PDA

Näytä tavallinen näkymä : Serious -merkkiset fillarit



Drifter
19.04.2017, 20.31
Rupesin kevään pyöräkuumeeseeni selaamaan Bikesteriä ja sieltä osui heti silmään kaksi hyvää CC-mallin vaihtoehtoa joita ei ominaisuuksiltaan ole jätetty häviämään eikä pilattu hinnalla. Ongelmana se, että en ole koskaan kuullut ko. merkistä mitään, sitä ei löydy mistään toisesta liikkeestä kuin bikesteriltä ja testejäkään ei ole juurikaan merkillä tehty. Eli kaikki verrokkidata uupuu. Uutena cyclocrossien maailmassa tuo voi tuottaa ongelmia ainakin myydessäni pyörää, kun ei erikoisen merkkisestä kukaan suostu mitään maksamaan. Ainoa ketju aiheesta (ja vähäisiä kokemuksia) on tässä: http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?56421-Serious-grafix-cyclocross-py%F6r%E4 joten hieman heikoissa kantimissa ollaan menossa isoilla rahoilla kaupoille. Siksipä nyt vielä kerran:

https://www.bikester.fi/498647.html
https://www.bikester.fi/498659.html

...olen taipumassa yli 1000€ hintaisen pyörän ostoon, joten olisi kiva tietää muiden kokemuksia merkistä ja onko tuollaisella merkillä mahdollista törmätä johonkin ongelmiin. Osien puolesta näyttäisi aika hyvältä, vai kuinka?

nure
19.04.2017, 22.56
Järkyttävät nuo "ohjehinnat". Kyllä tuohon hintaan pitäisi jo löytyä hiiltä keulalta ja tuon halvemman kiekot suht luokattomat. Pron Apex aivan ok sarja ja Spyren jarrut toimivat mainiosti.
Kannattaa kuitenkin tsekata esim. GT Graden mallisto, Tiagra tasoista löytynyt reilusti alle tonnin. Bikester ei ole missään nimessä myöskään halvin hankintapaikka.

ArtK
20.04.2017, 19.50
Painavia, jätä kauppaan.