W
09.12.2019, 14.44
Taisi olla tuo Komulaisen juttu melkoisen kiistanalainen. Eikös fillarissa ollut vielä lyijyakut?

Kyllä.


Mutta montako porakonetta, ruuvinväännintä, kännykkää, ruohonleikkuria, lamppua latautuu päivittäin Suomessa ja montako niistä syttyy palamaan?

Niinpä, turha lietsoa paniikkimielialaa kuitenkaan.

jpuu
09.12.2019, 15.23
esim. nuo alkusammutusvälineet ja toimiva palovaroitin eivät paljoa kustanna.

Toimiva palovaroitin on asunnossa pakollinen eikä ole kallis tai turha hankinta muihinkaan tiloihin esim. varastot, autotallit ym. Alkusammutusvälineet kotona ja taito niiden käyttöön ovat niin ikään hyviä perusasioita.

nure
09.12.2019, 18.01
Brutalix, en lainkaan, yhden Nokialaisenkin akku turposi mutta ei silti ole yöunia mennyt...

oppes
09.12.2019, 19.34
Taitaa olla parasta varautumista ostaa tietoisesti laatuakkuja ja latureita kiinankaupan sijaan ja käyttää arkijärkeä. =Seurata latausta ja varautua vaikka metallialustalla (tarjotin?) ja sillä vesisaavilla, johon mahdollisesti kipinöivän/kuplivan akun kumoaa. Itse lataan akun kotona/sisällä mutta en jätä tuota yksin, saati yöksi latautumaan normaalisti. Pari kertaa vuodessa tehtävä ympärivuorokautinen huoltolataus tehdään sitten "kannellisessa peltiroskiksessa", jossa on palohälytin sisällä. Mitä tulee kännyjen, akkuporien ymv. lataukseen. Juuri noin - yhtä alttiita nuo kait ovat häiriöille. Porien ja kännyjen akut vielä kolhuillekin. Noiden kapasiteetti (lämpöteho) kuitenkin jotain ihan muuta kuin esim. oman fillarin 840Wh akku.

villariveijari
10.12.2019, 06.13
Mua jäi mietityttään, että eikö verkkovirrassa kiinni oleva akku, joka on "räjähtämäisillään", ole edelleen vaarallinen, jos sen lyö vesiastiaan? Eikö siinä oo vaara oikosululle tms.? Mun arkijärki varottaa sähkön ja veden yhdistelmästä, mutta kertokaa jos tiedätte, et onko tuoMRen mainitsema pahvikannellinen vesiastia oikeasti toimiva ja turvallinen ennaltaehkäsykeino mahdollisia akun turvallisuusriskejä vastaan?

JackOja
10.12.2019, 08.31
...onko tuoMRen mainitsema pahvikannellinen vesiastia oikeasti toimiva ja turvallinen ennaltaehkäsykeino mahdollisia akun turvallisuusriskejä vastaan?

Ei ole, se oli nimimerkin huumoria [hymio]

MRe
10.12.2019, 09.25
^No joo, mutta totta toinen puoli. Siihen vikavirtasuoja mukaan, niin mikä ettei.

ElBike
10.12.2019, 13.00
Vielä kun löytyisi oikeasti toimiva palovaroitin. Kaikenlaisia on tullut omistettua ja yhteistä niille on outo toiminta. Välillä laukeaa kun paistaa pihvejä, välillä saa savuttaa ihan kunnolla eikä varoitin laukea. Nyt hankin verkkovirtavarmistetut ja ketjutetut varoittimet enkä suinkaan halvimpia. Mutta nää piippailee ihan hämärästi yksinään, vaikka on kytketty verkkovirtaan. Kun vaihtaa pariston, sama outo piippailu jatkuu. Huomionarvoista että kytkettäessä näitä kolmea varoitinta toisiinsa, huusi yksi varoitin suoraa huutoa jatkuvasti. Se meni takuuseen ja uusi vasta toimi.

Eri lehdet ovat testanneet palovaroittimia paljon ja niissä on aivan älyttömiä laatueroja. Jotkut kalliitkaan ei hälytä ennenkuin savua alkaa olla liikaa. Ja lisäksi "suosistellaan" että hankkii asuntoonsa sekä optisia että ionisoivia hälyttimiä, mutta onhan se perskules kun hankit kolme ketjutettavaa varoitinta, niin pitäisikö rakentaa toinen kolmen ketjutettavan (mahdotonta kun kiinteistön sähköt on jo vedetty) varoittimen ryhmä erityyppisistä varoittimista. Eikä viranomainen säännönmukaisesti testaa kaikkia markkinoille syydettäviä varoittimia vaan niitä vedetään pois markkinoilta vasta jälkikäteen. Tässä taas nähdään sääntösuomen toiminta; määrätään joku asia pakolliseksi, mutta samalla voisi määrätä kaikki markkinoille tulevat hälyttimet hyväksyntätarkastukseen ja isot sanktiot maahantuojille, jotka tuo maahan roskaa joka ei toimi.

veke
10.12.2019, 17.11
Pistetään duplikaatti linkistä, infoa sekä lataamisesta että turvallisuudestahttps://tukes.fi/documents/5470659/8237195/Opas+teollisuuden+litiumioniakkujen+turvalliseen+k %C3%A4ytt%C3%B6%C3%B6n/c5c7fefe-7979-4344-ba25-ba18a6f9f234/Opas+teollisuuden+litiumioniakkujen+turvalliseen+k %C3%A4ytt%C3%B6%C3%B6n.pdf

oppes
10.12.2019, 18.46
Mua jäi mietityttään, että eikö verkkovirrassa kiinni oleva akku, joka on "räjähtämäisillään", ole edelleen vaarallinen, jos sen lyö vesiastiaan? Eikö siinä oo vaara oikosululle tms.? Mun arkijärki varottaa sähkön ja veden yhdistelmästä, mutta kertokaa jos tiedätte, et onko tuoMRen mainitsema pahvikannellinen vesiastia oikeasti toimiva ja turvallinen ennaltaehkäsykeino mahdollisia akun turvallisuusriskejä vastaan?

Ei tulisi mieleen heittää verkkovirrassa kiinni olevaa akkua veteen :) Ehkä heittäisin vain sen akun. Ja jos se oikeasti kuplii / savuaa, niin jokuhan siellä jo on oikosulussa.En usko tuollaisen max. +50V jännitteellisen vempeleen heitto veteen sitä räjäyttäisi. Vesihän vaan jäähdyttää ja vaimentaa mahdollisen purkauksen. Anyway - mikä hyvänsä on parempi kuin jättää se käryämään tai palamaan huonetilaan.

Mr_W
10.12.2019, 19.52
Pistetään duplikaatti linkistä, infoa sekä lataamisesta että turvallisuudestahttps://tukes.fi/documents/5470659/8237195/Opas+teollisuuden+litiumioniakkujen+turvalliseen+k %C3%A4ytt%C3%B6%C3%B6n/c5c7fefe-7979-4344-ba25-ba18a6f9f234/Opas+teollisuuden+litiumioniakkujen+turvalliseen+k %C3%A4ytt%C3%B6%C3%B6n.pdf

Tuossa oli hyödyllistä asiaa, jos haluaa todella varustautua. Esim:


Alkusammutus: Runsaalla vedellä (pikapaloposti) tai neste-tai vaahtosammuttimella.
Henkilösuojaimet: Elektrolyyttivuodot ja palojen savukaasu ovat terveydelle vaarallisia. Hätätilanteita varten tulee olla riskinarvioinnin perusteella henkilökunnalle poistumisen turvaava varustus sekä harkinnan mukaan varustus vuotavan tai palavan akun lähestymiseen (ainakin suojakäsineet joissa lämpöeritys tai tarttumapihdit, hengityssuojain, kokonaamari tai visiiri)

-- Käsisammuttimen kapasiteetti ei riitä suuremman akun lopulliseen sammuttamiseen. Akusta lähtevien palavien heitteiden vaarat tulee huomioida -- Huom. Tukahduttavat sammutusaineet eivät viilennä akkua eivätkä näin hidasta tai pysäytä varsinaista lämpökarkaamisreaktiota -- Lämpökarkaamisreaktio saattaa edelleen jatkua palon sammuttamisen jälkeen ja sytyttää akun hetken kuluttua uudelleen palamaan. Uudelleen syttymisen riskiä voi vähentää jatkamalla vedellä jäähdyttämistä, vaikka palo on jo sammunut.

Nixuu
10.12.2019, 20.25
Tarpeeksi tilavaan vesiastiaan pudottaminen on oikeasti tehokas keino sammuttaa palava akku. Vesi jäähdyttää kennoja ja estää "thermal runaway":n etenemisen. Akkuhan syttyy yleensä yhdestä kennosta syystä tai toisesta, ja kenno kuumenee pinnastaan jopa +800c, ja lämmittää samalla vieressä olevia kennoja, ja kun ne on tarpeeksi kuumia syttyy taas ne jne. Ja tuo lämpötila on ihan itse tullut testattua. On tullut eräässä yhteydessä poltettua 5 sähköpyörän n 800Wh akkua (toki hallitussa tilanteessa palokunnan läsnäollessa jne), jotta oppisi niiden käyttäytymisestä ja parhaista sammutustavoista.

Paikalla oli myös lämpökamera, jolla lämpötilat oli helposti todettavissa. Savun lisäksi yksi vaarallisin asia sähköpyörän akkupalossa on se, että ne hehkuvan punaiset kennot lentävät ympäriinsä jopa kymmeniä metrejä, aivan kuin joku ilotulite. Se akun muovikuori ei kauaa niitä pidättele, vaan muovi on sulanut hyvin äkkiä. Lisäksi akun kääriminen sellaiseen "akkupussiin", joihin esim rc autojen akut laitetaan latauksen aikana ei auta mitään. Palo tulee läpi iloisesti ensimmäisen 30 sekunnin aikana. Tästäkin löytyy videota.

Jonkun jossain mainitsema metalli/teräslaatikko taas toimi testeissä hyvin, toki liekit tulee läpi jne (esim kannen välistä, jos olisi tiivis laatikko muuttuisi se pommiksi kun paine nousee liian rajuksi), mutta ehkäisee kennojen lentämisen ympäristöönsä.

villariveijari
11.12.2019, 06.27
Täs alkaa kennot lenteleen omassa mielikuvituksessa jo, yks vuokraisännän sohvalle, toinen läppärin päälle, kolmas rappusille ja alakertaan. Metalliloota lienee sit se paras vaihtoehto riskien ennaltaehkäsyyn.

taski63
11.12.2019, 08.28
Mahtuisiko fillarin akku ammuslaatikkoon (https://www.varusteleka.fi/fi/product/us-ammuslaatikko-50-cal-ylijaama/1296)? Noita jotkut rc-harrastajat käyttävät LiPo-akuille.

xubu
11.12.2019, 08.29
^^ Ei saa kertoa tällaisia, näin jo painajaisen räjähtelevästä akusta, joista lenteli kennoja minun sänkyyn :)

Mr_W
11.12.2019, 10.30
^^ Riippunee koosta, esim. oma akkuni on kooltaan n. 32 x 9 x 10 cm, eikä mahtuisi ainakaan tuohon linkin ammuslaatikkoon (sisämitat 27,5 x 17 x 14 cm). Lisäksi tuossa Bat-Safe / Robe Ro-Safety XL -laatikossa on ymmärtääkseni jonkinlaisia reikiä yläosassa (ks. kuva (https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61t77CWDYTL._SL1170_.jpg)) paineiden poistamista ja kaasujen suodattamista varten. Pelkkä täysin suljettu laatikko voinee vain räjähtää, joten ehkä ammuslaatikkoon voisi porata reikiä. En kyllä osaa sanoa turvallisuudesta mitään (ei ylempänä kommentoineen Nixuun kaltaista kokemusta), mutta jos arvata pitäisi niin varmaankin parempi kuin ei mitään.

Moska
11.12.2019, 11.19
Pelkkä täysin suljettu laatikko voinee vain räjähtää, joten ehkä ammuslaatikkoon voisi porata reikiä. .

Monesti ammuslaatikoissa on tiivisteet, jotka poistamalla toiminee. RC laitteiden kanssa jotku käyttävät niin.
Isoissa koptereissa kuitenkin 12s akustot yleisiä ja yleensä lipopussit pieniä niille ja niiden lataukseen käytetään monesti kymmenien amppeerien virtoja.

Mr_W
11.12.2019, 13.08
Monesti ammuslaatikoissa on tiivisteet, jotka poistamalla toiminee.

Juu, lueskelin tätä (https://www.propwashed.com/bat-safe-battery-charging-safe-box-review/) Bat-safe-arvostelua ja kerrottiin että


Many ammo cans come sealed, but keeping the seal in place is a bad idea. A burning LiPo emits a lot of gas, which will build up considerable pressure in a sealed container and potentially cause it to explode.

Tee se itse -miehille tuossa oli pari linkkiä laatikoiden rakentamisesta:

If you trust your DIY skills, there are a few tutorials on how to create safe boxes, like this one from VAS (https://www.youtube.com/watch?v=I8vyRO7HYHY), or this page on Flite Test (https://www.flitetest.com/articles/lipo-battery-bunker).

Täällä (https://www.propwashed.com/lipo-battery-container-testing/) taas vertaillaan suojapussia, ammuslaatikkoa ja Bat-Safe -laatikkoa videoilla ja annetaan ohjeistusta.

Tuplis
11.12.2019, 22.23
Pakkaset lähestyy vääjäämättä ja autotallin lämpötilakin painuu miinukselle

Latausvaihtoehdoksi jäisi siis joko alkaa pitää tallissa pyörän vieressä patteria päällä tai ladata irto akkua eteisessä.

Eipä tallissakaan mitään kaukohälytysjärjestelmää ole eli jos nyt on akku yöllä latauksessa ollessaan päättää räjähtää niin koko piharakennushan siinä sitten parhaimmillaan palaa.

Eteislataukseen ajattelin laittaa akun joutilaiseen sähköboksiin jonka avonaiset läpiviennit suuntaisi "vapaalle sivulle" . Palovarotinta en varmaan kyllä boksin sisälle laita äänen vaimenemisen takia.

1aloittaja
12.12.2019, 00.05
Mä kyll suosittelisin teille pyöräilystä luopumista ja ’lepopaikan’ etsimistä - huh, huh! :~

Nixuu
12.12.2019, 01.23
Tuossa pari muutaman sekunnin pituista gif pätkää. Jossain vaiheessa voi laittaa parempaa videota äänillä ja jalustalta jne kuvattua materiaalia. Tuossa nyt käsivaralta kuvattua heiluvaa tavaraa. Näköjään nuo gif kuvat ei toimi suoraan tässä foorumisoftassa, mutta kuvaa klikkaamalla pääsee Aijaan sivuille, jossa gif pitäisi toistua oikein.

Tässä ekassa akku kääritty palosuojapussiin, mitä yleisesti käytetään akuille.

https://img.aijaa.com/t/00291/14774547.t.jpg (https://aijaa.com/4AE4MS)

Tässä seuraavassa näkyy kuinka palo on "kiihtyneessä" tilassa aina kun yksi uusi kenno syttyy, jonka jälkeen se rauhoittuu hieman. Lisäksi yksi kenno lentää akusta poispäin. Tätä kestää niinkauan kuin kennoja akussa on. Tuossa akussa kennoja oli 70kpl. Yleensä niitä on se 40-70kpl per akku.

https://img.aijaa.com/t/00905/14774548.t.jpg (https://aijaa.com/VJs6VV)

Ja tässä viimeisessä pätkässä näkyy kuinka kenno lentää ekana akun etualalle, ja siitä sitten uutta puhtia saatuaan kauas pois.

https://img.aijaa.com/t/00257/14774549.t.jpg (https://aijaa.com/GpnP0K)

Iero
12.12.2019, 02.51
Nyt täytyy vakavasti harkita sähköpyörästä, sähköporista, kännyköistä, powerbankeista ja ladattavista lampuista luopumista. Näyttää tosi vaaralliselta touhulta akkujen lataaminen. Autossakin on takapenkin alla akku, mutta se on NiMh-mallia vielä onneksi.

MRe
12.12.2019, 11.30
Tekniikan maailmassa oli juttua sähköautoista paloturvallisuuden näkökulmasta. Sanoisin, että jos tämä nyt oikeasti on ongelma ja mitattavissa oleva riski, näihin puuttuisivat jo viranomaisetkin.

Itse ehkä siinä tapauksessa latailisin akkua jossain lootassa tai muualla "pois olohuoneesta", jos akku olisi saanut jonkun kolhun. Muuten vain menoksi.

Nixuu
12.12.2019, 12.59
Juu kyllähän ne akut on turvallisia kun niitä käytetään oikein, ladataan ohjeiden mukaan ja mieluiten valvottuna, eli ei latausta yöllä tai kun kukaan ei paikalla, sekä ovat laadukkaista kennoista ja osista valmistettu. Eli kunhan jättää ne muutaman satkun kiina-akut pois, jossa voi olla mitä kennoja tahansa sisällä (ja myös väärennettyjä, muka laatukennoja). Nämä siis lähinä diy valmisteissa. Shimano, bosch jne akut on varmasti laatukennoilla. Ja myös diy vehkeiden akut on turvallisia kunhan valitsee luotettavan myyjän / valmistajan akulle.

Nämä akun polttamiset jne, on lähinnä tasoa, että mitä jos se pahin tapahtuu, miltä se näyttää, miten se käyttäytyy ja miten silloin voi toimia parhaiten. Ei mitenkään tarkoitettu pelotteluksi, että kaikki akut syttyy jne.

harald
12.12.2019, 13.51
Millä muuten on sytytetty giffeissä oleva akku? Toholla?

MRe
12.12.2019, 14.02
mieluiten valvottuna, eli ei latausta yöllä tai kun kukaan ei paikalla,
Mutta kun katsoo millä argumenteilla sähköautoja ja hybridejä myydään, niin nimenomaan siellä korostuu se, että ladataan yöllä eikä missään tapauksessa valvottuna. Palokuormaa kymmeniä kertoja enemmän kuin jossain pyörässä. Meillä on duunissa parkkihallissa joka arkipäivä pari-kolmekymmentä (kunhan saavat uudet paikat käyttöön) sähköautoa ja hybridiä latauksessa. Ja välittömässä läheisyydessa pari-kolme sataa bensakrematoriota. Talon alla olevassa hallissa...

Lisäksi sähköpyörissäkin on jo malleja, joista akkua ei saa järkevästi irti. Tai ainakaan niitä ei ole suunniteltu irrotettavaksi joka kerta.

Jos tuo olisi riski, niin eiköhän se olisi jo kielletty? Esimerkiksi kaasubusseilta on pääsy kielletty Kampin linja-autoasemalle.

Nixuu
12.12.2019, 14.02
Millä muuten on sytytetty giffeissä oleva akku? Toholla?

Lyöty naulalla yhden kennon kylkeen kerran. Tästä alkaa thermal runaway ja savunmuodustuminen melkeinpä välittömästi, ja liekit pian perässä. Tässä on ollut hieman vaihtelua, joissakin tapauksissa savua muodostui noin minuutin ajan ennenkuin syttyi liekkeihin, ja toisessa tapauksessa liekit tuli alle 15 sekunnissa jne. Paha sanoa mikä tuohon eroon vaikutti, ehkä osuma eri kohtaan kennoa, tai eri syvyyteen tms.

Mutta tuo naulalla kylkeen on ns nopeutetumpi versio, yleensähän jos akku syttyy esim ladatessa, se yksi viallinen / vaurioitunut tms kenno alkaa kuumentumaan pikkuhiljaa, ja tuottamaan savua ensiksi hiljalleen ja sitten kiihtyen, jolloin on enemmän aikaa reagoida.

Nixuu
12.12.2019, 14.08
Mutta kun katsoo millä argumenteilla sähköautoja ja hybridejä myydään, niin nimenomaan siellä korostuu se, että ladataan yöllä eikä missään tapauksessa valvottuna. Palokuormaa kymmeniä kertoja enemmän kuin jossain pyörässä. Lisäksi sähköpyörissäkin on jo malleja, joista akkua ei saa järkevästi irti. Tai ainakaan niitä ei ole suunniteltu irrotettavaksi joka kerta.

Jos tuo olisi riski, niin eiköhän se olisi jo kielletty?

Itselläkin on toinen pyörä sellainen, ettei siitä saa akkua irti (helposti), joten ladataan pyörässä. Teen sen silti vain kun olen paikalla. Toki kyllähän se lataus onnistuu ja tuskin aiheuttaa mitään ongelmia vaikka lataisi nukkuessa jne. Mutta itse oman mielenrauhan vuoksi teen sen vain kun olen hereillä. Lisäksi palovarotin asennettuna paikkaan / nurkkaan missä lataan akut (ihan vaan kerrostaloasunnossa).

Onpahan ainakin mahdollisuus ehtiä viskata se savuava akku esim kylppäriin ja sitten upottaa veteen. Jos taas nukkuisin, niin en ehtisi reagoimaan. Ja kaikki li-ion akut on jollain tapaa riski, toki se riski on hiton pieni, mutta täysin olemattomaksi sitä ei saa ainakaan nykään. Silti lataan puhelimen yöpöydällä, ja muutkin laitteet, mutta sähköpyörän akku on sen verran isompi, joten ihan vain mielenrauhni vuoksi teen sen hereillä ollessa.

MRe
12.12.2019, 15.54
^Mutta sunhan pitää saada se koko pyörä sinne kylppäriin. Siinä vaiheessa kun se akku alkaa savuamaan, ei sitä itse Erkkikään saa sieltä pyörästä pois. Puhumattakaan että menisi pyörän lähelle. Ja mitenkäs sen koko fillarin veteen upotat, jollei sulla ole uima-allasta?

Nixuu
12.12.2019, 16.00
Sitten viedään se pyörä sinne kylppäriin. Suurin syy sinne viemiseen on se, että kylppärissä on laatat lattialla ja seinissä jne. Eli helpot puhdistaa savuvahinkojen jälkeen. Toisinkuin esim olohuone, jossa menisi pinnat maalaukseen. Tekstiilit vaihtoon, sohvat vaihtoon jne. Ja meillä on kylppäristä koneellinen ilmanvaihto ulos. Lisäksi siellä on suihku käytössä, eli vaikka pyörän upotus ei onnistuisi niin suihku päälle ja pyörä alle. Lisäksi pyörän runko toimii "laatikkona" joka ehkäisee sitä kennojen lentelyä.

Ja toisen pyörän akku on sellainen irrotettava, sille sama homma, sen tosin voi upottaa jonnekkin ämpäriin helpommin.

Mr_W
12.12.2019, 16.42
Tämä lyötyi pelastuslaitoksen tiedotteesta: "Jos tulipalo syttyy kerrostalossa muualla kuin omassa asunnossa, ja porraskäytävässä on savua, on turvallisinta jäädä omaan asuntoon. Kerrostaloissa huoneistojen väliset rakenteet kestävät tulipaloa ainakin tunnin."

Samalla logiikalla jos oma pyörä tai akku syttyy omassa kerrostalohuoneistossa, niin toivottavasti pahimmillaankin menee vain oma kämppä (josta siis kannattaa poistua ja 112:ta, jos ei saa sammumaan), ei koko kerrostalo saati ihmiset. Palokunta varmaan ehtii paikalle tunnin sisällä, jolloin toivottavasti palo ei ole levinnyt muualle. Turha mitään worst case -skenaarioita on liikaa viritellä, mutta hyvä kuitenkin tietää että pahimmillaankin (tuli leviää muualle asuntoon, ei saa akkua sammumaan) palokunta ehtii auttamaan muita kerrostalokämppäläisiäkin.

oppes
12.12.2019, 18.23
Juu kyllähän ne akut on turvallisia kun niitä käytetään oikein, ladataan ohjeiden mukaan ja mieluiten valvottuna, eli ei latausta yöllä tai kun kukaan ei paikalla, sekä ovat laadukkaista kennoista ja osista valmistettu. Eli kunhan jättää ne muutaman satkun kiina-akut pois, jossa voi olla mitä kennoja tahansa sisällä (ja myös väärennettyjä, muka laatukennoja). Nämä siis lähinä diy valmisteissa. Shimano, bosch jne akut on varmasti laatukennoilla. Ja myös diy vehkeiden akut on turvallisia kunhan valitsee luotettavan myyjän / valmistajan akulle.

Nämä akun polttamiset jne, on lähinnä tasoa, että mitä jos se pahin tapahtuu, miltä se näyttää, miten se käyttäytyy ja miten silloin voi toimia parhaiten. Ei mitenkään tarkoitettu pelotteluksi, että kaikki akut syttyy jne.

Juuri noilla periaatteilla! Montako tulipaloa sähköpyörän akuista syttyneenä muistatte lukeneenne? Tuon Komulaisen täysin epäuskottavan lyijyakun polttaman rivitalon voi laittaa omaan arvoonsa... Mutta teoreettinen riski tietysti on olemassa ja akkuja huonosti kohtelemalla, pakkasessa lataamalla etc. tuota varmasti vielä nostaa.

kauris
12.12.2019, 20.46
Naapurissa paloi pari vuotta sitten talossa kiinni ollut pihavarasto mutta muutoin en ole kuullut.
Itelle on tulossa sähköpotkulauta ja en ihan tiedä missä latailen. Samanlaisessa kylmässä pihavarastossa varmaankin jos se lataus on pakkasessakin sallittua. Mutta aion tehdä sen ilta-aikaan ja käydä ottamassa pois latauksesta ennen yötä.

Mr_W
12.12.2019, 21.10
^ Käyttöohjeissahan yleensä sanotaan, mutta yleisesti litiumioniakkuja pitäisi ladata plussan puolella. BatteryUniversity sanoo että parhaiden tulosten saavuttamiseksi kannattaa ladata 10°C ja 30°C välillä. Muistaakseni luin jostakin että kylmässä lataaminen voi aiheuttaa jopa vahinkoa ja räjähdysriskin kasvamista, vähän kuin tiputtelu ja kolhiminen. Muutakin vahinkoa akulle voi tapahtua. Litiumioniakun lataaminen kylmässä ei siis ole todellakaan suositeltavaa, vaan toimintaa, jossa akku kerää vahinkoa.

Esim. tämä StackExhange-vastaus (https://electronics.stackexchange.com/questions/263036/why-charging-li-ion-batteries-in-cold-temperatures-would-harm-them) varoittelee että

"But, even more importantly, a lithium ion cell that has been cold charged is NOT safe and must be safely recycled or otherwise discarded. By not safe, I mean it will work fine until it randomly explodes due to mechanical vibration, mechanical shock, or just reaching a high enough state of charge. "

Lisäys: BatteryUniversity kertoo (https://batteryuniversity.com/learn/article/charging_at_high_and_low_temperatures):

Many battery users are unaware that consumer-grade lithium-ion batteries cannot be charged below 0°C (32°F). Although the pack appears to be charging normally, plating of metallic lithium can occur on the anode during a sub-freezing charge. This is permanent and cannot be removed with cycling. Batteries with lithium plating are more vulnerable to failure if exposed to vibration or other stressful conditions. Advanced chargers (Cadex) prevent charging Li-ion below freezing.

MRe
12.12.2019, 21.15
Tasapainolautoja on kai palanut ihan tilastollisestikin merkittävä määrä, mutta se voi kyllä johtua että ne kaikki on sitä havinta kiinankuraa.

Nixuu
12.12.2019, 21.21
Laadukkaissa akuissa lataaminen ei edes onnistu pakkasen puolella. Esim Boschin akuissa (muissakin on, tuo on vain esimerkki) on lämpötilavalvonta, bms muiden tehtäviensä ohella tarkkailee kennojen lämpötilaa ja estää latauksen tai virran antamisen ulos akusta, jos lämpö on liian matala tai korkea. Ja liian matala on alle 0 asteinen akku.

kauris
13.12.2019, 15.17
Ok. Hyvä tietää ennakolta. Täytyy sähköpotkuri latailla siis sisällä tai saada ainakin akku sisälle. Jaa ei taida olla irroitettavissa latausta varten. Menin tilaamaan tätäkään (akun irroitusasiaa) sen enempää tutkimatta. Mutta laite sinänsä pitäis olla sieltä hieman laadukkaammasta päästä (Xiaomi m365). Ja plussakeleillähän tuota lähinnä käytetään. Tosin siis ajattelin talvellakin hyödyntää työmatkalla junalle jos ei ole yhtään liukasta.

Mr_W
13.12.2019, 15.32
Vähän epäselväksi on jäänyt voiko/kannattaako litiumioniakkupaloja sammuttaa vedellä? Esim. tämän Useita koteja palanut tasapainolautojen vuoksi -jutu (https://www.kiinteistolehti.fi/useita-koteja-palanut-tasapainolautojen-vuoksi/)n "Pelastusvalvojan muistilista" -kohdassa sanotaan, että

Mikäli litiumioniakku syttyy palamaan, sitä ei pidä yrittää sammuttaa vedellä, vaan tukahduttamalla esimerkiksi hiekalla, sammutuspeitteellä tai käsisammuttimella
Toisaalla taas (muistaakseni) on kyllä sanottu että vedelläkin voi sammuttaa...

Kas, tarkistin linkitetystä Tukesin ohjeista (https://tukes.fi/documents/5470659/8237195/Opas+teollisuuden+litiumioniakkujen+turvalliseen+k %C3%A4ytt%C3%B6%C3%B6n/c5c7fefe-7979-4344-ba25-ba18a6f9f234/Opas+teollisuuden+litiumioniakkujen+turvalliseen+k %C3%A4ytt%C3%B6%C3%B6n.pdf), joissa taas sanotaan

Alkusammutus: Runsaalla vedellä (pikapaloposti) tai neste-tai vaahtosammuttimella. Jos akussa on korkea jännite, sammuttimen tulee olla jännitteisiin paloihin sopiva. Metallipaloihin tarkoitettu sammutin eisovellu Li-akuille. On huomattava, että sammutin sammuttaa vain liekit, lämpökarkaaminen jatkuu ja palo voi syttyä uudestaan. Vesi jäähdyttää akkua.

Moska
13.12.2019, 16.08
Vähän epäselväksi on jäänyt voiko/kannattaako litiumioniakkupaloja sammuttaa vedellä?

Litiumakkujen "sammuttaminen" on käytännössä jäähdyttämistä, millä pyritään katkaisemaan ketjureaktio, jonka vioittunut kenno on kuumentuessaan käynnistänyt.
Tyypillisesti reaktio lähtee yhdestä lennosta joka kuumentuessaan vie muut mukanaan.
Joku 40-50V on aika matala jännite ja jos sen saa vielä laturista irti niin aina paranee, mutta en näe ongelmaksi vaikka sitä ei heti saisikaan laturista irti, kunhan ei koko laturia nakkaa järveen, ainakaan ennenkuin saa sen verkkovirrasta irti.

oppes
13.12.2019, 17.54
... mutta en näe ongelmaksi vaikka sitä ei heti saisikaan laturista irti, kunhan ei koko laturia nakkaa järveen, ainakaan ennenkuin saa sen verkkovirrasta irti.

Kait sen laturin johdon siitä saa kiskaistua irti. Eihän tuo millään lukolla siinä töpselissään ole kiinni. Ei laturi verkkovirrassa saati akku laturissa..

Mr_W
16.12.2019, 15.18
Tilasin tuon Bat-safe XL -latauslaatikon (omani nimellä Robe Ro-Safety XL Amazon.destä) viikko sitten, tuli postissa. Vaikuttaa tukevalta ja ihan luottamusta herättävältä, joskin melko kallis on (postikuluineen 128 eur, tosin ei toivottavasti kulu käytössä, joten siinä mielessä ei niin paha investointi). Ainakin oman (Boschin) muuntajan kaapelin saa vedettyä "sukan/tiivisteen" läpi helposti. Tuotetta siis saatavilla eri nimillä ja väreillä. Jos olisin hankkimassa uudestaan niin tilaisin ehkä tyylikkäämmän metallisen version Ebaysta ("BAT-SAFE XL Lipo Tresso (https://www.ebay.com/itm/BAT-SAFE-XL-Lipo-Tressor-BS16XL-Koffer-Aufbewahrungsystem-fur-LiPo-neues-Design/273200469664?hash=item3f9c0456a0:g:h7YAAOSwxs1dsq2 h)r"). Hyviä puolia verrattuna ammuslaatikkoon on se, että ulkopuoli ei kuumene niin paljoa paksuuden takia ja kaasujen jonkinlainen suodatus. Pienemmän version arvostelu (https://www.propwashed.com/bat-safe-battery-charging-safe-box-review/) vaikutti hyvältä.

Pari kuvaa: ensin ulkoa suljettuna (https://aijaa.com/GTTnxz), sitten akku sisällä latautumassa (https://aijaa.com/NdHqSK) (normaalisti tietysti akku on latautumassa kansi kiinni). Laatikko sijoitettu strategisesti parvekkeen oven viereen, josta sen voi heittää patakintailla ulos savuamaan, jos huonosti käy. Kylppäri/suihku voisi olla toinen hyvä vaihtoehto, joka mainittiin ylempänä. Pientä yliturvallisuushakuisuutta havaittavissa kenties, mutta mielenrauha parani.

jabi
18.12.2019, 14.20
Kait sen laturin johdon siitä saa kiskaistua irti. Eihän tuo millään lukolla siinä töpselissään ole kiinni. Ei laturi verkkovirrassa saati akku laturissa..
Ongelma litium-akkujen palossa on ettei siihen lähelle ole usein menoa metriä lähemmäs ilman mahdollisia palovammoja. Sulaketaulusta virrat pois huoneen pistokkeilta tai koko asunnosta/rakennuksesta. En ole kyllä nähnyt pyörän akun kokoisen litiumakun paloa niin on vaikea sanoa, mutta siinä ei taida olla paljoa tekemistä muuta kuin yrittää kirjaimellisesti kauhoa ämpärikaupalla vettä akun päälle jos se on tulessa. Tukahduttaminen ei toimi koska palo jatkuu ilman jäähdytystä, mutta tukahduttamista voi käyttää jäähdyttämisen kanssa. Tuskin kellään on silti kymmeniä litroja hiekkaa käden ulottuvilla kotona tai muuta millä paljon saisi estettyä niin ettei se tukahduttamisyrityksen jälkeen syty välittömästi uudelleen. Ei silti huono idea juosta hiekkaa esim. lasten hiekkapaikalta.

Jotkut pienet akuthan voi varmasti sammuttaa vaikka sammutuspeitolla tai käsisammuttimella eikä vedellä kannata läträtä. Isommilla akuilla tarvii olla kyllä jo muita keinoja. Meillä on kotona käytännössä vain sammutuspeitto, kyllähän tuo on käynyt mielessä itselläkin että pitäisikö olla muitakin sammutusvälineitä noiden akkujen takia.

oppes
18.12.2019, 16.52
Minusta on hyvä tiedostaa näiden Litium-akkujen hieman korkeampi paloriski - panikoida tuosta ei kannata. Riski on varmaan korkeampi jos a) kyseessä on "kiinan-hankinnat" b) akku on saanut hittiä. Merkki-akku(tm) / toimittajan ohjeiden mukaan käytettynä on varmaankin yhtä turvallinen kuin kännykkä, akkuporakone tai mikä muu vempele hyvänsä, jonka pistät lataukseen asiaa sen kummemmin miettimättä. Riski - suurempi tai pienempi on aina mukana vaikka peruskännyssä.

kauris
18.12.2019, 17.19
Palaan vielä sähköpotkulaudan latausasiaan. Saapuneen Xiaomi m365 ohjeissa ei sanota ettei akkua saisi ladata kylmässä.
https://files.xiaomi-mi.com/files/mijia_electro_scooter/Electro-scooter-EN.pdf
Käyttölämpötilaksi ylipäätään ilmoitetaan -10 - 40 ja säilytyslämpötilaksi -20 - 45. Jos saavun töistä jossa laite on ollut +18 parkkihallissa, ajan junalle pari kilsaa ja sitten taas 15 minuutin junamatkan päästä kotiin 3 kilsaa ja heitän potkurin lataukseen varastoon jossa esim näillä keleillä lämpötila on ulkolämpötilaa vastaa n. +2 niin lataus menee luultavasti ongelmitta. Akun lämpötila on kotiin tullessa siinä +12 tienoilla epäilen. Ellei lämpimämpikin, koska alamäissä kers lataa akkua. Ja pitääkös se itse laturilla lataaminenkin sitä akkua lämpimänä latauksen ajan.

Moska
18.12.2019, 18.09
Ja pitääkös se itse laturilla lataaminenkin sitä akkua lämpimänä latauksen ajan.

Nuita akkuja ladataan niin pienillä virroilla kapasiteettiin nähden, että ei pitäisi lämmetä käytännössä ollenkaan.

oppes
19.12.2019, 16.45
Nuita akkuja ladataan niin pienillä virroilla kapasiteettiin nähden, että ei pitäisi lämmetä käytännössä ollenkaan.

Olen seurannut oman 840Wh akun latausta / akun ja laturin lämpötilaa. Akku ei latautuessaan laser-lämpömittarilla (tai kädellä kokeillessa) eroa kuin asteen, pari ympäröivästä huonetilasta lämmöiltään. Laturi sen sijaan käy lämpöisenä ja runsaiden jäähdytysreikien määrän ymmärtää.