PDA

Näytä tavallinen näkymä : Etuvaihtajan braze-on -kiinnikkeen siirto tai irrottaminen



thee
03.09.2019, 16.13
Vaihdoin hiljattain eturattaan 50t->46t:ksi. Tästä seurasi se ettei etuvaihtajan braze-on -kiinnikkeen säätövara riittänyt tarpeeksi alas, vaan etuvaihtaja jäi 5 milliä liian ylös (eli noin 6,5mm rattaan yläreunasta). Tämän takia etuvaihtaja ylivaihtaa isommalle vaihdettaessa. En näe oikein muuta vaihtoehtoa kuin siirtää kiinnikettä alaspäin tai irrottaa sen kokonaan ja korvata pantakiinnityksellä.
Mistä löytyisi paja joka pystyisi tekemään tuon siististi? Ei ehkä uskalla itse alkaa rautasahan ja viilan kanssa huseeraamaan.
Kyseessä on Reynolds 853 -teräsrunko.

Arosusi
03.09.2019, 17.46
Itsellä samanlainen muutos aikoinaan. Ensimmäisenä kesänä pari kertaa ei vaihtanut (Di2) ihan täydellisesti niin tein talvella uuden etuvaihtajan korvakkeen missä liuku oli pidempi. Mitään ylivaihtamista ei esiintynyt alkuperäisellä korvakkeella.
Eli tarkistaisin säädöt. Jos ei auta niin pantakiinnitteinen etuvaihtaja. Runkoon en lähtisi koskemaan jos ei ole aivan pakko.
Minulla on pari ylimääräistä "pitkä liukuista" korvaketta eli jos asut PK seudulla laita privaa puhnumerolla niin katsotaan ja kokeillaan. En tiedä miten standardeja noiden ruuvin reikien paikat ym ovat.

TERU
03.09.2019, 19.26
Tuon ylivaihtamisen saa tokenemaan tosiaan, kun säätää ylärajoitinta pienemmälle. Oikeastaan vain ulkonäkö, siis ruman korkealla, jää ainoaksi viaksi etuvaihtajalle. Ihan hyvä tavoite saada häkki suosituskorkeudelle!

Aakoo
05.09.2019, 22.09
Tuollainenkin on olemassa, hinta tosin vähän suolainen: https://www.dolan-bikes.com/sugino-adjustable-fd-mount-for-ox-mt-ox.html