Näytä tavallinen näkymä : Uusi takapakka ja ketjut.
Pitäisi hommata fillariin uusi takapakka. Vanha on SRAM PG 1050 ja ikää jo vuosia...
Mitä suosittelisitte tilalle. Sramin uusi vastaava powerglide on hintaluokkaa 50€. Saako samassa hintaluokassa parempaa, vai kannattaako ostaa Powerglide?
Alkuperäistä huonompaan/painavampaan en ainakaan halua vaihtaa.
Ketjusuosituksia kuulisin myös mielelläni.
Pahoittelut, jos näitä ketjuja on jo miljoona täällä.
Riippuu vähän, että mitä tarkoitat paremmalla? Jos tuo on kestänyt ajossasi vuosia, niin se kertoo, että kilometrisi ovat kohtuullisia, eikä gramma säästöillä pyöräsi kulje yhtään lujempaa. Ehkäpä noilla kohtuullisilla kilometreillä ei kannata uhrata rahaa kalliimpiin, kun puhutaan takapakasta. Sehän on ollut sulle hiton hyvä pakka, jos se on kestänyt vuosia.
hphuhtin
18.07.2019, 01.12
Samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa. Nykyinen pakka vaikuttaa osoittautuneen käytössäsi hyväksi, samanlaisella kannattaa siis jatkaa jos välitykset ovat tuntuneet sopivilta. Samaa mallia saa monella eri välityksellä. Ne sadasosasekunnit jotka ajeluilla voi säästää painoa viilaamalla ei voi olla merkityksellisiä.
Itselleni on pakassa tärkeintä, että raskain ja kevyin vaihde on sopivia ja hypyt vaihteiden välillä mahdollisimman pieniä. Ja ei saa maksaa järjettömästi, 50€ on vielä kohtuullinen. Ketju max 20€ ja riittävän pitkänä niin voi pätkäistä oikeaan mittaan. Vaikka PC-1051.
Miks vaihtaa voittanutta joukkuetta...? Ketjuista olen KMC:n ketjuja suosinut mutta tuskin tuossa hintaluokassa suuria eroja synny...
Kiitti vastauksista. Lähinnä ajattelin että saako samassa hintaluokassa vaikka kevyempää? Ihan mielenkiinnosta kysyn.
En ole ainakaan paljoo kalliimpaan päivittämässä, niinkuin aloitusviestissä jo mainitsin.
Vanha pakka on kestänyt hyvin, eikä siinä valittamista ole ollut, mut ainahan kannattaa kysyy kokemuksia.
.... Lähinnä ajattelin että saako samassa hintaluokassa vaikka kevyempää? ....
Noh, vastaavat Shimanot ovat olleet yleensä kevyempiä. Mutta eihän ne erot ole kuin jokunen kymmenen grammaa. Jos muuten kaikki on tosi kevyttä niin tuota kannattaa miettiä. Mutta jos ajaa "kahen kilon kiekoilla" niin ihan sama.
Ostopaikasta riippuu kumpi on halvempaa, Shimppa vai Srammi.
Paljon riippuu millaiseen pyörään hakee ja millaisella jaolla...
hphuhtin
19.07.2019, 09.49
Kiitti vastauksista. Lähinnä ajattelin että saako samassa hintaluokassa vaikka kevyempää? Ihan mielenkiinnosta kysyn.
En ole ainakaan paljoo kalliimpaan päivittämässä, niinkuin aloitusviestissä jo mainitsin.
Vanha pakka on kestänyt hyvin, eikä siinä valittamista ole ollut, mut ainahan kannattaa kysyy kokemuksia.
Luin jostain toisaalta, että jos grammojen säästöä miettii, niin ottaa vesipullon mukaan ja ruikkaa siitä vaikka 50g kyseessä ollessa sen puoli desiä pois ajossa ja koittaa huomaako eron. Jos huomaa, niin ei kuin jatkaa viilausta ;)
Sen sijaan välitysten sopivuuden todennäköisesti huomaa selvemmin. Itse olen pakkoja vaihtaessa tiputtanut kevyintä ratasta pienemmäksi jos se on ollut kyseisessä pyörässä täysin käyttämätön, ja näin saanut pienempiä hyppäyksiä raskaampien vaihteiden välille. Saa sitten paremmin sovitettua polkemisnopeuden itselle mieluisaksi kullakin nopeudella.
ketjujen kiekkojen kampien kaikkienpyörivien massojen paino ei ole sama asia kun se stabiili massa(vesipullon vesi):( vaan se pyörivä massa kertaantuu. joku viisas voi kertoa laskukaavan
Twinning
19.07.2019, 13.17
ketjujen kiekkojen kampien kaikkienpyörivien massojen paino ei ole sama asia kun se stabiili massa(vesipullon vesi):( vaan se pyörivä massa kertaantuu. joku viisas voi kertoa laskukaavan
Ero tosin koskee käytännössä vain kiihdyttämistä ja hidastamista, ja silloinkin se on hyvin pieni.
'We can see that reducing the wheel inertia has a beneficial effect over reducing non-rotating mass, but it is very small. In reality, mass saved from the rims of wheels is likely to be less than 10% more beneficial than the same mass saved from the rest of the bike.'
Some pretty complex calculations reveal that the advantage in terms of acceleration from cutting weight from the wheel rims would be 0.9%, as opposed to 0.8% when cutting weight from the frame.
Tuolle lähteenä Lotuksen pääinsinööri: https://www.cyclist.co.uk/in-depth/2924/cycling-science-do-light-wheels-beat-a-light-frame
Vielä jos puhutaan rattaista, joiden paino hyvin lähellä napaa, niin ero on paljon tuotakin pienempi.
hphuhtin
19.07.2019, 13.40
ketjujen kiekkojen kampien kaikkienpyörivien massojen paino ei ole sama asia kun se stabiili massa(vesipullon vesi):( vaan se pyörivä massa kertaantuu. joku viisas voi kertoa laskukaavan
Noin ajattelin itsekin hetki sitten. Sitten selvittelin ja useampi viisas on laskenut asiaa, ja sen perusteella pyörivällä massalla on pyöristysvirheen verran merkitystä verrattuna vierimisvastukseen ja suuremmissa vauhdeissa ilmanvastukseen. Harrastelija ei huomaa nopeuseroa (käsiteltävyysero sitten erikseen). Huonot navakin voivat olla paljon pahempi vastus. Ensi kerran kun googlaan otan linkit talteen, nyt joudun sanomaan KVG :)
Hitausmomentti ympyrärenkaalle tai ohutseinäiselle sylinterille on massa kertaa säde toiseen; J = m*r^2. Siittä vaan laskeskelemaan.
Etäisyys navasta on siis merkityksellisempää kuin massa, kuten ylläkin todettiin.
Sent from my iPhone using Tapatalk
hphuhtin
19.07.2019, 14.36
Ilmanvastus > massa > pyörivä massa. Vierintävastus menee käsittääkseni (normaalin massan rajoissa) ilmanvastuksen ja massan väliin.
In summary, wheels account for almost 10% of the total power required to race your bike and the dominant factor in wheel performance is aerodynamics. Wheel mass is a second order effect (nearly 10 times less significant) and wheel inertia is a third order effect (nearly 100 times less significant).
http://www.biketechreview.com/reviews/wheels/63-wheel-performance
maalinni
19.07.2019, 15.23
^ menee tutkimukselta vähän uskottavuus, jos matematiikka on väärin. "10 times less significant" menee miinuksen puolelle, jos tekijän A vaikutus on 10yksikköä ja tekijän B vaikutus on 10 kertaa pienempi, niin B:n vaikutus on 10-10*10=-90(yksikköä)...
hphuhtin
19.07.2019, 18.39
Ymmärrän kyllä ”10 times less” = 1/10.
Harvoin sillä yksittäisen palikan massalla on merkitystä, mutta jos säästää kymmenestä palikasta 100g se tekee jo kilon.
Näin sen itsekin mietin. En ainakaan painavampiin osiin halua päivitellä.
Mun fillari on siis 12kg jäykkäperä 29r. Tällä hetkellä pienimmät vaihteet täysin käyttämättömiä. Sen huomioin kyllä pakkaa ostaessani.
Ja (taas) turha kommentti. Pirun paljon halvempaa laihduttaa se kilo kuin ostaa...
Ei kuljettajan massa siihen fillarin käsittelyyn vaikuta. Mut molempi parempi.
maalinni
19.07.2019, 20.46
Myös se kevyemmän osan plasebovaikutus on todellinen, eikä sitä pidä väheksyä. Urheilussa uskomuksilla on iso vaikutus.
No tässä nyt idiksenä kuiteskin oli, saako tohon samaan rahaan jotain parempaa/kevyempää? Paremmuus voi myös olla jotain, mitä tällanen nöösi ei ees osaa miettii. Mun mielestä ihan asiallinen kysymys toi oli.
Kyllähän tollaset asiat nyt kiinnostaa. Olen pahoillani, jos luetun ymmärtäminen on hankalaa.
Muoks: Tää meni siis oppesille.
hphuhtin
19.07.2019, 22.04
Ihan hyvä kysymys kysyä, eikä mun vastaus ainakaan tullut miltään auktoriteetilta, mutuilen vaan, mutta jos jotain kuskinkin havaittavissa olevaa optimoitavaa takapakassa tuolla rahalla löytyy niin vastaus kiinnostaa itseäkin. Harrastanhan polkupyöriä ;)
No tässä nyt idiksenä kuiteskin oli, saako tohon samaan rahaan jotain parempaa/kevyempää? ....
No justiinsahan mä jokunen viesti sitten #6 kerroin, että Shimanot yleensä kevyempiä. Hyviäkin ovat.
hphuhtin
20.07.2019, 01.00
Mitäs muuta kriteeriä sitten ”parempi” voisi vielä pitää sisällään. Kestävämpi. Nopeammin vaihtavampi. Hiljaisempi?? Eri värisempi? Vähemmän vapaarattaan runkoa syövempi? Huollettavampi (esim. osina vai kerralla vaihdettava).
Ei ole ”parempi” jokaiselle sama.
Paljonkohan tuo PG 1050 painaa, en löydä sramin sivuilta tietoa. Sattumoisin äskettäin tilasin ja tänään saapui rouvan Rossanoon Shimanon perustason pakka (CS-HG81-10, 34€) kun 12 vuodessa alkoi tulla edelliseen kilometrit täyteen ja samalla teen 9->10 konversion (ja vaihdan salaa kiekot). En edes katsonut painoa tilatessani, kun en pidä merkityksellisenä. Näköjään 317g, 11-32 mallina.
Sinänsä PG-1070 näyttäis olevan Saksassa samoissa hinnoissa. On siinä isompi numero joten täytyy olla parempi? ;)
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.