PDA

Näytä tavallinen näkymä : hybridipyörä



pts2001
18.08.2018, 13.45
mikä miesten hybridipyörä? olen itse ihan aloittelija näissä pyörähommissa, alle 1000 euron pyörä pitää löytää :)

jone1
18.08.2018, 14.18
Tilaatko ulkomailta??? Vai asioitko kivijalassa???

Mohkku
18.08.2018, 14.56
Onko jotain ominaisuuksia mitä pyörältä odotat vai tarvitsetko vaan pyörän, jolla pääsee paikasta toiseen?

pts2001
18.08.2018, 16.54
jos ulkomailta sopiva löytyy, niin sieltä. vaikea sanoa ominaisuuksista? kun ei oo kauheasti kokemusta :)

nure
18.08.2018, 16.56
Kannattaa aloittaa lukemalla ne muutama sata aihetta käsitteleviä topicceja ja määrittää sitten itselle mitä tarvii. Sen jälkeen palaa asiaan.

pts2001
18.08.2018, 19.05
nii, aattelin jos täältä löytys asiantuntevaa porukkaa jotka osais neuvoa, mitä kannattaa ottaa huomioon pyörää hankkiessa. näköjään täälä pitää olla ammattilainen/asiantunteva ennenkuin voi neuvoja kysyä
eiköhän tämä ihan sitä varten oo, että voi kysyä asiantuntevilta!!! muutehan nämä foorumit on ihan turhia, eiköhän nämä ihan sitä varten oo!!!
eiköhän tuo pyörä löydy, vaikkei täältä suosituksia/neuvoja saa.

Pancho
18.08.2018, 19.34
Olet siinä mielessä oikeassa, että kauppaankin mennessä voi vain todeta, että hybridipyörä pitäisi saada, mutta siitä seuraa läjä myyjän kysymyksiä, joihin sitten vastaat ja myyjä suosittelee jotain. Täällä ei kenellekään makseta joten kysymyksiäkään et niin helpolla saa. Kannattaa ensin listata siis käyttömäärät, - alustat, - vuodenajat jne. Hintaluokassa lähempänä 500 vai tonnia? Millainen on nykyinen pyörä, millaisia pyöriä olet kokeillut? Uskallatko ostaa ilman koeajoa? Miten hoituu ulkomailta tilattavan pyörän kasaus? Tässä nyt jotain alkuun. Vanhojen ketjujen lukeminen kannattaa silti, asiat on siellä käyty usein kattavasti läpi ja satoja viestejä ei tarvitse käydä läpi.

hphuhtin
18.08.2018, 21.57
No, minäpä annan ehdotuksen sokkona kun ei kysyjä halunnut vastata tarkentaviin kysymyksiin, joten määritelmällä alle tonnin:

https://www.bike-discount.de/en/buy/merida-crossway-xt-edition-672396

Mohkku
19.08.2018, 07.03
Älä aloittaja turhaan vedä herneitä.

Tuotteen hyvyys tai huonous riippuu siitä, millaisia ominaisuuksia siltä edellytetään. Yhdelle hyvä pyörä on siis toiselle huono jne. Ilman määrittelyä voit kyllä saada paljonkin suosituksia, mutta ne ei perustu yhtään mihinkään ja voi siis olla täysin mäessä. Anna siis anteeksi niille, jotka eivät halua johtaa sinua harhaan.

Koita myös asettua aktiivisten palstalle kirjoittajien asemaan. Kun on 20 viestiketjuun vastannut samaan kysymykseen, 21. kerta voi joskus tuottaa huikan töksähtävän vastauksen.

Hybridit voi jakaa karkeasti kahteen ryhmään: Jousittamattomat ja keulajousitetut. Riippuu täysin käyttäjästä ja tämän tapeista, kumpi on parempi. Seuraava valinta tehdään geometrian suhteen: Haluatko pystyn vai matalan ajoasennon tai jotain tuolta väliltä. Sitten on varustelu ja talvikäyttö. Lokareita suosittelen pyörään kuin pyörään eli kiinnikkeet on hyvä olla (yleensä hybrideissä ne onkin). Tavaratelinekin on käyttökelpoinen, joten siihenkin on hyvä olla kiinnityspaikat. Jos et telinettä juuri nyt halua, mitään haittaa ei kiinnikkeistä ole, jos myöhemmin telineen haluatkin. Jos (ja mahdollisesti myöhemmin kun) ajat talvella, pitää nastarenkaat mahtua lokareidenkin alle. Mielellään vakiorengasta pykälää leveämpänä, jolloin talviominaisuudet paranee. Tekniikaltaan hybridit ovat yleensä aika yhdenmukaisia eli hydrauliset levyjarrut ja edessä 2 tai 3, takana 8...10 vaihdetta. Hintataso määrittelee karkeasti laadun. Älä siis usko mainoksia, joissa hehkutetaan Shimanon vaihtajaa. Monesti edullisemman pään pyörissä saattaa takavaihtaja olla kohtuullista tasoa, mutta muut voimansiirron osat halvinta perustasoa, kenties jopa jotain nimetöntä kiinalaista laatua. Toki nekin toimii aikansa, eikä korjaaminen ole kallista (jos tilaat osat Saksasta ja laitat itse paikoilleen). Kuitenkin tiettyjä yhteensopivuusjuttuja on ja siksi kannatta välttää 7-vaihteisella takavaihtajalla oleva pyörää. Tarkoitan koko ajan siis ketjuvaihteita. Napavaihteista en tiedä mitään, eikä niitä hybrideissä taida edes olla.

Pyörän paino on merkittävä asia. Periaatteessa niin, että mitä kevyempi, sitä parempi. Paino vaikuttaa ajotuntumaan ja käsiteltävyyteen. Kevyt ainakin tuntuu kevyeltä ajaa ja on siis mukava. Kohtalainen hybridin paino on n. 12 kg. Tuossa ei kuitenkaan ole mukana varusteita, jotka nostaa herkästi painoa n. 1-2 kg. Se on syytä ottaa vertailussa huomioon. Kuitenkin kun aletaan viilata tätäkin pilkkua, suurin merkitys on kiekkojen painolla. Pyörivä massa vaikuttaa enemmän kuin paikallaan oleva. Renkaalla voi tehdä hienosäätöä, monesti vakiorengas ei ole erityisen kevyt. Toisaalta kevyemmän renkaan kestävyys saattaa olla heikompi.

Muista kuitenkin, että pyörän tärkeimmät ominaisuudet määräytyy rungon ja kiekkojen perusteella. Ne ovat myös pyörän kalleimmat osat eli päivitysten varaan ei tässä hintaluokassa voi laskea järkevää uuden pyörän hankintaa.

Minun perustelematon vakiosuositukseni hybridipuolella: Felt QX85 ja Kona Dew (josta löytyy monentasoista versiota). Eikä tarkoita sitä, etteikö muitakin suositeltavia pyöriä markkinoilta löytyisi lukemattomia. Jos lounaiskulmalta Suomea olet, tutustu Ajopyörän / bikeshop.fi valikoimaan. Jos kaipaat pykälää maantiemäisempää pyörää, vilkaise ns. fitness-pyöriä. Ei ne paljon hybrideistä välttämättä eroa, mutta pieni hienosäätö tuohon suuntaan voi olla tarpeista riippuen hyvä.

jone1
19.08.2018, 09.08
https://www.canyon.com/fi/urban/urban/urban-5.html

https://www.canyon.com/fi/bikes/bike-detail.html?b=4183 tossa jo alle 10 kiloo.

Kuten edellä joku mainitsikin näissä pyörissä on sitten joko enemmän tai vähemmän droppia. Voi tulla aloittelijalla selkä/hartia/käsiongelmia alussa johon yleinen korjaus on laittaa säädettävä stemmi sojottamaan pystyssä.
Itellä tommonen roadlite kuitusena johon olen vaihtanut 1x11 vaihteet ja road tubelekset. Tämmöset pyörät ei tartte kuin yhden eturattaan suomessa, 42 piikkisen ovaalin löin eteen. 40 piikkinenkin olis käynyt (imo).
25 km/h matkavauhdissa ketju on aikalailla keskellä takapakkaa nyt.

Mohkku
19.08.2018, 09.10
Niin, ja jos tuo edellinen kirjoitukseni saa aloittajan säikähtämään valinnan vaikeudesta, on toisenkinlainen ratkaisu. Menet Ajopyörään tms. asialliseen liikkeeseen 900 euroa taskussa ja pyydät ns. parhaan hybridin mitä rahalla saa. Varmistut vain siitä, että runko on sinulle sopivaa kokoa. Pyydät myös tarpeelliset varusteet mukaan (lokarit, tavarateline, jalka, lukko, polkimet, valot, nastarenkaat jne), jonka jälkeen unohdat koko asian ja keskityt ajamaan pyörälläsi. Pidät vain ketjut puhtaana ja kevyesti öljyttynä sekä renkaat pumpattuna. Lopputulos voi olla ihan yhtä hyvä kuin viimeiseen asti speksattu ratkaisu. Näin siksi, että tällöin et ala miettiä, toimisikohan jokin muunlainen pyörä paremmin juuri sellaisessa käytössä kuin mihin pyörääsi tarvitset. Pyöräsi toimii ja se riittää.

jone1
19.08.2018, 09.38
https://www.xxl.fi/white-sc-lite-ff-18-miesten-hybridipyora/p/1143916_1_style?utm_source=eClub&utm_medium=email&utm_campaign=33%2F2018+SuperSunnuntai+2
Tosta jos ei paremmasta tiedä. Ylimääräiset eturattaat pois niin soiva peli.