Näytä tavallinen näkymä : X-SYNC ja X-SYNC 2 ?
Sopiikohan SRAMin GX Eaglen X-SYNC 2 kampiin/keskiöön X-SYNC rattaat?
Tuohon 2-malliin ei näytä saavan kuin 30t alkaen rattaita ja tuo on vähän turhan pitkä välitykseltään. Metsässä 2-vaihde on yleensä liian lyhyt ja 3-taas tuntuu vähän turhankin pitkältä. Nelosta ei omilla poluilla voi käyttää ja käytännössä kaikki yli 7-vaihteen tuntuu 12-lehtisessä tarpeettomilta.
Toivotavasti sitten kun kasetti menee vaihteen on saatavissa pienemmillä välityssuhdeväleillä olevia kastetteja.
H. Moilanen
28.08.2018, 13.19
Virallinen vastaus on että ei. Eroahan noissa on vain hammasprofiilissa; kinnitystapa kampeen on sama. Tarvikerattaat, esimerkkinä paljon käytety Absolute Black, toimii 12 spd systeemissä perinteisellä hammasprofiililla, eli sinällään noita rattaita voi keskenään vaihdella.
Hyvä juttu.
Mitä tarkoitat että toimii perinteisellä hammasprofiililla?
H. Moilanen
29.08.2018, 10.04
Jos vertaat noiden rattaiden hampaan muotoa, niin siinä on ero. X-Sync edustaa "perinteistä".
Kakkosversion hammasprofiilia ei taida olla saatavilla muilta ratasvalmistajilta kuin Sramilta.
Eli jos molempiin käy samat ketjut niin sitten ne kai on yhteensopivia.
Vähän harmi että pyörässä on tuo 12 lehtinen systeemi. Vaihtoehtoisia kasetteja ei tunnu olevan.
H. Moilanen
29.08.2018, 12.03
Ainakin Absolute Blackilla on 26T ratasta tarjolla, jos tuo 6 mm offsetti on sinulle sopiva.
L: itse totesin 30T rattaan olevan turhan pieni. 34T seuraavaksi eteen.
Mistähän tuo offset mitataan rattaassa? Pitänee nimittäin mitata millainen on nykyinen.
30t ratas on ihan riittävän tiheä itsellekin mutta koska vaihteiden erot kasetissa on aivan liian suuret ja koska 3 vaihde tuntuu pikkaisen ylipitkältä ja kakkonen lyhyeltä suurimpaan osaan polkuja niin parempi pienentää välitystä.
Ilmeisesti ei ole mahdollista koota itse kasettia. Maantiepyörässä jokus nöösinä 35v sitten oli kasetti missä kaikki rattaat pääsi valitsemaan.
H. Moilanen
30.08.2018, 10.01
Kiinnityspinnan ja hampaan sivusuuntainen etäisyys toisistaan. Helpointa on laittaa ratas pöydälle ja mitata paljonko hampaat on irti pöydän pinnasta. Yleisimmät vaihtoehtot on 0, 3 ja 6 milliä.
OK, kiitokset.. Oma arvaus olisi ollut kiinnityspinnasta rattaan keskelle mutta. hyvä että kysyin.
Ohiampuja
16.04.2020, 10.05
Onko kokemuksia että kuinka nämä X-Sync ja X-Sync 2 rattaat käytännössä eroaa toisistaan? Onko toiminnassa tai äänettömyydessä jotain eroja?
Tai mikä vika siinä vanhassa X-Syncissä oli, että piti uusi profiili suunnitella?
Tässä se vanha X-Sync
https://www.bike-components.de/en/SRAM/X-Sync-Direct-Mount-Boost-Steel-Chainring-for-XX1-X01-X1-X0-X9-p56999/
Tässä uusi X-Sync 2
https://www.bike-components.de/en/SRAM/X-Sync-2-ST-Direct-Mount-3-mm-Chainring-for-SRAM-Eagle-Boost-p65005/
Oliko niin että virallisesti vanha malli on 11 ketjulle ja uudempi 12 ketjulle? Mutta eikös ne oikeasti käy ristiin...
Onko kokemuksia että kuinka nämä X-Sync ja X-Sync 2 rattaat käytännössä eroaa toisistaan? Onko toiminnassa tai äänettömyydessä jotain eroja?
Tai mikä vika siinä vanhassa X-Syncissä oli, että piti uusi profiili suunnitella?
Tässä se vanha X-Sync
https://www.bike-components.de/en/SRAM/X-Sync-Direct-Mount-Boost-Steel-Chainring-for-XX1-X01-X1-X0-X9-p56999/
Tässä uusi X-Sync 2
https://www.bike-components.de/en/SRAM/X-Sync-2-ST-Direct-Mount-3-mm-Chainring-for-SRAM-Eagle-Boost-p65005/
Oliko niin että virallisesti vanha malli on 11 ketjulle ja uudempi 12 ketjulle? Mutta eikös ne oikeasti käy ristiin...
Käsittääkseni Eagle (12s) ja normi 11s ketjun rollerit ovat samankokoiset, sisäleveydenkin ollessa sama.
Näin ollen X-Sync 2 olis yhteensopiva vanhempien kanssa.
Ulkonäön ja mitä pyörittelin kotona kädessä samalla uudella profiililla olevaa road 1x ratasta (merkintä jostain syystä edelleen X-SYNC),
arvioisin että profiililla pyritään smoothimpaan hampaan kytkeytymiseen rajuilla ketjukulmilla, osat kuluu vähemmän ja melu on alhaisempi.
Väitetysti uusi road 1x ratas toimii sekä flattop- että Eagle-ketjun kanssa. Tämä on yllättävää sillä flattop-ketjun rolleri on erikokoinen kuin Eaglen.
Saa nähdä miten käy, naitoin juuri vanhat Quarq Red22-kammet ja 107BCD AXS-spiderin yhteen ja varustelin 42t rattaalla.
https://www.bike-components.de/en/SRAM/X-Sync-Road-12-speed-107-mm-BCD-Chainring-p69108/
Kombo on cyclorunkoisessa hybridissä jossa on Sram GX 1X11.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.