PDA

Näytä tavallinen näkymä : Kona Sutra LTD



Sivut : [1] 2

twentyniner
06.08.2019, 11.43
Laitetaampa topicci pystyyn Konan Sutralla. Omaa Sutturaa vatvonut muutaman vuoden, aina tullut jotain muuta eteen ja Sutran hankinta siirtynyt. Nyt tulossa 2020-mallinen.

Itselleni tulee 365 yleiskäyttöön, duunimatkaa, lenkeilyä sekä toivottavasti pitkiä retkiä varten. Sutran valintaan vaikutti monipuolisuus ja 29er Ice Spikereiden mahtuminen alle. Toki 29er jäykkis ajaa aika saman asian mutta pitähän tallista yksi kippurasarvinen löytyä.

Laittakaahan omia fiiliksiä, kivoja kuvia "matkoilta" ja vinkkejänne esim. retkeilyvarusteiden ripustamiseen. Itseäni erityisesti tällä hetkellä kiinnostaa nähdä hyvin soveltuvista etutarakoista kuvia ja kuulla käyttäjien kokemuksia niistä. Omaani varmasti ensimmäinen päivytys on napadynamo eteen, ehdoton ja elämää helpottava kapistus kokemukseni mukaan.

hphuhtin
06.08.2019, 12.05
Menin sitten Sutran koeajamaan tuossa männä-toukokuun lopulla ja en voinut poistua kaupasta ilman sitä, sen verran hyvin ja mukavana istui koko 52 tällaiselle 174cm/80cm kokoiselle. Parhaiten itselle istuva pyörä tähän asti.

Ei ole vielä etutelineitä, taakse Bontragerin tarakka johon sai hyvin sivulaukut ja päälle tavaraa. Pyörä kävi jo ajelemassa Tonavan vartta tänä kesänä johon se oli omiaan (suurin osa on soratietä), vaikka kuskina olikin jälkikasvu. Joka ilmoitti, että ottaa pyörän itselleen, ei kelpaa enää aiempi Crescent hybridi. Katsotaan, Rove ST houkuttaisi myös, joten ehkä juniori saa pyörän.

Miinuspuolena itsellä on, että lokasuojan kanssa ottaa varpaat kiinni jos eksyn maastopoluille. 52-koon ominaisuus, oletan. Isommissa tuskin osuisi, mutta ei sopisi sitten muuten. Toinen mitä mietin, oli että tehdäkö tästä 2x11, kun nuo raskaamman pään kahden hampaan hyppäykset on asfaltille vähän isoja, mutta hylkäsin ajatuksen, 1x sopii pyörän käyttötarkoitukseen hyvin. Kesti hetken totutella vaihtamiseen, toisen vanhemman pyörän Red22 vaihteet vaihtaa erilaisella vaihtoliikkeellä. Nopea ja määrätietoinen vaihtokäsky niin vaihtaa aina täsmälleen oikein. Pitääköhän paikkansa että Rival1 kun on maantievaihtaja ja takana on XG1150 maastopakka, niin nuo on oikeasti eri paria ja vaihtaja vetää vähemmän kuin takapakka vaatisi. Tuntuu hyvin pelittävän kuitenkin.

2019 mallin maalaus on kyllä upea. 2020 ihan eri teemalla, kelpaisi sekin.

Sitä olen miettinyt, että pitääkö tämä ruostesuojata. Rungolla on ekalla omistajalla elinikäinen takuu, mutta enpä ole katsonut kattaako ruostetta.

Täysin informaatiota lisäämätön fiilistelykuva Sutrasta elementissään:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190806/cc900f910143fd530029c090e4fa85dc.jpg

twentyniner
06.08.2019, 13.10
Jos en olisi pähkäillyt liian kauan olisin saanut myös tuon hienomman värin :) t. 176cm ja 52 tulossa .

hämeenhitain
06.08.2019, 16.13
2020 väri on sorahommissa jo todettu käteväksi. Hiekkapölyä on kertynyt rutosti mutta eipä sitä läheltäkään paljon erota. Syksyn rapakeleillä varmaan sama juttu.

Vaihtaessa ollut pientä totuttelua, syystä tai toisesta yritän koko ajan ikään kuin vaihtaa 1,5 rattaan verran kun 1 pykälä riittäisi. Lyhyt näppäys niin sujuvastihan se vaihtaa, kuski kai vain on hidasta mallia.

hphuhtin
06.08.2019, 20.26
^sama huomio vaihtamisessa. Nopea painallus ja vaihtaa tosi nopeasti. 2020 väri sopii mielestäni hyvin pyörään.

tonytee
06.08.2019, 20.56
Olen nyt 4 kuukautta ajellut 2019 Sutralla, kovasti olen tykännyt. Alkuperäisestä muutettuna mielestäni hieman ylileveä tanko sekä satulatolppa.
Kiekkojen päivitystä olen miettinyt, dynamonapa olisi kiva ja Huntilta sellaisen setin saisikin ihan kohtuu hintaan. Vai onko jollain heittää vinkki vielä paremman hinta/laatusuhteen omaavista?

Muutama lisävaruste kiinnitettynä, custom framebagi sekä King Cagen säkkitelineet. Etutelineet tosin kahdella pultilla kiinni koska pulttijako ei aivan täsmää haarukan reikien kanssa.

Koko on 54, alunperin olin ostamassa 52 kokoa mutta päädyin lopulta tuohon.

kuski 173/82.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190806/bb1f8f33361f6bc4fc6cb6a5b2e4ae58.jpg

Kihti
08.08.2019, 08.57
Mua tympäsee sutran ohjaustanko alaotteella. Ihan kuin jostain koukusta pitäisi kiinni ja ehkä turhan alas vajoaa ukko. Muuten hyvä pyörä ja kiipeää tehokkaasti jyrkkiäkin mäkiä. Tulee ajettua polut ja asfaltit tällä. Lenkit paljon monipuolisempia kuin täpärillä jonka myinkin jo turhana pois.

hphuhtin
08.08.2019, 09.10
Pitäskö nostaa tankoa? Mulle alaote on erinomainen. Samalla korkeudella kuin cyclon yläote, siltä ajelee vaikka ylämäet ihan ilokseen :)

Kihti
08.08.2019, 10.50
Pitäskö nostaa tankoa? Mulle alaote on erinomainen. Samalla korkeudella kuin cyclon yläote, siltä ajelee vaikka ylämäet ihan ilokseen :)
Pelkään että nyt hyvä yläote kärsisi tangon nostosta. Pitää katsella toisenlaista tankoa.

TERU
08.08.2019, 13.35
Tällainen sopivan levyisenä, niin vois toimia.

https://www.wiggle.co.uk/fsa-omega-compact-black-handlebar/

Kihti
08.08.2019, 16.04
https://www.specialized.com/us/en/hover-alloy-handlebars--15mm-rise-plus-flare/p/155205?color=231077-155205

Tämmöstä miettiny. Siirtäisi sen 15mm avaruudettimia stemmin alta ni jäisi yläote samalle tasolle kuin nyt. Alaote nousisi reippaasti.

twentyniner
08.08.2019, 17.34
https://www.specialized.com/us/en/hover-alloy-handlebars--15mm-rise-plus-flare/p/155205?color=231077-155205

Tämmöstä miettiny. Siirtäisi sen 15mm avaruudettimia stemmin alta ni jäisi yläote samalle tasolle kuin nyt. Alaote nousisi reippaasti.

Tämä SWorksinä kiitos ...Omaa ei ole vielä kuulunut mutta Eastonin hiilaritolppa ja Brooksin C13 hankittu Sutturaa varten :)

twentyniner
08.08.2019, 17.35
Tällainen sopivan levyisenä, niin vois toimia.

https://www.wiggle.co.uk/fsa-omega-compact-black-handlebar/

Aikoinaan ajoin paljonkin maantietä tällä, vaihtui 3T:n vastaavaan. Suositeltava budjettiluokan tanko kyllä.

TERU
08.08.2019, 19.06
Tämä Omega on jo toisessa rungossa minulla ja ei vieläkään kyllästytä, jota voi pelätä noisssa voimakkaasti muotoilluissa tapahtuvan. Tuli vielä käytettynä eräältä palstan jäseneltä, näyttää ihan tavalliselta tangolta 54 cm pienessä rungossa, kun vaikka ulottumat ovatkin pienet. Hinnan halpuutta ei kannata pelätä.

Mohkku
09.08.2019, 00.43
Miinuspuolena itsellä on, että lokasuojan kanssa ottaa varpaat kiinni jos eksyn maastopoluille. 52-koon ominaisuus, oletan. Isommissa tuskin osuisi, mutta ei sopisi sitten muuten.

Omassa pyörässäni (56 Rove) on fc 609 mm. Shimanon kesäkenkä koossa 45 ja Laken talvikenkä koossa 46 osuu renkaaseen. Pyöräilykenkien koot ovat mitä sattuu, siviilissä normaalisti kenkäni ovat kokoa 43-44.

Sutrassa koon 56 fc on 635 mm, mutta siinä on 10-15 mm leveämpi rengas kuin minulla. Oletettavasti tuon verran rengas on myös korkeampi eli sen verran pitää fc:stä vähentää, jos omaani vertaan ja sen perusteella veikkaan, ettei tuon kokoisessakaan rungossa ole tarpeeksi tilaa renkaseen, saati lokariin. Tietysti isommassa rungossa on enemmän tilaa, mutta kuten sanoit, se on aika teoreettista tietoa. Valitettavan yleistä jopa näissä ainakin teoriassa maastokelpoisemmissakin pyörissä on tuon mitan ahtaus.

ilkkaluukkonen
11.08.2019, 11.42
Hommasin Sutran reilu kuukausi sitten satunnaiseen retkeilyyn ja sekalaiseen ajoon. Nyt on noin 700km ajettu sisältäen yhden 4 päiväisen retken. Hommasin eteen Pelagon tasomaisen tarakan ja Restrapin joustavat remmit. Kompona ihan toimiva, joskin omassa setissä kuorma on ehkä liian etupainoinen. Vakavassa harkinnassa olisi hommatta taaksekin joku tarakka ja ehkä Ortliebin Gravel laukut.

1x vaihteisto toimii huomattavasti paremmin kuin mitä oletin, tai ehkä paremminkin riittää huomattavasti paremmin. 36t eturattaalla polkee aika mukavasti alamäissä tuonne n. 44km/h asti vauhtia, joka itsellä riittää Sutralla tehtäviin ajoihin hyvin. Kihdin kanssa olen samaa mieltä Konan tangosta, alaote oli varsinkin aluksi todella huonon tuntuinen. Tuntuu kuin tangon taivutus olisi tehty jotenkin väärin ja kädet jää hölmöön asentoon. Tankoonkin on tosin alkanut jo tottua. Sen sijaan vakioasetuksilla oikean jarrukahvan vaihtajan vipu ottaa tankoon kiinni ennen kuin jarrusta on täysi teho käytössä, eli sille täytyy tehdä jotain. Näissä kahvoissa taisi ehkä olla joku reach säätö? Tai sitten pitää selvittää voiko kahvojen kulmaa säätää.

Renkaat laitoin tubelessiksi, jos vaikka selviäisi ilman puhkeamisia. Eturengas meni helposti ihan jalkapumpulla, mutta jostain syystä takarenkaan kanssa oli taistelua. Eturengas tuntuu pitävän hyvin ilmaa, mutta takarengas vuotaa muutaman päivän aikana painetta jonkin verran.

Kysyin ruostesuojauksesta suoraan Konan teknisestä asiakaspalvelusta ja sieltä sanottiin, että jos asuu meren lähellä tai talvella suolataan teitä, niin voi olla järkevää tehdä ruostesuojaus. Viestiin vastannut henkilö sanoi, että oli nähnyt tuhansia teräspyöriä huollossa ja vain muutaman puhkiruostuneen. Kahdesta tapauksesta kirjoitti ja molemmissa satulaputkeen oli jemmattu tavaraa, jonka takia putki oli lähtenyt ruostumaan puhki.
Tein kuitenkin karkean ruostesuojauksen, eli satulaputkesta, kaulaputkesta ruuvirei'istä ja putkien rei'istä ainetta sisään. Kampia en osannut irrottaa, joten se tärkein, eli keskiö on vielä suojaamatta. Onko joku osannut irroittaa nuo Racefacen kammet? Netistä löytyi tosi huonosti ohjeita. Yhdessä videossa käytettiin ulosvetäjää, mutta kyseisessä videossa ennen ulosvetäjän käyttöä avattua pulttia en saanut avattua turvalliseksi katsomallani voimamäärällä.



https://lh3.googleusercontent.com/Lb2JlC6koP_aJwRlWXH4dYYjDyKtbQv-uXcoZl7TMao9ooV5Mcirmx5cobYPBmvPy75FiypHU4ofAuuRb8 vhxOKbP7deS-oU_yuc2adNgniUjI6YqQ5TlzwYjNHFayo8ibdseYp4uk5cqPz2 E9bHARhyRk_rY6VQalaj9zZpsf4MLShfrUiz1XSpGo6r2y1rlp 73J28uXTsgnZ4EUNHK9tNKkaABJTMkP3uNxHN77IDyYi2470qB 9PTZF3TPsdsgjkZHM1mQSAn9nQZMJYKg9pj-EzdAh0TXp-v_emsMl47Q-BVer1wa9UXrLUH_9CYGRG6qxCdajinmS7vkLiWSeHIY72jz-S5UB-MbGEpp5hC7mkVdxvUPr6cpfsW9OCIteXMh8VamP9_AfoQ46a0f 7hWcWFPsnnGUsAEJDbXYSkWc5jROGP7IvENPyKtzvoSZjU5syn 1FJcYez1Fd88U6ixJY6TNj_-vtxbyKNqROyrTAiBJnfn9tUvmmSL_FQgtY_YMZC0NSjrF7d2ux CXpdfZ6fTDvsWDFUDbrZFlY35qxR17vpiIAjmWCouz9WbK3UZX TXcDmKiYqXUF7NIB7REwEwUqPHqESd7KTw_5b9MdfxL-s-3t39X2UDMFErw_b9fIGKohpoNs5p8c0Al52GkMQhYybh7axv=w 1024-h732-no

hämeenhitain
11.08.2019, 12.05
Kahvojen reachia pystyy juu säätämään, oikeanpuoleisessa vaihtajan vivun ja jarrun reachia erikseen. Tuosta voi vilkasta säätöruuvien sijainnit (n. minuutin kohdalta eteenpäin) https://www.youtube.com/watch?v=zWqk4lAdGAM

ilkkaluukkonen
11.08.2019, 12.49
Kahvojen reachia pystyy juu säätämään, oikeanpuoleisessa vaihtajan vivun ja jarrun reachia erikseen. Tuosta voi vilkasta säätöruuvien sijainnit (n. minuutin kohdalta eteenpäin) https://www.youtube.com/watch?v=zWqk4lAdGAM

Kiitos! Onnistuu näköjään hyvin helposti :)!

NoordMan
11.08.2019, 15.38
Kammet näyttäisi olevan Aeffectit. Eli se 8 mm kuusiokolo auki, normi oikeankätinen kierre. Korkki lähtee mukana. Sen jälkeen kuvan mukaisella ulosvetäjällä irti akselista.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190811/f937b2cc1a13ba33e2a6a2c2d5a4ff00.jpg

stenu
11.08.2019, 16.15
Ilkkaluukkoselle vinkiksi: jos keskiömuhvin pohjassa ei ole vedenpoistoreikää, sellainen sinne kannattaa ehdottomasti porata. Vähentää ruostumisriskiä huomattavasti ja yhden viidessä vuodessa puhkiruostuneen teräsrungon kokemuksella voin sanoa, että jos ajelee suolatuilla teillä, niin chainstaytten keskiönpuoleiset päät ja viistoputken alaosa kannattaa pyrkiä suojaamaan erityisellä huolella. Kosteus pääsee huohotusreikien kautta noihin paikkoihin, mutta ei tule ihan helpoiten pois.

sil
12.08.2019, 16.39
Kuinkahan pitkä ohjainkannatin on vakiona koon 58 sutra ltd:ssä ja kuinka leveä ohjaustanko? En löydä mistään tarkempia mittoja.

Onko joku testannut tätä talvella isp-renkaiden kanssa? Jääkö riittävästi tilaa, niin etteivät renkaat raavi ollenkaan haarukkaan? Mahtuuko lokasuojat ice spikereiden kanssa? Onko toimiva kokonaisuus leveiden nastarenkaiden kanssa?

Minuakin tämä kiinnostaisi erityisesti talvipyöräksi. Konan alaspäin reilusti levenevästä ohjaustangosta en kyllä oikein pidä. Minulla on aika lailla pölyttymään jäänyt Rove Al, jossa taitaa olla ihan sama tanko.

ilkkaluukkonen
13.08.2019, 21.54
Kammet näyttäisi olevan Aeffectit. Eli se 8 mm kuusiokolo auki, normi oikeankätinen kierre. Korkki lähtee mukana. Sen jälkeen kuvan mukaisella ulosvetäjällä irti akselista.

Tässä tapauksessa olikin sellainen versio, että "ulosvetäjä" oli integroitu rakenteeseen. Selvisi, että sellainenkin on kun kaverin kanssa vielä aiheesta juttelin. 8mm kuusiokolon edessä on isompi kehäpultti, jota vasten lukituspultti vetää kammen irti toisesta kammesta. Eli tähän tapaan onnistuin avaamaan kammet: https://www.youtube.com/watch?v=ikIyVYhIKb0



Ilkkaluukkoselle vinkiksi: jos keskiömuhvin pohjassa ei ole vedenpoistoreikää, sellainen sinne kannattaa ehdottomasti porata. Vähentää ruostumisriskiä huomattavasti ja yhden viidessä vuodessa puhkiruostuneen teräsrungon kokemuksella voin sanoa, että jos ajelee suolatuilla teillä, niin chainstaytten keskiönpuoleiset päät ja viistoputken alaosa kannattaa pyrkiä suojaamaan erityisellä huolella. Kosteus pääsee huohotusreikien kautta noihin paikkoihin, mutta ei tule ihan helpoiten pois.

Keskiön alapuolella on pulttireikä etuvaihtajan kaapeleiden ohjaamiseen, jonka ajattelin varata tähän tarkoitukseen. Mietin, että avaisin pultin vain sadekelien jälkeen, mutta kannattaisikohan reikä olla "jatkuvasti" auki? Säilytys on kuitenkin minullakin lasitetulla parvekkeella, eli kosteassa ulkoilmassa.



Kuinkahan pitkä ohjainkannatin on vakiona koon 58 sutra ltd:ssä ja kuinka leveä ohjaustanko? En löydä mistään tarkempia mittoja.

Onko joku testannut tätä talvella isp-renkaiden kanssa? Jääkö riittävästi tilaa, niin etteivät renkaat raavi ollenkaan haarukkaan? Mahtuuko lokasuojat ice spikereiden kanssa? Onko toimiva kokonaisuus leveiden nastarenkaiden kanssa?

Minuakin tämä kiinnostaisi erityisesti talvipyöräksi. Konan alaspäin reilusti levenevästä ohjaustangosta en kyllä oikein pidä. Minulla on aika lailla pölyttymään jäänyt Rove Al, jossa taitaa olla ihan sama tanko.

Ohjauskannattimen pituus 58 koossa on 8cm 6º asteen nousulla. Keskeltä keskelle "hupuilla" leveys on noin 48cm. Alaotteella tuo on jotain 55cm luokkaa. Instagramissa näin muistaakseni Turun Bikeshopin tilillä kuvan, jossa Sutrassa olisi ollut ISPit. Tulee kyllä syksyllä/talvella varmaan testattua.

twentyniner
15.08.2019, 17.42
https://c1.staticflickr.com/5/4589/38263367534_0421aaf37d_k.jpg

https://c1.staticflickr.com/5/4589/38263367534_0421aaf37d_k.jpg

Löytyy palstan GG-pyörät ketjusta kuva

twentyniner
22.08.2019, 20.36
Suttura saapui, ensi fiilikset jee :)

Plus
23.08.2019, 10.45
Bluemels 53mm on hyvät ja hiljaiset lokarit Sutra LTD:hen 42mm renkaille asti, ja Bluemels B65:t menee 2,1" Thunder Burtienkin kanssa, mutta vaikuttavat löysemmiltä ja rämisivät helposti.

ISP:n kanssa ei mahdu lokarit...

Kuntoilija
23.08.2019, 15.27
Onko vuosimallin -20 Suttura (Ltd) ollut dietillä, kun jossakin törmäsin painoon 9,9 kg. Voiko pitää paikkansa, muistini mukaa edelliset painoivat ihan jotakin muuta ?

nimimerkki: 29" ice spiker pro:t tyhjän panttina vintillä

hphuhtin
23.08.2019, 18.28
Sama paino taitaa ainakin rungolla olla kuin 2019, ellei maali paina erityisen paljon vähemmän :) 12,9kg punnitsin oman 2019 mallin 52cm koossa. Siinä mukana polkimet n. 400g, tarakka 920g valmistajan mukaan, lokasuojat, soittokello, pullotelineet, puhelinteline. Ja hiekkaa renkaissa :)

2020 mallissa on renkaina WTB Venture 50mm kun 2019 on Riddler 45mm, ja eri vanne, liekö noiden painossa sitten eroa minkä verran.

Pancho
23.08.2019, 18.30
Cyclingabout sanoo että noin 13kg.

hphuhtin
23.08.2019, 19.13
Cyclingabout sanoo että noin 13kg.

No, taidan uskoa omaa puntaria enemmän ellei paino ole varusteiden kera.

Pancho
23.08.2019, 19.15
Sun punnitsema paino -19 mallille? Tuo oli vuoden -20 mallille, kun sitä kysyttiin.

hphuhtin
23.08.2019, 19.17
Eli 2019 malli voidaan todeta kevyemmäksi :)

Plus
23.08.2019, 19.21
-19 mallinen 56cm painoi 11kg kunhan kiekot vaihtoi puolitoistakiloisiin Cresteihin ja renkaat Thunder Burt -pierunkuoriin. Sen takia ehkä myinkin koko fillarin pois kun oli niin helvetin painava ja jäykkä kuin rautakanki. [emoji28]

Ylläolevassa kuvassa kuitukiekoilla ja Ice Spikereillä taisi olla 12kg luokkaa...

twentyniner
23.08.2019, 19.44
2020 52-koossa ei ole käynyt puntarilla eikä käy, sanoisin että +12kg , itse käyn puntarissa vuosittain viran puolesta kuntotestien ohessa, 104kg on ollut ainakin viimeiset 4vuotta oma massa, joten otetaan siitä pois, jos alkaa yhdistelmän paino hirvittämään. Sutra on retkipyörä, joten ihan sama :)

Pexi
23.08.2019, 20.50
Ja hiekkaa renkaissa

Mä oon laittanu ilmaa, graveleihinkin.

kaakku
23.08.2019, 22.18
:D^Hymähdin

hphuhtin
23.08.2019, 22.30
Mä oon laittanu ilmaa, graveleihinkin.

Kauheeta hifistelyä.

Jona
24.08.2019, 04.17
Bluemels 53mm on hyvät ja hiljaiset lokarit Sutra LTD:hen 42mm renkaille asti...

Seconded, samat lokarit olleet kiinni 2019-mallin Sutrassa jo kohta vuoden. Toimivat hienosti alkuperäisten 45mm Riddlereiden kanssa, ja kunhan saan aikaiseksi niin vaihdan 50mm WTB Venturet tuolta hyllystä alle. En usko että niidenkään kanssa tulee ongelmia.

hphuhtin
25.08.2019, 09.06
Itselle hi5bikes myi bontragerin lokasuojat. En suosittele, kiristelyistä huolimatta ne edessä rämisee tai oikeastaan natisee heti jos otan toisen käden irti tangosta ja eikä sinänsä helposti säädettävä tukiaisa ole kovin esteettinen kaksine keskellä aisaa olevine möltteineen.

Tilalle kokeiluun pitkästä aikaa alumiiniset curana c-litet.

SKS Bluemelsit on kyllä perushyvät, niitä on monenlaisia muissa talouden pyörissä.

hphuhtin
25.08.2019, 09.09
Ai niin, 2020 Kona Rove sai saman maalin kuin 2019 Sutra LTD. Uskomatonta miten paljon hienompi siitä tuli kuin edellinen mattamusta versio. Ostin jälkikasvulle koulukulkineeksi sellaisen, kun ei suostunut enää Sutraa kokeiltuaan omalla Crescent-hybridillään ajamaan :)

twentyniner
27.08.2019, 14.05
Eka pidempi lenkki ajettu monipuolisella "alustalla", edessä 2bar ja takana 2.5bar ( noin ja Bilteman 15v. vanhalla tornipumpulla mitattu), snadisti oli liian kovat, asfaltilla rullaus kohtalainen, hiekalla ok, renkaankuviointi kerää kaiken pikkukiven ja kivasti hiekkatiellä heittää metallisille lokasuojille, fiilis olisi kuin olisi hiekkapuhaltamassa tuotteita.

Sen verran hyvältä fillarilta tuntui että Hyvinkäältä käsin Tuusulanjärvenkierto muuttui Kaivarinkierroksi. Painavahan tuo on, retkipyörä ei mikään herkkä maantiekiituri. Tykkään ja kiva fillari kun vain tämän tiedostaa.

hphuhtin
27.08.2019, 17.41
Ilmeisesti Venture renkaina? Katselin sitä kuviota ja mietin kivien keräämistä.

Mulle toi pyörä on sopivan kevyt :) Mieluummin ajan sutralla kuin 5kg kevyemmällä cc:lläni.

twentyniner
27.08.2019, 21.23
Ilmeisesti Venture renkaina? Katselin sitä kuviota ja mietin kivien keräämistä.

Mulle toi pyörä on sopivan kevyt :) Mieluummin ajan sutralla kuin 5kg kevyemmällä cc:lläni.

Mulla on 29er xc-täpärikin selkeästi kevyempi :) ... Suttura on selkeästi retkipyörä ja saa painaakin sen mitä painaa. Itse vatvoin ostanko esim. Canyonin Grailin mutta halusin enemmän retkisemmän ja tuo on kyllä se mitä hain.

harmis
27.08.2019, 22.13
Rennon ajoasennon fiilistelypyörä, joka sopii myös retkuiluun, ja taipuu ympärivuotiseen ajoon, oli myös itsellä hakusessa. Sutra LTD:hen sitten päädyin. Tänään tuli pyörä kotia ja tietysti ajoasennonsäätölenkille piti heti lähteä. Ja olihan siinä fiilistä ajella sekä soralla että asfaltillakin kulki ihan kivasti. Ei tämä nyt kyllä täysin maantiepyörää korvaa. Kyllä sillekin on paikkansa, mutta noilla pienillä asfalttiteillä mitä tykkään ajella hiljaisen liikenteen, sekä maisemien vuoksi, maantiepyörällä on vähän ikävä hinkuttaa kun asfaltti on reilusti viime vuosituhannelta, routapaukkua, reikää ja uraa täynnä. Sutra 47mm vakiorenkailla ei tiennyt niistä kyllä mitään. Sorateillä oli suorastaan nautinto päästellä menemään. Viimeinen kuva tyyppiesimerkki paikallisista asfalttiteistä.
https://aijaa.com/66PmC7https://aijaa.com/66PmC7https://aijaa.com/66PmC7https://aijaa.com/a/xqIBTXhttps://aijaa.com/a/xqIBTXhttps://aijaa.com/66PmC7https://aijaa.com/66PmC7https://img.aijaa.com/t/00141/14738016.t.jpg (https://aijaa.com/66PmC7)
https://img.aijaa.com/t/00425/14738021.t.jpg (https://aijaa.com/wTs214)
https://img.aijaa.com/t/00058/14738019.t.jpg (https://aijaa.com/4xPF9T)

hämeenhitain
28.08.2019, 14.16
Venture keräsi kovasti pikkukiveä alussa, mutta 300–400 km jälkeen sen kertyminen on vähentynyt todella reippaasti. Alussa rapinaa asfaltilla ajaessa kyllä vähän hätkähti.

(Huonolla) asfaltilla 50 mm Venture tuntuu edelleen vähän jähmeältä 15-20 km/h vauhdissa, mutta yllätyin tuossa pidempiä asfalttisiirtymiä ajellessa. Yli 25 km/h keskinopeuksilla tuntuma parani suhteessa paljon, suurin tahmeus ja raskaus hävisi. Soralla en ole noin isoa eroa huomannut.

Päällystetyt tiet ovat täällä samaa routakuoppien, halkeamien, syvien urien ja lukuisien pikkupaikkausten juhlaa. Sutran kanssa ei suuremmin tarvitse välittää, sen kun painelee yli vaan. Semmosta huoletonta.

harmis
13.09.2019, 19.26
Oletteko asentanut kurakaaria Sutraan? Kuinkas leveät uskaltaa tilata? Mittailun että 65mm menisi, jos olen oikeasta kohdasta ottanut mitan. Takahaarukan edessä on ahtaanpaa, mutta taitaa olla kavennettu nuo lokarit sieltä muutenkin. Tietysti jos käyttää ensiasennusrengasta ja sen levyistä tulevaisuudessakin, ei ole tarvetta niin leveälle lokarille.

mni
14.09.2019, 17.17
Täälläkin ollaan vietetty kuherruskuukautta. Kyllähän Sutturaa ilokseen polkee. Keskiön vedenpoistoreikä hoitui tosiaan poistamalla tarpeeton vaijerinohjuri ja sen ruuvi.

Kuski on 186/89 cm ja pyörä 56 cm. 58 cm kokeilin myös, mutta oli liian pitkä.

Tämmöisissä maisemissa tänään:

https://lh3.googleusercontent.com/tT_Do_TFCBiXsvZnI6opC4QEXqJnqbzlJ9uKbv4ZXJG5nXhcOZ o8VAtUmGgZ-qixaaVLaC286FQYBAWItNbBYJipU0WBDCLUY_UHJNDpb1taifY pN5dulSt3EaZavy0-Yi3DxAdANJdkaJbQhlCu9pmsUMBgKpY3017FhGP7tD52bJkQM4 j7Dffb3RXYVvacaRmS4FPSv1cIuwtLDWDvBmjBjhFFj6j2PQvj XaIBs8H3mwIA6dmyGWMqA6Qa5N-0z2DIQ_Yq-bxDgmbBgpEZdD9zZFV4lGBLMAGp8Sc5UZQTinfz9-Dy1ONzRW2bV0G7_43-Sx3ALYmHCdOilv_9Oxim_4lvskRGex1D7GY47xGFR_vVDbmKLi ljZb5CE_NqFHQz3a-4eUafCB1uf_R9ahDbnPf825hvwT9F7JoWwI7iFC1WCvH5mP-Bf2ArX2BaiDl31GtrREzg_NOvAEpAr_xLFI3KNJU9CUWGWRK-dI2xDa3SB331MoPbNY05x97iNvQY1vd_v1yMWLQhzkUXyAgPSB cCGJIUl78H4-S25ybmqMHmoKa53Dfm6PDfMJovWAq6wbVYJxy7hFkGyvP9sb6Q pSpqIYZCEfFtfVIDn5Bj5bQeGf9VGPrN8Oq5plWyWZQk3DnwnX 5D3CICCADvua-cJrsyWV-qOmjg3xuw0s7rz9d2nJ2LQmiokAJGjffzla1YwCSyZxyWfDUg0 bGRTcoinfLNgtXkmxnfvvm0=w1000-no

https://lh3.googleusercontent.com/XlkqKo_NapFGxQlybd3gWAwx8VqxGCPZ7Tj3bIt-Q4EG1CU7r60XXiJVHEenZUX5hA7JcUZvNxs6oVj_kxld7AzE96 LZHRHNXallMGlCMuhNa67DrR3hbfeR-yEpQwsZ-098hCIHvpiwhweOKccHu5TAJ5vYPB_-nsQvTEMPF5oSZ1vqraoeLHqhIvhI8RBi7901bawICB97OrbZ-uk8vx3F6T4fS3Nftfb3IRwwYw09HDgcCs-QD7HFCQS_rt3J65JoHrBPNCZVUR6t4WNM3PeGCA70yOcLSYgUA Y5CddI3WsoOuup1-6mbBU9Q1WoaX2577f_f2EC0NAzCD_Kz7zIarcBAJKkzPb_UQH9 oJMCvpG40GKypd-SNwI_R-3eRnEqNN71tN-dByTVdoHcJj9BoJtzjNPdP-81EQxvi7CczS5qb_A0hFz5g1ZYQCgEdAnbnr1gxV0vKfoe-8xzsJeUi8R08JbmkYB8iNb0uxAbBpOe-jVVNuWEQA3vBjjSM6bJ8XAICaDX5QWNHe-Qat-2PD235iGFRlZEjemv6ydzUpDg9RusZtRE3nu_y4JRg8jDniG5-itZ7-Ps1BN6g0-qeh4CCZgulJl4u5ptbFYRDg3Om7mZd_0G2FUiRlhIXJBZx6WrA AxjKfha5MSs13RCjz01Uy1NuIiHc0_DcUDV2EDBxPy1-BNEhRUSZ0xSyt1WQdQEaIEnPM5qnYiCVVPz1QFu5Qa8sTIETM0 tF=w1000-no

makehe
30.10.2019, 13.03
Moro! Täällä tuore Sutran omistaja ja olen tässä pohtinut lokasuojien hankkimista. Onko jollain kokemusta riittääkö noi 53 mm bluemelssit 50 mm Ventureiden kanssa vai kannattaako hankkia leveämmät?

Mohkku
30.10.2019, 13.14
Jos käyttää lokaria, jossa on aisa, kannattaa ottaa leveämmät. Jos lokari on hiukankin vinossa, aisa herkästi osuu renkaaseen. Esim. autossa kuljettamisen jälkeen lokari saattaa herkästi olla muutaman millin vinossa.

Maastossa myös kertyy kuraa aisan ympärille, jolloin tilaa kannattaa jättää sillekin. Tiukasti mitoitettu lokari muutenkin pitää olla millilleen oikeassa asennossa, jotta se näyttää hyvältä. Hiukan leveämmän kanssa ei ole ihan niin tarkkaa.

Itselläni on Prokraftin lokarit, joiden todellinen leveys on juuri tuo 53 mm (ei kylläkään Sutrassa, mutta ei sillä ole väliä). Niissä on aisoissa muovinen kiinnike, joka kaventaa hiukan rengastilaa. Jälkiviisaana ottaisin pykälää leveämmän lokarin, kun rengaskoko on 1,95".

naukku
31.10.2019, 09.57
Ostin 2019 sutraani nämä https://www.bike24.de/p1309427.html?q=sks+edge+al ollut tämän vuoden käytössä ja on toiminut hyvin. Mahtuu hyvin pyörimään Schwalbe marathon winter plus 50-622. Mietin alkuun bluemelssejä mutta edge al on tukevammat ja muutenkin paremman näköiset

Gary oin'
02.11.2019, 14.52
Bluemelseista huomio, että 60mm eroaa kiinnikkeiltään muista ja aisojen kohdan saa valita mieleisekseen kun muovikiinnikkeet ruuvataan kiinni itse. Hyvä vaihtoehto niille joiden silmään tuo muiden Bluemelsien niitattu teräskiinnike näyttää kömpelöltä. Mm. Bike-componentsin tuotesivuilta tämä ei selviä, mutta SKS-katalogin mukaiset sieltä tuli:
https://www.sks-germany.com/en/products/bluemels-shiny-28-60-black-set/
https://www.bike-components.de/en/SKS/Bluemels-Front-Rear-Mudguard-Set-p24393/

60-milliset Vagabondissa, kumit 40mm. Etusen säätövaraa voisi jatkaa alemmas, mutta katsotaan kohta onko nämä liian kapeat ISP:lle
https://www.fillarifoorumi.fi/forum/attachment.php?attachmentid=20269&d=1572695191
(tarkempaa https://1drv.ms/u/s!AqKIWXpNjgPmlIV734oCcReQxnhYWQ?e=7nreox )

Rasimi
02.11.2019, 16.52
60-milliset Vagabondissa, kumit 40mm. Etusen säätövaraa voisi jatkaa alemmas, mutta katsotaan kohta onko nämä liian kapeat ISP:lle

Vähän Sutrasta menee ohi mutta rapakaariin liittyen: 60-milliset menee nipin napin Vagabondissa 2.1” Thunder Burttien kanssa, mutta 2.35” Mezcalin kanssa ei sitten mitään toivoa. Voi olla tekemätön paikka ISPien kanssa.

Gary oin'
02.11.2019, 17.19
Vähän Sutrasta menee ohi mutta rapakaariin liittyen: 60-milliset menee nipin napin Vagabondissa 2.1” Thunder Burttien kanssa, mutta 2.35” Mezcalin kanssa ei sitten mitään toivoa. Voi olla tekemätön paikka ISPien kanssa.

Kiitos, tätä minäkin vähän pelkään. Vähän mallailin kapeammalle irtovanteelle asennettuna jo aiemmin, mutta katsotaan tarkemmin sitten kun on nastakausi. Eipä tullut napattua aiempina talvina renkaista tarkkoja mittoja talteen.

Mohkku
03.11.2019, 08.38
Laitoin kommentin lokasuojaviestiketjuun, kun menee yleiselle tasolle ohi Sutrasta:

https://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?42556-lokasuojat/page3

mni
30.11.2019, 19.18
Nasta-ajelu. Nasta ajelu.

https://lh3.googleusercontent.com/fPfaAznVrrJC9lThs5gE6ooNnsrZAg4cuKMvsPL6ehMPeBd0zZ U-H09qW-FLPEAfkQFuRO4QCoHDV-2EX6GUNZQHfGHyFS-Lvcnv5NH8uXtgcXDEh197Im6ft6xTxLnbl1N_qIjHkC0cNpTFF eChZWRInO6qaiwlgz1Nsqg0Zqnn6uO4UkmzjVx55JrvQZNYwyh SB5OzHuBhs0RGoaUwGLCaArdBLBSrR77aW9qn3x5N1QaNMkVDU VJcYgupPw8qiQGQhimbNYvdJDFeREzlDGImIIh3acjqmBHybLc DRxo-lXb4H0DyLCqvght7gMkc_XH31TCsEJaIZ87V9xIpQptpthKi72 pgLawEfOrft2xRzuJCUGeMkq-cUKPtVQnB-fQBlQoajXgYqu2V6gfkfIuYwGsRUHeQteen-vwCU2UNTou5PCHoJ4nsx0Yxzr-VY0l8L9419n3OuJAfldGC9U6PNvCf6shQHE02Lq6SwVL4FVXcK lFWJSA1TAMQY_Ro3fW1uGPo_OllsbxJCabdNIBgzUmDYUw0MAf OAdc1VK5PPeAM3jvEBP_5HDhPo3HyiOePUNYql64IoAH59HkNX AHBZtEWX1Vn4zxsn9TOHYjetX58PThrQ0__j30e7yjw7wm53Au aZZToRZNHC7AVeMkQzwwzMCgutRR-ipaTQaawK4rCt60eA6jpTAlqTSivraxpTSCa217Dl904a7gjTg dd4UFvZhn8EhEIWvSi=w1219-h914-no

ilkkaluukkonen
04.01.2020, 16.42
Ostin 2019 sutraani nämä https://www.bike24.de/p1309427.html?q=sks+edge+al ollut tämän vuoden käytössä ja on toiminut hyvin. Mahtuu hyvin pyörimään Schwalbe marathon winter plus 50-622. Mietin alkuun bluemelssejä mutta edge al on tukevammat ja muutenkin paremman näköiset

Minkälaista ajoa olet ajellut 50mm Marathon Wintereillä? Onko sulla kuvaa Sutrasta noiden lokarien kanssa?

naukku
04.01.2020, 17.43
Minkälaista ajoa olet ajellut 50mm Marathon Wintereillä? Onko sulla kuvaa Sutrasta noiden lokarien kanssa?Mara wintereillä olen ajanut pääasiassa työmatkaa kevyenliikenteen väylällä. Alla kuva vielä lokareista
https://www.dropbox.com/s/mpcsqqiae3lf0os/IMG_20190812_134421.jpg?dl=0

Lähetetty minun ONEPLUS A3003 laitteesta Tapatalkilla

ilkkaluukkonen
06.01.2020, 20.56
Mara wintereillä olen ajanut pääasiassa työmatkaa kevyenliikenteen väylällä. Alla kuva vielä lokareista
https://www.dropbox.com/s/mpcsqqiae3lf0os/IMG_20190812_134421.jpg?dl=0

Lähetetty minun ONEPLUS A3003 laitteesta Tapatalkilla

Kiitos! Noita lokareita voisi harkita itsellekin. 50mm MW:t oli jo aiemmin mietinnässä, vaikka ovatkin melko tankit.

Oses
13.01.2020, 23.47
Hommasin Sutturaani Bike-Discountista SKS Bluemels - lokarit 65mm leveänä. Ne toimivat hyvin kapeammilla renkailla, kuten Marathon winter 700-40C. Sitten hurjistuin ja vaihdoin talvirenkaiksi kitkat, eli eteen Maxxis Ikon 29" 2.2" leveänä ja taakse Continental Race King 29" myös 2.2" leveänä. En saanut etulokaria viritettyä siten, ettei se töyssyisessä alamäessä hakkaisi eturenkaaseen. Päädyin ottamaan lokarit irti. Kerroin jo toiseen threadiin tästä, mutta sanotaan tännekin. Lokarit masentivat pyörän. Nyt nautin taas kuraisista vaatteista.

Ajokokemus Sutralla on kuin panssarivaunulla ajelisi. Röykkyisemmässä maastossa se kyllä menee juuri sinne minne eturengas osoittaa, jos kuski pysyy mukana. Mikään kevyt fillari tämä ei ole, supersport - ajoon on eri vehkeet. Fillari on soralla parhaimmillaan, ja toimii kohtalaisesti myös juurakkopoluilla muhkummilla renkailla. Eihän tämä mikään mtb ole, joten eturengas hakkaa välillä kengänkärkiin. Jos ei osaa päättää millaista ajoa etsii, niin Sutra on hyvä jokapaikanhöylä. Bikepacking-hommissa pyörä on tietysti todella hyvä. Jos laukut ovat pakattu hyvin, niin pyörä käyttäytyy todella luontevasti niiden kanssa.

Ajoasennon kanssa oli itsellä ongelmia aluksi, kun oma vartalo ei oikein tykkää sporttisesta asennosta. Omat mitat on 183/84, eli pitkäselkäinen, joten valitsin lyhyen koeajon ja nettilaskurien perusteella tieteellisesti rungoksi 54cm. Yhteiselomme alussa alaselkäni kipeytyi erityisen pahasti, kun satulassa valuin eteenpäin ja sitä kompensoin selän jännityksellä. Sitten vaihdoin satulaksi Brooksin C17 Cambium Carvedin, asetin sen osoittamaan härskisti pystyyn ja elämäni muuttui fantastiseksi. Nyt pysyn satulalla hyvin ja ajoasento on luontevampi.

Onko muut huomanneet sellaista, että pyörä ikäänkuin vaatii painoa eturenkaille? Sen takia olen laskenut stemmiä parilla spacerilla. Jos ajoasento on liian pysty, niin ohjaus toimii välillä vähän oudosti. Kun painoa on enemmän eturenkaan päällä, niin pyörä tuntuu käyttäytyvän jotenkin paremmin.

Seuraava muokkaus olisi vaihtaa tankoteippi kirkuvaan keltaiseen, koska haluan näkyä liikenteessä ja vähän piristää pyörän ilmettä. Samalla haen pehmeämpää otetta herkille kämmenilleni. Alkuperäinen tankoteipikkin on tosin aika mukava. Lisäksi kiinnostaa kovasti kokeilla vähän leveämpää stongaa. Ehkä joku uuden muotivirtauksen 50cm voisi olla kova. Ihan mihinkään Crustin Towel rack -stongiin ei varmaan uskalla hairahtaa.

Halusin eroon repusta työmatkapyöräilyssä, joten tilasin USAn länsirannikolta Jumbo Jammer Bagin (https://roadrunnerbags.us/products/jumbo-jammer-bag). Siihen pitäisi mahtua läppäri ja työvaatteet. Tuosta voin kertoa kokemuksia kun se joskus saapuu.

Tältä suttura kun pitää tehdä pidempi lenkki ja pitää olla vähän lisävaatetusta mukana:
https://img.aijaa.com/m/00567/14780766.jpg (https://aijaa.com/Cp7Kfg)

hphuhtin
14.01.2020, 00.36
Liittyisikö ohjauksen vaatima paino eteen siitä että on tavaraa edessä kiinni? Korreloiko?

Itse en koe Sutraa panssarivaunuksi, ellei nyt sellainen tasainen eteenpäin jyrääminen siihen liity. Selvästi enemmän mukavuuteen kuin sporttisuuteen kallistuu oma kokemus. Vaikka kulkeehan se ripeästi.

Olen samaa mieltä siitä että ei lokasuojat esteettistä puolta paranna, käytännöllisyyttä kylläkin.

Maastoon menen mieluummin maastopyörällä, mutta en kiellä muita Sutralla menemästä :)

Ei ole ollut tarvetta Sutraan vaihtaa mitään. Vähän poikkeuksellista, yleensä olen aina kaikkea tuunaamassa. Paitsi ehkä saatoin tilata jotkut hiilikuitukiekot RCZ:sta, jos ne nyt ikinä tulee.

Puskis
14.01.2020, 12.19
Ajoasennon kanssa oli itsellä ongelmia aluksi, kun oma vartalo ei oikein tykkää sporttisesta asennosta. Omat mitat on 183/84, eli pitkäselkäinen, joten valitsin lyhyen koeajon ja nettilaskurien perusteella tieteellisesti rungoksi 54cm. Yhteiselomme alussa alaselkäni kipeytyi erityisen pahasti, kun satulassa valuin eteenpäin ja sitä kompensoin selän jännityksellä. Sitten vaihdoin satulaksi Brooksin C17 Cambium Carvedin, asetin sen osoittamaan härskisti pystyyn ja elämäni muuttui fantastiseksi. Nyt pysyn satulalla hyvin ja ajoasento on luontevampi.


Kuvan perusteella satula on melko edessä. Jos satulassa valuu polkiessa eteenpäin, niin satulan siirtäminen edemmäs vain pahentaa ongelmaa. Cambiumilla pysyy toki paikallaan paremmin jo siksi, että se on karhea. Kärjen nostaminen auttaa myös, mutta siinä voi sitten tulla puutumisongelmia alapäähän.

Oses
15.01.2020, 10.22
Liittyisikö ohjauksen vaatima paino eteen siitä että on tavaraa edessä kiinni? Korreloiko?

Maastoon menen mieluummin maastopyörällä, mutta en kiellä muita Sutralla menemästä :)



En kyllä ehkä ihan ymmärtänyt tuota ekaa kommenttia. Tuossa kuvassa on sweetrolli kiinni, mutta ei se aina ole. Ehkäpä Suttura vaan on tehty vaatimaan painoa eteen?

En itsekään millekään polkulenkille lähtisi Sutralla, mutta jos on vaikkapa polkusiirtymiä sora-, ulkoilu- tai hiekkateiden välissä niin tuolla sellaiset onnistuu aika hyvin. Leveähköt renkaat, läpiakselit, superkestävä runko ja jämäkät kiekot auttaa tässä.


Kuvan perusteella satula on melko edessä. Jos satulassa valuu polkiessa eteenpäin, niin satulan siirtäminen edemmäs vain pahentaa ongelmaa. Cambiumilla pysyy toki paikallaan paremmin jo siksi, että se on karhea. Kärjen nostaminen auttaa myös, mutta siinä voi sitten tulla puutumisongelmia alapäähän.

Voishan sitä kokeilla siirtää satulaa vähän taaksepäin. Hyvin tuo alapää pelittää vaikka satula on vähän kärjestä pystyssä, eli teoria ei aina vastaa käytäntöä. Satulan ollessa vaakatasossa liu'un siinä kyllä eteenpäin kokoajan vaikka se vähän karhea onkin. On tuo C17 muutenkin paras satula mikä mun pepun alla on koskaan ollut. Sen leveys tuo sellaista tukevuutta ajoasentoon, mitä en edes Spessun leveimmistä satulamalleista (Phenom & Henge) ole löytänyt.

Ettan
15.01.2020, 21.43
174cm ja 79cm ja lähikivijalkaan tulee 54 kokoinen Sutra ltd. Aluksi tarkoitukseni oli hankkia 52, mutta ne on maahantuojan mukaan loppuunmyyty. En hae urheilullista asentoa, siihen löytyy maantiepyörä, vaan lähinnä ympäri vuoden vois ajella työmatkaa 40km suunta, muutenkin pitkiä lenkkejä ympäri vuoden rennossa asennossa, ja ei tarvitse välittää minkälaisella alustalla ajaa. Kuulostaako ok? Toi koko meinaa.....???

hphuhtin
15.01.2020, 21.55
Saman kokoinen olen ja 52 sopi mulle paremmin. Aina kannattaa sovittaa. Kysyitkö Hi5bikesista? Bikeshop sanoo ”tulossa 30.1.”

Leewi
15.01.2020, 21.55
Itse ottaisin 178/79 mitoilla 52:sen.

harmis
16.01.2020, 10.38
Itse 173/82 ja 54 koko on hyvä. Lyhyemmillä koivilla toki matalampi yläputki on paikallaan, mutta minun mitoilla ei vielä tarpeen.

hämeenhitain
16.01.2020, 10.58
170-senttiselle on 52 ollut passeli, jalan sisämitta 79, käyttö juur tuommosta pitkiä lenkkejä ympäri vuoden suht rennossa asennossa, kaikenlaisilla reiteillä huonokuntoisesta asfaltista helppoihin polkuihin.

TERU
16.01.2020, 15.05
On tullut monet kerrat varoiteltua isoon runkoon kasatusta, Konasta tiedän hyvin vähän, mutta SO mitta tuossa 54 koossa on 820 mm, sietää varoa.
https://geometrygeeks.bike/bike/kona-sutra-ltd-2019/

Jona
16.01.2020, 16.59
Täälläkin pituutta 174, alla kokoa 52 oleva Sutra LTD ja on hyvä.

Puskis
16.01.2020, 17.48
Sitä en oo ainakaan kokenut ollenkaan ahdistavaksi, että standover on sama kuin mitattu inseam. Tuleehan siinä kengistä vielä pari senttiä lisää. Jossain vintage-maantiepyörissä näyttää setupit hyvin usein slämmättyine satulatolppineen siltä, että standover-mitta on reilusti inseamia isompi. En kyl kokeilematta ostais kolme senttiä korkeampaa sittenkään.

hphuhtin
17.01.2020, 19.39
En osaa oikein päättää millaisilla rengaspaineilla sutturallani ajelisin. Kyse siis noista esiasennetuista 45mm Riddlereistä. Olen koittanut kaikkea suunnilleen 2.0-4.0 barin väliltä. Lähinnä asfalttia tällä hetkellä alla ja tänään jotain 2.2 kun en jaksanut enempää pumpata puhjenneen renkaan vaihdon jälkeen pikkupumpulla. Aika pinkeä tainnut pyörä olla silloin kun - jos oikein muistan - että neljääkin kokeilin. Onkos millaisiin lukuihin päädytty?

Oma paino on siinä 73-75kg.

twentyniner
24.01.2020, 15.34
Rakkaus Sutturaan syvenee, voisinko vaihtaa titsku Sutturaan jos Kona semmoisen tekisi? Ehkä :) Lohjan miehelle joka sitä 54 kokoista edellä itselleen miettii, tule piipahtamaan Hyvinkäällä kokeilemaan 52 kokoista, joka voisi olla sinulle sopivampi ? T. 176cm kuski ja 52 Suttura.

mni
12.05.2020, 20.06
Sutturan selässä meni taas koko viikonloppu.

https://lh3.googleusercontent.com/v_qHm2FGEuhhkOknqhbiIKNP9VU7-GkKhQGGv-nT59GUN4sB_xwjQmo3jk1__amVaaOiPQCjz0SGiGYp34OU9h_e Hz402dKICIVXTv29Bk1dEYQUve5dl4aMHRaATnnym8Zqidf6vc cJFTP4aikWr_zCsIc8bH9zB6x6rn95-WIZRV2fpGZWX9D1PtkocLEvvU25l2wgkuTVMXNYC3vZc_bkoRy Ya2-UYCpDDxLkxaaHWf3Gq3H4iUwBHLaYu2fzaH-NY4fMubHzIBe78W5m3r4HdookYV1AJnwK_c58h60gc-5BbBgeMOwKUwKJZj0ZFfAU070hXHj9M-RJVGRpi5gyDL2IfBCWRkbD6AroSLYrkgii4Z6KybbImMq26s_g G7t7rUl5NKH0TrdmpgXkHODJd55jJUofy6lvH8cFmVTLHnrlU9 gNnGYfM2lfa0b9trD0vESdblSvpENg2XaS5ddrX0D0FL75T1mY 9NGJH1yxDEQyn6iu-Iq51WRwJIegOC27vq9xvOv_d3xr3TxprvaTbmTO1wtKUxYK-xXz0hiptme8OvQOsvYDa6fMPNzzYV89vYbys4_WCGTZJF3W-Tqw--zxN8aqOrfEh-MwryKwILKReRisKzds4BG32rqu1f0QTxbHa9c7AMSnrrHwRqxQ ZJBlKf8u0kXQ14eZqQpRNzS35IKBosimFA06Qt0iPs5FRzALQm 76jEyaTcs9i6iYJ3gzn-Go8W0FXdBP86xbwAc=w1200-no?authuser=0

https://lh3.googleusercontent.com/6ii5EoNuysv96ABf3gAiZIUYCleMz3E0LY5wsGQSczkTonTQQy 5ToojCbChgTsP5m6vyLd-zSppYNCKSZ4IgTtZ4IRgGVU3aPow4J4dIQN1ENwyra6CkMdd9J hc3WlSCovEJuUSMowVARQzcHKYc0rBILnRoW5lHb3jf81anHK7 90JE6PoA7ksKUuk05P69KW7-SRW-ubgYlRynZ8-rCSxXeLjO_lDevNCmMV1EXgcM2cujflHKlCUwE-oRaf5x1lD7FkqBUUTXymz3yaReT_2iB4weJrcxYssDfria7vDK VF39Gf1Msg6ZFQ309NALMZgjb92jwPKVsaKwHPBYMx3mGJrRfy jdKIQuqlNSo7DE9xKgMX7mVQFD9tA9qN_ScVNIpP_EtaBHcMpm YFty_K3Fc3YDARFgdCjZ-a2TfrZNTNQYe2vxso4TJVuZf9D_pE-4TFAdfboX145MWOQ5KSzChqpmiE1sYnIaf4DiSq8mBxlpp0wAe x_KaoPeirkglYNpf_9NKWnX-3tDo-kAoo2OaVSdwheukuJIbjo-cFhJRHAN9OrjZRAsfsIsl6X798nYwihPOwx71sWXc7P8DdXDcM uFQRta6iFA6i7VVvgucrlgHvSczzcxSQNFhCKlg1qPBb1f7F0k 2PehQzY0x9a-pO-5GCLH4JPtvC-Tah4c7fps4gm09t4Dr5qzIMCPP1MFnotBS50WXzfaWajoR532h ts0LRP4o0g75jLIageYVNzE=w1200-no?authuser=0

casanova
15.05.2020, 16.05
Hankin Sutturan pari viikkoa sitten, mutta en ole montaa tuntia sillä ajosta vielä päässyt nauttimaan. Eilen illalla tein pienen lenkin pitkästä aikaa, mikä selkävaivoista huolimatta onnistui hyvin pystyn ajoasennon ja matalilla paineilla pehmentävien tuhtien renkaiden avittamana.

Siinä ajellessa tuli mieleen, että pyörään saattaisi kiinnostaa jollain aikavälillä hankkia vaihtokiekot esim. jaottelulla pitkät retket teitä pitkin ja lyhyemmät pyrähdykset poluille ym. Voiko jotenkin etukäteen varmistua siitä, että eri kiekkojen jarrulevyt osuvat kohdilleen ilman jarrusatuloiden keskittämistä? Vanhemmassa työmatkapyörässäni ratkaisin asian siten, että hankin useammat mahdollisimman samanlaiset kiekot (Aksium Disc) ja niihin samanlaiset levyt.

mackaiweri
15.05.2020, 16.14
Ei kannata jarrulevyistä tehdä ongelmaa. Esimerkiksi tästä shimmit (https://www.bike24.com/p226069.html) jarrulevyn alle, jos levyt eivät ole täysin samalla kohtaa.

hphuhtin
15.05.2020, 18.19
En osaa neuvoa jarrujen osumisesta, mutta olen huomannut että Sutra on yllättävän hyvä poluille, vähän samat ajatukset siis. Contin Race Kingit ajattelin voivan riittää sinne. Kunhan saan nuo toiset kiekot soviteltua :)

Ettan
16.05.2020, 11.18
Olisikohan nämä ihan ok:t Sutraan kun ajan työmatkaa 37mm renkailla?
https://www.motonet.fi/fi/tuote/4500222/FIRST-GEAR-lokasuojat-28-RST-tupla-aisat

maalinni
16.05.2020, 12.09
Olisikohan nämä ihan ok:t Sutraan kun ajan työmatkaa 37mm renkailla?
https://www.motonet.fi/fi/tuote/4500222/FIRST-GEAR-lokasuojat-28-RST-tupla-aisat

Olisivat.

Puskis
16.05.2020, 12.17
Noista ei kerrota leveyttä, mutta 37mm renkaat vaatisi vähintään 45mm lokasuojat. Biltemasta saa yli puolet halvemmalla 50mm lokasuojat, jotka on varmaan ihan yhtä hyvät. https://www.biltema.fi/toimisto---tekniikka/tietokonetarvikkeet/naytonpuhdistus/lokasuojat-vakiopyoriin-2000018474
Ite laittaisin Sutraan leveämmät ja siksi katsoisin jotkut SKS:n valikoimasta tai panostaisin Gilles Berthoudeihin.

aniakin
17.05.2020, 11.16
Itse oon ostamassa 2020 malli, mutta minkäkokoinen 166/78-kokoiselle kuskille? 48, 52?

casanova
17.05.2020, 11.45
Ei kannata jarrulevyistä tehdä ongelmaa. Esimerkiksi tästä shimmit (https://www.bike24.com/p226069.html) jarrulevyn alle, jos levyt eivät ole täysin samalla kohtaa.

Tuollaisilla saanee ongelman ratkaistua, kunhan pitäytyy 6-pulttisissa levyissä. Jostain syystä maantietyyppisiä kiekkoja on tarjolla paljon enemmän centerlock-levyillä. Mitenköhän niiden kanssa on?

Toinen pulma voi tulla vastaan, jos pakka ei kaksissa kiekoissa osu ihan täsmälleen samoille kohdille. Näinkin kuulemma voi käydä napojen mittojen ollessa hieman erilaisia.


En osaa neuvoa jarrujen osumisesta, mutta olen huomannut että Sutra on yllättävän hyvä poluille, vähän samat ajatukset siis. Contin Race Kingit ajattelin voivan riittää sinne. Kunhan saan nuo toiset kiekot soviteltua :)

Kerrohan toisten kiekkojen kokemuksista, kun ehdit.

Muuten, tämän langan alkupäässä pohdit rungon ruostesuojausta. Toteutitko sen? Kiitos joka tapauksessa vinkistä. Suihkuttelin kotelosuoja-ainetta oman runkoni sisäpuolet läpi kauttaaltaan. Vähän sottaista puuhaa, mutta onpahan tehty.

hphuhtin
17.05.2020, 16.36
En mä sitten päätynyt suojaamaan, lähinnä saamattomuutta. Poistin lokasuojat ja päätin ajella lähinnä kuivalla kelillä ;) Ehkä vähän ”auttoi” kun täältä luin sen että tyhjennysreikä keskiöön on valmiina, poistaa vain sen tarpeettoman vaijeriohjurin. Enpä ollut hoksannut.

ilkkaluukkonen
31.05.2020, 14.26
Omasta Sutrasta tuo takakiekko alkaa olla melko letku. Pitäisiköhän kasauttaa/ostaa kokonaan uusi kiekko vai kasata kiekko tuon WTBn navan ympärille. Mielipiteitä? Painoa on teilu 100kg ja lyhyitä retkiä tulee tehtyä.

Puskis
31.05.2020, 15.59
Milleen letku? Onko kehä jotenkin vaurioitunut niin, ettei kiekkoa saa suoraksi tai se ei pysy suorana? Eikös nuo navat oo Novatec/Formulaa? Ite en siirtäisi napoja uusiin kiekkoihin vaan satsaisin johonkin DT350-tasoiseen.

TERU
31.05.2020, 16.36
Venttilistä liikkeelle lähtien jokaista pinnaa varttikierros kireämmälle, tarvittaessa toisto. Pinnojen tasainen ja riittävä kireys jämäköittää vanteen, luulen.

ilkkaluukkonen
31.05.2020, 21.30
En ole kovin kummoinen kiekon tekijä ja siinä varmaan on suurin vika. Viime kesänä suoristin tuon kertaalleen ja kiristelin TERUn tekniikalla. Tänä kesänä yritin suoristaa toista kertaa, mutta pystyheittoa tuli/jäi. Nyt huomasin, että aika lyhyessä ajassa muutama pinna oli löystynyt, enkä ole ihan varma, että onko tuo pelastettavissa. Ainakaan omin taidoin. Ensimmäinen kiekko tosin, jota en ole saanut pysymään suorana ekan kiristelym jälkeen.

Hopen Fortus Pro 4sta 23mm leveänä olen jo alkanut kuolaamaan...

Per4
01.06.2020, 12.56
https://lh3.googleusercontent.com/z-OC6hH_I07n2yOT8wzM3Oo8VRfSwiRAT8s9A_-JMcP-AOhFzG_lbiqhzeLdL1EfU5lEED8lDIqcQGzLBWW_JLCM6MF1Iz T86kzP1Ncf8VPvwixx9eHVqs-gvDPS8HSydUiBwbqit_JEpN96CddL5CWpVbU2PPVVD_WBBhjYo sijlVSAH-3kG2PjSM_Lio2srjOCediWHAQCydaKjSsveMmUgTLEjnz-3Zs-bPTpTK-PtUnhQYUGgRykzeXvhaOF_1QdJPShiRU5hpHQd3DMtk9flssAQ qzCAHSZ0S_NXhI-4-uejM9Wdq0bnosjwSxPAuQdF32PQE20gFrZTJQ-pti7xxQCiqrKbwx9oDpuJh9GiPImVrP4mOJxmBrTo95CWLh1gV SFWpQdav-A-oBcORB0TWcn23uAG30P6U4B9QskkmHiGnaTvGjLTmQjs1HqmJ_ jF0ReW3U_-r9mUA3miN_wwqcPu7DIFN8HFzL3qUfqzOSdGQz_JIIxyruO7Ii rJ0PSpTqejwsioLGFEI2yhdX8IolsziiC5xzT_umE0TufYt9Tr Cy3p8UNsQYFX3yn5uHkva0dcO89hCPkc6xFInovFSqPXOQ396e LhDzb2n7mcHvh-5UcXLMjZlupMWFfPGsaruTVTSwr4UV5ZHbFcM32s8ATLm9XeaD F1RIsRiBzsXAQaRH__Tlw3avUbe08Jc7fwMM=s1231-w1231-h923-no?authuser=0

Laitetaas kuva omasta Sutrasta viikonlopun retkeltä. Alkuperäisestä setupista tallella enää kammet ja eturatas, mutta Sutran henki vahvasti läsnä. Uusimpana lisäyksenä etutarakka ja uusi ohjainlaakeri. Etutarakalla saa kuorman hyvin sidottua eikä paketti hölsky kovemmassakaan menossa. Enemmänkin mahtuisi kyytiin.

Kiekkokeskusteluun liittyen kiekkoina Mavicin 24mm leveät XM824:t Hopen takanavalla ja dynamolla edessä. On jämy ja kestää kuormaa.

TERU
01.06.2020, 13.12
En ole kovin kummoinen kiekon tekijä ja siinä varmaan on suurin vika. Viime kesänä suoristin tuon kertaalleen ja kiristelin TERUn tekniikalla. Tänä kesänä yritin suoristaa toista kertaa, mutta pystyheittoa tuli/jäi. Nyt huomasin, että aika lyhyessä ajassa muutama pinna oli löystynyt, enkä ole ihan varma, että onko tuo pelastettavissa. Ainakaan omin taidoin. Ensimmäinen kiekko tosin, jota en ole saanut pysymään suorana ekan kiristelym jälkeen.

Hopen Fortus Pro 4sta 23mm leveänä olen jo alkanut kuolaamaan...
Oliskohan nyt joku pinna katkennut, joskus salaperäisesti pinna esittää ehjää?

ilkkaluukkonen
02.06.2020, 22.14
Oliskohan nyt joku pinna katkennut, joskus salaperäisesti pinna esittää ehjää?

En ainakaan löytänyt yhtään. Täytyy katsella miten tuo jakselee, kun saa vähän kilsoja alle.

Mohkku
03.06.2020, 09.43
Minun mielipiteeni on, että kasaa kiekot DT Swissin TK540-vanteista 36 pinnaisena ainakin taakse. Loppuu notkuminen, mutta ei tee pyörästä kovaa. Vannejarruvannetta voi käyttää myös levyjarrunapojen kanssa.

ilkkaluukkonen
06.06.2020, 10.07
Pinnojen löystymisen syykin selvisi. Olin ilmeisesti suutuspäissäni vetänyt pinnat liian kireelle ja löystynyttä pinnaa katsellesani huomasin vanteessa pienen halkeaman. Eli kyllä se uuden kiekon hommaamiseksi meni... Kesti kuitenkin n. 170km yönylinreissun kuormattuna muutaman minuutin tien päällä tehdyn rihtauksen jälkeen. Kotona kun suoristaa, niin tunnissakaan tule noin hyvää lopputulosta ;)

Mutta juu, reissussa pyörittelin jo DTn 350 napaa ja 36 puolan mahdollisuutta päässäni. DTn sivut ei vaan tarjoa XD vapaarattaalla tuota 36 vaihtoehtoa. Maastopyörässä on tosin kestänyt 350 + EX471 ihan hyvin 32 puolaisena.

TERU
06.06.2020, 12.42
Uusien kiekkojen hankinta ei ole koskaan huono juttu, alkuperäiset pyörissä enemmän kuljetustuet rungon naarmuuntumisen estämiseksi.😁

Puskis
06.06.2020, 13.42
On kai noi alkuperäiset melko kevyet ja navat pyörii pehmeästi ainakin uutena?

ilkkaluukkonen
06.06.2020, 19.37
Uusien kiekkojen hankinta ei ole koskaan huono juttu, alkuperäiset pyörissä enemmän kuljetustuet rungon naarmuuntumisen estämiseksi.

Totta! Tällä hetkellä vahva ehdokas on DT 350 napa ja HX 491 sähköpyörävanne 150kg kantavuussuostiuksella. Menee 100kg kaveri ja romut helposti kyytiin. :) Pinnoiksi sitten competition 2/1.8 ja ammattilainen kasaamaan.


On kai noi alkuperäiset melko kevyet ja navat pyörii pehmeästi ainakin uutena?

Ihan hyvät kiekot ne on ajella. Ne olisi omalla kohdalla vaan pitänyt käydä erittäin huolellisesti läpi ekan 200km jälkeen ammattilaisen toimesta. Ei ole aiemmin ollut tarvetta minkään pyörän kanssa, vaan aina on omat taidot riittäneet. Muistaakseni joku muukin valitteli, että pinnakireydet oli ihan mitä sattuu.

Nessie
15.06.2020, 11.12
https://live.staticflickr.com/65535/50007483553_94678229d6_k.jpg
Taisin saada euroopan viimeisen 58cm sutturan ja ai ettien että. Onhan tuolla leuhka tykitellä soralla entiseen alumiiniseen sinkulaan verrattuna. Ennen kuin alan litkutushommiin, niin oliko näissä nyt vanteet teipattuna valmiiksi vaiko ei? Paketista löytyi ainakin WTB:n (oletus) tubeless venttiilit valmiina.

Lisäksi akseleista paljastui omituisuus. Tuolta NDS puolelta kun yritin kiristää paikalleen, niin kuusiokolo ei uponnut kuin millin tai pari sinne istukkaan. Hieman yritin kiristää, mutta tunsin heti, että tämä pyöristyy tästä aika sukkelaan. Onneksi DS puolelta pystyi kans kiristelemään ja siellähän on syvät ja hyvät hahlot sitä varten. Vääntimenä oli Bondhusin kuusiokolo, eli työkalun laadusta ei pitäisi jäädä kiinni.

Keula tuntui tuon alumiini/hiilari keulan jälkeen yllättävän löysältä. Jarruja sisäänajaessa tunsi selvästi keulan antavan myöten ja jopa antavan hieman tärinää kuskille. Rengaspaineet olivat kyllä aikalailla siellä Ventureiden suositusten yläpäässä.

Oses
16.06.2020, 19.27
Mulla ainakin 2019 mallissa oli vanteissa valmiina teipit. Kun litkutin, halusin jostain syystä teipata uudestaan, ja revin valmiit teipit pois. Alta paljastui toinen kerros kapeampaa teippiä, jonka tarkoitus on suojata vinyyliteippiä pinnoilta. En kuollaksenikaan muista tuon ohuemman teipin nimeä, enkä löydä sitä WTB:n sivuilta. Joku WTB:n oma systeemi se oli. Päädyin sitten vaan vetäsemään sähköteipillä sen kapean teipin päälle pari kiekkaa, kun ylileveällä vinyyliteipillä sain aikaiseksi vaan ilmakuplia.

Kapealla Gorilla-teipillähän tuon teippauksen voi hoitaa, jos ei olisi valmiina vinyyliteippejä.

hphuhtin
20.06.2020, 17.31
Otin todesta markkinointitermin ”mountainbike with dropbars”. Pitkällisen shoppailun, hieman RCZ-kaupassa miinaan ajamista (tulikin vm. 2015 kiekot, ihan niin vanhaa en odottanut) ja em. syystä tarpeellisen, ystävällisen foorumijäsenen metallisorvausavustuksella Sutra sai toisen kiekkosetin maastorenkailla.

Hulvattoman hauskaa oli lähipoluilla äsken testatessa, saa niistäkin uutta irti. En ehtinyt edes litkuja laittaa kun piti päästä testaamaan, ilmat kun pysyy ilmankin. Ajatuksena olisi ajella rohkeasti minne vain, välittämättä siitä jos tie muuttuu poluksi.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200620/965da1d408824d5974de8b65864fd29f.plist

Jona
20.06.2020, 18.41
^^^allekirjoitan hauskuuden, itsellä Sutrassa alla 2,2" Speedking Racesportit eikä tarvitse juuri jarrutella kun siirtyy asfaltilta polulle. 27,5" vanteet tilauksessa, niille olisi tarkoitus pyöräyttää 2.6" renkaat vähän karkeammalla kuviolla.

Nessie
27.06.2020, 12.47
https://live.staticflickr.com/65535/50007483553_94678229d6_k.jpg
Taisin saada euroopan viimeisen 58cm sutturan ja ai ettien että. Onhan tuolla leuhka tykitellä soralla entiseen alumiiniseen sinkulaan verrattuna. Ennen kuin alan litkutushommiin, niin oliko näissä nyt vanteet teipattuna valmiiksi vaiko ei? Paketista löytyi ainakin WTB:n (oletus) tubeless venttiilit valmiina.

Lisäksi akseleista paljastui omituisuus. Tuolta NDS puolelta kun yritin kiristää paikalleen, niin kuusiokolo ei uponnut kuin millin tai pari sinne istukkaan. Hieman yritin kiristää, mutta tunsin heti, että tämä pyöristyy tästä aika sukkelaan. Onneksi DS puolelta pystyi kans kiristelemään ja siellähän on syvät ja hyvät hahlot sitä varten. Vääntimenä oli Bondhusin kuusiokolo, eli työkalun laadusta ei pitäisi jäädä kiinni.

Keula tuntui tuon alumiini/hiilari keulan jälkeen yllättävän löysältä. Jarruja sisäänajaessa tunsi selvästi keulan antavan myöten ja jopa antavan hieman tärinää kuskille. Rengaspaineet olivat kyllä aikalailla siellä Ventureiden suositusten yläpäässä.

Itse itselleni vastaten.. Pari tuntia tästä postauksesta olinkin jo tallissa ähertämässä ja sain ilokseni todeta, että teipit olivat valmiina. En ottanut edes koko rengasta irti, vaan jätin toisen puolen hyllylle ja tarkistin vain teipin kunnon, heitin tubeless venttiilin paikalleen ja (high volume-)lattiapumpulla toinenkin kylki paikalleen. Appelsiinimehut sisälle ja tubeless tehty. Aikaa meni 30min. Ikinä ei ole tubeless hommat olleet näin helppoja.

hphuhtin
16.07.2020, 11.51
Pitääkö perustaa eri ketju.. Kona on tuomassa ”ULTD”-mallin, joka tuo vahvasti mieleen sen mitä omalle LTD:lle tuli tehtyä. Maastorenkaat, mutta lisäksi vielä dropperi. Sen jätän itse laittamatta :)

https://bikepacking.com/news/kona-sutra-ultd/

tsunkku
08.08.2020, 09.34
Tein kuitenkin karkean ruostesuojauksen, eli satulaputkesta, kaulaputkesta ruuvirei'istä ja putkien rei'istä ainetta sisään. Kampia en osannut irrottaa, joten se tärkein, eli keskiö on vielä suojaamatta. Onko joku osannut irroittaa nuo Racefacen kammet? Netistä löytyi tosi huonosti ohjeita. Yhdessä videossa käytettiin ulosvetäjää, mutta kyseisessä videossa ennen ulosvetäjän käyttöä avattua pulttia en saanut avattua turvalliseksi katsomallani voimamäärällä.


Kysäisen tässä topikissa tyhmiä kun ei viitsi uutta avata. Olen miettinyt omaan Roveen vastaavanlaista karkeaa ruostesuojausta mielenrauhan vuoksi niin voiko kotelosuojasprayn suihkimisesta esim. satulaputken ja kaikkien kiinnityspaikkojen ruuvien rei'istä olla jotain haittaa muille osille, eli pitäiskö pyörää purkaa ennen kuin alkaa rungon sisälle suihkimaan tuota tököttiä?

JNAK
09.09.2020, 11.55
Hei, nyt kyselyjen jälkeen niin Kona Sutra LTD päälimmäisenä mielessä. Ensi vuoden malli. Tarkoituksena aika lailla puolet ja puolet työmatkapyöräilyä ja retkipyöräilyä. Sorateitä varmaan noin 20 prosenttia. Mitä mieltä kyseisestä tai ennen kaikkea ne huonot puolet? Osia katsoin jo niin aika laadukkaalta vaikuttaisi 2300 euron hintaan.

Tällä hetkellä ollut alla xxl:n oma hybridi mutta aivan toivoton tapaus.

Jona
09.09.2020, 13.56
Hei, nyt kyselyjen jälkeen niin Kona Sutra LTD päälimmäisenä mielessä. Ensi vuoden malli. Tarkoituksena aika lailla puolet ja puolet työmatkapyöräilyä ja retkipyöräilyä. Sorateitä varmaan noin 20 prosenttia. Mitä mieltä kyseisestä tai ennen kaikkea ne huonot puolet? Osia katsoin jo niin aika laadukkaalta vaikuttaisi 2300 euron hintaan.

Hyvä pelihän se on, kiinnityspaikkoja ja rengastilaa löytyy. Huonoina puolina rungon paino ja tästä johtuva jäykkyys lastaamattomana sekä 1 1/8" emäputki johon sopivat hiilikuituhaarukat hyvällä rengastilalla ovat todella kortilla. Tämä joko häiritsee tai sitten ei, toisaalta runko on varmasti kestävää tekoa. Yhden eturattaan systeemissä maksimikoko on pienehkö 38T ja ainakin pari vuotta vanhoissa malleissa vaihtajankorvake oli tehty juustosta. Siinäpä ne huonot puolet sitten olivatkin, plussia kyllä riittää.

hphuhtin
09.09.2020, 16.25
ULTD samantien, se on upea, kävin eilen katsomassa. LTD mallin hinta näkyy nousseen parin vuoden takaa vaikka ei ole osat muuttuneet mihinkään, kova kysyntä? Itsellä siis LTD ja tykkään kuin hullu puurosta :)

casanova
09.09.2020, 17.24
Sutra LTD:n osto oli minulla mielessä jo vuosia sitten, kun ensimmäistä droppitankotyömatkapyörääni haeskelin. Koska liikkeet myivät silloinkin LTD:n osalta eioota ja toisaalta koska hinta tuntui kovalta, päädyin lopulta XLL:n tarjouspyörään, joka täytti silloiset tarpeeni (droppitanko, hydrauliset levyjarrut, kiinnityspaikat lokasuojille ja tarakalle, 1x11 voimansiirto jne). Ei Sutra LTD mielestä mihinkään missään vaiheessa hävinnyt ja keväällä sellaisen lopulta hankin. Ehdottomasti mukavin pyöräni ajaa.

Hyviä ja huonoja puolia on ansiokkaasti jo lueteltu. Hybridistä siirtyvälle ajoasento on varmaan heti alkuun luonteva. Minusta tuntui koeajolla kuin olisin traktorin puikkoihin hypännyt. Miten tuon nyt sitten paremmin selittäisi. Sen voisi ehkä vielä sanoa, että pyörä on mielestäni vähän turhan hieno ympärivuotisessa työmatkapyöräilyssä sotkettavaksi, etenkin jos pelkää suolan syövän teräsrungon.

Mukana tulevat renkaat (WTB Venture) keräävät sitten kaikki terävät kivet kuvion sekaan, joten rengasrikkoihin on syytä varautua. Omani ovat vielä litkuttamatta. Se saattaa auttaa tilanteeseen. Toisilla kiekoilla mulla on WTB Bywayt, eikä niillä rengasrikkoja ole vielä sattunut kohdalle.

tinke77
09.09.2020, 17.29
ULTD samantien, se on upea, kävin eilen katsomassa. LTD mallin hinta näkyy nousseen parin vuoden takaa vaikka ei ole osat muuttuneet mihinkään, kova kysyntä? Itsellä siis LTD ja tykkään kuin hullu puurosta :)

Ui hitsi! Menitkin sanomaan [emoji16]. Olisko 182cm/ 86 cm inseam 54 vai 56 koko ? [emoji848]

hphuhtin
09.09.2020, 18.32
^Veikkaisin 56. Paras kokeilla tietty.

tinke77
09.09.2020, 20.43
Kokeilu olis tietysti paras, mutta eikös noista sanota että mieluummin pykälää pienempi kuin taulukko kertoo [emoji848]. No kait tuon sitten joku miulta edullisesti ostaa jos ihan mettään menee ostos [emoji16]

Nyyppien nyyppä
10.09.2020, 10.43
Yhden eturattaan systeemissä maksimikoko on pienehkö 38T
Onko tämä varma tieto? Itse olen miettinyt 40T ovaalia eteen, mutta ilmeisesti ei sitten mahdu? Vai miksi 38T on maksimi?

maxk
10.09.2020, 11.24
Rovessa ainakin tulee vakiona 40T


Sent from my iPhone using Tapatalk

Jona
10.09.2020, 13.05
Onko tämä varma tieto? Itse olen miettinyt 40T ovaalia eteen, mutta ilmeisesti ei sitten mahdu? Vai miksi 38T on maksimi?

On varma tieto, laittaisin itsekin suuremman jos menisi. 38T:n kanssa jää muutama milli rakoa chainstayhin, pyöreä 40T ei enää mahtuisi, ovaaleista puhumattakaan.

Nyyppien nyyppä
10.09.2020, 14.35
On varma tieto, laittaisin itsekin suuremman jos menisi. 38T:n kanssa jää muutama milli rakoa chainstayhin, pyöreä 40T ei enää mahtuisi, ovaaleista puhumattakaan.
Ok. Kiitos tiedosta! Epähän tullut heitettyä rahaa hukkaan.

tinke77
12.09.2020, 00.06
Alkuyön hämärinä tunteina lähti ULTD tilaukseen.

Juviitanen
12.09.2020, 23.43
Alkuyön hämärinä tunteina lähti ULTD tilaukseen.
👍

tinke77
13.09.2020, 00.29
Eipä tuota näköjään enää olis tänään iltapäivällä ollut saatavillakaan miun kokoa bikeshopissa. Mites nuo maxxiksen rekon race kumit, liekö ihan hyvät ? Näin äkkiseltään vois muuten olla kerrankin pyörä, ettei tarvii heti uutuuttaan tehdä muutoksia kokoonpanoon.

hphuhtin
13.09.2020, 09.12
Varmaan sopii renkaat mainiosti. Itsellä Sutrassa Contin Race Kingit, aika vastaavat. Litkuttaa tietysti pitää heti.. :) Foorumeilta löytyy joka renkaasta haukkuja ja kehuja, paras kokeilla miltä tuntuu.

villepolkee
13.09.2020, 13.35
Sutra ULTD on kyllä komean näköinen pyörä. Kävin muutama viikko sitten Ajopyörässä ajamassa Sutra LTD:n ja Rove LTD:n. ULTD-mallia ei ollut mulle sopivassa koossa. Rovessa oli ratkaisevaa mulle 2xvoimansiirto. Sutrassa kun oli 1x, niin tuntui että suoralla pyörätiellä loppui heti välitykset kesken.

Marko_K
14.09.2020, 10.50
ULTD samantien, se on upea, kävin eilen katsomassa.

Itselläni oli nimenomaan ULTD kiikarissa, mutta koeajo kallisti sitten vaa'an kuitenkin LTD:hen. Kun oli mahdollisuus koeajaa kumpaakin mallia peräkkäin aina välillä pyörää vaihtaen, tuntui LTD kuitenkin herkkäliikkeisemmältä ja kivemmalta. Ja vaikka mitään keijukaista ei kummassakaan olettanutkaan saavansa, niin ULTD oli silti ihan järkyttävän raskas. Polkimineen näytti puntari 13,4 kiloa, kun LTD:lle näytti 11,4 kg. En edelläänkään ymmärrä, miten hissitolppa, 2mm leveämmät kiekot ja eri renkaat voisivat aiheuttaa noin hurjan eron -- olisiko sitten runkokin tehty paksummasta putkesta.

tinke77
14.09.2020, 13.49
Kyseessä on teräsrunko, niin laitettu varmuusvaraa, ettei niin äkkiä ruostu puhki ja värikin valittu sen mukaan ettei niin ruosteet näy [emoji16]. Tiedostin kyllä tuon painoeron, mutta silläkin uhalla tilasin, kun vaakalla vähemmin tulee ajoa. Ajelen sitten ihan hiljaa ja oikeaa reunaa niin pääsee keijukaiset liitämään ohi [emoji51]

Marko_K
14.09.2020, 14.12
Joo, hieno pyörä se ULTD on. Itselle vaan oli ylläri tuo ero ja kun koeajolla koin ULTD:n selkeimmäksi pihviksi hissitolpan niin päädyin LTD:hen. Nyt vaan odotellaan se joksus saapuu.

JNAK
16.09.2020, 17.52
Mites tuon ltd:n renkaat soveltuvat maantieajoon? Itsellä tekisi mieli vaihtaa kapeammat alle.

Marko_K
16.09.2020, 18.51
Sutra kuitukiekoilla — mahdollisuus vai silkkaa rienausta?

Ajattelin jos laittaisi vakiokiekoille vähän järeämmät (maasto)renkaat ja laittaisi vakiorenkaat ”nopeammille” kiekoille.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200916/3ae4f160fe4be8da09f6e084a27b2507.jpg

hphuhtin
27.09.2020, 14.34
Sutra kuitukiekoilla — mahdollisuus vai silkkaa rienausta?

Miksei kuitukiekot. Sutra taipuu moneksi. En edes oikein tiedä mikä pyörä Sutra LTD on :) Ilmeisesti ei ihan GG? Täysjäykkä maasturi käppyräsarvilla? Tai perinteisemmin retkipyörä? Omassakin on kuitukiekot, joskin xc-henkisillä maastorenkailla. Todella mukavasti meni lastattu LTD nyt pe-la. Race King Protection 2.2” alla matalilla paineilla, rullaa hyvin ja syö sora/metsäautoteiltä kaiken epätasaisuuden ja pärjää pätkät kivikkoisillakin poluilla.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200927/7b7d98feef75ba02bb36cf78db5e3fe3.jpg

Mohkku
27.09.2020, 20.31
Eikös Sutran vakiorenkaissakin (tyyppi varmaan vaihtelee vuosittain) ole jonkin verran karkeutta, joka riittää pitkälle sellaiseen maastoajoon, joka tuolla pyörällä on mielekästä. Itse ehkä miettisin mielummin kakkosrenkaiksi vakiota kevyempiä, jos tarkoitus on ajaa pääosin hyväkuntoista tietä pitkin.

Marko_K
27.09.2020, 22.29
Ainakin -21 mallin WTB Venture 50 on muuten ihan ok, mutta kuraisessa paikassa etenemiskyky on lähes 0. Mutta neulaspolut, kalliot sekä kevyet kivikot ja juurakot menee ihan jees.

hphuhtin
27.09.2020, 23.56
Omalla kohdalla pyörä muuttui entistä upeammaksi leveämpään renkaaseen mennessä. Tuli ULTD:n nähdessäni mieleen että Konalla taisi olla samansuuntaisia ajatuksia Sutrasta.

Tässä 2019 mallissa oli siis 45mm Riddlerit tehtaalta (ja 55mm meni tilalle). Hyvät ja notkeat Riddleritkin on, jäivät alkuperäisille kiekoille, saattavat tosin mennä johonkin toiseen pyörään. Riddleriä kapeampaa en omille ajoille Sutraan laittaisi, mutta sehän ei estä jotakuta toista menemästä siihen suuntaan jos mielihalu on toisenlainen. Sanoinko, että Sutra taipuu moneksi ;)

Mohkku
28.09.2020, 00.09
Tarkennetaan varmuuden vuoksi, etten tuossa tarkoittanut välttämättä kapeampa, vaan kevyempää. Ja hyvällä pinnalla rullaavampaa.

hphuhtin
28.09.2020, 00.55
Ehdota toki rengasta, voisin Sutraan vaikka kokeilla jos on merkittävästi alempi vierintävastus matalalla paineella kuin nyt alla olevassa RaceKingissä.

Sutra tosin on painavahko pyörä (11,0kg ajokunnossa tuo oma koko 52 ja aiemmin laittamassani kuvassa 25kg tavaroineen), joten vaikka renkaista voisi ehkä jonkun 3-400g nipistää en painoa merkittävänä tekijänä pidä. Vierintävastus ja mukavuus edellä. Vähän vaikuttaa myös turhamaisuus - Sutra näyttää omaan silmään tosi hyvälle maastorenkaalla varustettuna :)

Mohkku
28.09.2020, 07.30
Varmaan ihan hyvä valinta tuo Continentalkin on. Kommentoin lähinnä Markon viestiä. Ja tietysti retkikamoihin lastattuna renkaan kestävyys on tärkeämpää kuin keveys. Toisaalta mitä haetaan kuitukiekoilla retkikäytössä? Olettaisin, että kahden kiekkosarjan taktiikalla nämä matkat ajetaan vakiokiekoilla ja lenkkikäytössä sitten kevyempää. Tosin Marko ei taustoja avannut, joten omien mielikuvien varassa kommentoin.

tinke77
28.09.2020, 08.52
Race kingit on miullakin yhdessä pyörässä ja mietinkin siirränkö ne tuohon ultrasutturaan, ne on kyllä mukavat ajella. Viime viikolla ajelin noilla maxxis rekon race renkailla satkun lenkin ja kyllä ne saa jäädä alle, ihan hyvältä tuntui nekin enkä kokenut , että häviää paljoakaan race kingeille.
Muuten tuo pyörä on kyllä mainio kapine, sillä voi kurvata oikeastaan aika monipuolisesti sinne minne nenä näyttää, taipuu niin moneen menoon. Lainaan nyt tätä ketjua näillä höpinöillä, sanokaa jos pitää eri ketju tehdä tuolle ultd:lle.

Marko_K
28.09.2020, 09.26
Tosin Marko ei taustoja avannut, joten omien mielikuvien varassa kommentoin.

Ajatus minulle oli tosiaan juurikin niin, että hankkisi toiset oleellisesti kevyemmät kiekot "perusgravelointiin" ja laittaisi noille vakioille jotkin kookkahkot mutta rullaavat renkaat bikepackingkäyttöön. Kokemukset nykyisestä päkkäilykäytöstä 29x3.0" WTB Rangereista ovat sen sunntaiset että ilmatila tuo paljon käyttökelpoisuutta ja mukavuutta matkantekoon. Ja taas perusgraveloinnin näkövinkkelistä vauhdin surma lienevät nuo syntisen raskaat vakiokiekot. Jos löytäisi jotkin <1500g kiekot sopuhintaan ja niille jokin kevyt ja erittäin rullaava kumi -- ja vaikka jokin e13 9-39 pakka niin saisi välitystäkin siinä käytössä pidennettyä.

Nessie
08.10.2020, 23.32
Käytin oman -20 mallini kiekot rihdattavana ja erityisesti kiristeltävänä, ja kiristettävää kuulemma löytyi. Tämä kannattaa varmasti myös uusien mallien ostajien huomioida. Ketjussa on aiemminkin mainittu alkuperäisten kiekkojen ominaisuuksista ja spekuloitu mm. sisäänajon jälkeisen rihtauksen tärkeydestä. Ehdin omallani ajaa n. 450km ja kiekot olivat vielä suorahkot. Rihtaaja meinasi, että hieman aiemminkin olisi voinut tuoda työstettäväksi johtuen juuri noista pinnojen kireyseroista. Tunnen myös yhden tapauksen, jossa etukiekon kehä räjähti ajossa alle ja takakiekkoon alkoi pinnan reikiin tulla halkeamia.

Mikäänhän ei ole ikuista, mutta nämä WTB:n KOM kehät saattavat olla vähän tällaisia.

Nessie
08.10.2020, 23.36
Kysäisen tässä topikissa tyhmiä kun ei viitsi uutta avata. Olen miettinyt omaan Roveen vastaavanlaista karkeaa ruostesuojausta mielenrauhan vuoksi niin voiko kotelosuojasprayn suihkimisesta esim. satulaputken ja kaikkien kiinnityspaikkojen ruuvien rei'istä olla jotain haittaa muille osille, eli pitäiskö pyörää purkaa ennen kuin alkaa rungon sisälle suihkimaan tuota tököttiä?

Purin itse pyörän uutena oikeastaan ohjainlaakerin kuppeja lukuunottamatta atomeiksi ja suihkin kaikkialle minne vain sain suuttimen menemään ja tuntui järkevältä. Tuo emäputki taisi jäädä kaikkein vähiten suojatuksi, mutta siinähän on suora alaspäin menevä pinta, joten veden ei ainakaan teoriassa pitäisi siellä seisoa niin pahasti kuin esim. keskiön alla. Keskiön alta kannattaa sitten poistaa se vaijeriohjuri (joka on myös rovessa), koska sieltä paljastuu keskiön ainoa vedenpoistoreikä. Tyhjäähän se ohjuri siellä onkin näin 1x -setupissa.

Ylva Hubatsa
16.10.2020, 22.27
Ostin Sutra LTD:n kevättalvella työmatkakuljettimeksi. Nyt on mittarissa arviolta 2000km.
Ainoa mikä tuossa on selkeästi heikoin lenkki, kiekot. Vetelät kuin mummofillarissa, rihtaamalla saa suht asialliset, mutta pyörän muuten jykevään ilmeeseen nähden rimpulat.


https://www.youtube.com/watch?v=Sbr1uxcenjc

hphuhtin
18.10.2020, 14.27
^saako kysyä paljonko on kuskilla elopainoa? Näin 75kg painoisena en huomannut löysyyttä originaaleissa, vaikka nyt onkin toiset kiekot alla. Renkaat vaihdoin myös, kun oli 45mm Riddlerit 2019 mallissa. Venture 50mm on varmaan jo paremmin sopiva kun on lisää leveyttä.

kurvaaja
21.10.2020, 16.10
Käytin oman -20 mallini kiekot rihdattavana ja erityisesti kiristeltävänä, ja kiristettävää kuulemma löytyi. Tämä kannattaa varmasti myös uusien mallien ostajien huomioida. Ketjussa on aiemminkin mainittu alkuperäisten kiekkojen ominaisuuksista ja spekuloitu mm. sisäänajon jälkeisen rihtauksen tärkeydestä. Ehdin omallani ajaa n. 450km ja kiekot olivat vielä suorahkot. Rihtaaja meinasi, että hieman aiemminkin olisi voinut tuoda työstettäväksi johtuen juuri noista pinnojen kireyseroista. Tunnen myös yhden tapauksen, jossa etukiekon kehä räjähti ajossa alle ja takakiekkoon alkoi pinnan reikiin tulla halkeamia.

Mikäänhän ei ole ikuista, mutta nämä WTB:n KOM kehät saattavat olla vähän tällaisia.

Menee vähän OT, mutta täsmälleen samanlaisia kokemuksia WTB kiekoista, aika vetelää kuraa. Itsellä myös ensiasennuskiekkoina jotkut WTB:n tekeleet. Etukiekko varsinkin olisi pitänyt kiristellä heti. Ehdin ajella tovin ennenkuin huomasin, että osa pinnoista aivan löysällä. Kiristelin itse, pientä heittoa jäi. Mutta on nuo nyt toistaiseksi talvikiekkoina menneet. Kaverilla kävi taas WTB takakiekolle juuri yllä kuvaillulla tavalla, kehä halkeili pinnojen kohdalta

No turha murehtia kummemmin, koska jo 300€ saa hyvin paljon asiallisemman setin tilalle, jos (kun) rupeaa vatuttamaan WTB:t liikaa. Esim. https://www.bike24.com/p2334140.html

Jone51
10.02.2021, 13.53
Viestejä tosiaan kadonnut tästä välistä, mutta mulle tuli lähes ajamaton -19 mallin Sutra LTD tuossa vuodenvaihteessa. Päädyin lopulta hphuhtin esimerkistä laittamaan myös Contin Race King Protection 2.2" renkaat alle ja voi että on hyvä talvipyörä tämä näillä. Ajoin alkuperäisillä 45mm riddlereillä hetken ja rullasivat niin hyvin etten uskaltanut laittaa mitään race kingiä rouheampaa alle. Mezcal XC race oli siis loppusuoralla vaihtoehtona. Saa nyt nähdä että saako tässä hiukan liioitellusti myydä maastopyörän pois, toki nämä lumen tasoittamat polut voi vähän hämätä kuinka hyvin tällä pääsee polkujakin, mutta en ole nyt käytännössä maasturiin koskenut tämän hankinnan jälkeen.

eepeli
23.02.2021, 15.00
Mitäs raati on mieltä koosta: 184/88, runko 54 vai 56?

Puskis
23.02.2021, 15.31
Mun mielestä selkee 56, ellei ohjaamoa tarvi saada erityisen alas.

halfways
24.02.2021, 12.06
Kertokaas nyt asiantuntijat vielä aloittelijalle että milloin kannattaa miettiä halvemman perus sutran ja milloin ltd:n hommaamista? Tällä hetkellä näyttää tuon perusmallin saatavuus olevan huonompi kun taas ltd mallia saisi suoraan kaupasta. Retkikäyttö on vaatimuksena mutta kyllä pyörää mielellään muutenkin ulkoiluttaisi.

PekkaLyyti
24.02.2021, 13.08
Miten noiden koot menee?
Jollain sivulla suositeltiin ottamaan yhtä pykälää pienempi, kuin mitä normaalisti?
Eli jos nyt on Cyclo 56 kokoa, niin Sutra LTDssä olisi 54 soppelimpi?
Inseam on vain ~81cm, joten taitaa olla pituuteen nähden lyhyehköt koivet.

Tuosta on tässä ketjussa aiemminkin keskusteltu. Mutta mihin olette päätyneet ja miltä tuntuu?

Nyt vasta tajusin katsoa geometriataulukosta mittoja.
Tuossahan on yläputki aika korkealla, joten selkeästi se näyttäisi olevan 54 kokoisen paikka.

Puskis
25.02.2021, 12.09
Kertokaas nyt asiantuntijat vielä aloittelijalle että milloin kannattaa miettiä halvemman perus sutran ja milloin ltd:n hommaamista? Tällä hetkellä näyttää tuon perusmallin saatavuus olevan huonompi kun taas ltd mallia saisi suoraan kaupasta. Retkikäyttö on vaatimuksena mutta kyllä pyörää mielellään muutenkin ulkoiluttaisi.

Ihan sen mukaan, että kumman osat ja varustelu sopii omaan käyttöön paremmin. Sutra on valmis sivulaukuille ja isommalle kuormalle, Ltd enempi bikepacking-hommiin. Halvemmassa kannattaa huomioida mekaaniset jarrut ja tangonpäävaihtajat. Jos niistä ei tykkää, niin päivitys tulee kalliiksi.

hphuhtin
25.02.2021, 14.38
Puskis sanoi paremmin sen mitä itse mietin. Hyvä että pysyin hiljaa, voin sitten kehua sivusta ;) Itse suosittelen LTD, en kestäisi tangonpäävaihtajia. Hyvät tietty jos kiertää maapalloa pyörällä.

ilkkaluukkonen
01.03.2021, 22.14
PerusSutra on omaan silmään enemmän sellainen Afrikankiertolaite. Mahdollisimman paljon helposti korjattavaa osaa kiinni, tosin tämäkin on vain oma mielikuva. Minä laitoin LTD malliin tarakat retkeilyä yms. varten ja edelleen ostaisin LTD mallin. PerusSutraan on tosi kallista vaihtaa modernimpaa kalikkaa tilalle. Kumpikaan pyöeä ei mikään kisakireä Graveli kuitenkaan ole vaikka LTD mielestäni peruskruisailuun paremmin soveltuu.

eepeli
03.03.2021, 09.49
Mun mielestä selkee 56, ellei ohjaamoa tarvi saada erityisen alas.
Tuo 56 näyttää paperilla aika isolta pyörältä, jos vertaa esim. muihin oman koon gravel pyöriin. Johtuuko se tosta jyrkästä vaakaputkesta? Taas 54 on lähempänä verrokkipyöriä.

Puskis
03.03.2021, 16.51
Tuo 56 näyttää paperilla aika isolta pyörältä, jos vertaa esim. muihin oman koon gravel pyöriin. Johtuuko se tosta jyrkästä vaakaputkesta? Taas 54 on lähempänä verrokkipyöriä.

Valmistajien tavat ilmoittaa pyörien koko vaihtelee. Sutrassa tuo on ainakin sillä tapaa looginen, että menee yksi yhteen satulaputken pituuden kanssa. Korkea tuo on, mutta sulla on jaloissa niin reilusti pituutta, ettei standover tule ongelmaksi. Jos haluaa urheilullisemman ajoasennon, niin sitten varmaan pienempi koko tai ehkä ennemmin jokin ihan muu pyörä.

nure
03.03.2021, 17.01
^Itse menisin pienemmällä, varsinkin retkipyörässä hieman matalampi standover saattaa olla eduksi... Geometriat vaihtelee mutta omissa pyöritty 52-54 koossa kuskin ollessa 180cm...

eepeli
07.03.2021, 11.05
Sattuuko joku muistamaan/tietään vakiostemmien mitat rungoissa 54 ja 56? 70mm?

casanova
08.03.2021, 00.16
Sellainen hatara muistikuva itselläni on, että ko'oissa 54 ja 56 stemmi olisi molemmissa 70-millinen. Ainakin viiskutosessa on. Koossa 58 on 80-millinen. Sen tarkistin äsken.

Ja mitä aiempiin keskusteluihin sopivan runkokoon valinnasta tulee, minä arastelin alkujaan 58:n ostoa, kun se tuntui niin ISOLTA. Koeajettuani 56:n totesin, että stemmiä täytyisi pidentää. Päädyin sitten suosiolla isompaan pyörään. Se kävi kyllä kalliiksi, sillä 56:n olisin tuolloin saanut sopuhintaan käytettynä. :) Riippuu tietysti kuskin mitoista ja suunnitellusta käytöstä, mutta LTD on nähdäkseni tarkoitettu korkeaksi ja ajoasento pystyksi, joten ison koon voi ottaa, kunhan standover mätsää.

Perus-Sutturan ja LTD:n eroja käytiinkin edellä ansiokkaasti läpi. ULTD:n omistajia en tunne eikä moista ole tullut vielä vastaan (kuin kaupassa). Minäkin haluaisin tietää, mihin käyttöön moisia hankitaan. :D

eepeli
08.03.2021, 11.34
Sellainen hatara muistikuva itselläni on, että ko'oissa 54 ja 56 stemmi olisi molemmissa 70-millinen. Ainakin viiskutosessa on. Koossa 58 on 80-millinen. Sen tarkistin äsken.

Ja mitä aiempiin keskusteluihin sopivan runkokoon valinnasta tulee, minä arastelin alkujaan 58:n ostoa, kun se tuntui niin ISOLTA. Koeajettuani 56:n totesin, että stemmiä täytyisi pidentää. Päädyin sitten suosiolla isompaan pyörään. Se kävi kyllä kalliiksi, sillä 56:n olisin tuolloin saanut sopuhintaan käytettynä. :) Riippuu tietysti kuskin mitoista ja suunnitellusta käytöstä, mutta LTD on nähdäkseni tarkoitettu korkeaksi ja ajoasento pystyksi, joten ison koon voi ottaa, kunhan standover mätsää.

Perus-Sutturan ja LTD:n eroja käytiinkin edellä ansiokkaasti läpi. ULTD:n omistajia en tunne eikä moista ole tullut vielä vastaan (kuin kaupassa). Minäkin haluaisin tietää, mihin käyttöön moisia hankitaan. :D

Jos on kahden runkokoon välissä, niin voiko valintaa lähteä lähestymään enemmän commutteriksi vai bikepacking? Pienempi runko kevyempi, ketterämpi... Vai onko sillä mitään väliä tässä pyörätyypissä.

Puskis
08.03.2021, 11.44
Jos on kahden runkokoon välissä, niin voiko valintaa lähteä lähestymään enemmän commutteriksi vai bikepacking? Pienempi runko kevyempi, ketterämpi... Vai onko sillä mitään väliä tässä pyörätyypissä.

Sanoisin, että et ole valmistajan mielestä kokosuositusten välissä vaan tismalleen 56:n kohdalla, mutta erikoisperusteilla voi itselleen perustella 54:n.

Plus
08.03.2021, 13.24
Sutra LTD ei ole kevyt eikä ketterä, oli mikä koko tahansa [emoji28]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

hphuhtin
08.03.2021, 19.24
Sutra LTD ei ole kevyt eikä ketterä, oli mikä koko tahansa [emoji28]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Kiitos panoksestasi, kyllä nyt parani tämän ketjun sisältö merkittävästi!

Plus
08.03.2021, 19.43
^ Kiitos. Kommenttini perustuu omakohtaisiin kokemuksiin ympärivuotisessa sekakäytössä noin vuoden ajalta. Kevyillä ja joustavilla XC-kiekoilla oli vähän herkemmän ja mukavamman oloinen ajaa, mutta yleensä ottaen koin että pyörä oli maantiellä ja soralla raskas, maastossa taas mukava kuin rautakanki. (Ja tämän sanon verrattuna useampaan täysjäykkään teräsmaasturiin)

hphuhtin
08.03.2021, 19.56
No eiköhän pienempi koko tunnu järjestään ketterämmältä kuin isompi. Oma Sutra tuntuu myös yllättävän kevyeltä kevyillä kiekoilla ja rullaavilla renkailla ja samaa sanoo kaikki sitä kokeilleet. Tällä hetkellä Piikkisoilla varustettuna se taas on tosi raskas :) Vaikka eihän se sinänsä millään muotoa mikään kevyt pyörä ole, painaa melkein kahden pyörän verran.

casanova
08.03.2021, 22.26
Pienempi runko kevyempi, ketterämpi...

Sutra LTD ei ole kevyt eikä ketterä, oli mikä koko tahansa

Olin päivällä vastaamassa eepelin kysymykseen, mutta Plus ehti tiivistää ajatuksen. Minäkään en osaa mieltää LTD:tä kevyeksi tai ketteräksi, mutta riippuu tietysti vertailukohteesta.

Jos on aiemmin ajanut lähinnä maantiepyörää ja cycloa, tuntuu LTD ajoasennon, pyörän mittojen ja suurten renkaiden vuoksi kuin traktorilla ajaisi. Tämä nyt on vain minun kokemukseni, joten muutakin mieltä saa olla.

Jotta en tulisi ymmärretyksi väärin, totean tähän perään, että Sutra LTD on oivallinen pyörä, jonka hankkimista en ole katunut vähääkään. Eilen poljin sillä viisi tuntia vaihtelevasta lumikelistä nautiskellen. Keväällä tulee varmasti koluttua sulamisvesien murjomia hiekkateitä. Kesällä voisi yrittää jonkun bikepacking-reissun tehdä. Kaiken kaikkiaan hyvin monipuolinen kulkupeli, jolla ajaa vaikka mihin.

Jone51
09.03.2021, 15.06
Jos on aiemmin ajanut lähinnä maantiepyörää ja cycloa, tuntuu LTD ajoasennon, pyörän mittojen ja suurten renkaiden vuoksi kuin traktorilla ajaisi. Tämä nyt on vain minun kokemukseni, joten muutakin mieltä saa olla.


Tää on varmaan totta että mihin vertaa, itse kun siirryin Sutralla ajeluun nykygeon mukaisisia pitkän akselivälin 29” maastopyöristä (13-15kg), niin jo tuntui lyhyeltä ja ketterältä ja kevyeltä.

Sutra LTD ei ole varmaan missään yksittäisessä kategoriassa erinomainen mutta tyydyttävä/hyvä kaikentyyppistä ajoa sisältävään harrasteluun.

hphuhtin
09.03.2021, 19.34
Tänään kevättalvimyrskyssä oli kyllä Sutra-traktori paikallaan, eikä todellakaan kevyeltä tuntunut, mutta eteni (kunnes ketju katkesi). Varmastikin on myös noin, että mihin vertaa. Pitääkin hankkia joku aidosti ketterä ja kevyt pyörä :)

geo_ltd
16.04.2021, 17.58
Tervehdys,

Kysytäänpä täältä Sutra LTD -asiantuntijoilta kokemuksia ja mietteitä, kun ei oma ymmärrys- ja hahmotuskyky nyt enää riitä.

Olen jo pidempään silmäillyt Kona Sutra LTD -mallia sillä silmällä, ja ajattelin nyt olla ajoissa liikenteessä ensi vuotta ajatellen kun saatavuustilanne on mitä on :)

Nykytilanne: ajelen 2020 Cannondale Topstone Soralla, kokona M. Ajoa tulee ympäri vuoden työmatkakulkineena, kauppakassina, lenkkivälineenä jne., talvella nastat alla, ja ihan mukavasti on mennyt. Olisi kuitenkin mukava päästä hieman metsäisemmillekin reiteille, erityisesti bikepackingia ajatellen. Ja näin kuvaan astuu Sutra LTD.

Kokohommat nyt sitten ahdistaa kuitenkin. Omat strategiset mittani ovat: pituus n. 178, inseam n. 80 cm. Nykyinen pyörä, M-koon Topstone, on ollut kelvollinen, mutta inan turhan ison (=pitkä) tuntuinen 80 mm stemmilläkin (vakio oli 100 mm). Tämän huomioiden olen Sutra LTD:n geoa toljottanut ja sopivaa kokoa yrittänyt arpoa, tosin ei tässä hullua hurskaammaksi ole tullut. Haluaisin siis nykyistä hieman pienemmän pyörän, mutta en osaa nyt hahmottaa miten oman Cannondalen ja Sutra LTD:n osalta tuota vertaisi, kiitos hieman erityyppisen pyörän ja renkaiden.

Alla (en tiedä kuinka luotettavan sivuston) osviittaa tilanteesta, vertailussa siis oma pyöräni ja vasemmalla 52 cm Sutra LTD ja oikealla 50 cm Sutra LTD.

https://img.aijaa.com/b/00093/14961322.jpg

Tässä oma vs. 50 cm Sutra LTD:
https://img.aijaa.com/b/00078/14961325.jpg




Mitäs mietteitä näiden pohjalta kokosuosituksista? Tietenkin koeajaisin jos olisi mahdollista, mutta ei nyt tosiaan ole.

hphuhtin
16.04.2021, 18.41
Itse olen n. 173/~80 ja 52 koon LTD. Stemmiä lyhensin valmiiksi 60mm lyhyestä vielä => 40mm (sen kokoinen löytyi hyllystä, aika passeli). En kyllä ole 50 kokoista koittanut, tuntui istuvan niin hyvin tämä suoraan.

stumpe
16.04.2021, 19.21
40mm stemmi sutrassa. Kuulostaa hiukka levottomalta, mutta makuasioita.:seko:

hphuhtin
16.04.2021, 21.37
Mikä sopii yhdelle ei ehkä sovi toiselle. Saatan vaihtaa alkuperäisen takaisin, ajelin pari kesää tyytyväisenä sillä, mutta tänä keväänä varmaan selkä oli niin huonossa kunnossa että piti saada tanko lähemmäksi ;)

Pointtihan oli se että 5cm mua pidemmän ei ehkä kannata kuitenkaan 50-kokoista miettiä.

eepeli
27.07.2021, 14.46
Hmm. Onkohan Sutra LTD 2022 tulossa kuin ULTD? Kuinka käy perus sutran ja ultd :seko: Löytyi googelilla tällainen:
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:RVfUQh_fA7IJ:https://www.hibike.de/kona-sutra-ltd-28-gravel-komplettrad-gloss-dragonfly-grey-mod-2022-peb8a8476bf553bdaf67d3b45e1c58c09+&cd=1&hl=fi&ct=clnk&gl=fi
https://cdn.hibike.com/image/product/RRG/RRG_Kn2STAL_48-dbl_Sutra_LTD_MJ22-00-il.jpg

Puskis
27.07.2021, 15.00
Ei nuo julkistukset oo mun mielestä tulleet kaikki samalla hetkellä aiempinakaan vuosina. Luulis tulevan, kun kauppa varmaan käy hyvin.

eepeli
03.08.2021, 14.11
Sieltähän se tuli https://www.konaworld.com/sutra_ltd.cfm :)

Puskis
03.08.2021, 15.33
No mitä hittoa? Toihan on sama kuin ultd lukuunottamatta jarrulevyjä. Pilalla.

tinke77
03.08.2021, 15.52
Mikäs vika ultd:ssä ?

Puskis
03.08.2021, 16.05
Mikäs vika ultd:ssä ?

No varmaan ihan hyvä maastopyörä, mut oisivat nyt pitäneet tuon vanhan tyyppisen pyörän kuitenkin mallistossa.

Esuli
03.08.2021, 17.34
Köyhien Salsa Fargo.
Kona on tehnyt hyviä omiakin malleja.
Joskus muinoin.

hphuhtin
03.08.2021, 17.56
Oivoi, kokeilin ULTD ja oma -19 LTD istuu omaan käyttöön paremmin, ei ole enää sama pyörä. Ehkä Kona tekee näin enemmän eroa Roven ja Sutran välille. Uusi Rove LTD on ihan hieno. Sopisi tällaiselle köyhälle. Tosin tyytyykö rikkaat niin paljon rumempaan pyörään kuten Fargo on..

tinke77
03.08.2021, 17.56
^^ aaa, tuo kertoo varallisuuden [emoji16]

gallodepelea
03.08.2021, 19.56
Ei taida Salsaa saada edes rahalla, keväällä heidän mukaan paras mahdollisuus löytää pyörä oli kivijalasta, tuskin on tilanne vielä normalisoitunut. Konalla ei ole enää drop bar pyöriä asfaltille, Gravel myy kuin häkä niin keskittyvät toistaiseksi niihin.

Jone51
04.08.2021, 10.33
Vähän ihmetellä täytyy että miksi Ltd ja ULTD eivät voineet elää rinnakain? Tai siis tuleeko ULTD:tä vielä ja mitä eroa mahtaisi olla? Eihän tossa uudessa LTD:ssä mitään vikaa ole mutta dropper tolppa on vähä liikaa varmaan monen aiemmin LTD:hen päätyneelle.

Ettan
23.09.2021, 21.45
Haluaisin päivittää Sutra ltd:n keskiölaakerin. Onko tämä oikea? Mulla on 2021 kultainen Sutra ltd...
https://www.bike24.com/p2366482.html?menu=1000,1868,1869,1870

nure
24.09.2021, 10.19
^Jos kammet GPX niin kyllä sopii...

Jona
24.09.2021, 11.17
Haluaisin päivittää Sutra ltd:n keskiölaakerin. Onko tämä oikea? Mulla on 2021 kultainen Sutra ltd...https://www.bike24.com/p2366482.html?menu=1000,1868,1869,187068 mm ei käy, pitää olla 73 mm.https://konaworld.com/archive/2021/sutra_ltd.cfm

JackOja
24.09.2021, 11.22
Eikä käy muutenkaan GXP-lakrut jos kammet on Rallinaamaa.

Onkohan muuten tuollaiset 270€ maksavat laakerit vastaavasti paljon paremmat kuin perustason 30-40€ keskiöt?

Puskis
24.09.2021, 11.43
Onkohan muuten tuollaiset 270€ maksavat laakerit vastaavasti paljon paremmat kuin perustason 30-40€ keskiöt?

Se joku Hambini-tyyppi tais olla mieltä, että ei mitään järkeä vs. teräksiset laakerit.

nure
24.09.2021, 11.47
^Tuskin ovat ja kun tuossakaan ei kammet mitään vastaavaa tasoa kuin laakeri niin itse aloittaisin kammista...
Tod.näk. joku ingengör kertoo kuinka suuri on keskiölaakerin vastuksen merkitys voimansiirrossa...

KampiGorilla
28.09.2021, 22.00
Köyhien Salsa Fargo.
Kona on tehnyt hyviä omiakin malleja.
Joskus muinoin.

Fargo on aika läppä pyörä hinta / osa suhteeltaan. Ei mitään järkeä.
Toki geometrialtaan sekä mahdollisuudelta imaista isot kumit melko omintakeinen ja sen takia kiinnostava pyörä.

eepeli
29.09.2021, 13.55
Uusi lisäys Sutra-perheeseen:
https://images.konaworld.com/2022/med/sutra.jpg
https://www.konaworld.com/sutra.cfm

Puskis
29.09.2021, 14.38
Vähän puolitiehen jäänyt mun mielestä ajatus Sutra SE:n nopeammasta ja kevyemmästä versiosta, vai onko ton tarkoitus korvata SE? Emäputki näyttäis olevan tapered, kun ennen oli suora.

Katoin ensin, että paremman muotoinen stonga, mut siinä lukee Easton ja osalistassa Kona, joten kaupattavassa pyörässä varmaan se sama, jonka alaotteen kanssa en oppinut elämään.

maalinni
29.09.2021, 15.13
Katoin ensin, että paremman muotoinen stonga, mut siinä lukee Easton ja osalistassa Kona, joten kaupattavassa pyörässä varmaan se sama, jonka alaotteen kanssa en oppinut elämään.

Se orkkis stonga on kyllä järkyttävän epäergonominen, ei ole Konalla varmaan kukaan ajanut sillä metriäkään, kun tollainen kökötys pääsee ulos tehtaalta.

hphuhtin
30.09.2021, 16.17
Uusi lisäys Sutra-perheeseen:
https://images.konaworld.com/2022/med/sutra.jpg
https://www.konaworld.com/sutra.cfm

Eikö tuo ole ihan vaan normi Sutran tän vuoden malli ts. uusi maaliväri? ;) ok, etutarakka..

velib
30.09.2021, 16.32
Konan sivuilta löytyy myös normi Sutra nimella Sutra SE. Nuo menevät aika paljon päällekäin, mutta onpahan vaihtoehto myös noilla vaihtajilla tangonpäävaihtajien sijaan. Tuo vaikuttaa hyvältä työmatkapyörältä, mutta toisaalta miksi ei siihen käyttöön ostaisi Rovea, jolla myös retkeily hoituu hienosti.

hphuhtin
01.10.2021, 01.16
Seison korjattuna, en katsonut tosiaan vaihtajia. Aiempi Sutra on siis Sutra SE. Tämä uudempi olisi mainio pyörä sekin, ja aiemman Sutran tangonpäävaihtajat varmasti supistivat ostajakuntaa.

hphuhtin
18.10.2021, 13.43
Tuli ajeltua vkl Sutra LTD kunnolla lastattuna (vasta toisen kerran ikinä), ja omat ajatukset pyörän suhteen jotenkin muuttui. Nyt olen sitä mieltä, että kuormattuna Sutra on parhaiten elementissään. Ehkä päivänselvää olisi pitänyt olla.

Metsäautotietä jonka pinnalle oli levitetty karkeaa soraa voi lasketella alamäkeen +40km/h vaikka oli 18kg pyörässä kuormaa. Ei mitään ongelmaa hallita, ei vatkaamista (joskin mukavasti joustamista), ei mitään negatiivista. Mukava juna, kulkee silti hyvää vauhtia. Mutta taitaa gräveltykit olla tosiaan erikseen, vaikka kulkeehan Sutra lastaamattomana ihan hyvin.

Per4
22.10.2021, 10.18
Laitetaas fiilistelykuva tännekin. Sutra LTD palveli jälleen hyvin 3 viikon Balkanin reissulla. Oma käyttö lähes pelkästään retkipyöräilyä about kuvan mukaisessa setupissa ja tuossa käytössä tuntuu olevan parhaimmillaan. Oma 2017 runko vielä QR-akseleilla, mutta en ole läpiakseleita kaivannut.

https://i.imgur.com/YLKRrcK.jpg

Oses
24.10.2021, 16.53
Samoja fiiliksiä. Runko on pomminkestävä. Alamäkeen voi polkasta pyörä lastattuna lisää vauhtia ja ottaa dropeista kiinni hymyssä suin. Reitti2000:n mäkiä Nuuksiossa on hauska ajella.

Originaalikiekot vaan ei herätä luottamusta, takakehän ajoin rikki. Kehä murtui kahdesta kohtaa nippelin juuresta.

Sampsa123
26.10.2021, 18.58
180 cm, 84 inseam, valitsin keväällä 54 koon ULTD:n ja pikkuhiljaa sillä mielellä että 56 olisi ollut parempi. 15.2. tulis 56 runkoa kauppaan..

Oses
05.11.2021, 20.48
Voisko esim. 100mm riser -stemmi auttaa pahimpaan hätään jos ajoasennosta haluaa pidemmän ja korkeamman?

Malamuutti
15.05.2022, 10.17
Nosto puoli vuotta vanhalle ketjulle. Hankin tuossa 2021 Sutra Ltd -rungon ja olen aivan täpinöissäni osia odotellessa. Kesäkuun alkupuolella pitäisi päästä kokoamishommiin, jos postifirmat hoitavat oman osuutensa ja kauppa saa sälän varastoistaan/tukkureiltaan.

Hiukan eri suuntaan tuli tuossa speksatessa mentyä, taakse tulee 11-36 ja eteen 36, sillä en omassa käytössäni ole (vielä) tarvinnut lyhyempää välitystä. Jos jossain vaiheessa tulee lyhyempien välien tarvetta, voinee hankkia pienemmän eturieskan.

52-koon runko + haarukka akseleineen ja putkiosineen (ml. stonga) painaa aina niin luotettavan Lidlin matkalaukkuvaa'an mukaan 4,6 kiloa joten mikään keijukainen tämä ei ole. Toisaalta tämähän on sikäli vanhentunutta tietoa, että uuden Sutra Ltd:n runko taitaa olla täysin erilainen.

hphuhtin
16.05.2022, 11.57
Hieno pyörä tulossa ;) Uusi runko voi olla jopa painavampi kuin vanha, kun taitaa olla lähempänä välissä debytoinutta ULTD:tä. Keveys ei kuitenkaan ole Sutrassa olennainen olemassaolon peruste. Mukavuus, rengastila, kiinnitykset, vakaus ja nopeus kuormattuna. Hämmästelin näitä kahta jälkimmäistä ominaisuutta kun ekat kerrat pyörän kuormasin.

makehe
16.06.2022, 18.27
Moikkamoi! Paljonkos porukka on ajellut noilla ensiasennusrenkailla? Mulla on vuoden 2020 sutra WTB venture 700x50 renkailla ja kilsoja reilu 5000km, kulutuspintaa renkaissa on vielä ihan kohtuullisesti mut kyljistä alkaa silloin tällöin tulee litkut pihalle. Uusia renkaita tässä varmaan täytyy alkaa suunnitteleen mutta mitkäköhän olisivat hyvät vaihtoehdot? Aika vähän tulee poluilla ajeltua niin renkaat vois varmaan olla napsun kapeammatkin

hphuhtin
16.06.2022, 19.36
Hyvin kestäneet. Jos kapeampaa sliksiä ja luottaa testeihin niin https://www.bicyclerollingresistance.com/cx-gravel-reviews/rene-herse-snoqualmie-pass-extra-light

Malamuutti
21.06.2022, 19.26
Hiukan alle kaksi viikkoa kuvien välillä, suurin osa ajasta kulunut ensin väärin tilattujen tai tilaamatta jääneiden osien odotteluun, robottiruohonleikkurin asennukseen ja viiden päivän lomareissuun. Tänään ensimmäinen muutaman kilometrin koeajo. Kivaa. Hiukan on vielä säätämistä ja viilaamista.

https://g3.img-dpreview.com/6B7DD46244664281BF9A11530783C394.jpg


https://g2.img-dpreview.com/0B5C5F2CAFD840B58A228AC2D8D37C9C.jpg

Polkimineen 11,4 kg Lidlin matkalaukkuvaa'an mukaan, mutta tuntuu ajossa kevyemmältä.

hphuhtin
22.06.2022, 08.40
Sen verran se painaa, mutta tosiaan tuntuu
jotenkin kevyeltä. Omaan silmään sattuu tuo grippi.

Malamuutti
22.06.2022, 10.08
Sen verran se painaa, mutta tosiaan tuntuu
jotenkin kevyeltä. Omaan silmään sattuu tuo grippi.

Eihän se mikään varsinainen silmänilo ole, mutta mukava ja muistaakseni pitää myös sateella. Yleispyörässä on sama Sramin tankonauha ja siinä todettu hyväksi, joten tällä kertaa käytännöllisyys voitti ulkoasun. Kuituisella maantiekiiturilla on pari kertaa sade yllättänyt kesken ajon ja siinä on kauniisti värikoordinoitu nahkainen tankonauha ollut aika ikävä märkänä.

Joku tuossa Konan vakiostongan taivutuksessa vähän tökkii, alaote tuntui aika oudolta, kun sitä kokeilin. Kaipa siihenkin tottuu.

TERU
22.06.2022, 10.17
Tangon alapäitä vähin alas päin, saisi sojottaa takajarruun, jos sellainen olis normipaikalla...

Malamuutti
22.06.2022, 11.09
Tangon alapäitä vähin alas päin, saisi sojottaa takajarruun, jos sellainen olis normipaikalla...

Hyvä muistutus. Tuo oli tarkoitus tehdä, mutta ehti jo silmä tottua tuohon asentoon.

Muutakin säätöä ja tsekkausta on vielä vuorossa joten siinähän se menee kun työkaluihin tarttuu.

hphuhtin
22.06.2022, 11.42
Siis pyörähän säädetään ensisijaisesti ulkonäkö edellä! ;)

Olen harkinnut itsekin tangon vaihtoa alaotteen parantamiseksi, mutta koska se on ainoa mitä parantaisin, niin en ole jaksanut vielä etsiä korvaajaa.

Malamuutti
23.06.2022, 08.08
Moikkamoi! Paljonkos porukka on ajellut noilla ensiasennusrenkailla? Mulla on vuoden 2020 sutra WTB venture 700x50 renkailla ja kilsoja reilu 5000km, kulutuspintaa renkaissa on vielä ihan kohtuullisesti mut kyljistä alkaa silloin tällöin tulee litkut pihalle. Uusia renkaita tässä varmaan täytyy alkaa suunnitteleen mutta mitkäköhän olisivat hyvät vaihtoehdot? Aika vähän tulee poluilla ajeltua niin renkaat vois varmaan olla napsun kapeammatkin

Valtavalla, suurin piirtein 40 km:n kokemuksella 40 mm Contin Terra Speed TR:t ovat hyvät. Rullaavat varsin kevyesti, eivät ulvo asfaltillakaan ja pitävät soralla luottamusta herättävästi. Mukavuudesta en sano vielä mitään, koska en ole vielä ehtinyt teippaamaan ja litkuttamaan kiekkoja vaan ajanut sisureilla.

jame1967
30.06.2022, 21.36
Tykästynyt myös yllä kehuttuihin noin 300 km kokemuksella .

hphuhtin
01.07.2022, 00.24
Rouvan Whiten graveliin pistin nuo Terra Speedit, tosi miellyttävät. Sutraan ne on omasta mielestä turhan kapeat. Harkitsen seuraavaksi, kunhan race kingit kuluu loppuun, Schwalben Thunder Burt Super Race ehkä vain 2,1” levyisenä.

JackOja
01.07.2022, 08.57
Ihmettelen tuota Terra Speedien kehumista joka somessa. Mun mielestä ovat epämukavat.

atv87
06.07.2022, 15.05
Moikkamoi! Paljonkos porukka on ajellut noilla ensiasennusrenkailla? Mulla on vuoden 2020 sutra WTB venture 700x50 renkailla ja kilsoja reilu 5000km, kulutuspintaa renkaissa on vielä ihan kohtuullisesti mut kyljistä alkaa silloin tällöin tulee litkut pihalle. Uusia renkaita tässä varmaan täytyy alkaa suunnitteleen mutta mitkäköhän olisivat hyvät vaihtoehdot? Aika vähän tulee poluilla ajeltua niin renkaat vois varmaan olla napsun kapeammatkin

Moro!

2019 mallisen orkkis WTB Riddlerit 700x45 kesti jotain 4500km. Laitoin sen jälkeen 700x50 WTB Venturet ja olen odotellut et loppuis jo ko en jaksais enää nyppii pikkukiviä pois :D Niil ajettu ny jo reilu 6000km ja pintaa viel vaiks kui paljo.. 700x47 Teravail Rutlandit odotellu jo hetken hyllyl..o vähä rouheemmil nappuloi. Pirellin Cinturato Gravelit 700x45 koossa kiinnostais kans. Niistäki olemas matalammal ja rouheemmal nappulal olevat versiot.

Nessie
27.07.2022, 21.56
https://live.staticflickr.com/65535/52245879570_d89f3e8e6f_b.jpg (https://flic.kr/p/2nAMMM5)IMG_4207 (https://flic.kr/p/2nAMMM5) by antti p. (https://www.flickr.com/photos/163376212@N07/), on Flickr

Konan oma tanko on kyllä dropin asennoltaan surkea. Rakastuin pyörään uudelleen, kun vaihdoin tilalle venturemaxin.

Ja uusi rakastuminen tapahtui, kun renkaaksi vaihtuivat thunder burtit (2.1"). Nämä ovat alkuperäisillä vanteilla sitten ilmoitettuun alimittaiset (ertro 54mm ja mitattuna 50mm) ja 2 mm kapeammat, mitä alkuperäiset venturet (jotka olivat leveimmistä nappuloista mitattuna 52mm). Tämä ei kuitenkaan haittaa, koska ilmatilaa on omalle painolle aivan riittävästi ja rullaavuus parani selvästi.

Tuo runkolaukku on Fjällräven x Specialized malliston isoin ja istuu melko mukavasti tuohon 58cm runkoon - muut kokeilemani ja mittomani runkolaukut eivät ole lähelläkään tuota. Pullotelineitä piti tosin säätää alemmas lisäpalikoilla, jotta pullot edes mahtuivat paikoilleen.

tosminen
11.11.2022, 19.28
Morjens,

olisko kenelläkään Sutraa tarjolla kokeiltavaksi Porin lähistöllä? Tarkemmin kiinnostaisi siis tuo vanhemman mallin LTD tai sitten ihan perinteinen touring-versio.

Kiinnostaisi vähän mallailla sopivaa kokoa, lähtökohtaisesti varmaan 54-koon nurkilla pyöritään, kun kokeilijahenkilön mitat n. 179 cm ja 84 cm inseam.

Vispe
11.11.2022, 20.00
Meillä on demokalustossa 52-56cm koot https://www.bikeshop.fi/Kona-cyclocross-gravel-testi/ekauppa/pKONACYCLOTESTI18/

Ei toki ole enää tuota parin vuoden takaista LTD:tä eikä perus Sutraa mutta hyvän suunnan kyllä saa uudella jos perus Sutra on harkinnassa.

-Visa, www.bikeshop.fi

tosminen
11.11.2022, 22.13
Jeps, kiitti Visa. Sun ja Hain kanssa tuli pari viestiä vaihdettuakin asiasta tällä viikolla. On pitänyt tulla visiitille ja koeajolle, mutta vielä ei ole löytynyt kalenterista sopivaa hetkeä.

Sutra SE tosiaan kiinnostaa. Tuntuisi olevan hyvä kokonaisuus mun tarpeisiin sellaisenaan, mutta myös mahdollisuus tehdä siitä tuon vanhemman LTD:n tapainen houkuttaa. Konan sivujen mukaanhan geo on tässä edelleen täsmälleen sama kuin edellisessä LTD:ssä. Tähän vielä sivuhuomiona, että Bikeinsights-sivustolla nämä luvut poikkeavat Konan sivuilla olevista (virhe?) ja ovat siellä siis identtiset tuon nykyisen pelkäksi Sutraksi nimetyn kanssa. Olen kuitenkin käsittänyt, että tuo nykyisen Sutra SE:n on runko on edelleenkin käytännössä sama kuin se, mikä aiemmissa LTD:ssäkin oli.
https://imgur.com/a/0TqNqJf
https://imgur.com/a/0TqNqJf

tosminen
12.11.2022, 12.21
Jatketaanpa vielä aiheesta. Konan taulukoita tutkailemalla näyttäisin olevan 54 ja 56 -kokojen rajamailla ja näistä yritän valintaa tehdä.

Aiempi pyörä oli teräs-Rove (54), jolla tuli ajeltua mukavasti retkiä 150 km:n päivämatkoihin asti. Suurin puute pyörässä oli pieni rengastila, joka teki huonommilla teillä varsinkin kuormattuna ajamisesta epämiellyttävää. Välillä myös kävi mielessä, että ei haittaisi, jos pyörä olisi napsun isompi.

Tässä tuo pyörä vs. 2020 perus-Sutra, minkä geo mielestäni on sama kuin nykyisen SE-mallin: https://bikeinsights.com/compare?geometries=5d4ca6db9a63350017515400,5db285 66a6a22b0017087d03

Nämä ovat mielestäni melko samankokoiset ja 56 Sutra olisi sitten enemmän kuin sen napsun isompi ja ehkä ainakin korkeuden puolesta liian suuri. Varsinkin, jos siihen laittaa yli 2" renkaat, alkaa standover menemään pakkasen puolelle. Maantien vartta varmaan kilometrien nielentä onnistuisi näinkin, mutta vaikkapa poluille eksyessä korkeus olisi ehkä liikaa. Ja tuollaisella rengastuksella poluille eksyminen on kuitenkin ehkäpä mielessä.

Tavallaan musta tuntuu, että vastaan tässä kysymykseeni itse ja 54 olisi todennäköisesti itselleni sopivampi koko. Jäljelle jää vain pohdinta siitä, uskaltaako pyörää tilata kokematta ja näkemättä. Jos herää ajatuksia aiheesta, niin lueskelen niitä mielelläni :)

Tässä vielä linkki yhteen mielestäni aika hienoon Sutraan: https://theradavist.com/kona-sutra-review/

hphuhtin
12.11.2022, 23.05
^Jos saan ehdottaa, niin olitko katsonut vaihtoehtona Rove LTD? Jos siis 27.5” tuntuisi mahdolliselta. Jotenkin tällä hetkellä tarjolla olevat Sutra-mallit ei ainakaan itseen iske. Nykyinen Sutra LTD on itselle liian järeä ja muut mallit liian säyseitä. Riippuu toki mitä hakee. Vanha LTD itsellä ja se on lähes täydellinen. Olisipa 1x12 :)

nure
12.11.2022, 23.13
^Miksi vajaakokoinen? Jos ollaan kokojen rajoilla niin oma mielipide että mielummin pieni kuin suuri. Tietenkin kuskin tottumukset vaikuttaa pitkälti muta itse niillä referensseillä oikea koko löytynyt.
1x12 on vain pikku projekti, helppo ja mukava, SRAM AXS tilalle ja homma toimii!

Malamuutti
13.11.2022, 10.11
^Jos saan ehdottaa, niin olitko katsonut vaihtoehtona Rove LTD? Jos siis 27.5” tuntuisi mahdolliselta. Jotenkin tällä hetkellä tarjolla olevat Sutra-mallit ei ainakaan itseen iske. Nykyinen Sutra LTD on itselle liian järeä ja muut mallit liian säyseitä. Riippuu toki mitä hakee. Vanha LTD itsellä ja se on lähes täydellinen. Olisipa 1x12 :)

Se on se alkuperäisen stongan alaote joka täällä Ltd:ssä tökkii. Eilen sotkin laakeeta aakeeta tuommoiseen 7 - 8 m/s vastatuuleen ja jotenkin en saanut käsiä alaotteella hyvään asentoon kun teki mieli painua matalammaksi. Yläote on just hyvä, mutta se alaote... Aloin harkita jopa tallissa olevan maantiestongan asennusta, siis ilman levityksiä olevaa ohjaustankoa. Pitää vähän katsella tuon mittoja että onko siinä pituus ja syvyys minkälaisia.

Leewi
13.11.2022, 10.56
1x12 on vain pikku projekti, helppo ja mukava, SRAM AXS tilalle ja homma toimii!
Mitä ihmettä, noihan maksaa toista tonnia, yhdestä lisälehdestä parin tonnin pyörään :)

teppa
13.11.2022, 11.03
Sutra ltd 2020 mallilla takana reilu 10tkm. Aluksi ajoasennon kanssa pientä hakemista. Tanko vaihtui salsa cowbelliin ja stemmi 20mm pidempään. Runko 58 ja kuskilla mittaa 190cm. Alkuperäinen takakiekko kesti n.5tkm lukuisten rihtausten jälkeen kehä petti.

tosminen
13.11.2022, 13.27
^Jos saan ehdottaa, niin olitko katsonut vaihtoehtona Rove LTD? Jos siis 27.5” tuntuisi mahdolliselta. Jotenkin tällä hetkellä tarjolla olevat Sutra-mallit ei ainakaan itseen iske. Nykyinen Sutra LTD on itselle liian järeä ja muut mallit liian säyseitä. Riippuu toki mitä hakee. Vanha LTD itsellä ja se on lähes täydellinen. Olisipa 1x12 :)

Kiitos ehdotuksesta. Oon varmaan vähän vanhanaikainen pyöräharrastukseni kanssa, mutta en halua pyöriini hiilikuitua tai hydrauliikkaa. :) Periaatteessa toi Rove DL voisi olla kiinnostava, jarrut vaihtuisi kyllä täysin mekaanisiin jossain kohtaa. Tosin rengaskoko on asia, jota pitää myös vähän pohtia. Samaa mieltä nykyisistä Sutrista, LTD on liian järeä ja esim. tuo SE näyttää kuvissa jotenkin laimealta, mutta toisaalta se on klassinen touring-pyörä isoilla rengastiloilla ja sellaiseen olisi kyllä kiinnostusta. Ja myös visioita siitä, millaiseksi sen ajan kanssa rakentelisin.

nure
13.11.2022, 13.55
Leewi, XX1 maksoi alle 800€...

hphuhtin
13.11.2022, 16.10
”Uusi” LTD on oikeastaan malli joka oli ULTD ensin. Eri geo, painoa on tietääkseni noin pari kiloa enemmän, en edes tiedä miten leveät renkaat mahtuu (ainakin 29x2.4”, ehkä 2.6”, arvelisin). Sanoin vaan että omaan makuun on liian järeä, kun olen useamman kerran liikkeessä pyörää katsellut. Jos maistuu niin mikäs siinä, toiset tykkää muhkummasta.

Alla on uuden LTD version rakennetta. Vielä alempana vanha LTD.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221113/77a3bc584f1054f13f3d1dc0ea3cb937.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221113/1309bf14176c065c4b0b23047d0e884e.jpg

tchegge_
14.11.2022, 18.54
Taisin tälläisen 22 mallisen LTD:n nähdä Vierumäen urheiluopistolla joku viikko sitten. Jäi vaivaamaan sen verran että lueskellut näistä. Voisi olla ok työsuhdepyörä, mutta 23 vuotiset Hi5 bikesissä 2900 eur...[emoji51]

Jos vaikka tuo vanha soraratsu kestäisi toiset 8 vuotta.

Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla

Ettan
28.12.2022, 21.09
Moro. Oon miettinyt että päivittäis Sutra LTD:hen 2x12, kun nyt jo käytän 38t edessä ja välillä se tuntuu että vaihteet loppuu suorilla ja alamäissä. Pystyyköhän tohon laittaa esim Sramin Forcen DUB kampia ja samalla vaihtais DUB keskiölaakeriksi? Ottais sen 46/33 kamnet niin ei jäis vaihteista enää kiinni. Mitä mieltä viisaammat on?

Vivve
28.12.2022, 22.38
Ei taida maantiekammet sopia runkoon mut kokeilemmallahan se selviää.

Aakoo
29.12.2022, 16.58
Sram Force wide kammet pitäisi mennä maastorunkoon, on siis pidemmällä akselilla.

OngelmanYdin
25.03.2023, 22.28
Tuli hankittua Sutra LTD 2023 ympärivuotiseen ajoon.

Lokasuojat (SKS Bluemels) ostin samalla mutta ne ottavat runkoon kiinni aika tiukkaan, sitä miettii että hiekkainen vesi sinne väliin kuitenkin menee ja kun se lokasuoja siinä vähän elää niin sehän ajan mittaan syö maalipinnan puhki tuosta teräksisestä rungosta. Pitänee keksiä jotain samalla kun vaihtaa kesäkumit alle, lokasuojat pois kokonaan taikka suojateippiä väliin.

Ruuvasin keskiöstä sen vaijerin ohjurin ruuveineen pois kun siitä täältä luin. Ihan kuivalta kyllä tuntui ja aloinkin miettimään että kyllähän se kosteus kulkee siitä sitten sisäänkinpäin.. onko tuo siitä huolimatta ihan hyvä juttu tehdä?

nure
25.03.2023, 23.43
^ Hienoa että purkauksesi jälkeen tunnet olosi hyväksi.

JackOja
25.03.2023, 23.43
... kannattaisiko minun siirtyä pelkkään vesijohtoveteen ja ostaa riisirahoilla pyörään laukut?

Jos tarviit ne laukut niin joo.

Onnea iloisesta perhetapahtumasta, LTD on hieno.

Ylva Hubatsa
15.04.2023, 17.52
Mulla on jääny nurkkiin pyörimään WTB Venturet 622-50 , melkein käyttämättömät.
Löytyy porvoosta, saa hakea.

makehe
23.05.2023, 12.40
Moro! Meikällä on vuoden 2020 sutra LTD ja kohtapuoliin alkais oleen aika uusia voimansiirto. Onkos ajatuksia tai kokemuksia mitä kannattais laittaa noiden alkuperäisten tilalle koska haluaisin että välitys olisi vaihteiden välillä tiheämpi ja raskain vaihde on turhan raskas mun reisille. Alkuperäiset on 36 edessä ja 10-42 takana.

nure
23.05.2023, 18.58
^Siis raskain 36x10 liian raskas? Jotenkin tuntuu että yleensä ettei tuota kevyempiä välityksiä edes löydy tuon tyyppiseen pyörään. Tietenkin voit tietenkin laittaa vaikka 11-28 pakan ja monasti vain jossain junioripakoista löytyy selkeästi pienempiä kuin tuo 11...

makehe
23.05.2023, 23.18
No kyllä se minusta tuntuu turhan raskaalta ja harvoin tulee isoimmailla vaihteella ajettua. Isoimmailla vaihteella kadenssin ollessa 80-90 mutuna vauhtia taitaa olla jo lähelle neljää kymppiä, ei mun retkillä ja retkikamojen kanssa tartte noin kovaa päästä :cool:

casanova
23.05.2023, 23.31
Sikäli makehe on mielestäni oikeassa, että ei tuota välitystä 36/10 juuri tule käytettyä. Vauhtia saa olla aika paljon, että moista tarvitsee ja silti vähänkin reippaammassa alamäessä välitykset loppuvat kesken. Itselläni on siis samanlainen Suttura, jonka vaihteisiin olen ihan tyytyväinen.

Pyörän mukana tulevissa kiekoissa on XD-vapaaratas, enkä osaa sanoa erilaisten takapakkojen saatavuudesta niihin. Mahdollisesti vapaarattaan vaihtamalla tai eri takakiekolla "tavallinen" Shimano/SRAM HG-vapaaratas ainakin mahdollistaa monenlaisia välityksiltään tiheämpiä takapakkoja, vaikkapa 11-32. Pienemmällä eturattaalla (kai tuohon pienemmän saa?) voi sitten ajella keveämmin välityksin, joskin alamäissä ei sitten enää pysy jalat mukana senkään vertaa kuin nykyisin. :)

Malamuutti
24.05.2023, 08.44
Itse kokosin 2021 Sutra LTD -runkoon fillarin ja omaa käyttöä ajatellen laitoin 11-36 taakse juuri tiheämpien välien vuoksi ja 36 eteen. Se sopii minulle nyt, mutta retkikamat päällä laittaisin suosiolla pienempää ratasta eteen. Kiekoissa on tosin Simanon HG-vapaaratas, niin vaihtoehtoja löytyy.

Ettan
03.06.2023, 19.34
Löytyykö markkinoilta hiilari etuhaarukkaa -21 LTD:hen, mihin mahtuis 2,2" rengasta alle? Kaikki mitä löysin on tapered kaulalla...vai löytyykö jotain ohjainlaakeri versioo millä sen sais menemään? Itse kun ajan kaikki gravel ja maantielenkit LTD:llä.

Ettan
02.09.2023, 16.09
Pitäis ostaa lyhyemmät kammet Sutraan. Onko nää oikeen levyiset?
https://www.hi5bikes.fi/tuotteet/osat/kammet/maasto-kammet/race-face-aeffect-r-137-crankset/?attribute_pa_pituus=165mm

nure
02.09.2023, 17.22
^Millainen keskiö Konassa on, meneekö ilman sen vaihtamista?

Ettan
02.09.2023, 19.43
Alkuperäiset kammet on juurikin Race facen Aeffect:it, mutta kun en tiedä mikä kampien väliputken pituus pitää olla. Mulla on tämä keskiö:
https://www.bike24.com/p2150192.html

Malamuutti
02.09.2023, 19.59
Alkuperäiset kammet on juurikin Race facen Aeffect:it, mutta kun en tiedä mikä kampien väliputken pituus pitää olla. Mulla on tämä keskiö:
https://www.bike24.com/p2150192.html

Jos nyt oikein ymmärsin, tämän https://www.raceface.com/pages/crank-selection-guide mukaan tuo Hi85-linkin Aeffect-R olisi oikea kampi. Sutra LTD:ssä on keskiönä 73 mm BSA.

nure
02.09.2023, 22.04
^Oikeastaan keskiö ole olennainen vaan akseli ratkaisee.

Malamuutti
03.09.2023, 10.11
Niin siis kyse on siitä, että tuossa Racefacen linkissä mainittiin tuon AEffectin R-kammen sopivan 73 mm BSA:lle, joka taas on LTD:ssä käytettävä keskiö. Kunhan nykyinen laakeri ei ole mikään Sramin spesiaali, jossa eri puolten halkaisijat ovat erilaisia. Oliko se nyt DUB?

Oman Sutra LTD:n kokosin runkoon niin en tiedä, mikä 73 mm keskiö tahi akseli siinä on tehtaalta tullessa.

nure
03.09.2023, 11.08
^Muistaakseni itsellä jossain vanhemmassa RF:ssä oli jokin oma X-tyypin akseli...

Ettan
03.09.2023, 12.20
Mulla on ihan alkuperäinen keskiölaakeri ja se on toi RF:n BSA 24mm x-type, minkä linkin laitoin tohon aikaisempaan linkkiin. ??

nure
03.09.2023, 12.36
^Siis jos uusien akseli X-tyyppiä niin homma toimii kuten linkistä voi päätellä.

F. Kotlerburg
03.09.2023, 13.02
Mitä helvettiä täällä taas sekoillaan? Noissa aeffecteissa on 24mm akseli, joka menee samaan 24mm laakerireikään kuin vaikka Shimanot. Se ei passaa DUB eikä GXP-keskiöihin.

Tuo linkattu kampi on myös akselipituudeltaan oikea 73mm BSA:han.

nure
03.09.2023, 13.26
Onkos DUBbia tai GPX:ää tarjottu, puhuttiin RF:n X-tyypin keskiöstä. Tässäkin keskiöiden ja akseleiden tyypit saa aikaan helvetin sekoilua ;-)))

oge
08.11.2023, 12.08
Kaipaisin validointia omalle ajattelulle: Tarkoituksena päivittää Sutra LTD vm 2019 Raceface kammet, eturatas sekä keskiö. 11 lehtinen pakka ja Rivalin takavaihtaja jää. Keskiön ollessa 73mm BSA, onhan yhdistelmä Sram DUB BSA 68/73 mm keskiö + Sram Apex Wide kammet toimiva yhdistelmä, myös esim. ketjulinjan puolesta? Kampien kanssa tuleva 12sp 40t eturatas joutaisi vaihtoon ja 38t tilalle.

Gambinamiäs
08.11.2023, 23.21
Onko kukaan laittanut 584-kiekkoja Sutturaan? 2021 Sutra LTD, jossa nyt alkuperäisten 50-622 Ventureiden sijaan 45-622 (mitattu leveys 47mm) Pirelli Cinturato Gravel M't.

Jos vaihtaisi 57-584 niin keskiö tippuisi ehkä 10mm, joka on aika paljon. Jos vaihtaisi 62-584, niin sitten enää jonkun 4-5mm. Noin pienellä laskemisemisella, voi olla että olen sekoillut ja toki renkaat on eri muotoisia, mikä vaikuttaa siihen todelliseen korkeuteen. Sentin pudotus on ainakin liikaa, jos meinaa polkujakin ajelle noilla. 584-kiekot mahdollistaisivat leveämpien renkaiden käyttämisen myös lokarien kanssa ja antaisi lisävalikoimaa nastarenkaissa.

casanova
07.01.2024, 21.47
Toisinaan mietin, tarvitsenko näin raskasta kalustoa omiin ajoihini, mutta on tämä Suttura jo useamman talven ajan tuntunut nappivalinnalta.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20240107/8ccea4f36f86a5eb5160ba89d97ffa0b.jpg

nure
08.01.2024, 11.47
Oge, ei se ketjulinja noissa paljoa heitä ja ei parin millin poikkeama kummia hommaan tee.

Ylva Hubatsa
29.09.2024, 22.04
- 20 mallin LTD pitäis saada eturattaalle ketjusuoja, lahkeet aina rasvassa.
Kammet RaceFace Aeffect, miten tuohon saa mitään kiinni ?

nure
30.09.2024, 00.09
^ Eikös perinteinen pyykkipoika/kuminauha/lahje sukkaan toimi? Noita ketjusuojia kannattaa hakea rattaiden pulttijaon perusteella.

https://bbgbashguard.com/shop Tuolta aikoinaan tilasin kun oli tarve. Aikoinaan aikakin oli nopea ja varma toimitus eikä hinnalla pelattuja.

Yedi.
30.09.2024, 11.00
Brooks:lla olisi tuollainen lahkeeseen: https://www.brooksengland.com/en_eu/trousers-straps.html
Ja onhan tarjolla muitakin vaihtoehtoja: https://www.google.com/search?client=firefox-b-e&sca_esv=c14839b164416a05&q=bicycle+trouser+clips&udm=2&fbs=AEQNm0Aa4sjWe7Rqy32pFwRj0UkWd8nbOJfsBGGB5IQQO6 L3J_TJ4YMS4eRay1mUcjRHkZwkNnuzbvXdHSnZt8SI-ypebpRXuYkgug6DK-4Ut13H99ktA8Mqi1OEFqdR-eK48bJa__90OMgplgEoZnWValhUQ343gp_exU8Evdjtace2RF7 oLL9h99qRkTgUJWLIWwzoXToL&sa=X&ved=2ahUKEwijgOLci-qIAxWSIRAIHRatGjEQtKgLegQIGBAB&biw=1408&bih=733&dpr=1.11
Joskus olen itse käyttänyt myös kiristettävää hihaheijastinnauhaa lahkeessa.
Tietysti myös sopivan kireälle laitetty henkilökohtaisen aatteen mukaikainen hihanauhakin varmasti toimii ok. :D