Näytä tavallinen näkymä : White GX Lite 19, unisex gravel-pyörä,
Hiekkahentunen
09.06.2019, 21.22
XXL.stä tuli tilattua. Kävin äsken koeajolla, mutta koko askarruttaa179/85 @ M-54 174-182, eli juuri minun kokoselle taulukon mukaan. Ohjaamo tuntuu olevan todella kaukana, kuitenkin niin että näen aeroasennossa etuakselin yli. Tilasin vielä S-52 165-175 koon varmuusen vuoksi ennen tarjouksen päättymistä.
Onko jollakin ollut sama kokotaulukko-ongelma Whiten gravel/maantie pyörien kanssa?
Jep, itsekin ostin tänään kyseisen fillarin kun oli niin järkyttävän halpa :) Omat mitat on 179/84, mutta menin kuitenkin 55 koolla. Testasin myös 53 kokoa hieman kalliimmalla pyörällä mutta en juurikaan huomannut eroa. Tuosta on tosiaan aika kaukana tuo ohjaustanko. En tiedä onko pelkästään tuossa pyörässä, vai onko tavallista muissakin Gravel -tyyppisissä pyörissä.
Eiköhän nuo ohjauskannattimet halpaa vaihtokamaa...
Kommuutteri
10.06.2019, 14.53
Kuvan perusteella tangossa on melko mittava reach, mikä kasvattaa matkaa kahvoille ehkä useita senttejä kompaktitankoon verrattuna. No, ei se tankokaan paljoa maksa.
Sent from my iPad using Tapatalk
Taitaa vakio stemmi olla joku 110mm, plus aika pitkä tanko. Stemmin voisi vaihtaa alkuun vaikka 80 milliseen niin ero on jo iso.
Hieman aloittelijan kysyn, mutta kun puhutte tangosta, stemmistä, ja ohjauskannattimesta, niin tarkoitatteko samaa asiaa eli se osa joka pitää kiinni ohjaustangosta? Ainakin myyjä meinas että sen voi myös vaihtaa lyhyempään.
Ohjauskannatin=stemmi, tanko taas eri juttu.
SamiMerilohi
10.06.2019, 21.45
Kyllä S-koko kuulostaa 180-senttiselle tosi pieneltä, eli lähtisin itsekin kokeilemaan lyhyemmällä stemmillä. Vaikka 80 mm. Mullakin oli Whiten maantiepyörä ja siinä oli tosi pitkä ohjaamo. Vaihdoin alkuperäisen 100-millisen stemmin 80- vai jopa 70-milliseen ja tuli sopiva. Pienempi runkokoko olisi ollut virhe.
Hiekkahentunen
10.06.2019, 23.41
Palautin M koon ja eilen tilasin S-53 koon. Juu se stemmi tais olla 100mm, olishan mulla noita lyhyempiäkin ollu, mutta joku on joskus sanonu että kyllä sen heti huomaa jos pyörän koko on väärä, onhan nää pikkusen makuasioitakin...
Tosiaan eilen ajoin "pidemmän" - en sano että 30 km - lenkin ja pyörä vaikutti todella asialliselta kokonaisuudelta. Huiput 40.3km/h. Itse tykkään clariksen vaihteistostä ja siinä oli oikein maantie kasetti ja kun on kaksi ratasta edessä sillä.varmasti pärjää myös hitaammassa ajossa.
Odotan innolla pienempää kokoa.
Muuten siihen että sain pyörän takaisin laatikkoon meni varmaan tunti!
Onhan positiivistä että joku Clariksestakin tykkää😂
Onhan positiivistä että joku Clariksestakin tykkää😂
Shimanohan päivitti Clariksen ja Soran osasarjat tässä pari vuotta sitten ja nykyiset sarjat vaihtavat nätisti, väittäisin, että paremmin kuin edellisen sukupolven kalliimmat sarjat. Clariksessa ei kai muuta vikaa kuin paino, joka koskettaa kilpasarjailijoita ja harva 8-pakka, jonka voi päivittää tarvittaessa tiukemmaksi. Mulla on kokemusta uudesta Sorasta, ja parempi se on kuin edellisen sukupolven Tiagra, joka oli sitä ennen samassa pyörässä..
Tärkeintä osien kiinnitysteline, runko ja sen sopiva koko, kun stemmiksi sopii M kokoiseen noin satamillinen, on ajo parasta a-laatua. Nuo simpan nykyiset halvemmatkin osat toimivat hyvin pitkään vähällä huomiolla eikä osien päivitys ole pöllömpää aikanaan, kun toteaa ajon maistuvan pyörällä.
Onnea uudesta sopivan kokoisesta pyörästä!
Kyse ei ehkä toimivuudesta mutta tuo kasi alkaa olla hieman mooseksen aikainen kun tarve päivitykseen tulee, menee koko paketti laakista uusiksi mutta jos noihin tyytyy niin kyllä niillä ajelee.
Kyse ei ehkä toimivuudesta mutta tuo kasi alkaa olla hieman mooseksen aikainen kun tarve päivitykseen tulee, menee koko paketti laakista uusiksi mutta jos noihin tyytyy niin kyllä niillä ajelee.
Miksi koko paketti menee uusiksi?
Vaihtajat, takavaihtaja, rattaat, takapakka ja ketjut... Sorry, ei siis aivan koko paketti...
Niin jos haluaa paremman osasarjan. Käsitin sinun tarkoittaneen huoltoa.
^En toki, huoltohan aivan samaa onko kahdeksan vai 12 vaihdetta... Lähinnä sitä että mielestäni kasi alkaa olla menneen talven lumia uusissa pyörissä mutta kylläniillä aivan mainiosti ajelee.
Lähinnä sitä että mielestäni kasi alkaa olla menneen talven lumia uusissa pyörissä mutta kylläniillä aivan mainiosti ajelee.
Hienosti jauhotat samassa virkkeessä oman horinasi 😂 8-vaihdetta toimii aivan mainiosti käyttöpyörässä, oli se sitten uus Claris, vanhempi deore tai jopa Alivio.
Jos ajomaastot ovat kotimaisen keskisuomen kumpuilevia, ylös alas, ilman alppeja tai äärettömiä tasankoja, kasi menettelee.
Omat ajoni äärimmäisissä olosuhteissa, Liminganlahden kiertelyä, tuulista ja matalaa risukkoa kasvavaa pöytätasaisia maastoa. Täällä pakasta pitää löytyä piikin nousulla lähemmäs kahteenkymmeneen ja kammista kaksi melkein samankokoista ratasta, niin pärjäilee. Olosuhteet vaativat vähintään ysipakan, noita on saanut vielä hyvin sopivin piikein.
Kaikkihan toimii, yhdestä kolmeentoista, ei siitä kyse ja jokainen ajaa millä huvittaa.
Noniin nyt tuli madallettua ohjausta pari pykälää ja vaihdettua 80mm stemmi. Ilmeisesti tuli myös kulmaa madallettua kolme astetta. Mielestäni ajoasento tuntuu nyt ihan hyvältä, vaikka ohjaus onkin nyt selkeästi epävakaampaa suorilla matkoilla.
Mutta, nyt alkoi ketju ja vaihteisto vähän temppuilemaan. Natisee ja vaihtaminen menee holtittomasti ja saattaa hyppiä. Onko tuo tavallista uusilla pyörillä, varmaan jotkut vaijerit löytyy alussa? En tiedä pitäisikö ensihuolto suorittaa heti alussa vai vasta kesän lopulla.
Noniin nyt tuli madallettua ohjausta pari pykälää ja vaihdettua 80mm stemmi. Ilmeisesti tuli myös kulmaa madallettua kolme astetta. Mielestäni ajoasento tuntuu nyt ihan hyvältä, vaikka ohjaus onkin nyt selkeästi epävakaampaa suorilla matkoilla.
Mutta, nyt alkoi ketju ja vaihteisto vähän temppuilemaan. Natisee ja vaihtaminen menee holtittomasti ja saattaa hyppiä. Onko tuo tavallista uusilla pyörillä, varmaan jotkut vaijerit löytyy alussa? En tiedä pitäisikö ensihuolto suorittaa heti alussa vai vasta kesän lopulla.Kokeile Youtubesta velogin opeilla vaihteiden säätö. Jos ei tule kuntoon niin viet ensihuoltoon. Ite opettelin säätämään niin, että olin jo huollon varannut valmiiksi (XXL ilmaishuolto) ja ne sai sitten korjailla virheet jos niitä oli ja kertoivat monesti missä oli vika
Lähetetty minun VOG-L29 laitteesta Tapatalkilla
Mutta, nyt alkoi ketju ja vaihteisto vähän temppuilemaan. Natisee ja vaihtaminen menee holtittomasti ja saattaa hyppiä. Onko tuo tavallista uusilla pyörillä, varmaan jotkut vaijerit löytyy alussa? En tiedä pitäisikö ensihuolto suorittaa heti alussa vai vasta kesän lopulla.
Itselläni samanlainen kokemus kahdella XXL:stä ostetulla Claris-osasarjalla varustetulla pyörällä. Eli normaalilta kuulostaa :)
Mutta, nyt alkoi ketju ja vaihteisto vähän temppuilemaan. Natisee ja vaihtaminen menee holtittomasti ja saattaa hyppiä. Onko tuo tavallista uusilla pyörillä, varmaan jotkut vaijerit löytyy alussa? En tiedä pitäisikö ensihuolto suorittaa heti alussa vai vasta kesän lopulla.
Kannattaa ensin koittaa säätää takavaihtajasta vaijerin kireyttä. Sille on se sormin pyöritettävä säätö. Toiseen suuntaan pyöritettäessä vaihtaa helpommin pienemmälle ja toiseen helpommin suuremmalle. Kokeilee napsun toiseen suuntaa ja katsoo auttaako. Youtube:ssa on säätämisestä videoita
SamiMerilohi
17.06.2019, 17.27
Itselläni samanlainen kokemus kahdella XXL:stä ostetulla Claris-osasarjalla varustetulla pyörällä. Eli normaalilta kuulostaa :)
Mun kokemuksen mukaan kaikissa uusissa pyörissä vaihteisto menee hieman pois säädöistä ensikilometrien jälkeen. Ilmeisesti vaijerit vähän venyvät ja muutenkin osat hakevat paikkaansa. Yleensä kun 100-200 km jälkeen säätää kohdillee, niin sen jälkeen ei enää tarvi säätää pitkään aikaan.
Niin ja tosiaan jos vaihteisto on ollut ostohetkellä oikeissa säädöissä, niin tuosta selviää vain säätämällä vaijerin kireyttä eikä muuhun tarvitse koskea.
hiilikuitumies
17.06.2019, 20.21
Ilmeisesti vaijerit vähän venyvät
Vaijerit eivät veny.
Jomppanen
17.06.2019, 20.58
Vaijerit eivät veny.
Miten niin ei veny?
Tai tottakai ne venyy kun antaa tarpeeks voimaa, venyyhän ketjutkin.
Mekaanisissa levyjarruissa oli mielestäni vahvasti sitä ongelmaa että vaijeri venyi. Vaijerin kuoret olivat tosin edukkaat ensiasennusmallit joten nekin varmaan painuivat kasaan. Uusia vaijereita hommatessa huomasin että kalliimmissa oli oikein maininta että ne on esivenytetty ( ne vanhatkin oli tavallaan esivenytetty kun olin niitä jarrukahvoja painanut hullun näköisenä ja kironnut vaijerijarruja).
Kyllä mä olen ollut vahvasti siinä uskossa että sekä vaihde- että jarruvaijeri venyy käytössä.
hphuhtin
17.06.2019, 22.06
Eihän ketjut veny. Iäisyysaihe. Ketjun linkkien välit kuluvat isommiksi, koska tapit kuluvat, mutta välimatka niiden keskipisteiden välillä pysyy samana. Tätä kutsutaan kyllä venymiseksi, harhaanjohtavasti.
Jomppanen
17.06.2019, 22.56
^M20 pulttikin venyy, voima ratkaisee.
Ja venyy ketjutkin, siten että pituutta tulee lisää. En ole ikinä tullut ajatelleeksi että se ketjun venymätulkki tosiaan näyttää ketjun venyneen jos tapit kuluu. Enskapyörässä (siis motskari) venymä oli kyllä ihan oikeaa venymää niin että pituus lisääntyi.
Mutta se vaijerien venyminen, mun kysymys oli ihan aito. Venyyhän se vai meneekö kuori vaan kasaan?
Hiekkahentunen
17.06.2019, 23.18
Palautin M koon ja eilen tilasin S-53 koon. ---
Odotan innolla pienempää kokoa. --
Just kävin kokeileen S-53.sta. Edelleen stemmi tuntuu liian pitkältä mutta mennään nyt tolla toistaiseksi. Tuli yhdele soratie pätkälle 8. nopein aikakin Stravaan. Nyt ainakin tietää ettei voi olla pienempi koko kun on pienin alla.
Muuten Clariksen vaihteistosta mulla on n 4000 km.n kokemus ja edellen olen tyytyväinen😎
Tässä piti OP:lle vielä päivitellä, että tosiaan stemmin vaihdoin 110-->80. Mutta nyt vielä tein sellaisen säädön että penkkiin laitoin ihan pienen etukenon, ja reachia tuli paljon lisää. Eli ajattelin vielä testata vaihtaa tuon stemmin alkuperäiseksi 110cm, se saattaisi jopa nyt olla sopiva. Penkki taisi kaupasta tulleena olla ihan pikkasen takakenossa. Mitään suuria muutoksia en tehnyt, mutta tämä säätö auttoi paljon.
Vaihtaja
25.06.2019, 20.38
Whiten gravel-pyörä miedosti houkuttaisi, mutta geometriat ovat jotenkin erikoisia, esim. http://whitebikes.com/bikes/gx-lite-18/
Siis: nimelliskoko s/53 cm, jossa kuitenkin 387 mm reach ja peräti 585 mm stack. Stand over height 813?! Liekö tässä taustalla jokin persoonallinen suunnittelufilosofia?
Ajofaija
23.04.2020, 21.24
Moro, olen sunnuntaiajelija ja ostamassa pitkästä aikaa uutta pyörää vanhan Crescentin hybridiruoskan tilalle.
Ostaisitteko Whiten SC Liten
FF 20 hybridin vai Whiten GX Lite 20 gravelin satunnaiseen 10-20km lenkkiin ja perus paikasta a paikkaan b siirtymiseen lyhyemmillä väleillä?
Moro, olen sunnuntaiajelija ja ostamassa pitkästä aikaa uutta pyörää vanhan Crescentin hybridiruoskan tilalle.
Ostaisitteko Whiten SC Liten
FF 20 hybridin vai Whiten GX Lite 20 gravelin satunnaiseen 10-20km lenkkiin ja perus paikasta a paikkaan b siirtymiseen lyhyemmillä väleillä?
Sinuna ostaisin joko SC Liten tai GX Pro:n, riippuen haluatko jatkaa hybridillä vai hypätä menevempään pyörään. Jos päädyt graveliin, huomioi että oikeasti nuo GX: koot menee 53=M, 55=L ja 58=XL. Ovat aina isoja pyöriä joten jonnekin 180cm asti riippuen mittasuhteista ottaisin sen "S":n eli 53:n.
Sinuna ostaisin joko SC Liten tai GX Pro:n, riippuen haluatko jatkaa hybridillä vai hypätä menevempään pyörään. Jos päädyt graveliin, huomioi että oikeasti nuo GX: koot menee 53=M, 55=L ja 58=XL. Ovat aina isoja pyöriä joten jonnekin 180cm asti riippuen mittasuhteista ottaisin sen "S":n eli 53:n.
Whiten rungot on menneet uusiksi onneksi tänä vuonna monessa pyörämallissa, myös tässä gx litessä. Kuvan perusteella vaikuttaa nyt ”normipyörältä”. Tässä geometriataulukkoa. Löytyy xxl:n sivuilta myös koko-oppaan kohilta.
GX PRO/LITE
S/48cm M/51cm L/56cm XL/58cm
Reach 378 mm 386 mm 394 mm 402 mm
Stack 551 mm 580 mm 599 mm 625 mm
Head tube Angle 70° 71,5° 71,5° 72°
Bottom Bracket Drop 70 mm 70 mm 70 mm 70 mm
Wheelbase 1030 mm 1034 mm 1048 mm 1059 mm
Chainstay Length 430 mm 430 mm 430 mm 430 mm
Head Tube Length 135 mm 160 mm 180 mm 205 mm
Top Tube Length 541 mm 558 mm 572 mm 587 mm
Seat Tube Angle 73,5° 73,5° 73,5° 73,5°
Whiten rungot on menneet uusiksi onneksi tänä vuonna monessa pyörämallissa, myös tässä gx litessä. Kuvan perusteella vaikuttaa nyt ”normipyörältä”. Tässä geometriataulukkoa. Löytyy xxl:n sivuilta myös koko-oppaan kohilta.
GX PRO/LITE
S/48cm M/51cm L/56cm XL/58cm
Reach 378 mm 386 mm 394 mm 402 mm
Stack 551 mm 580 mm 599 mm 625 mm
Head tube Angle 70° 71,5° 71,5° 72°
Bottom Bracket Drop 70 mm 70 mm 70 mm 70 mm
Wheelbase 1030 mm 1034 mm 1048 mm 1059 mm
Chainstay Length 430 mm 430 mm 430 mm 430 mm
Head Tube Length 135 mm 160 mm 180 mm 205 mm
Top Tube Length 541 mm 558 mm 572 mm 587 mm
Seat Tube Angle 73,5° 73,5° 73,5° 73,5°
Kappas kiitos korjauksesta. Olin siinä luulossa että rungot on samat kun näytti aika samalta.
Ajofaija
23.04.2020, 23.36
Sinuna ostaisin joko SC Liten tai GX Pro:n, riippuen haluatko jatkaa hybridillä vai hypätä menevempään pyörään. Jos päädyt graveliin, huomioi että oikeasti nuo GX: koot menee 53=M, 55=L ja 58=XL. Ovat aina isoja pyöriä joten jonnekin 180cm asti riippuen mittasuhteista ottaisin sen "S":n eli 53:n.
Okei kiitos vinkeistä! Oliko tuon GX Liten tiputtaminen lähinnä geometriasyistä? En oikein osaa sanoa, mikä olisi paras, mutta tykkäisin todennäköisesti suhteellisen rennosta ajamisesta kuitenkin.
Sekaviahsn nuo xxl:n sivut ja kokovalinnat ovat. Nytkin valittavissa on s-koko 52:na ja m tais olla 54. Pitäs ostajan käydä kaupassa varmistamassa..
Okei kiitos vinkeistä! Oliko tuon GX Liten tiputtaminen lähinnä geometriasyistä? En oikein osaa sanoa, mikä olisi paras, mutta tykkäisin todennäköisesti suhteellisen rennosta ajamisesta kuitenkin.
Ei vaan Pro on noista GX-malleista keskimmäinen, laadukkaampi kuin Lite osiltaan ja tarjoaa mielestäni paremman hinta laatu-suhteen.
Mites tuo geometria-taulukko asettuu kuvioon, kun XXL:ssä on myynnissä 52-,54-,56- ja 58-kokoja? Mistä taulukko on saatu?
Ja jos 56-/58-pyörien mitat ovat nuo mainitut, kumpi on parempi persjalkaiselle inseam 85 cm:lle 187 cm: ä pitkälle pyörittäjälle. Pistäydyin kaupassa ja kokeilin mallata tosi nopeasti 56-kokoa, eikä se ahdistanut. Nykyinen GX Lite 18 on 58, lyhyttä stemmiä piti kyllä veksalata siihen. Kiitos vastauksista!
Ps. Kappas vaan, XXL:n sivuiltahan geometriatiedot löytyvätkin.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.