Näytä tavallinen näkymä : Zetta vai Nishiki
tmhuttunen
08.04.2017, 19.06
Moikka!
Arvon näiden kahden pyörän välillä ostopäätöstä..Kaipaisin mielipiteitä tai kokemuksia näistä pyöristä. Saa toki myös ehdottaa muita vaihtoehtoja samassa hintaluokassa. Kiitos!
http://www.velo-oxygen.fi/polkupyorat/fitnesspyorat/miesten/zetta-mi-shimano-sora-mix-hydr-disc-16.html
http://lundberg247.fi/product_details.php?p=16
Tuli mieleen, ookko harkinnut ulkomailta euroille isompaa vastinetta?
tmhuttunen
08.04.2017, 20.56
En ole miettinyt asiaa..Jotenkin ei uskalla ehkä testaamatta ostaa. Voishan niitä kaiketi eka kokeilla vaikka jossain liikkeessä.
Joo en arvostele noita valintoja ollenkaan, niille on sinun omat perusteet. Itte ostanut omat vikat kolme fillaria Saksasta, kaksi maasturia ja yksi maantiepyörä, kaikki yli 2500 €. Rahalla saa vaan siellä enemmän, eikä ole ollut sanomista palvelussa eikä missään. Par'aikaa kattelen tätä puolitosissani. https://www.trekbikes.com/us/en_US/bikes/road-bikes/cyclocross-bikes/boone/boone-race-shop-limited/p/2468000-2017/ ja olisi ihan kiva riittävä ale. http://www.fun-corner.de/de/rennrad/3142-trek-boone-race-shop-limited-2017-601479429592.html
Tuo testaamatta ajatus, ei sitä tarvi jännittää. Netissä olevat ohjeet mitoille pitävät kutinsa. Ihte 178 pitkänä niin koko 56 / L / M toimii aina riippuen merkistä, mallista ja geometriasta. Ja kysynyt myyjän arviota niin aina on osunut oikeaan. Pyöriä voi säätää monipuolisesti kuhan peruskoko on oikea. Itse tykkään laittaa lyhyemmän stemmin, mukavamman nahkageelisatulan jne. Tonnin tai alle fillareissa ei ole juuro riskejä kuha osaisi välttää kehnoimmat osat siksi ulkomailta saa samalla rahalla usein paremmat kamat. Trekking / fitness fillareissa mm. Cubet ovat hyviä, hintalaatu suhde on parempi mitä monilla muilla. Mitä itse arvostan tai mietin aina ovat: rungon mahdollisuudet, keveys, osasarja, hyvä fiilis, mieli efekti.
En ehkä hankkisi noista kumpaakaan. Jos ei mitään kokemusta pyörien mitoista eikä geometrioista yleensäkään niin kallistuisin kyllä testaamaan ennen ostopäätöstä tai ainakin mittailemaan ja vertailemaan pyörien mittoja, ne löytyy yleensä aina valmistajan sivuilta.
Saksasta saa tietenkin enemmän rahalla, esim. https://www.canyon.com/fi/fitness/roadlite/roadlite-al-5.html tuossa oma suosikkini.
Pyörän koko on määrärttyjen sääntöjen ja mieltymysten summa, mielummin hieman pieni kuin iso. Esim. Gzmi:n 56 senttinen saattaa olla yleisesti suuri, itsellä maantie- ja vastaavan tyyppiset pyörät olleet 54-56 senttisiä ja olen itse 180cm pitkä.
Ostin tuon, hyvä hinta 2 vuotta vanha malli. 56 cm ja olen sen 178 cm edelleen.
https://www.trekbikes.com/au/en_AU/sizing/#sizing_table_bikes_crossrip-x20
Säädän satulalla, stemmalla ja jos vielä tarvii niin eri kampisetillä. Kolmen tonnin fillari euroja nyt 1600 € toimitettuna. PayPalilla maksoin ja on turvattu olo.
http://archive.trekbikes.com/us/en/2016/Trek/crockett_9_disc#/us/en/2016/Trek/crockett_9_disc/details ja
https://www.leisurelakesbikes.com/11295/products/trek-crockett-9-disc-cyclocross-bike-2016-charcoal-white.aspx
Ostaminen oli yli helppoa ja hinta niin gutaa.
Toiset kiekot laitan myöhemmin ja tutun hyvän mukavan satulan laitan pian, mutta aluksi irrotan toisesta fillarista.
https://www.rosebikes.fi/product/detail/aid:416158
Jee!
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.