Näytä tavallinen näkymä : Autot 5 - Turboja ja töpseleitä
Sivut :
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
[
16]
17
18
19
20
21
22
Concorde
06.03.2021, 18.25
Nyt on aika erikoinen istumapaikka... https://www.reddit.com/r/electricvehicles/comments/liq4sn/model_y_3rd_row/
Taycan Cross Turismo. Järkevän oloinen versio, vaikkakin kallis.*
Aijai ...
--
Budjettisportti :)
https://www.nettiauto.com/hyundai/genesis-coupe/11430037
https://cdn.nettiauto.com/live/2021/01/19/1bd63841e7b680da-medium.jpg
https://i.ibb.co/qkS5WQP/67817075-787423675035565-1949879903587401728-n.jpg (https://ibb.co/86CcdZS)
V8 ja remmiahdin vs. turbo tai töpseli.
https://www.nettiauto.com/toyota/gt86/11761572
Lähtisin myös tän kumia potkaseen vertailun vuoksi jos Hyndaita kattosin.. hevosvoimia vähemmän mutta myös omamassaa
^kohtuullisempi kulutus ja tuollakin saisi kortin hyllylle.. en vaan ikinä ollut kuullutkaan Hyundai Genesiksestä, siksi nosto
Taycan Cross Turismo. Järkevän oloinen versio, vaikkakin kallis.*
Nyt tuli Naamakirjassa täsmämainos. Tosin Porche on mainostanut mulle ennenkin ja miljoonan-parin kämppien mainoksia tulee kanssa feediin, oon siis ilmeisesti kohderyhmää :D
https://pic.useful.fi/3ym2LJowX.png
Noita Hyndain isoja(painavia) urheilu autoja bongasin joskus Nekalassa yhden liiterin pihalla ja muutama Leksus urheiluauto myös näky samassa rivissä ja kaikkia ohjattiin repsikan penkiltä:eek:
Pahaa keliä lupaa ja Pekka Poutakin sanoo että älkää lähtekö tien päälle... mutta tän talven perustella oli kitkakumi hyvä valinta ja pito sairaan hyvä joka tilanteessa... no ehkä jos ois valinnut nastakumin niin yksi peräänajo ois jäänyt pois ja siittä tuli mahdoton harmi ja kaksi kuukautta auto hajalla mutta nyt on korjattu
Hartsa69
09.03.2021, 09.57
Jaa, täällä aurinko paistaa, ei tietoakaan mistään lumisateista...
https://live.staticflickr.com/65535/51017774878_5a0bf1fc7c_w.jpg (https://flic.kr/p/2kJgr3f)March 9th (https://flic.kr/p/2kJgr3f) by Hartsa T (https://www.flickr.com/photos/146436343@N04/), on Flickr
Concorde
09.03.2021, 17.49
Pahaa keliä lupaa ja Pekka Poutakin sanoo että älkää lähtekö tien päälle...
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/efd60028-ce91-4109-a007-c6f9839b797e
Espoossa Turunväylällä Ikean kohdalla on tapahtunut usean henkilö- ja kuorma-auton peräänajo. Länsi-Uudenmaan poliisin mukaan onnettomuudessa on ollut osallisina kymmeniä autoja.
Neljä tuntia on pitkä aika myös roikkua rekan hytissä... voi tulla nälkäkin
Pahaa keliä lupaa ja Pekka Poutakin sanoo että älkää lähtekö tien päälle... mutta tän talven perustella oli kitkakumi hyvä valinta ja pito sairaan hyvä joka tilanteessa... no ehkä jos ois valinnut nastakumin niin yksi peräänajo ois jäänyt pois ja siittä tuli mahdoton harmi ja kaksi kuukautta auto hajalla mutta nyt on korjattuKitkoilla siis auto talveksi pajalle jarrutuksen mennessä pitkäksi? Pajalla sisätiloissa pito toki sairaan hyvä [emoji3]
(sori, oli pakko)
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Kitkoilla siis auto talveksi pajalle jarrutuksen mennessä pitkäksi? Pajalla sisätiloissa pito toki sairaan hyvä [emoji3]
(sori, oli pakko)
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
ööh.. ei kun nastarenkaat luisti mutta kitka toppas :eek:
Bjurström
10.03.2021, 12.25
Saako näihin mahtumaan pyörän kyytiin..kattoteline tai vetokoukku varustelistalla?
Jani Mahonen
10.03.2021, 13.14
Ei vitsi en ole vielä uskaltanut lukita autohankintaa. Ja olen ollut nyt taas tosi lähellä Audi A6-ostopäätöstä (vuosimalli 2017 tai 2018), mutta sitten:
"Epäluotettavimman uudehkon auton tittelin vei Audi A6. Premiumluokan saksalaismalli kirjautti luotettavuusluvukseen 70,6 prosenttia. Audi A6:n omistajista noin joka neljäs kertoi kärsineensä teknisistä ongelmista, mutta mallin miinuksiksi kirjattiin kohtuuttoman pitkät korjausajat ja takuun huono kattavuus. Vain 40 prosenttia Audien teknisistä vioista päätyi uudehkoissa autoissa takuukorjauksiksi. Monien korjauksien lasku ylitti 1500 puntaa eli 1750 euroa."
Lähde: KSML
https://www.ksml.fi/teemat/3971544
Onko arvon raadilta kommentteja tähän?
Onko arvon raadilta kommentteja tähän?
Mikä käyttövoima, "puhdas" palava neste jossain muodossa vai mieto hybridi?
Ei vitsi en ole vielä uskaltanut lukita autohankintaa. Ja olen ollut nyt taas tosi lähellä Audi A6-ostopäätöstä (vuosimalli 2017 tai 2018), mutta sitten:
"Epäluotettavimman uudehkon auton tittelin vei Audi A6. Premiumluokan saksalaismalli kirjautti luotettavuusluvukseen 70,6 prosenttia. Audi A6:n omistajista noin joka neljäs kertoi kärsineensä teknisistä ongelmista, mutta mallin miinuksiksi kirjattiin kohtuuttoman pitkät korjausajat ja takuun huono kattavuus. Vain 40 prosenttia Audien teknisistä vioista päätyi uudehkoissa autoissa takuukorjauksiksi. Monien korjauksien lasku ylitti 1500 puntaa eli 1750 euroa."
Lähde: KSML
https://www.ksml.fi/teemat/3971544
Onko arvon raadilta kommentteja tähän?
Mulla ollut nyt kaksi C7-korimallin FL A6:ta. Eka oli 2015 2.0 TDIQ, jolla ajoin 120tkm ja tällä nykyisellä 2015 3.0 BiTDIQ:lla tullut tähän mennessä köröteltyä 20tkm.
Ekassa A6:ssa vaihdettiin kaikkiaan seuraavat osat: kuskin oven kaiutin (alkoi jossain kohtaa rätisemään), toisen puolen takavalon kansi (keräsi kosteutta välillä sisäänsä ja huurtui), jakohihna (piti kylmänä käynnistyksen outoa ääntä) sekä bensatankin luukku (alkoi jossain vaiheessa talvella jäätyä eikä auennut). Nuo kaikki meni takuuseen.
Tämän toisen A6:n kanssa ei toistaiseksi ole ollut mitään murheita (kop kop).
Itse uskaltaisin seuraavaksi autoksi ilman muuta valita jälleen A6:n, sen verran tyytyväinen olen noihin ollut.
TFSI-moottori on ollut ongelmainen, mutta tämä koskee 2010-luvun alkupäätä jolloin esiintyi öljynvuotoa huonoista männistä ja männänrenkaista johtuen. Taisi korjaantua joskus 2012 ehkä? Kaikissa autoissa on ongelmansa tietenkin, mutta omakuistanteinen 5000 euron moottoriremppa on harvoin vain "ongelma". Onneksi maahantuoja saatiin ottamaan koppi tuosta pitkän väännön jälkeen.
Aika paljon jäi auki tuosta "teknisiä ongelmia" mitä se tarkoittaa.
Concorde
10.03.2021, 14.04
Mä tuuppasin 2015 A6 TDI:llä (190hp Ultra) huolettomasti jonkun 50tkm (muistaakseni) muutama vuosi sitten. Siinä ei ollut muuta vikaa, kun vedon puuttuminen takapyöristä :D
Mulla on ollut kolme Audia, kaikki TDI:tä ja ajokilometrejä tullut n. 50-60tkm / auto kolmessa vuodessa. Uutena hankittuja eikä niissä mitään suurempia vikoja ollut missään. Moottorit ja mallit olleet A6/2.5 litraa, A5/3 litraa ja SQ5 / 3 litraa. Luotettavuuden puolesta siis voin Audin hankkia tulevaisuudessakin, mutta en välttämättä polttomoottorillista johtuen järkyttävästä ryöstöhinnoittelusta moottoriöljyn osalta. Olisko se ollut jotain 45€/litra ja toi kolmilitrainen pata söi sitä 6.5 litraa. Toki kuka sitä käskee marmorilla huollattaakaan. Vetoa kaikissa on ollut ns. riittävästi. Sekä etu- että takapyörillä. Jos rengas ei vedä, se jarruttaa...
Saako näihin mahtumaan pyörän kyytiin..kattoteline tai vetokoukku varustelistalla?
Ota Renu Mekane... 33.000 e lataus hydridi
Bjurström
11.03.2021, 10.11
Ota Renu Mekane... 33.000 e lataus hydridi
19900e lämmityslaite pistokemalli..
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/koeajo-aina-parempi-renault-megane-e-tech-hybrid/
Tämmöstä duuni toveri kävi ajamassa ja ihastu mutta taitaa olla niin nuuka että ajaa jeesuksen vanhalla Volkkarilla vielä.. kehu että satatonnia täytyy päästä Volkkarilla
Concorde
11.03.2021, 12.46
Suomalainen projekti. Bemun e36 compact saa bemun V12 koneen:
https://www.youtube.com/watch?v=_8x0lkVy83A
Jani Mahonen
12.03.2021, 08.59
Toki kuka sitä käskee marmorilla huollattaakaan.
Tämä, varsinkin kun en ole uutta ostamassa. On mulla luottohuoltamo jossa olen 15-20 vuotta autot käyttänyt, ja joka kerta se tulee sieltä huollettuna ja toimivana takaisin. Ei ole syytä vaihtaa marmoriin :)
Kiitoksia kaikille kommenteista, kyllä tämä nyt näyttää siltä että diisselipata on toimiva ratkaisu. Olin vieläpä laittanut tämän autokysymyksen väärään topikkiin, niin siirsin keskustelun tänne!
Tästäpä tuli Mieleen hieno kokemus Nissanin marmorista aikanaan, siellä vaihdettiin mun Primeraan laturi, akku ja starttimoottori koska akku tyhjeni jatkuvasti ja ei jaksanut lähteä käyntiin. No ei korjautunut noilla toimenpiteillä. Kustannuksia taisi tulla se 1000-1500 euroa. Noh, vähän myöhemmin uutta akkua toisaalta hakiessa manasin aihetta siellä, niin kyseisen akkuliikkeen asentaja kuuli tämän, laittoi virtamittarin Primeran akkukaapelin ympärille ja totesi että joo. Meni auton sisälle ja nappasi sisätilan valon polttimon irti, tuli ulos, mittasi uudelleen virran ja sanoi että korjattu. Tyyppivika.
Sanomattakin selvää että en mennyt enää kyseiseen ekana mainittuun Nissan-liikkeeseen enkä mene. Jos olisin ollut vähän viisaampi niin olisin riitauttanut koko jutun, toisaalta sain uuden startin ja laturin ja auto pelasi mainiosti sekä ajokilometrejä tuli työn takia ihan törkeästi, joten ajelin vain tosi onnellisena.
Veekasi TDI öljytilavuus 10 litraa... mielenkiintoinen ajatus maksaa öljystä 450€. Mitähän orkkis filtteri? Saako viidellä kympillä?
No, indiehuolto taisi ottaa 12 tai 13€ Mobil ESP:stä ja tarvikefiltteri oli vajaan kympin. Katotaan nyt mitä mun ajoilla muodostuu vaihtoväliksi, auto pyytää sitä aikanaan käytön perusteella, 30t max.
Concorde
12.03.2021, 09.41
kyllä tämä nyt näyttää siltä että diisselipata on toimiva ratkaisu.
Euro6-kiisselillä ei voi mennä pahasti vikaan. Toimivaa tekniikkaa ja jos tää viherpiiperrys jatkuu, niin Euro3/4/5/5a - vehkeet kielletään ennen Euro6-vehkeitä. Toki noihin kaikkiin menee vielä kymmeniä vuosia. Ja se on toimiva vielä 20 v päästäkin, eikä siihen tarvitse yli auton hintaista akkuremppaa, kuten patterivehkeissä.
akkuliikkeen asentaja kuuli tämän, laittoi virtamittarin Primeran akkukaapelin ympärille ja totesi että joo. Meni auton sisälle ja nappasi sisätilan valon polttimon irti, tuli ulos, mittasi uudelleen virran ja sanoi että korjattu.
Osaajat erikseen. Takavuosina naapurustossa asu automekaanikko, joka fiksaili iltaisin naapureiden autoja tallissaan. Yksi rouva tuli kysymään paljonko se ottais akun vaihdosta johon tämä kaveri totes, että 20mk. Rouva oli halpaan hintaan oikein tyytyväinen, mutta kun huomasi, että se akku vaihtui 5 minuutissa, hän totesi, että onkohan se 20mk vähän liikaa.
Olin junnuna siinä vieressä opettelemassa (lue häiritsemässä) usein ja satuin kuulemaan mekaanikon loistavan vastauksen, joka jäi pysyvästi mieleen. Hän sanoi ko rouvalle, ettei hän ota siitä vaihtotyöstä mitään, mutta hän ottaa 20mk siitä, että hän tietää mitä hän tekee. Rouva maksoi mukisematta.
Jani Mahonen
12.03.2021, 13.03
^ oiva vastaus. Ei siitä makseta että juostaan kentällä, vaan siitä että pallo menee maaliin.
Joo, jokunen vuosi sitten oli D5-volvo. Se ilmoitti pääkaupunkiseudulla, ettei halua palata Länsi-Suomeen, vaan vaatii välittömästi korjausta. Espoosta löytyi merkkihuolto, joka kytki auton tietokoneeseen. Kone kertoi korjaajan välityksellä, että vika on jossakin ”ilmakotelo-läppä-anturi-hässäkässä” ja että vaihtoon menee. No, vaihdettiin vain ensiksi joku akseli ko. osaan ja virheilmoitus hävisi. Kotimatkalla merkkivalo leimahti uudelleen. Seuraavana päivänä omamekaanikolle kotikaupungin merkkihuollossa. Tämä kuunteli selostuksen ja sanoi että ei ole koskaan edes kuullut, että ko. osa olisi hajonnut. Diagnoosi tuli samantien ilman tietokonetta, johtosarjassa muutama kuori hankautunut. Korjaus kesti muutaman minuutin. Jälkimmäisestä korjauksesta olisin mielelläni maksanut, mutta se oli ilmaista. Onneksi Espooseen sai maksaa.
Concorde
12.03.2021, 17.41
Kun tässä pandemiat ja muut ovat muovanneet autoilun tarvetta melkoisesti, väistämättä tulee mieleen, ettei dieselin pitäminen ehkä enää kannata vaan siirtyminen bensaan lienee edessä. Patteriautoa en vielä harkitse, vaikka se pienille ajoille olisikin varmaan edullinen, mutta toisaalta pienillä ajoilla kaikki vehkeet ovat edullisia. Bensa ja diesel-vehkeet vaan on käypää kamaa vuosienkin päästä ilman akuston vaihtoa.
Koska autossa ei tule istuttua enää niin paljoa, niin samalla sen kerrointa voisi muuttaa käytännöllisestä hauskaksi, eli siis vähän harrasteauton suuntaan. Perheessä on toi töpselipasuuna, jolla saa kaikki käytännön hommat hoideltua, joten nyt onkin sitten pähkäilyä, jos ei muuta niin vielä teoriassa, mihin vaihtais...
Nelikko ja 200+ kaakkia olis ihan hyvä lähtökohta, eli vois olla joku hot hatch. Ikää saa olla, mutta kilsat sais jäädä alle satkun ja hintaa tuollaiselle kulkineelle sais olla alle 25k€. Toisaalta joku kovakattoinen avo vois olla hauska. Tai ihan tasku-coupe tyyliin Audi TT / Toyota GT86 (vaikkei olekaan nelikko)
R-Golffi? RS Focus? Joku jumalmoottorinen BMW/Mese? Heittäkää hauskoja ideoita tuon tiimoilta...
RS Focus?
:cool: tollanen ois hauska mutta taitaa mennä yli budjetin.
https://www.focusrs.org/cdn-cgi/image/format=auto,onerror=redirect,width=1920,height=192 0,fit=scale-down/https://www.focusrs.org/attachments/3154764-jpg.347505/
Concorde
12.03.2021, 17.51
No, joo... RS-fiikukset taitavat olla vielä vähän kalliita... 35k
Toi mun arkki on noin neljänkympin kärry, mutta jos ajot on vähissä, niin ei viitsis (enää) laittaa noin paljoa seisomaan pihassa.
Jani Mahonen
12.03.2021, 18.31
Vauhtilinnulle vauhtikolopalloharrasteauto.
https://www.nettiauto.com/volkswagen/golf/11823520
https://m.nettiauto.com/mitsubishi/lancer/11888687
Ja jos kulkupuolta haluaa lisätä niin taivas on rajana.
Concorde
12.03.2021, 18.44
Joo, evo-mitsut ja Imprezat kävi kans mielessä
Tossa olis liki 500 heppaa: https://www.nettiauto.com/subaru/impreza/11614430
Jani Mahonen
12.03.2021, 18.52
^ myös trendikkään vihreä kulkupeli.
S1 olisi hauska. Ei ole monta tehty vaan. Pieni ja kevyt.
Joo, jokunen vuosi sitten oli D5-volvo. Se ilmoitti pääkaupunkiseudulla, ettei halua palata Länsi-Suomeen, vaan vaatii välittömästi korjausta. Espoosta löytyi merkkihuolto, joka kytki auton tietokoneeseen. Kone kertoi korjaajan välityksellä, että vika on jossakin ”ilmakotelo-läppä-anturi-hässäkässä” ja että vaihtoon menee. No, vaihdettiin vain ensiksi joku akseli ko. osaan ja virheilmoitus hävisi. Kotimatkalla merkkivalo leimahti uudelleen. Seuraavana päivänä omamekaanikolle kotikaupungin merkkihuollossa. Tämä kuunteli selostuksen ja sanoi että ei ole koskaan edes kuullut, että ko. osa olisi hajonnut. Diagnoosi tuli samantien ilman tietokonetta, johtosarjassa muutama kuori hankautunut. Korjaus kesti muutaman minuutin. Jälkimmäisestä korjauksesta olisin mielelläni maksanut, mutta se oli ilmaista. Onneksi Espooseen sai maksaa.
Ihan mielenkiinnosta, oliko muitakin oireita kuin merkkivalo ja mikähän mahtoi olla korjaamo... Nimimerkillä läppäkotelo vaihdettu viime kesänä.
Concorde
12.03.2021, 20.09
S1 olisi hauska. Ei ole monta tehty vaan.
Kumpi? ;)
https://i1.wp.com/audiclubna.org/wp-content/uploads/1986-Audi-Sport-quattro-S1-E2-Tribute-28.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210312/5572076689b32d77fd59316dd654ebd3.jpg
no joo... https://www.nettiauto.com/audi/s1/11795569
300 +kaakkia veis tota koppia jo varmaan aika kivasti: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=312552926
Ihan mielenkiinnosta, oliko muitakin oireita kuin merkkivalo ja mikähän mahtoi olla korjaamo... Nimimerkillä läppäkotelo vaihdettu viime kesänä.
Ei ollut muita oireita, auto kulki ja kävi normaalisti. Liike oli se B-kirjaimella alkava.
Ja concordelle vihjeeksi, nyt on alla V40 CC T5 AWD. Mukava sleeperi ilman mallimerkintöjä.
Kumpi? ;)
https://i1.wp.com/audiclubna.org/wp-content/uploads/1986-Audi-Sport-quattro-S1-E2-Tribute-28.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210312/5572076689b32d77fd59316dd654ebd3.jpg
no joo... https://www.nettiauto.com/audi/s1/11795569
300 +kaakkia veis tota koppia jo varmaan aika kivasti: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=312552926
Molemmat tietysti! Tuo uudempi on halvempi ja hauskempi (ei tarvitse miettiä jälleenmyyntiarvoa samalla tavalla, eikä pätkivää tekniikkaa)
Ei ollut muita oireita, auto kulki ja kävi normaalisti. Liike oli se B-kirjaimella alkava.
Tack. Joo ihan eri keissi sitten itsellä, kierrokset huiteli itsekseen 1000-2500 rpm välillä ja kaasupolkimen painaminen ei paljonkaan reaktioita aiheuttanut, kun boksin ja ilmamassamittarin putsaus ei auttanut niin lavetilla D-kirjaimella alkavaan merkkikorjaamoon korjattavaksi.
https://m.nettiauto.com/mitsubishi/lancer/11888687
Ja jos kulkupuolta haluaa lisätä niin taivas on rajana.
Mun tallissa on on ollut tommonen pari vuotta... en oo tosin koskenut koko autoon :eek:
Concorde
13.03.2021, 10.54
Audiin tuli 14k€ akkuremontti: https://www.aamulehti.fi/autojaliikenne/art-2000007839503.html (maksumuurin takana)
Audi Center Tampere tutki autoa pitkään ja hartaasti. Vianetsinnän työtunneista kertyi lähes 2 600 euron lasku, jonka liike suostui puolittamaan.
Selkeää yksittäistä vikaa Audista ei paljastunut. Ratkaisuksi Katilalle ehdotettiin sekä hybridiakun että auton kahden 12 voltin akun uusimista kerralla.
Hybridiakun hinta-arvio oli noin 11 500 euroa. Pikkuakut maksoivat yhteensä 690 euroa.
...
Akku tilattiin varaosana Saksasta ja vaihdettiin Audiin Tampereella helmikuun viimeisellä viikolla. Katilalle jäi korjauksista maksettavaksi yhteensä 7 374 euron lasku. (myyjäliike maksoi toisen mokoman)
Onni onnettomuudessa oli, että vika korjautui ”vain” akut uusimalla. Mikäli auton sähkönkäytön teho- ja ohjauselektroniikkakin olisi pitänyt vaihtaa, se olisi tuonut vielä 12 000 euron lisäkulut, hänelle ilmoitettiin.
Sähköautoilun asiantuntija Vesa Linja-aho sanoo, että jo yksittäinen eriste- tai mikropiirivika voi estää korkeajänniteakun toiminnan. Sen korjattavuus riippuu esimerkiksi korjaajan ammattitaidosta, varaosien ja korjausohjeen saatavuudesta ja siitä, onko osa ylipäätään suunniteltu vaihdettavaksi.
–?Valistunut arvioni on, että nykyiset sähköautojen akut kestävät 10–15 vuoden käytön, sanoo Linja-aho, joka nykyisin toimii ryhmä- ja viestintäpäällikkönä Suomen sähköteknisen alan standardointijärjestössä SESKOssa.
Eli patteriautoilla 10 vuotta ja sitten paaliin?
Johan se 10-vuotias auto on vanha romu muutenkin -> paaliin vaan.
Työkaveri höpisi jotain lyijyttömään tinaan siirtymisestä ja siitä seuranneista ongelmista elektroniikan kanssa.
^^ ei koske toyotaa. Mut mikä tahansa vag on yleensä jo aiemmin paalikamaa oli pattereita tai ei.
Johan se 10-vuotias auto on vanha romu muutenkin -> paaliin vaan.
Työkaveri höpisi jotain lyijyttömään tinaan siirtymisestä ja siitä seuranneista ongelmista elektroniikan kanssa.
Taitaa kuitenkin nykyiset lyijyttömällä prosessilla valmistetut olla pidempi-ikäisiä, kuin vanhat lyijyllisellä tehdyt. Tuo johtuu taas kokemuksen lisääntymisestä, paremmasta suunnittelusta, simuloinnista ja testauksesta.
Jos homma tehdään kiireellä ja jälki on juosten kutsua, niin käy niinkuin Teslalla, muistipiirit laukeaa kaikissa autoissa, kun kirjoituskerrat tulee täyteen. (tällä ei ole mitään tekemistä lyijyttömään prosessin kanssa)
Onneksi NHTSA puuttui peliin ja tesla joutuu lopultakin korjaamaan jälkensä.
https://www.tesla.com/fi_FI/support/8gb-emmc-recall-frequently-asked-questions?redirect=no
eMMC-toimintahäiriöt eivät vaaranna ajoneuvon ajettavuutta, eli esimerkiksi kiihtyvyys, jarrut tai ohjaus eivät kärsi. Jos ajoneuvon ohjelmistoversio kuitenkin on vanhempi kuin 2020.48.12 ja eMMC-toimintahäiriö ilmenee, peruutuskameran näyttö ja tuulilasin huurteenpoisto- ja sulatustoiminnon säätimet saattavat lakata toimimasta ja eMMC-toimintahäiriön ilmenemisen jälkeisillä ajokerroilla suuntavilkut eivät ehkä toimi.
Jani Mahonen
15.03.2021, 11.37
^^ ei koske toyotaa. Mut mikä tahansa vag on yleensä jo aiemmin paalikamaa oli pattereita tai ei.
Merkataan pöytäkirjaan että siivooja esitti eriävän mielipiteen, hyvin ovat menneet 200+ tkm ajetut 10+vuotiaat vaggineet edelleen kaupaksi eteenpäin muuallekin kuin romuttamolle. Tietysti vähän riippuu miten autoa pidetään, mutta sehän koskee t-merkkiäkin.
Joo toki jos viittii täydellisiä kone/laatikkoremppoja ym tehdä omaan piikkiin vaikka onkin tyyppivikoja, niin ajelee vaikka maailman tappiin. Toisissa niitä ei tarvitse välttämättä tehdä. Kaikilla autovalmistajilla on mahdollisia ongelmia ja tyyppivikoja, mutta vagilla vähän turhan paljon sellaisia mistä koituu kohtuuttomia kuluja ja itse valmistaja keplottelee vastuusta. Laatuongelmia tuntuu olevan myös maalipinnoissa jotka melkosta kuraa. Itsekin luulin, että näissä uudemmissa hihnakoneissa oltais jo opittu jotain, mutta ei, samaa kakkaa öljy maistuu jne. Toimiessaan hyviä vehkeitä, mutta itseä ei kiinnosta osallistua enään arpajaisiin kolmen vagin jälkeen :D
Jani Mahonen
15.03.2021, 13.06
Ihan hyviä perusteluja :)
Hyviä kokemuksia 1.8T tai 4-zyl dieseleiden kanssa, kaikki manuaaliaskilla. Tietoinen valinta tosin.
Concorde
15.03.2021, 17.27
Jos ei yhtään tiedä mitä ajallaan tekis, niin voishan sitä raksata vaikka 911-possusta hotrodin Bentleyn koneella?
https://www.carscoops.com/wp-content/uploads/2021/03/Porsche-911T-Hot-Rod-1.jpg
https://www.carscoops.com/2021/03/bizarre-porsche-911t-hotrod-has-a-front-mounted-6-75-liter-bentley-v8/
Eikös rodien alkuperäinen idea ollut, että väsätään auto niistä romuista mitä sattuu nurkissa lojumaan... Mikäs siinä sitten jos nurkissa sattuu lojumaan vain Porscheja ja Bentleytä. 300 hevosvoimaa liki seitsemän litran turbomoottorista kuulostaa aavistuksen köyhältä ja kun hinta-arvio on 5000-10000 puntaa voinee kysyä, että kannattiko?
eihän varakkailla ole sitä ongelmaa, vaan ne tekee jotain vain, koska on varaa siihen.
ideasta voi olla montakin eri mieltä, oma mielipiteeni "possusta: Fugly.
Hyviä kokemuksia 1.8T tai 4-zyl dieseleiden kanssa, kaikki manuaaliaskilla. Tietoinen valinta tosin.
No vanha kunnon 1.8T on jumalmoottori, se oliki vielä hyvä, jos nokkien välinen ketju oli kunnossa :D
Rapakon takana olisi vanha Volvo myynnissä... Arvauksia hintapyynnöstä?
https://cdn.carbuzz.com/gallery-images/840x560/822000/200/822272.jpg
Concorde
16.03.2021, 08.59
Tavallinen Volvo = tonnin, Paavin wanha = 500k$ ?
Rapakon takana olisi vanha Volvo myynnissä... Arvauksia hintapyynnöstä?
Paljon, tässä on auton rekisterikilpi, jolla selitetään hintapyyntöä, joka on paljon enemmän, kuin tuo arvaus paavin vanhasta...
https://cdn.carbuzz.com/gallery-images/840x560/822000/200/822273.jpg
Concorde
16.03.2021, 09.32
No sitten... riittääkö 10M ?
Jani Mahonen
16.03.2021, 09.56
Niin kilvethän voi siirtää vissiin Vollesta mihin vaan autoon. Veikkaan että hintapyyntöä ei kuitenkaan saavuteta?
juu oon kattonut töllöstä Amerikan suurimmat keräilijät ja ihmetelly kilpien ja kylttien hintaa :eek:
Jossain vaiheessa Isojoen Bulevardilla liikuskeli paikallisen nokisutarin ohjastama FIAT 600- mallinen kulkuneuvo.
Rekisterikilpenä komeili YSK-11. Oli komia ????
No sitten... riittääkö 10M ?
Vollehan se on kuin hyvä viini, paranee vanhetessaan... Jos menee kaupaksi pyyntihinnalla niin sitten ei kymppi riitä, pitää tuplata. Arabimaissa jotain yksinumeroisia kilpiä on ennestäänkin myyty jollain miljoonahinnoilla mutta kai tämä luultavasti menee kuitenkin sen listan kärkeen.
https://cdn.carbuzz.com/gallery-images/840x560/822000/200/822271.jpg
Concorde
17.03.2021, 15.04
Juu, noita hienoja kilpiä on maailmalla. Muistan, kun olin Hong Kongissa työkeikalla ja meillä oli isäntänä sellainen Huawein PR-ukko, niin se kierrätti meidät siellä Jackie Chanin hoodeilla näyttämässä maisemia. Vastaan tuli valkoinen Rolssi, jonka kilpi oli "888" ja se kertoi, kuinka numero 8 kiinassa on menestystä ja vaurautta ym ja että tuosta kilvestä oli maksettu miljoonia taaloja. Tais kertoa kuka tirehtöörikin se oli, mutta sitä en muista enää.
Eräs tuttu kilpaveneilijä asuu Guernsayn saarella kanaalissa ja sillä oli Jaggessaan kilpi "7" . Oli kuulemma kans ollut suvulla autojen alkuajoilta asti.
Concorde
17.03.2021, 18.46
R-Golffi? RS Focus? Joku jumalmoottorinen BMW/Mese?
Tossa olis E63 AMG... https://huutokaupat.com/2566784/mercedes-benz-e-63-amg-2007-62-l-bensiini-107500-km
Tossa olis E63 AMG... https://huutokaupat.com/2566784/mercedes-benz-e-63-amg-2007-62-l-bensiini-107500-km
Tää olis vähän "kevyempi"
https://www.nettiauto.com/bmw/335/11645365
Concorde
20.03.2021, 11.13
1000-heppaisella Audilla Hockenheimilla.
https://www.youtube.com/watch?v=LNBp0kk05Do
Hyvin huomaa, kuinka kuski joutuu kamppailemaan auton painon takia, mutta silti toi perhevankkuri on nopeampi kuin esim Porsche 718 Cayman GT4, Taycan Turbo tai BMW M5 Competition
Josta tulikin mieleen, että kuinkahan noin sähkövimpaimet pärjäävät ringillä. Tietty kilpa-autot, kuten VW ID R ovat omaa luokkaansa, mutta kun tuotantokärryjä katsoo (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_N%C3%BCrburgring_Nordschleife_lap_times#Pr oduction/street-legal) , niin eka sähkis on Taycan, joka on samoilla huudeilla GTI Golffin ja TypeR Civicin kanssa. Eka Tesla on listan hännillä heti Opel Corsan perässä, vaikka ekalla 100metrillä se olis varmaan nopeimpia. Paino on vaan liikaa, kun aletaan puhumaan ajamisesta.
*
Josta tulikin mieleen, että kuinkahan noin sähkövimpaimet pärjäävät ringillä. Tietty kilpa-autot, kuten VW ID R ovat omaa luokkaansa, mutta kun tuotantokärryjä katsoo (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_N%C3%BCrburgring_Nordschleife_lap_times#Pr oduction/street-legal) , niin eka sähkis on Taycan, joka on samoilla huudeilla GTI Golffin ja TypeR Civicin kanssa. Eka Tesla on listan hännillä heti Opel Corsan perässä, vaikka ekalla 100metrillä se olis varmaan nopeimpia. Paino on vaan liikaa, kun aletaan puhumaan ajamisesta.
Siellä on listalla joku 2015 malli .. voi olla että olisi nopeampaakin tullut tai sitten ei
Has Tesla Smashed Porsche's Nürburgring Record with Its Monster Model S?
One observer hand-timed a lap nearly 20 seconds faster than Porsche's published time for the Taycan.
https://www.caranddriver.com/news/a29089178/tesla-porsche-nurburgring-ev-record/
Tossa olis E63 AMG... https://huutokaupat.com/2566784/mercedes-benz-e-63-amg-2007-62-l-bensiini-107500-km
Ei oo tullut tarjouksia, tähän on varmaan AMG haudattuna
https://www.caranddriver.com/news/a29089178/tesla-porsche-nurburgring-ev-record/
https://youtu.be/Q0ueczNG9lo
https://youtu.be/jO5pfhclMRs
Kuinkas nopeita ne nopeat legendat olikaan, GTI Golf, Mersun E55 ja Audi Quattro hieman oudosti valittuja nykyautoja vastaan testattuna melko epätieteellisesti. Video on tuore julkaisu mutta itse testi taitaa olla 2014.
Tossa olis E63 AMG... https://huutokaupat.com/2566784/mercedes-benz-e-63-amg-2007-62-l-bensiini-107500-km
Ei oo tullut tarjouksia, tähän on varmaan AMG haudattuna
Tuontiauto Japanista, ei teknistä kuntotarkastusta eikä vuosikatsastusta, osittainen japaninkielinen huoltokirja, autoveroa arviolta 7500€ päälle. Myynnissä huutokaupat.comissa, myyjän saamista palautteista 83% positiivisia. Mikä voisi mennä vikaan?
Edelliset koeajajat ovat ilmeisesti ehtineet kerryttää matkamittariin reilut 3000km alkuperäisen myynti-ilmoituksen laiton jälkeen:
https://www.maceacars.fi/vaihtoautot/ajoneuvon-tiedot/?reg=31285D09&type=5
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/nyt-se-on-tutkittu-sahkoautoilija-ei-enaa-palaa-dieseliin-tai-bensaan-erittain-harva-edes-harkitsee/942823e2-8e48-47a2-80ab-eb8676434d6f
--
Itse en ole oman hybridin lataamista kokenut kovin järkeväksi ainakaan maksullisilla paikoilla ja mun mielestä noi K-latauksen paikat on juurikin maksullisia. Vai olenko sattunut vain niille töpseleille, jotka ovat maksullisia ja maksuttomiakin olisi?
Täähän on siis nykyisyyttä eikä tulevaisuutta. K-laturit on pääosin maksullisia, S vähän 50/60, Lidl ilmainen. Motonetissa pikalataus maksullinen, hidas lataus ilmainen.
Hitaan K-latauksen nykyinen energian hinta on noin about saman kuin bensan, ehkä aavistuksen halvempi. Enemmän tuossa on kyse siitä, että sähkö auton voimalähteenä on niin ylivertainen polttonesteisiin verrattuna, että siitä ilosta ~90% kuluttajista on valmiina maksamaan siitä vaikka vähän ekstraa.
Ainoa mikä itseä vituttaa on että kaikkiin pitää olla eri tunnarit, eikä ne edes Mätänettiä lukuunottamatta ole sidottu kantiskorttiin vaan johonkin 3rd party viipottimeen.
Joku aika sitten postinkantaja soitti ovikelloa kirjatun kirjeen merkeissä. Kuori oli paikalliselta liikennevirastolta joten sakkolappua odottelin. Vaan ei, olikin kutsu Mitsun airbägien vaihtoon. Hieman yllätti koska autolla ikää kuitenkin 14 vuotta, mutta kiva nähdä että turvallisuus otetaan vakavasti.
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Ainoa mikä itseä vituttaa on että kaikkiin pitää olla eri tunnarit, eikä ne edes Mätänettiä lukuunottamatta ole sidottu kantiskorttiin vaan johonkin 3rd party viipottimeen.
Juuri tämä. Miksei sitä sähköä vain voi maksaa luottokortilla ihan kuten bensaa/dieseliä? Vai onko takana vain se, että nämä sähköappifirmat haluavat sähkön päälle käyttöönsä autoilijan paikkatiedon ym, jota myymällä sitten aikovat tehdä businesta?
Concorde
23.03.2021, 16.19
Juuri tämä. Miksei sitä sähköä vain voi maksaa luottokortilla ihan kuten bensaa/dieseliä?
Koska nykyaika. Pitää olla se prkleen appi. Tietty kantis-ajattelu ja käyttäjien sitouttaminen kuuluu kuvaan, mutta toi homma ei tuu leviämään kunnolla, jos sitä energiaa ei voi ostaa rahalla/kortilla ja jokaisesta töpselipaikasta (ettei tarvi miettiä sopiiko noiden töpseli mun autoon)
Koska nykyaika. Pitää olla se prkleen appi. Tietty kantis-ajattelu ja käyttäjien sitouttaminen kuuluu kuvaan, mutta toi homma ei tuu leviämään kunnolla, jos sitä energiaa ei voi ostaa rahalla/kortilla ja jokaisesta töpselipaikasta (ettei tarvi miettiä sopiiko noiden töpseli mun autoon)
Mua vanhemmat varmaan muistaa, että eikös tuo sama meininki ollut joskus 40 vuotta sitten polttoainepuolellakin, jos halusi kortilla maksaa, niin piti olla tietyn öljy-yhtiön kortti.
Ehkä sitä sahköäkin saa ostettua joskus 10 vuoden päästä järkevästi.
Jani Mahonen
24.03.2021, 14.01
Speerbista antautui jarrukilpi, mukava helinä alkoi ajaessa kun kilpi rallatteli pyörivää jarrulevyä vasten. Rahaa vasten sain uuden+asennuksen, taas on auto hiljainen. Liekö jääpaakku tai kivi lyönyt kilven irti, oli kiinnityskohdista kilven pelti revennyt.
Sitten pikselipulmaa tekemään. 100%, olikohan liian helppo?
https://drivetribe.com/p/guess-the-pixelated-car-26-medium-GPctzXs9Qam3wmw9lf_rbQ?iid=CXL_6TaKRqCN-cw2XyESGw
100% tuli itelle myös, sisustakuva oli semi arvaus.
80% ja ohjaamoo veikattiin Jakuaariksi
Concorde
25.03.2021, 11.32
Joku tuubiinpuhaltaja vertailee Volvon XC40 sähkistä Teslan Y-malliin:
https://www.youtube.com/watch?v=Pe5rZq4iJC0
Volvo voittaa kuulemma seuraavissa: laadussa, ulkonäössä, helppokäyttöisyydessä ja tehoissa ja tessu on taloudellisempi ja "teknisempi".
Mikä ton tyypin (ja omiin) silmiin ottaa videon loppupuolella ja Teslan järkyttävän huono kasaamislaatu. Noi koripaneelit on laitettu vähän miten sattuu...
Jani Mahonen
30.03.2021, 10.34
Pitääkö sitä ostaa äkkiä Passatti vielä, että olisi edes kerran Volkkarin omistaja? Jatkossahan se on sitten Volttari... :D
https://www.is.fi/autot/art-2000007890010.html
Tulipa mieleen vastaantulijan bongaus sunnuntailta.
Ensin luulin että vastaan tulee Tesla Model X, mutta eipä ollut.
Samantyylinen koppa, mutta valot oli erilaiset ja keulassa oli hevos???logo.
Tai joku elukka. Mutta nopealla vilkaisulla mielestäni näytti vähän Mustangin hevoselta.
Mikä lie auto ollut tämä?
Concorde
30.03.2021, 10.53
Voe helevata... Tosin toimii siinä mielessä, että hinnat alkaen patteriautot ovat sen verran kalliita, ettei ne enää kansanautoja olekaan...
Concorde
30.03.2021, 10.54
Mikä lie auto ollut tämä?
E-musse?
https://www.ford.fi/henkiloautot/mustang-mach-e
No olihan se Mustang logo. Näin kyllä jossain aiemmin jutun tuosta mutten juttua lukenut/tajunnut että mussekin on nykyään SUV... o tempora, o mores.
kmruuska
30.03.2021, 11.03
Joku tuubiinpuhaltaja vertailee Volvon XC40 sähkistä Teslan Y-malliin:
https://www.youtube.com/watch?v=Pe5rZq4iJC0
Volvo voittaa kuulemma seuraavissa: laadussa, ulkonäössä, helppokäyttöisyydessä ja tehoissa ja tessu on taloudellisempi ja "teknisempi".
Mikä ton tyypin (ja omiin) silmiin ottaa videon loppupuolella ja Teslan järkyttävän huono kasaamislaatu. Noi koripaneelit on laitettu vähän miten sattuu...
Tyyppi haluaa tykätä Volvosta enemmän kuin Teslasta, se on selvä. Itse miettisin kumpi on helpompi korjauttaa takuuseen tai vaikka omalla rahalla, panel gapit vai surkea range ja kulutus.
Oon joskus ollut huomaavinani, että jotkut myös haluaa tykätä Teslasta...
https://www.greencarreports.com/news/1128625_tesla-ranks-last-in-initial-quality-build-issues
Concorde
30.03.2021, 13.22
Ei se Tesla voi olla huono, koska musk-uskonto kieltää sen?
kmruuska
30.03.2021, 13.33
Oon joskus ollut huomaavinani, että jotkut myös haluaa tykätä Teslasta...
https://www.greencarreports.com/news/1128625_tesla-ranks-last-in-initial-quality-build-issues
Jep. Kuten jutussa sanotaan, valitukset koskevat kokoonpanolaatua eli juuri noita panel gap ja maalijuttuja joista on paljon puhuttu. Jutussa myös todetaan että, toisin kuin muilla valmistajilla, tekniikkaan ollaan todella tyytyväisiä ja sen koetaan toimivan hyvin.
Pitääkö sitä ostaa äkkiä Passatti vielä, että olisi edes kerran Volkkarin omistaja? Jatkossahan se on sitten Volttari... :D
https://www.is.fi/autot/art-2000007890010.html
Volttiwaunu?
Alla suora lainaus Fortum Charge&Drive palvelun ilmoituksesta.
Kohtalaisen rapea hinnoittelu, 0,30 € / kWh...
—
Fortum Charge & Drive -palvelun hintoja päivitetään 1.4.2021 alkaen. Hinnat muuttuvat valtaosassa minuuttihinnoiteltuja latauspisteitä, pois lukien suurteholataus.
Koska Charge & Drive - latauspalvelussa on mahdollista käyttää useiden eri toimijoiden latauspisteitä, jotkut hinnat voivat poiketa ilmoitetuista.
Löydät tuttuun tapaan palvelumme kautta saatavilla olevat latauspisteet ja niiden hinnat Charge & Drive -sovelluksesta.
Minuuttihinnoiteltu normaalilataus (AC / 22kW) 0,05 EUR / minuutti
kWh-hinnoiteltu normaalilataus (AC / 22kW) 0,30 EUR / kWh
Keskinopealataus (DC / 24 kW) 0,12 EUR / minuutti
Pikalataus (DC / 50 kW) 0,23 EUR / minuutti
Suurteholataus (HPC / +50 kW) 0,50 EUR / minuutti
Hinnat 1.4.2021 alkaen
^no kuitenkin puolitoista vuorokautta aiemmin ilmoittivat. Minkälaisia ovat vanhat hinnat jos joku tietää?
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
^
Piti oikein tarkistaa, 0,15 € / kWh. Korotus maltillinen 100 %.
^
Piti oikein tarkistaa, 0,15 € / kWh. Korotus maltillinen 100 %.
Ei lainkaan paha :p. Paikallinen Sulo Vilén kun laittaa 95:n litrahinnaksi 3,50€ ja voin kuvitella miten käy. Sen sijaan sähköautolla kun ajaa niin moinen hinnan tuplaus ei tunnu missään...
No olihan se Mustang logo. Näin kyllä jossain aiemmin jutun tuosta mutten juttua lukenut/tajunnut että mussekin on nykyään SUV... o tempora, o mores.
Kieli pitkällä odotan Mustang Mach-e Fastback -mallia, mielellään Bullitt-teemalla. Steve McQueen pyörii haudassaan kun Musse onkin sähköistetty, viisiovinen SUV. Juuri kun nyky-Mustangista saivat auton näköisen niin nyt sitten tämä. VB. Eleanor on varmaan sitten joku pakettiauto? Transit-e?
Ei lainkaan paha :p. Paikallinen Sulo Vilén kun laittaa 95:n litrahinnaksi 3,50€ ja voin kuvitella miten käy. Sen sijaan sähköautolla kun ajaa niin moinen hinnan tuplaus ei tunnu missään...
Onneksi kotitalon tallissa ei ole kyseisen toimijan vermeitä. Toimiston parkkihallissa sen sijaan on.
Tyyppi haluaa tykätä Volvosta enemmän kuin Teslasta, se on selvä. Itse miettisin kumpi on helpompi korjauttaa takuuseen tai vaikka omalla rahalla, panel gapit vai surkea range ja kulutus.
No, jos tätä epäiltäisiin Teslan kohdalla, vastaus olisi, että ongelma korjaantuu seuraavassa softapäivityksessä. Mikä estää samaa tapahtumasta Volvon kohdalla?
Jani Mahonen
31.03.2021, 12.49
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/29434746-17a4-45e3-82df-a73e022c88e5
https://i.pinimg.com/originals/53/11/b4/5311b45db9177059bab9ae8a32aa063c.jpg
Concorde
31.03.2021, 13.10
Onko tää nyt sellainen nykyään suosittu vihreä auto?
https://www.autoscout24.de/angebote/-ce25d865-5b14-4ea2-8188-052de2ca558a
https://prod.pictures.autoscout24.net/listing-images/ce25d865-5b14-4ea2-8188-052de2ca558a_e1c77db8-15d9-4f76-8aa4-dc9859da1db9.jpg/640x480.jpg
https://prod.pictures.autoscout24.net/listing-images/ce25d865-5b14-4ea2-8188-052de2ca558a_018dcce9-b1e2-42d0-966f-ba7eb79035df.jpg/640x480.jpg
Fortum Charge & Drive -palvelun hintoja päivitetään 1.4.2021 alkaen.
Ehkäpä tuo pitää paikkansa, tuolle päivämäärälle on odotettavissa myös paikkansa pitämättömiä uutisia.
Concorde
31.03.2021, 18.41
Kuinkahan katsastus tulee suhtautumaan tulevaisuudessa siihen, että akkupaketti päivittyy uudempaan tekniikkaan ja rangea tulee lisää? Onkohan tuollainen vaihto tulevaisuudessa muutoskatsastuksen vaativa? Siinähän "akkupaketti" vaihtuu "akkupakettiin" ja jos esim moottoria ei vaihda, niin tehot pysyy samana.
Eihän patterivehkeiden akkukapasiteettia ole mainittu otteessa?
Kuinkahan katsastus tulee suhtautumaan tulevaisuudessa siihen, että akkupaketti päivittyy uudempaan tekniikkaan ja rangea tulee lisää? Onkohan tuollainen vaihto tulevaisuudessa muutoskatsastuksen vaativa? Siinähän "akkupaketti" vaihtuu "akkupakettiin" ja jos esim moottoria ei vaihda, niin tehot pysyy samana.
Eihän patterivehkeiden akkukapasiteettia ole mainittu otteessa?
Veikkaisin, etä on aika suoraviivaista. Jos uusi akkupaketti painaa enemmän kuin vanha - > muutoskatsastus, muuten ei, jos tehot ei muutu.
Concorde
06.04.2021, 17.47
Uutta folkkaria pukkaa loppuvuodesta. Ilman pattereita. https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/d52ffa75-7daf-4f40-a706-22905e8c388f
https://img.ilcdn.fi/DCavdBuvmbG-2fBxdvQkHj7CXH8=/full-fit-in/612x0/img-s3.ilcdn.fi/8f74a04a2209408c429265c95ffdc1bb2aad4a733529747a02 51348008bc6f83.jpg
Jani Mahonen
07.04.2021, 10.24
Isoilla rattailla ihan hieno, veikkaan että lopullinen muoto on vähän konservatiivisempi.
Aikamoisen takatalven heitti päälle ja ei varmaan moni ehtinyt vaihtaa kesäkumeja... menin vielä vaihtaan aikani kuluksi Äiten autoon kesäkumit ja nyt se ei uskalla lähtee niillä kauppaan mutta ei enään kyllä viittis vaihtaa takasin
Aikamoisen takatalven heitti päälle ja ei varmaan moni ehtinyt vaihtaa kesäkumeja...
Kaveri lähti eilen täältä napapiirin maisemista eteläisempään Suomeen, vaihtoi kesäkumit alle.
Kaveri lähti eilen täältä napapiirin maisemista eteläisempään Suomeen, vaihtoi kesäkumit alle.
ehkä ittekin oisin tehnyt saman liikkeen... jos on uusi auto ja ajokokemusta niin ei mitään ongelmaa
Jani Mahonen
08.04.2021, 14.02
No joo siinä tapauksessa että ajaa vain sulalla pinnalla. Mutta jos kesärenkailla jäälle joutuu niin ei se pysähdy ennen voe bergelettä...
Concorde
11.04.2021, 21.40
27-litrainen Voortti: https://www.carscoops.com/2021/04/this-ford-crown-victoria-is-getting-a-27-liter-twin-turbo-v12-from-a-tank/
Ton näkösiä Foordeja oli poliisilla kun töllöstä kattelin jotain sarjaa 48h rikoksesta mutta ei tainut olla nokkapellissä tommosta pahkaa
27-litrainen Voortti: https://www.carscoops.com/2021/04/this-ford-crown-victoria-is-getting-a-27-liter-twin-turbo-v12-from-a-tank/
Mikähän mahtaa tehdä Meteorista ja sisarmalli Merlinistä sillä tavalla erityisiä että juuri niitä käytetään tällaisissa autoprojekteissa? Muita tankki/hävittäjäkonemoottoreita en muista vastaavissa viritelmissä nähneeni mutta näitä on ollut useita. Yhden teki joku espoolainenkin kymmenkunta vuotta sitten ja se oli varmaan ylivoimaisesti hienoimman näköinen projekti mitä aiheen tiimoilta olen nähnyt mutta ei kyllä täysin täyttänyt auton kriteereitä (eikä tosin vissiin ollut tarkoituskaan).
tchegge_
12.04.2021, 07.15
Niiden valmistusmäärät on varmaan ollut aikamoiset, Merliniä jonkun lähteen mukaan 150000kpl, ja. Meteoreita tehtii pitkälle 60-luvulle saakka.
Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla
F. Kotlerburg
12.04.2021, 08.26
Niin ja noihin saa kai vieläkin varaosia melko helposti.
27-litrainen Voortti: https://www.carscoops.com/2021/04/this-ford-crown-victoria-is-getting-a-27-liter-twin-turbo-v12-from-a-tank/
Ennustan käkikelloa noilla ahtopaineilla ja kierroksilla. Tuo Merlin oli melko lähellä rajaansa jo tuolla 1200 hevosvoimalla. Tai ok, jos vetäisee kerran kaasun pohjaan vuodessa niin kai se sitten kestää ainakin muutaman vedon ja vuoden.
Jos tällaiset WW2 lentokonemoottorit kiinnostavat suosittelen vahvasti Calum E Douglasin uutta kirjaa "The Secret Horsepower Race". En uskonutkaan miten sivuja voi kääntää toisensa perään kirjassa joka käsittelee moottoreita ja niitten kehitystä sodan aikana.
Jani Mahonen
14.04.2021, 09.48
https://uncrate.com/bentley-continental-gt3-pikes-peak-race-car/
https://uncrate.com/assets_c/2021/04/bentley-continental-gt3-pikes-peak-1-thumb-960xauto-130186.jpg
https://uncrate.com/bentley-continental-gt3-pikes-peak-race-car/
https://uncrate.com/assets_c/2021/04/bentley-continental-gt3-pikes-peak-1-thumb-960xauto-130186.jpg
Stiff upper lip ja herrasmiehen tyyneys lienee tarpeellinen Pikes Peakia ylös kaahatessa.
kyytimies
14.04.2021, 10.57
Mikähän mahtaa tehdä Meteorista ja sisarmalli Merlinistä sillä tavalla erityisiä että juuri niitä käytetään tällaisissa autoprojekteissa? Muita tankki/hävittäjäkonemoottoreita en muista vastaavissa viritelmissä nähneeni mutta näitä on ollut useita. Yhden teki joku espoolainenkin kymmenkunta vuotta sitten ja se oli varmaan ylivoimaisesti hienoimman näköinen projekti mitä aiheen tiimoilta olen nähnyt mutta ei kyllä täysin täyttänyt auton kriteereitä (eikä tosin vissiin ollut tarkoituskaan).Tässä Stig Fagerstedtin rakentama espoolaismörkö "vanhautetussa kuvassa", pääsin kerran olemaan läsnä tän käynnistyksessä, kyllä oli moottorissa läsnäolon tuntua ja puntit lepatti.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210414/7927b8ecb6468d0443954ee0993f08ac.jpg
Lähetetty minun SM-A405FN laitteesta Tapatalkilla
Saa nähdä tuleeko yö pakkasia kun vaihdon kesäkumit... aamut voi olla tosi liukkauta ja ilmeisesti nasta kumien vaihtoo ei vielä suositella kun voi tulla taivaalta mitä tahansa vielä
https://scontent-hel3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/s2048x2048/173433436_289736095951373_4361470697267318067_n.jp g?_nc_cat=106&ccb=1-3&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=Sw3Ptmxaz8AAX9t4VG2&_nc_ht=scontent-hel3-1.xx&tp=7&oh=bad0ecdf705a7f770cc81bfaacfa0874&oe=609ABC18
auton tunnistus... tämmönen maannut tallissa kaksi vuotta
Concorde
15.04.2021, 17.20
Primera pickup by HPC. Äijät oli testaamassa käsikranaatteja :D
https://media-exp1.licdn.com/dms/image/C4D22AQGlpemGwBMJ7g/feedshare-shrink_800/0/1618464764061?e=1621468800&v=beta&t=mRHRPCzPWV5qyVgTGwig9GBJmm_1Gomtv0R5xi-85nA
Concorde
16.04.2021, 13.59
Tyyppi ajoi Teslansa matalan kukkapenkin ja yhden kanttarin yli ja toiselta puolelta koko eturipustus irtos???
https://www.youtube.com/watch?v=6JBxJ2oo59c
^Siis kiihdytti lappu lattiassa sen kukkapenkin ja kahden kanttarin yli; teilasi noin kymmenen senttiä vahvan puun siinä ensimmäisessä, toiseen sitten kosahti ripustus. Mutta silti.
^Siis kiihdytti lappu lattiassa sen kukkapenkin ja kahden kanttarin yli; teilasi noin kymmenen senttiä vahvan puun siinä ensimmäisessä, toiseen sitten kosahti ripustus. Mutta silti.
En kyllä nähnyt tuossa videolla mitään puita. Yhden kukkapuskan yli meni...
Kyllähän tuo jälkikin jo kertoo, että suunnitelusäännöt on totutusta poikkeavaa. mitä yleensä olen haveriautoissa nähnyt, niin kylä niisä paikat on yleensä aika pahasti vääntyneet ennen pettämistä. Onhan noita ripustuksia pettänyt ihan normiajossa moottoritiellä ja pikku kolahduksessa pysäköitäessä. Tosin ne taisi ola eri malleja, mutta sama valmistaja, samat suunnittelukriteerit kaikissa autoissa. Olikohan lujuuslaskennassa ja simuloinnissa "vähän" petraamista suunnitteluosastolla.
Concorde
16.04.2021, 16.52
Ampumafarkku Kiinasta : https://www.carscoops.com/2021/04/zeekr-001-debuts-as-an-electric-shooting-brake-with-536-hp-and-435-miles-of-range/
https://topelectricsuv.com/wp-content/uploads/2021/04/Zeekr-001-front-three-quarters-left-side.jpg
540heppaa ja 700km rangea, väitetysti.
Ampumafarkku Kiinasta : https://www.carscoops.com/2021/04/zeekr-001-debuts-as-an-electric-shooting-brake-with-536-hp-and-435-miles-of-range/
540heppaa ja 700km rangea, väitetysti.
Ja valoissa varmaankin 200000 lumenia :p
En kyllä nähnyt tuossa videolla mitään puita. Kohdassa 2:58 tai jossain siinä main, heti kun videolla vaihtuu etu- ja takakameran kuvat keskenään. Mutta on siis hauraita nuo kevytvaluosat joka tapauksessa.
Philip heittää viimeisen rundin keskivertokansalaista tyylikkäämmin lantikalla: https://www.is.fi/kuninkaalliset/art-2000007925013.html
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Concorde
17.04.2021, 15.16
Naapurimaassa kisapossuja myynnissä: https://psauction.com/auction/27172/collector-car-auction-2021
Naapurimaassa kisapossuja myynnissä: https://psauction.com/auction/27172/collector-car-auction-2021
Miksi noissa muutamassa on vaan tuhannen kruunun hinta tällä hetkellä? Aito kysymys, en ole autohuutokauppoja tehnyt.
Concorde
17.04.2021, 17.51
Niissä tais olla 20+ päivää huutoaikaa, eli kyllä se sieltä nousee
tchegge_
17.04.2021, 22.02
Ennustan käkikelloa noilla ahtopaineilla ja kierroksilla. Tuo Merlin oli melko lähellä rajaansa jo tuolla 1200 hevosvoimalla. Tai ok, jos vetäisee kerran kaasun pohjaan vuodessa niin kai se sitten kestää ainakin muutaman vedon ja vuoden.
Jos tällaiset WW2 lentokonemoottorit kiinnostavat suosittelen vahvasti Calum E Douglasin uutta kirjaa "The Secret Horsepower Race". En uskonutkaan miten sivuja voi kääntää toisensa perään kirjassa joka käsittelee moottoreita ja niitten kehitystä sodan aikana.Kesti muuten hetki että löysin missä keskustelussa tämä kirjavinkki oli... [emoji23]
Vaikutti meikäläisen kesäkirjalta ja pistin tilaamaan Adlibriksestä; jaa, hinta 39,80 ja ilmaiseen toimitukseen 10 senttiä vajaa. Hehheh...
Euron keijutarra-arkki mukaan ja ostohousut käyntiin.
Parin päivän kuluttua tuli ilmoitus etteivät saa kirjaa ja peruvat tilauksesta sen. Peruin nyt sit ne tarratkin, saa tyttö jäädä ilman.
Tuossa äsken katsoin että kirjaa on taas kaupan, nyt hinnalla 47,20...VMP...
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210417/d62612e6c9f58745a6baa28b7826ded1.jpg
Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla
Tässä Stig Fagerstedtin rakentama espoolaismörkö "vanhautetussa kuvassa", pääsin kerran olemaan läsnä tän käynnistyksessä, kyllä oli moottorissa läsnäolon tuntua ja puntit lepatti.
Taatusti oli vaikuttavat mörinät eikä siihen varmasti kaivattu turbonkaan vihellystä kaveriksi.
Tuli todettua ettei ole tullut juuri nähtyä tyylikkäitä Meteor/Merlin -virityksiä mutta olisihan se ehkä pitänyt arvata, kenen autotallissa sellaisiakin on ja ihan kaksin kappalein.
https://www.youtube.com/watch?v=J-I3Cl1RICg
https://www.youtube.com/watch?v=8AKCnIO2QeM
Jälkimmäisessä on muuten aika mielenkiintoinen "kampikäynistys", eipä ollut itselle tuttu menetelmä lainkaan. Ehkä olisi ollut jos lentokoneet olisivat tutumpia? Alkaen kohdasta 14 minuuttia ja eteenpäin.
Niin ja noihin saa kai vieläkin varaosia melko helposti.
Itse asiassa suomalainen wikipedia näyttää väittävän, että Rolls Royce tekisi niitä tilauksesta edelleen.
Escort mk1 kopan saa tilattua englannista uutena.
Escort mk1 kopan saa tilattua englannista uutena.
Nyt mä vähä kiinnostuin, RS2000 tekniikalla vois olla aika hauska...
Ja valoissa varmaankin 200000 lumenia :p
Kuuntelevatko kiinalaiset autot omistajiaan? Minne nimettömälle palvelimelle lähtee tunnistamatonta dataa?
Mutta alkaa vähitellen kiinalaiset autot näyttää autoilta.
Nyt mä vähä kiinnostuin, RS2000 tekniikalla vois olla aika hauska...
Esim tuosta
https://www.motorsport-tools.com/ford-escort-parts-mk1-mk2/body-shell/complete-body-shells.html
Kuuntelevatko kiinalaiset autot omistajiaan? Minne nimettömälle palvelimelle lähtee tunnistamatonta dataa?
Mutta alkaa vähitellen kiinalaiset autot näyttää autoilta.
Kiinalaiset autot näyttää siltä kun aina ennenkin, eli muiden autojen kopioilta..
Teslan ripustuksista.. ainakin Hondissa tyyppivikana ollu pettävät ripustukset.
Teslan ripustuksista.. ainakin Hondissa tyyppivikana ollu pettävät ripustukset.
Muistaakseni vanhassa Accordissa (80-luvulla) piti koukun asentamisen yhteydessä vahvistaa koria vähän laajemminkin, ettei mene solmuun.
Onkohan Teslalle palkattu Hondan entiset rakennesuunnittelijat?
Olisko siinä syy myös Model3 naurettavan alhaisille vetopainoille ja sille, että koukkua ei saa enää jälkikäteen, jos ei ole tilannut uutena koukun kanssa?:seko:
Concorde
19.04.2021, 09.36
Audi A6 e-tron - hahmotelma:
https://is.mediadelivery.fi/img/658/958c609082e64fc4bca62370fb944042.jpg
Concorde
21.04.2021, 13.31
Folkkarin ID4:stä vuoden auto: https://www.carscoops.com/2021/04/vw-id-4-named-world-car-of-the-year/
Vaikka keskeneräinenhän toi vielä on, niin on se näemmä riittävästi kiinnostanut.
Concorde
24.04.2021, 14.39
Laitoin noin 50:lle Nettiautossa myyvälle vaihtotarjouskyselyn. Nyt on verkot vesissä, katsotaan osuuko...
Laitoin noin 50:lle Nettiautossa myyvälle vaihtotarjouskyselyn. Nyt on verkot vesissä, katsotaan osuuko...
En tiedä onko langassa mainittu jo aiemmin, mutta mitä olet vaihtamassa mihin?
Concorde
24.04.2021, 21.16
2019 A4 Avant Quattroa johonkin ei-dieseliin. Autohan olis liki täydellinen, mutta nykykilsoilla ei kannata maksaa raippaveroa biodieselin käytöstä...
Concorde
27.04.2021, 19.02
Nonni. jos ei nyt mitään ylläreitä tuu huomisella koeajolla, niin Audi vaihtuu 2020 GTE-Passattiin, eli talouteen tulis toinen samanlainen töpseli. Ei mikään yllättävä valinta ja sopivan tylsä, mutta bang for the buck on noissa kohillaan (ja ostajan markkinat).
Mietin just, että oon omiin autoihini tankannut pelkästään kiisseliä vuodesta -97 alkaen, joten pitänee vaihtaa se "bensalla pestään pensselit" slogan johonkin muuhun... :D
Ihan kivasti näytti arkki pitäneen hintansakin, kun noin vuodessa neljänkympin autosta suli "vain" tonni.
Toin a4 allroadin ruotsista kolmisen vuotta sitten. Edelleen saisin omat pois jos nettihautomon hintapyyntöjä on uskominen.
Ei tuota GTE Passattiakaan saa nelivetoisena. Aika vähässä on nelarihybridit. Touareg ainoa volkkarin puolella, mutta kuka sellaista möhköä? Tukkireki.
Ei tuota GTE Passattiakaan saa nelivetoisena. Aika vähässä on nelarihybridit. Touareg ainoa volkkarin puolella, mutta kuka sellaista möhköä? Tukkireki.
Piti ihan tarkistaa, Autotallin nelivetoisten uusien autojen valikoimassa on yli 1500 hybridiä, joista yli 300 plug-in hybridejä.
Concorde
27.04.2021, 23.47
^^ Taitaa olla suurin osa noista Mitsun outlandereita?
Joo, takapyörät GTE:ssä laahaa, mutta pitää ens talvena vaan purra hammasta nelikkotalven jälkeen... Mutta töpselivaihtoehtoja farkkuina oli VAG-osastolta Passat, Suberb ja Oktaavi, joista kaksi viimeistä ovat vielä hinnoissaan. Vulvalta olis V60/90, mutta samoin aika kalliita vielä, kuten myös 530e (farkku). Jotain Kiaa tai huindaita olis varmaan ollut kans tarjolla, mutta kun toi nykyinen 2016 töpselipasuuna on toiminut kuten auton pitääkin (eli ei muuta kun ajoo) meillä kolme vuotta, niin aika luottavaisin mielin ton saattoi ostaa.
Kokopattereista ei vielä farkkuja löydy ja muutenkin hinta on heti 50k+, joten odotellaan niitä vielä.
^
Oli siellä niitäkin, mutta yllätyin erityisesti saksalaiskolmikon tarjonnan laajuudesta.
^^ Taitaa olla suurin osa noista Mitsun outlandereita?
Vilkaisin nettiautossa olevia plugareita ja vähän yli puolet nelivetoisia. Outlander ja Volvon v60 oli päämerkit.
Concorde
30.04.2021, 18.17
(tuhannen palan?) Palapeli : https://huutokaupat.com/2673757/2-kpl-lancia-delta-hf-integrale-20-turbo-16v-4x4-1kpl-8v-integrale
Aika vähässä on nelarihybridit
On, ikävä kyllä. Mielellään olisin Tiguanin eHybridin ottanut nelivetona, mutta nyt on tyytyminen etuvetoon. Tuollainen R-Line varusteinen (+lisäheebelit listalta) on alkusyksystä tulossa alle. Eli kohta on auto roikan nokassa ympäri vuoden.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210430/b50f12e40a818774b0cc4b69ab84acc9.jpg
(tuhannen palan?) Palapeli : https://huutokaupat.com/2673757/2-kpl-lancia-delta-hf-integrale-20-turbo-16v-4x4-1kpl-8v-integrale
Huutokauppa ohi kohta ja pikkuraha tarjottu pienestä palapelistä :eek:
Concorde
01.05.2021, 10.53
Tuollainen R-Line varusteinen (+lisäheebelit listalta) on alkusyksystä tulossa alle. ]
Komee Tiksu!
Concorde
05.05.2021, 11.41
Neito piiskaa kakkos-Golffia Ringillä
https://www.youtube.com/watch?v=oEqTJ9EiazU
Ja ilmeisesti ei oo heti autoa myymässä, kun on leimannut VINin käsivarteensakin :D
Concorde
07.05.2021, 11.43
Kyllähän nyt 350Z:n katolla yhden mönkijän kuljettaa? :D
https://www.carscoops.com/2021/05/need-to-transport-a-utv-well-how-about-using-a-nissan-350z/
Concorde
10.05.2021, 20.02
Vähän hintavampi 'cuda : https://www.mecum.com/lots/SC0521-461984/1971-plymouth-hemi-cuda-convertible/
https://cdn1.mecum.com/auctions/sc0521/sc0521-461984/images/01-1615821783938.jpg
Arvio 5,75 - 6,5M$
Onko Elviksen vanha vai peräti Ronaldin kun on hintaa... eilen bongasin vanhemman korin Barracudan liikenteessä ja teki mieli mennä kysyyn että myykö sen mulle mutta kun oli vaalea kerma väri niin oisin joutunut maalaan sen enkä lähtenyt sille tielle
Concorde
11.05.2021, 11.03
Toi Cuda on jutun mukaan ainoa maailmassa tuota kombinaatiota (avo+hemi+manuaaliaski+väri) ja muutenkin vain yksi kahdestatoista -71 avo-hemi-Cudasta jota on valmistettu.
Concorde
11.05.2021, 11.12
Tosta vähän erikoisempi 2001 SLK 32 AMG mursu: https://www.crossley-webb.com/cars/the-gullwing-tribute/
https://cdn.motor1.com/images/mgl/OkwZL/s1/2001-mercedes-slk-32-amg-turned-into-gullwing-replica.jpg
Concorde
12.05.2021, 17.32
Autotunnistusta ilman vastauksia: https://tekniikanmaailma.fi/autontunnistuskisa-oletko-tm-autontunnistaja-vuosimallia-2021-tunnista-nama-12-kinkkisen-vaikeaa-automallia-vuosikymmenien-varrelta
1: ?
2: rättäri?
3: Escort mk2?
4: Meriva?
5: ?
6: Typ2
7: Olisko se 400-heppainen Jagge?
8: ?
9: ?
10: Ysitonnni-suappi?
11: ?
12: kolmos-farkku-bemu
Ykkönen jeesuksen vanha Taunus
Rättäri
mutta kolmonen on todennäkösesti Peugeot 104 eikä Esko
numero 11 ei ole vanha mini vaikka luukku aukee samalla tavalla
Nelonen taitaa olla Agila eikä Meriva, mutta ooppeli se kuitenkin on.
https://pbs.twimg.com/media/E1YdblDWEAAw6z6?format=jpg&name=900x900
e-tracker
15.05.2021, 21.22
arvauksia,
6 transu
8 Panhard
9 mosse
Concorde
16.05.2021, 12.01
Hämmentävän hieno kirsikka: https://huutokaupat.com/2733330/datsun-nissan-cherry-1986-13-l-bensiini-123800-km
https://d1yb6h7rvkcay2.cloudfront.net/77/86/84/2f/16/e6/40/14/94/24/af/40/50/64/fd/db/7786842f-16e6-4014-9424-af405064fddb-medium::r:0.jpg
Hämmentävän hieno kirsikka: https://huutokaupat.com/2733330/datsun-nissan-cherry-1986-13-l-bensiini-123800-km
https://d1yb6h7rvkcay2.cloudfront.net/77/86/84/2f/16/e6/40/14/94/24/af/40/50/64/fd/db/7786842f-16e6-4014-9424-af405064fddb-medium::r:0.jpg
Hämmentävän edullinen vielä tässä vaiheessa.
Mun eka auto oli tuollainen Cherry 1.5l moottorilla (75hp) vuosimallia 1984. On autot kehittyneet noista ajoista.
Mun eka auto oli tuollainen Cherry 1.5l moottorilla (75hp) vuosimallia 1984. On autot kehittyneet noista ajoista.
Tampereella tais Korpisaari myydä jossain vaiheessa Datsuneita ja Korpisaaren poika toi joskus koeajoon Cherryn 1.5 litraa ja muistaakseni 115 hv
Mun eka auto oli tuollainen Cherry 1.5l moottorilla (75hp) vuosimallia 1984. On autot kehittyneet noista ajoista.
Jep, kehitystä on tapahtunut. Mulla Focuksessa myös 1.5l moottori ja 182hp.
^^Joo, Turbossa oli 114hv ja tuollainen oli silloin haaveena. Tuntui kovalle teholle tuohon aikaan :D No eihän tuo hirveästi painanut, joten teho/painosuhde oli aikaansa nähden ok.
Mun RS tbo eskossa oli n. 200hp ja Cherryn paino...
Saab 99 oli varmaan se joka aloitti sarjatuotanto turbojen tekemisen ja oisko ekat olleet jotain 145 hv mutta vaika Saabbi oli niin sanottu iso auto mutta omamassa noin 1200 kg
Aika noloa. Pitää olla melkoisia itsetunto-ongelmia, jos naapurin autosta pahoittaa noin pahasti mielensä.
Tarina ei kerro saiko Julia kerättyä kadun täyteen raatoja FB kutsulla...
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007982834.html
Julian Skoda pahoitti naapurin mielen – ”Me emme aja tällaisilla ajoneuvoilla”
– Ehkä voisit jatkossa pysäköidä autosi muualle – esimerkiksi kaatopaikalle, luki naapurin tuulilasiin jättämässä lapussa.
PAHAA-AAVISTAMATON englantilaisnainen pysäköi 12 000 punnan (noin 14 000 euron) arvoisen Skoda Roomster -henkilöautonsa kadun varteen Shanklinissa Wightin saarella.
Julia Laursenin, 56, naapureita naisen pysäköintiratkaisu ei miellyttänyt, vaan Laursenin tuulilasiin jätettiin lappu, jossa häntä pyydetään vähemmän ystävällisesti pysäköimään autonsa muualle. Syynä ei suinkaan ole laiton pysäköinti, vaan yksinkertaisesti liian keskiluokkainen ajoneuvo.
– Toivottavasti et pahastu, mutta voisitko ystävällisesti olla pysäköimättä autoasi tälle kadulle. Viehättävä ja kunnollinen katumme näyttää nyt Beirutilta. Me emme aja tällaisilla ajoneuvoilla, joten ehkä voisit jatkossa pysäköidä autosi muualle – esimerkiksi kaatopaikalle, lapussa lukee.
Hartsa69
18.05.2021, 08.14
^Tarina ei kerro, missä päin tuota Shanklinia autokanta on parempaa, mutta pikavilkaisulla ihan tavallista kalustoa näyttää olevan Googlemapsissa...
On ne hauskoja.
^Littlestairs Road mainittiin, mutta kyllä siellä googlen kuvausauton linssiin oli tarttunut Skodaa, Rellua, Kiaa, Fiiattia... Toki muutama ns. premiumikin näkyi, mutta ei mitenkään enemmistönä. Siellä vain on jollain m*lkulla pettänyt arvostelukyky.
Hartsa69
20.05.2021, 17.47
https://images.tori.fi/api/v1/imagestori/images/6629366686.jpg?rule=webp_images
Lotus Horizon :rolleyes:
"Katso Suomen horisonttiin"
https://images.tori.fi/api/v1/imagestori/images/6629366686.jpg?rule=webp_images
Lotus Horizon :rolleyes:Olihan tuosta Horizonin paskasta(*) myös ameriikan versio eli Dodge Shelby Omni GLHS. Siinä oli sentään lähes 150 kaakkia ja 2.2-litrainen kone...
(*) meillä oli, tiedän mistä puhun.
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Minkä raati ostaisi kesäroadsteriksi?
https://i.ibb.co/bs2kk1w/BMWZ3-inside.jpg (https://ibb.co/LxJ33Sj)
Oma valintani ilman agenttikamoja, samoilla spekseillä.
BMW Z3 / The Original Ultimate Roadster
https://www.youtube.com/watch?v=iVdSCr6PKfI (https://www.youtube.com/watch?v=iVdSCr6PKfI)
BMW Z4 on mun silmään pikkasen komeampi kuin tää ylläoleva mutta en nyt hauku ihan tätäkään... ne vanhimmat Matsa avopulkat näyttää myös vähän vaatimattoman näköisiltä
https://huutokaupat.com/2738740/bmw-m3-e30-23-l
nyt 42.050 euroa
Analog Kid
22.05.2021, 09.27
Minkä raati ostaisi kesäroadsteriksi?
Yksi Datsuni olis mielessä. Youtubessa (https://www.youtube.com/watch?v=XSjnQFtAcUI) lisää juttua autosta.
https://d2cdo4blch85n8.cloudfront.net/wp-content/uploads/2019/12/Custom-Datsun-1600-Roadster-by-Chris-Bishop-image-2.jpg
Concorde
22.05.2021, 11.10
jos ihan mitä tahansa vois lompakosta huolimatta hommata, niin tämä: https://automacha.com/s-klub-speedster-is-the-ultimate-300-sl-restomod/
https://automacha.com/wp-content/uploads/2021/01/widebody-1955-mercedes-benz-300-sl-was-amg-swapped-and-speedster-sprinkled_5-1024x576.jpg
Omalla rahalla Opel GT tai Hondan S2000
https://s1.cdn.autoevolution.com/images/gallery/OPEL-GT-2977_19.jpeg
https://bringatrailer.com/wp-content/uploads/2018/10/2002_honda_s2000_154056374405662a67851540524850565 ef66e7dff9f98DSC_0345-1.jpg?fit=940%2C627
^ Hieno restottu Mese, kelpaisi, kuten alkuperäinen 300 SLR(#722), tai 507 Belzebub-MengeleWagen. Nuo 2000 Hondat sitten "järkivaihtoehtona". Päivän liikennebongauksina pystylamppuässä ilman siipiä ja ihkaelävä Morris Marina!
Concorde
22.05.2021, 21.40
Restomodeja lisää... Kelpais.
https://ic-cdn.flipboard.com/motor1.com/6c5df46738d82b74215f843f3f816fc8844cb293/_large.jpeg
https://www.motor1.com/news/508979/kimera-evo037-lancia-restomod/
volkkari beetle luultavasti
Minkä raati ostaisi kesäroadsteriksi?
Jos ei omia rahoja tarttis käyttää, niin sähkönsinenen Teslan sähköistämä lotus.
https://www.tesla.com/sites/default/files/IrelandRoadster.jpg
Minkä raati ostaisi kesäroadsteriksi?
Alfa Romeo 4C Spider.
https://www.autoguide.com/blog/wp-content/uploads//2018/06/Alfa-Romeo-4C-Spider.jpg
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Minkä raati ostaisi kesäroadsteriksi?
Ns. ”Unlimited” budjetilla se olisi tuollainen.
Shelby Cobra 427
https://www.autoevolution.com/news/one-of-29-original-factory-built-shelby-427-s-c-cobras-up-for-auction-again-145248.html#
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210523/b8e7957ce755640d94af70ce157c39a2.jpg
Concorde
23.05.2021, 17.22
Jos toi aiemmin mainitsemani SL300 roadster ei olis saatavilla, niin kyllä tämäkin kävis: https://www.carscoops.com/2021/05/german-company-turns-mercedes-amg-gt-r-into-a-850-hp-speedster/
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210523/ec7255f4f3a10f1be30461c1c05793e3.jpg
Concorde
23.05.2021, 18.02
Jokos muuten se jäsen PK1 :n Continental valmistui ajoon?
unlimited? sitten tahtoisin pienoismallin täyskokoiseksi, tosin kuvassa on kovakatto päällä, jonka saa pois
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paris_-_RM_Sotheby%E2%80%99s_2018_-_Chevrolet_Corvette_Stingray_convertible_SCCA_-_1969_-_003.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/34/Paris_-_RM_Sotheby%E2%80%99s_2018_-_Chevrolet_Corvette_Stingray_convertible_SCCA_-_1969_-_003.jpg/1280px-Paris_-_RM_Sotheby%E2%80%99s_2018_-_Chevrolet_Corvette_Stingray_convertible_SCCA_-_1969_-_003.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paris_-_RM_Sotheby%E2%80%99s_2018_-_Chevrolet_Corvette_Stingray_convertible_SCCA_-_1969_-_003.jpg
Shelby Cobra 427 ois mainio valinta ... tai Peugeot jos rahapussi on tyhjä
https://www.nettiauto.com/peugeot/206/11863393
Shelby Cobra 427 ois mainio valinta ... tai Peugeot jos rahapussi on tyhjä
https://www.nettiauto.com/peugeot/206/11863393
Tuo Pösö näyttääkin olevan mallia Capriolet, kovalla p:llä.
Shelby Cobra 427
Mää luulin että tässä olisi listattu sellaisia jotenkuten realistisia vaihtoehtoja vähän isomman rahatukun omaaville. Muutenhan Cobra olisi tallissani jo. Ja 250 GTO sitten talviautoksi kun siinä on katto [emoji12]
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
olihan ne aluksi, mutta milloin homma pysyy lapasessa? Ei juuri koskaan.
^juu, aina sama juttu autojen, viihde-elektroniikan ja viinan kanssa.
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
No, laitetaan tyrkylle sitten tämmönen Smart Brabus Roadster-Coupé, niin palataan pilvistä alas. Tuo olisi oikein näppärän kokoinen kesäauto kaupunkikäyttöön. Saatavuus kuitenkin hiukan parempi mitä tuossa Cobrassa.
https://www.thornleymotorcompany.co.uk/product-page/smart-brabus-roadster
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210524/6bf6198a6975476bb174c58ed59f2553.jpg
No, laitetaan tyrkylle sitten tämmönen Smart Brabus Roadster-Coupé, niin palataan pilvistä alas. Tuo olisi oikein näppärän kokoinen kesäauto kaupunkikäyttöön. Saatavuus kuitenkin hiukan parempi mitä tuossa Cobrassa.
Eiks tossa oo aivan sysipaska vaihteisto?
Kelpaisiko raadille Datsun? Siis 370Z Roadster
https://www.nissanusa.com/content/dam/Nissan/us/vehicles/discontinuedvehicles/370z-roadster/colors/white-2019-nissan-370z-convertible.png.ximg.l_4_m.smart.png
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
https://tyyliniekka.fi/wp-content/uploads/2017/07/mazda-mx5-rf-animation.gif
Ei huono tääkään
Coasting
25.05.2021, 01.00
Mulla oli yllämainittu Martti. Oli todella kiva peli mutta ahdas kuskata fillaria.
Laatikko (tai oikeastaan kytkin ja sen ohjelmointi) ei ollut kaksinen. Aivan liian hidas. Mutta kyllä sillä toimeen tuli. Ei se moottorikaan mikään kummoinen ollut. Siihen sopisi kasa pattereita ja niillä käyvä moottori.
S2000 Alkaa olla hinnoissa ja kiven alla hyvät yksilöt.
https://tyyliniekka.fi/wp-content/uploads/2017/07/mazda-mx5-rf-animation.gif
Ei huono tääkään
Uusi korinen avo matsa eilen bongattu Birkala ja aika nätti
Mun RS tbo eskossa oli n. 200hp ja Cherryn paino...
Viimeinkin löysin vanhan tulosteen RS:sta rullilla. Olikin vain n.192hp.
https://imagizer.imageshack.com/v2/1280x1024q90/923/lrmTKF.png
e-tracker
26.05.2021, 10.20
Tämähän on se makein cabrioletti, onneksi mulla on jo yksi,
https://betterparts.org/photo/suzuki-jimny-rock-am-ring-07.html
Il ciclista di Roine
29.05.2021, 21.03
95-vuotias kotimainen Citroën myynnissä. Herätys automuseot!
Ei ole turboa, ei ole töpseliä.
https://cdn.nettiauto.com/live/2021/05/09/c238a55f25a8fab8-medium.jpg
pikkasen uudempi aaltopelti Citroen näkyy myös Nettiautossa olevan kaupan
https://www.nettiauto.com/citroen/camionette/11920571
Jos köyhien musikantinretkujen sunnuntaiajeleskelu kiinnostaa, Pink Floydin Nick Mason vie AC/DC::n Brian Johnsonin ratapäiville 250 GTO Ferrarillaan. Luuri ei nyt anna liittää linkkiä kvg.
https://youtu.be/ghUInp1JBRo
tempokisu
30.05.2021, 12.44
...sitikka jatkuu. Uusi ehdokas maailman rumimmaksi autoksi on Citroen Ami, aiempi kärkiehdokas oli Fiat Multiplaa.
Keltaisena olisi kevätpörriäinen...
https://img.ilcdn.fi/8EsIdcr2qBJTidZKQ4-QBLukorM=/full-fit-in/612x0/img-s3.ilcdn.fi/e5aea97d537df4c636bfc49980d667afe7772b8ddfc72af7e0 92e5c46b5d1954.jpg
ps. eikö noi suunnittelijat honannu...toi etu"puskurin" osuus toisinpäin, olisi edes iloinen pörriäinen...
Hartsa69
30.05.2021, 14.11
https://www.hankkija.fi/Liitetiedostot/Upload/Biolan_Pikakompostori220_eco_harmaa.jpg
Lisää Sitikkaa vs muita autoja
https://youtu.be/Yl6EYKRdfu4
Fiat ei tuon videon perusteella vakuuta. Ei kyllä Audikaan
Jos keräisin autoja, tällainen CX olisi kokoelmassani. Vaikken sellaisella ole koskaan ajanut.
https://youtu.be/bPaz4vRPKuo
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/maistiainen-citroen-ami-naurattava-yritys/
Citroen Ami onkin mauto eikä oikea auto
citikka ami onkin tila-mopoauto, jokainen sentti sisällä on maksimoitu, sopivan vähän pilaantuvia sähköherkkuja. hyvä idea yksinkertaistaa ja laskea hintaa.
Xm:llä joskus ajoin pätkän ja jousitus on taivas toimiessaan maantiellä, epäkunnossa sitten olisi kai ollut eri juttu. Ei sen perään turhaan haikailla.
Xm:llä joskus ajoin pätkän ja jousitus on taivas toimiessaan maantiellä, epäkunnossa sitten olisi kai ollut eri juttu. Ei sen perään turhaan haikailla.
Vielä mielenkiintoisemmaksi se muuttui harrastajien virittämänä, kun siihen oli lisätty eräänlailen "pomppumoodi" noita vauhtihidasteita varten.
Moodissa optimoitiin jousituksen korkeutta ja jäykkyyttä noita töyssyjä ajatellen. Olen ollut sellaisen kyydissä, kun ajettiin aika korkeasta työyssystä neljääkymppiä ja olihan se aika mielenkiintoinen kokemus.
Omilla autoilla ei vastaavaan terävään ja korkeaan töysyyn voi ajaa yli kahtakymppiä, priuksella järkevä nopeus on selvästi alle tuon 20 km/h.
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/maistiainen-citroen-ami-naurattava-yritys/
Citroen Ami onkin mauto eikä oikea auto
Ehdottomasti kirkkaan keltaisena
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/maistiainen-citroen-ami-naurattava-yritys/
Citroen Ami onkin mauto eikä oikea auto
Ehdottomasti kirkkaan keltaisena
Pikkuisen on uusi Ami muuttunut vuosien takaisesta mallista.
https://images.autouncle.com/de/car_images/6d5e1aeb-4290-4ba8-998a-c59fb4c4261e_citroen-ami-6-als-limousine-in-goslar.jpg
Ami on yhtä ei kaunis edelleenkin
Ami (m)autoossa on ainesta. Laitetaan vielä ratti ja kääntyvät pyörät molempiin päihin:
- Ei tarvitse koskaan peruuttaa.
- Parkkeeraus onnistuu helposti kun voi ajaa sivuttais siirtymällä kadunvarsiparkkiin.
^eikös Spede moisen rakentanut jo 80-luvulla?
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
teki joo, kahdesta warresta eli keulat kumpaankin päihin..ikävä vain nelipyörä-ohjaus vaati myös pari kuskia ja suunnan vaihto tapahtui antamalla toiselle kuskille luvan laittaa vaihde silmään.
isommissa traktoreissa nelipyöräohjaus ja kääntyvä penkki tai koko koppi on suht yleinen. menikö off-topic:n, sori...
Pikkuisen on uusi Ami muuttunut vuosien takaisesta mallista.
Kolariturvallisuus lienee kuitenkin pysynyt ennallaan.
Jos köyhien musikantinretkujen sunnuntaiajeleskelu kiinnostaa, Pink Floydin Nick Mason vie AC/DC::n Brian Johnsonin retkueelle 250 GTO Ferrarillaan. Luuri ei nyt anna liittää linkkiä kvg.
Nyt olen ihan läppärin äärellä; vajaa 3-vuotias HuiHaiWei käyttäytyy satunaisesti oudolla tavalla.
Tässä nyt linkkikin tapahtumaan https://www.youtube.com/watch?v=B-5FpSvyvE4
^ Eipä näytetty pääsivätkö äijät omin voimin ja konstein autosta ulos. :)
^ Tuolla tulotasolla ja ehkä sarkofagilla, niin tapahtuessa, ei ehkä pahemmin häiritse:):rolleyes:
https://www.autotalli.com/vaihtoauto/38192833/Suzuki/Jimny/2006/Rovaniemi?pos=1&page=1&searchType=usedCar
Kohtuullisen hyvin Suzuki pitänyt arvonsa. Mitähän tuo on uutena maksanut 2006? 16000€?
https://www.autotalli.com/vaihtoauto/38192833/Suzuki/Jimny/2006/Rovaniemi?pos=1&page=1&searchType=usedCar
Kohtuullisen hyvin Suzuki pitänyt arvonsa. Mitähän tuo on uutena maksanut 2006? 16000€?
Muistoja takavuosilta kun metsämiehet osti SJ410:ia ja muutaman vuoden ajon jälkeenkin pääsi omilleen?
e-tracker
14.06.2021, 11.32
^^Järjetön pyynti, oikea hinta tasan puolet pyynnistä.
:D Kymppi lisää niin saa uuden Jimmyn tai Vitaran.
:D Kymppi lisää niin saa uuden Jimmyn tai Vitaran.
Joskus tuota Jimnyä ajattelin, mutta ajattelun tasolle jäi, kun jossain testissä mainittiin autolla olevan "miehekäs polttoaineenkulutus".
Joskus tuota Jimnyä ajattelin, mutta ajattelun tasolle jäi, kun jossain testissä mainittiin autolla olevan "miehekäs polttoaineenkulutus".
Onkohan että pikku maasturin ura henkilöautona on loppu päästöjen takia ja seuraavaksi se on pakettiauto
Concorde
14.06.2021, 20.53
https://psauction.com/item/view/798385/stutz-iv-porte-1980
Stutz IV Porte ? Nevöhööd...
^^Järjetön pyynti, oikea hinta tasan puolet pyynnistä.
Paljon kysyntää ja vähän tarjontaa? Siinä syy korkeille hinnoille?
Concorde
19.06.2021, 10.48
Kuinka saada Ladaan sitikan ajo-ominaisuudet? :D
https://www.youtube.com/watch?v=XGxmukbNvLE
Tekniikan maailman koeajossa oli Volkswagen Golf Variant Alltrack 2,0 TDI 4Motion DSG (onpa pitkä mallinimi) jossa miinuksena oli vaan "käyttöliittymä". Mitähän tuo mahtaa tarkoittaa käytännössä, ei oikein löytynyt asiaa edellisistä koeajoistakaan? Kosketusnäytöltä hoidetaan osa mutta oli siinä jotain nappejakin.
Concorde
22.06.2021, 11.32
Noissa hipaisuohjaamoissa käytettävyys on jäänyt valmistuskustannusten jalkoihin. Fyysiset knapit ja rullat on kuitenkin niin pajon parempia käytettävyydeltään kuin samojen asioiden kaivaminen valikoista. Ja ne ratissa olevat kosketuspinnat... no joo...
^^se on sitä samaa setämiesten itkua, jota on ollut alusta lähtien 8-koppasten Golfien koeajoissa. On niin hankala säätää ilmastoinnin lämpötilaa ja volumea niillä kosketusliukukytkimillä. Tai ajovaloja siitä liukupinnasta. Itku tulee. Ja aina Seatista todetaan, että VAGien huonoin versio käyttiksestäja Skeidassa paras. Kunpa aututoimittajat keksisivät välillä jotain uutta sanottavaa. Hoh hoijaa.
Mä sanoisin, että melko harvoin tarvii automaatti-ilmastoinnin lämpötilaan koskea* (itsellä aina +22°C) ja volume säädetään ratin näppäimillä.
Olis kiinnostava auto kyllä. Ja saisi taas bensakoneellakin kun oli monen vuoden tauko. Mutta ei lataushybridinä.
*noh, me turhaan käydään kohta taas se keskustelu, että pitää säätää välillä
Concorde
22.06.2021, 11.48
Joo, mutta kun se ratin volyymi on sillä kosketuspinnalla, niin säädä nyt siinä talvella hanskat kädessä... :rolleyes:
Ja kun liikennevaloissa se edellä oleva mopoauto pölläyttää savupilven ilmoille, niin setämies painaa sekunnissa napista sisäilmakierron päälle kun dynaaminen ja moderni hipaisumies etsii valikosta sopivaa kohtaa pikku pöllyissä... :D
Ja eiköhän tuo huono palaute vähän joka tuutista kerro siitä, ettei toi hipaisu-uudistus ihan putkeen mennyt (vähän autolla kuin autolla). Sinänsä mitään kosketusnäyttöjä vastaan, mutta fyysiset säätimet vaan toimii paremmin. Muutenhan vilkut ja torvi ym olisivat kosketusnäytöllä, eikö?
Ei pidä käsittää väärin, pidän fyysisiä nappuloita parempina. Itse asiassa siiinä määrin, että funtsin pitäiskö seuraava olla Golfin sijaan paksatti tai tiksu kun on nappulat vielä.
Mutta luulen, että golfinkin käyttiksen kanssa voi elää. Vaikka setämies olenkin.
Mulla on muuten automaattinen sisäilmankierto Golfissa. Enkä ole koskaan tainnut ajaa hanskat kädessä... tai ainakaan 90-luvun jälkeen.
Kaikista paskin juttu Golf 8:ssa on konepellin tukitanko, herramme jeesus mikä huononnus! Siinä on sääästetty euro väärässä paikassa.
Hartsa69
22.06.2021, 12.28
Uusi citikanjohdannainen näyttää ainakin sisältä kunnon kasarille
https://moottori.fi/wp-content/uploads/2021/06/DS-9-2021-EK-46-640x360.jpg
Yksipuolainen ratti niin olisi ihan täydellinen..
Coasting
22.06.2021, 14.40
Viime viikolla ensimmäinen kerta Golf 8 ajoa. Ja kun Golf 7 oli käyttöliittymältään varmaan paras auto ikinä niin kyllähän se näköjään piti korjata. Eli huononnus oli mielestäni todella suuri - Iso askel Audimaiseen suuntaan.
Viime viikolla ensimmäinen kerta Golf 8 ajoa. Ja kun Golf 7 oli käyttöliittymältään varmaan paras auto ikinä niin kyllähän se näköjään piti korjata. Eli huononnus oli mielestäni todella suuri - Iso askel Audimaiseen suuntaan.
Aloin tinkaamaan vastaan mutta tottahan se on että esim. B9 faceliftissä on siirrytty rullasta kosketusnäyttöön ja A6:ssa on se kahden näytön systeemi.
Huomasinkin että en itse asiassa ole ajanut muita kosketusnäyttöautoja kuin vuokraamon Astra viime talvena, siitä ei ehkä voi vetää kaiken kattavia johtopäätöksiä. Pääasia että hätävilkut ja tuulilasin max puhallus olisi kuitenkin nappeina, muista kai selviää jotenkin.
Nuo äänet!
https://www.instagram.com/reel/CP8sDgahCjq/
tempokisu
27.06.2021, 19.38
En halua ostaa uutta uutta autoa, mielmuummin mulle uuden, mutta vanhan. Näitten uusien mittaristo on ihan ???? tarvii käydä autonkäytön kurssi että osaa ajaa...
Tässä siis Ferrari SF90 mittaristoa
https://is.mediadelivery.fi/img/468/a72428106c40757844b3a31771f045f2.jpg
ja on muuten, anteeksi, ruma perä
https://is.mediadelivery.fi/img/468/7a52a32e81048e7c400466fd6da43613.jpg
Jotain jotain kettu ja jotain marjoja
Näin sitten erikoisen rekisterin... Auto musta farmari Audi ja olin näkevinään kilven MYE-6
tempokisu
27.06.2021, 20.13
Jotain jotain kettu ja jotain marjoja
No olet ihan harhapoluilla, mä tykkään Ferrarista mutta hieman vanhemmat mallit on nätimpiä. Esimerkiksi Testarossa. F 360.
ja F 458 ( mistä nää numerot tulee...) on kyllä niin nätti että ....aika paljo tarvii tykätä että tämmöisen ostaa, edes pienoismallin..
https://tempokisu.kuvat.fi/kuvat/Ferrari%20458%20Spider/Ferrari458Spider%20%20L3.jpg?img=smaller
Nimittäin jos se lottovoitto tulisi, niin normaalimman auton oloinen Ferrari olisi ostoslistan yläpäässä.
Tykkään minäkin. Mutta se on varmaan äänekäs. Jousituskin on varmaan kova.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.