PDA

Näytä tavallinen näkymä : Pieni runkolaukku, mitä sisälle?



pturunen
12.11.2017, 21.07
Hommasin semikiinteästi asennettavan runkolaukun sisäkolmion kärkeen. Mitä kaikkea sisälle kannattaa tunkea, niin että ovat aina mukana?

sisään mahtuisi ainakin (max pituus 21 cm)
-minipumppu
-sisäkumi
-minityökalu
-"rengasvivut"
-paikkaussarja
-nippusiteitä

mitä muuta?

paaton
12.11.2017, 21.21
Tämän pävän perusteella ehdottomasti sellainen minityökalu, jossa on ketjunkatkaisin. Myös ketjuliitin mukaan, vaikka sillä ketjun omallakin tapilla saa liitettyä ketjun uudelleen hätätilanteessa. Ei vaan paina tappia kokonaan läpi.

Samoin takavaihtajan korvake ei paina laukussa yhtään mitään. Sillekkin olisi ollut käyttöä. Korvakkeen kanssa pitää muistaa tarkistaa, että työkaluista löytyy se pieni kuusiokolo, joka käy korvakkeidein pultteihin.

Myös vaihdevaijeri on kevyt ja saattaa pelastaa itseltä tai kaverilta pitkän lenkin.

JohannesP
12.11.2017, 21.55
Tässä oma lista mikä löytyy pienestä pussukasta paidan takataskusta:

- hieman modattu multitool mistä poistettu muutama tarpeeton työkalu omaan käyttöön
- 2x CO2-patruunoita + pieni suutin
- 1x rengasrauta
- 1x maantiesisuri
- valmiiksi liimattuja Park toolin sisärenkaan paikkoja
- 1x Park toolin ulkorenkaan isompi paikka
- 1x 10sp + 11sp ketjun pikalukkoja (toistamiseen näitä ei unohda)
- pientä setelirahaa
- nitriinikäsine
Lisäksi toisessa taskussa minipumppu.

Siin tais kaikki tullakkin mitä tulee kannettua avorenkailla ajaessa. Tuubeilla sit hieman erilainen.

okahkonen
12.11.2017, 21.57
Mikä tahansa runkoon kiiinnittyvä laukku johon mahtuu minipumppu, on liian iso.

plr
12.11.2017, 23.43
Maantiepyörässä muuten sama setti kuin JohannesP:llä, mutta multitool on täysversio ketjunkatkaisijalla ja lisäksi venttiilinjatko + sielunirrotustyökalu, niin saa korkeaprofiilivanteilla oleviin renkaisiin myös ilmaa. Tämä setti mahtuu mikrokokoiseen (limutölkin kokoiseen) laukkuun.

kuovipolku
13.11.2017, 00.26
^^ Toisaalta kiveenhakattua viisautta, toisaalta huono vitsi jota kenenkään ei pitäisi kertoa kuin korkeintaan sen ainoan kerran.

Otan mielelelläni tosikon maineen - tai pidän sen jos minulla se jo on - ja totean tähän että se on ihan sama minkä kokoinen laukku on ja täysin yhdentekevää kiinnittyykö se runkoon, ohjaustankoon, satulakiskoihin tai satulaputkeen. Riittää kunhan se toimii ja käyttäjä on siihen tyytyväinen. Plussaa on tietysti että se on tyylinmukainen, mutta tyylejähän meillä on yhtä monta ellei useampia kuin on pyörätyyppejä tai tapoja harrastaa pyöräilyä.


Omaan listaan ei kuulu paikkoja, mutta sen sijaan 2-3 sisuria, joista yksi on 60-millisellä venttiilillä (koska kaverilla tai muulla tarvitsijalla voi olla korkeaprofiiliset vanteet). Lisäksi pieni haavanhoitopakkaus.

Jos tilaa jää, kaikkea mahdollista mitä muuten laittaisi ajopaidan taskuihin: energiaa, suolaa hätävaraksi, takki sään muutoksen varalle, kuivat ajohanskat, lippis tai muu varapäähine jne.

pturunen
13.11.2017, 00.48
Pitää varmaan lisätä, että täysjoustomaasturista on kysymys ja tuo pikkulaukku tullee olemaan paikallaan asennushetkestä eteenpäin. Ketjuliitin ja korvake ovat erinomaisia lisäyksiä.

nure
13.11.2017, 06.00
Itselläkin paikat korvattu sisäkumeilla, katsotaan sitten lenkin jälkeen onko enää paikkaamisen arvoiset...

hece
13.11.2017, 09.11
Samoin takavaihtajan korvake ei paina laukussa yhtään mitään. Sillekkin olisi ollut käyttöä. Korvakkeen kanssa pitää muistaa tarkistaa, että työkaluista löytyy se pieni kuusiokolo, joka käy korvakkeidein pultteihin.
Minulla korvakkeen vaihto vaatii kuusiokolon lisäksi eturattaiden pulttien avaimen pitämään vastapuolen mutteria paikoillaan. Eli tätä:
http://www.sheldonbrown.com/harris/images/TL6123.jpg

paaton
13.11.2017, 09.43
Minulla korvakkeen vaihto vaatii kuusiokolon lisäksi eturattaiden pulttien avaimen pitämään vastapuolen mutteria paikoillaan. Eli tätä:
http://www.sheldonbrown.com/harris/images/TL6123.jpg

Varmaankin kuiturungossa noin?

TMo
13.11.2017, 09.47
Lainataan tätä topiccia hieman. Onko kukaan nähnyt missään myytävän sellaista todella pientä runkolaukkua sinne runkokolmion alaosaan, bottom bracketin päälle/pullotelineen alle? (Ei, en tarkoita sitä spessun pullotelineeseen kiinnittyvää laukkua).
Jossain ews kuskien pyörien kuvissa näin sellaisen (nimenomaan laukun, en vain kumilenksua millä sisuri kiinnitetty runkoon). Tuollaiselle olisi tarve kuljettaakseni sisuria aina mukana. Jos sitä sisuria ilman mitään suojapussia tms pitää mukana pidempään ja pesee pyörää niin kura hinkkaa sen sisurin rikki todennäköisesti juuri ennenkuin sille sisurille tarvetta tulee.

hece
13.11.2017, 11.17
Varmaankin kuiturungossa noin?
Teräs :D Genesis Tarn plussa/29 jäykkäperässä.

pturunen
13.11.2017, 14.36
Lainataan tätä topiccia hieman. Onko kukaan nähnyt missään myytävän sellaista todella pientä runkolaukkua sinne runkokolmion alaosaan, bottom bracketin päälle/pullotelineen alle?

En hahmota ihan tarvetta tuollaiselle tuon kolmion etuosan sijaan, mutta hankin runkoon täysin sopivana mittatilaustyönä. Sitä kautta lähtisin katsastamaan vaihtoehtoja. Vähemmän se pussi likaantuu ylempänä...

TMo
13.11.2017, 15.49
Sisurin vetävä laukku + tämä: https://www.oneupcomponents.com/products/edc-tool-system on jo täysi setti - isompaa laukkua ei tarvita.
Ja sellanen kaikenvetävä hehtaarilaukku siinä etuosassa ei ole esteettisen näköinen IMO :)