PDA

Näytä tavallinen näkymä : Uusi maantiepyörä



Miiki
08.08.2018, 16.44
Hei,

Ensimmäinen viesti tälle foorumille. Paljon on tullut selailtua keskusteluja sekä haalittu tietoa kasaan, kun oma harrastus on päässyt kunnolla starttailemaan tänä vuonna.

Tänä vuonna olen käynyt poimimassa edullisesti Merida Ride 90 maantiepyörän claris vaihteistolla alesta 399 hintaan. Mielestäni hyvä hinta tuolle pyörälle kun haluaa pikkuisen päästä kärryille hommasta.

Olen nyt reippaan kuukauden kyseisellä pelillä ajellut ja kilometrejä on jo plakkarrissa 1600 km. Eli kilometrejä tulee aika vauhtia. Katseet ovat tämän johdosta siirtyneet jo seuraavan pyörän haalintaan, joka tulisi olemaan huomattavasti laadukkaampi. Olenkin jo ehtinyt perehtymään hiukan Canyonin tuotteisiin sekä mielenkiintoisena myös Cervelon r sarja.

Tarkoituksena joko tälle kaudelle vielä hommata tuo parempi fillari tai sitten kyttäillä rauhassa talven aikana tarjontaa. Tarkoitus olisi jättää merida talveksi trainerin päälle harjoiteltavaksi.

Rahaa olisi käytössä hankintaan 2000-4000 euroa ja kuulisin mielenkiinnolla foorumilaisten suosituksia tähän.
Kriteerit pyörältä:

- Hiilikuituinen runko kokonaan
- Ei levyjarruja
- Tulee käyttöön vain maantiellä eli cycloa ei ole tarkoitus hankkia
- Paketissa olisi jo valmiiksi hyvä olla kunnon kiekot ettei tarvitse heti päivitellä
- Osasarjoissa olen täysin hukassa, claris toimii hyvin minulla mutta haluan kestävän sarjan, jonka kanssa pärjää kun kilometrejä alkaa tulemaan enemmän. Pyörää ei siis tarvitse päivittää heti sen takia että osasarja ei kestä

Siinä muutama kriteeri. Ehdotuksia otetaan vastaan.

Vastauksista kiittäen

Miiki

jone1
08.08.2018, 17.16
https://www.canyon.com/fi/road/aeroad/2018/aeroad-cf-slx-8-0.html Siitä jos selkä on jo ajettu sisään maantiepyörään.
Mahtuu hyvin budjettiin.
Sähkövaihteilla oleva malli tais olla 4 rahaa touri tarjouksessa hiljan.

JaniM
08.08.2018, 17.32
Aloittaisin hankinnan käymällä bikefitissä. Sitten kun saat sieltä stack/reach mitat niin on paljon helpompi alkaa valitsemaan pyörää. Kaikki ei vain taivu kaikkien pyörien päälle, eikä kokonumero eri merkkien välillä ole aina edes suuntaa-antava. Nyt ei kannata enää pitää kiirettä vaan sutkutella wanhalla vielä tämä syksy. Alet alkaa syys/lokakuun vaihteessa kun v.2018 pyöristä hankkiudutaan toden teolla eroon.

Itselläni oli viime syksynä bikefitin mitat tiedossa niin useita tonneja säästyi pyörän ostossa. Bikefittikin taisi olla pääkaupunkiseudulla -50% koko talvikauden :)

Tietty jos Canyonin päälle taipuu niin tuossahan se on, tai aeroroad muutaman satkun kalliimmalla. Ilman sähkövaihteita nyt ei kannata ottaa: https://www.canyon.com/fi/road/ultimate/2018/ultimate-cf-slx-8-0-di2.html

Vuelta Espanjaan asti kannattaa kytätä 25-8->...silloin Canyonilta tulee pikku alet


EDIT: katsoisin myös rosebikesin tarjonnan...hämmästyttävän hyviä tarjouksia

Vivve
08.08.2018, 20.12
En mä kiekkojen takia mitään pyörää hylkäis. On sen verta helppo päivitys.

hcf
09.08.2018, 12.02
Miksi ei levyjarruja? Muutaman gramman säästön takia? itehän en ottas vannejarruja ku niis on niin paska jarruteho.

paaton
09.08.2018, 12.14
Miksi ei levyjarruja? Muutaman gramman säästön takia? itehän en ottas vannejarruja ku niis on niin paska jarruteho.

Pakko olla samaa mieltä. Jos saisi valita uuden pyörän, eikä kalliita kiekkoja olisi jo olemassa, niin ottaisin ilman muuta levyjarrullisen aeroroadin. Jos yhtään kiinnostaa käydä vuorilla ajamassa, niin levyjarruista olisi selkeää etua. Suomessa taas levyjarruja kaipaisi lähinnä sadekelillä.

Keskiäkäinen lohjalainen
09.08.2018, 15.04
Juu ilman muuta kannattaa ottaa levarijarrut, koska silloin rengastuksen suhteen on pykälää vapaammat kädet.

Geometrioissa valittavana on kolme pääsuuntaa: kisakiree (Canyonilla Aeroad), puolikiree (Ultimate) ja rento (Endurace). Ilmeisesti nykyfillarissa on aika hyvä ajoasento, jos kuukaudessa saa veivattua 1600 kilsaa ilman selkä- ja niskajumituksia. Hanki sellainen, johon saa ruuvattua nykyisen ajoasennon, mutta jossa on myös säätövaraa matalampaan suuntaan.

Hintaluokasta sen verran, että kolmen tonnin postimyyntivehkeissä on jo lähes poikkeuksetta hyvät kiekot ja varmasti riittävän hyvä osasarja.

Kanuuna
09.08.2018, 15.50
http://www.hawaii.ee/fi/foil-rc-249638?search=Foil%20rc

Jos L(175-190cm) sopii, niin tossa olis mielestäni pyörää koko rahan edestä. 2017 mallia. Itte kuolannut tota jo ajat. Ei vaan riitä rahkeet pistää tommosta hilloo kiinni.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Rawjunk
09.08.2018, 19.43
Canyonin 2019 mallit taidetaan julkaista syyskuussa? Weightweenies foorumilla puhuivat, että Aeroadista olisi tulossa ensi kaudelle myös edullisempi SL-malli.

Jäke XP
09.08.2018, 23.01
Nuo aeropyörät vaativat rähmäläänn ajoa, jotta siitä aerosta on kunnon hyötyä. Aiotko ajaa niin nopeasti ja matalana kuin mahdolista? Vai "normaalisti"?
Jos kilometrejä kertyy 1600 kuukautta kohden, niin Shimanolta ei kannattane katsoa Ultegraa alempaa sarjaa. Onko Campan Potenza vaihtoehto?
Cervelon R3 on kyllä huippu allrounder, joka ei mene 5-sarjan tai S-sarjan hintoihin. Runko 2018 on huippuhyvä ja jäykkyydeltään, mukavuudeltaan ja painoltaan. Se on geometrialtaan sama kuin edellisen vuoden Tour de France R5. Tämän vuotinen R5 on madallettu ja pidennetty. R3:lla kuitenkin ajetaan Paris-Roubaix kaltaiset etapit. Sen saa täysi Ultergrana ilman räätälöityjä osia!

2018 mallissa on edelleen BB30 laakeri, mutta nyt alumiinikeskiössä. Levyjarrullisessa versiossa on läpiakselit sekä edessä, että takana Focuksen patentoimalla RAT-pikalukituksella.

Laru myy näitä halvemmalla kuin Edelrad Saksassa.

Kiekot ovat halvimmat mahdolliset. Harvoinhan ne kuitenkaan ovat uudessa pyörässä ne, jotka pitäisi olla.

https://larunpyora.com/tuote/2018-cervelo-r3-rim-ultegra-8000-navy-red/

Tarkista.