PDA

Näytä tavallinen näkymä : Apua pyörän valintaan, Cyclo vai joku muu?



.Heli
26.03.2017, 20.38
Aikeissa hankkia uusi pyörä, tähän mennessä ajellut maastopyörällä. Tarkoituksena ajaa maantiellä ja hiekkateillä, mahdollisesti matkanvarrelle voi osua myös polkuja. Maastoajot erikseen kuitenkin jo olemassa olevalla pyörällä. Pyörän valinnassa tärkeää on pyörän keveys, hyvä ajoasento, mielellään etujousitus ja suhteellisen leveä tanko. Cannondalen Slate vaikuttaa esittelyn perusteella hyvältä mutta on kyllä turhan tyyris. Pituutta on 179 ja pitkähkö selkä. Otan mielelläni vastaan kommentteja mitä pyörää kannattaa harkita ja käydä kokeilemassa.

Mohkku
26.03.2017, 20.49
En näe tarvetta jousitukselle, kun ajetaan tietä tai hyviä polkuja, joten Kona Rovessa on ainakin ennen ollut leveä tanko ja muutenkin pyörä on vakaa. Spessun Sequoia myös vaikuttaa paperilla lupaavalta.

CamoN
26.03.2017, 20.53
Jos paalu riittää, kannattanee käydä potkimassa uuden Specialized Roubaixin renkaita. Sen Brain-ohjainputki-iskunvaimennus vaikuttaa varsin fiksulta, ja on kerännyt pääasiassa kehuja arvostelijoilta. Jos se etujousitus on välttämättömyys.