Kirjaudu sisään

Näytä tavallinen näkymä : Käytyökokemuksia ja suosituksia cyclocross kenkäpiikkeihin/nastoihin



Karvapallo
08.11.2019, 12.41
Moi,

Tämän vuoden cyclocross kausi on ollut mutaisempi kuin edellinen ja aloin miettiä nastoja/piikkejä kenkiini lisä pitoa varten.

Olen etsinyt eri vaihtoehtoja, Horst ja fairbairn fabrications on tullut vastaan. Sit on kenkä valmistajien omat esim Lakella ja Shimanolla.

Onko näistä kokemuksia? Miten sopeutuvat eri alustoilla, miten kestävät kulutusta, tuotteen tilaaminen/ostaminen ja hinta/laatu?

Itseä Horst kiinnostaa, mutta vaikuttavat kalliilta ja suoria postikuluja ei saa enakkoon

duris
08.11.2019, 13.54
Itsellä oli viimevuonna Sidin piikit ( https://www.downshiftbikes.com/product/sidi-mtb-toe-spikes-198627-1.htm ). Toimi mudassa hyvin, mutta sen verran pitkät että haittasi kävelyä ja juoksemista kovalla alustallla. Tänä vuonna laitoin Giron kenkien mukana tulleet piikit jotka vähän lyhyemmät. Mielstäni nuo paremmat. Tälläiset https://www.evanscycles.com/giro-mtb-cross-toe-spike-EV247387

Eihän nuo käytännössä mihinkään kulu kun ovat terästä ellei nyt päivittän asfaltilla juokse. Horstit toki oisi ihanammat, mutta ei ole raaskinut.

Piikit myös hyvät talvella kun tiet/polut jäässä.

nure
09.11.2019, 08.28
Itselle ainakin kaikkien kenkien mukana tulleet piikit, usein muovia mutta tais viimeisissä olla teräksiset... Onkos kaikilla kengänvalmistajilla sama kierre?

nure
09.11.2019, 13.40
Jos tarve testata niin saat halvalla muoviset ja teräksiset, käyttämättömät... Yv jos kiinnostaa...

Karvapallo
12.11.2019, 17.46
Kiitos vastauksista!