Näytä tavallinen näkymä : Lohjanjärven ympäripyöräily 2017
Tututtuun tyyliin toukokuun loppupuolella järjestetään toivottavasti taas mielestäni hinta-laatu suhteeltaan Suomen paras maantie-/ retkipyöräilytapahtuma Lohjanjärven ympäripyöräily. Mutta tuttu kysymyskin on taas ilmassa eli mikä on päivämäärä ja onhan ajo varmasti tulossa?
Googlella löytyi päivämääräksi 20.5.2017 (http://www.visitlohja.fi/tapahtumat.asp?pick=false&kpaiva=20-5-2017&tyyppi=&offset=0&kieli=246&id_tapahtuma=10087&alue=&yhteinen=).
Sinulla oli parempi google tai sitten uutinen oli juuri julkaistu :)
Rapakuntoisena ajattelin aloittaa valmistautumisen suorittamalla soolona Ruutinlammen ympäripyöräilyn kunhan metsistä vielä vähän lumet sulaa. Tänään kävin sen verran testaamassa, että läskipyörän pois myyneenä oli kakskutosella täysjyystöllä vielä niin sanotusti ajamaton paikka :eek:
travelleroftime
16.04.2017, 21.37
Jos en saa cycloa hommattua tuohon mennessä niin sitten se olisi tehtävä plussapyörällä. Ei haittaa pätkääkään tosin. :)
Kilpurilla ehkä voisi... :)
Pitääkö kokeilla kilpuria ennen järvenkiertoa..?
matti loukonen
20.05.2017, 08.06
Tänään on tulossa yksi kevään hienoimmista pyöräilykeleistä. Joten kannattaa jo senkin takia lähteä mukaan Lohjanjärven Ympäripyöräilyyn.
Viime vuonna mukana oli yli 500 pyöräilijää. Tapahtuma on ilmainen, reitti on upea ja maaliintulon jälkeiset palvelut hienot. Hienot tarjoilut myös Karjalohjan taukopaikalla.
http://www.liikuntakeskus.lohja.fi/default.asp?kieli=246&id_sivu=142&alasivu=142
Helleraja ei mene tänään rikki, mutta se taitaa olla sopivampi ajokeli. Ainakin mulle. Tänään mennään sinkulalla :cool:
Olipas hyvävauhtiset pyörähdykset! Kiitos vaan kärkiporukassa vetotöitä tehneille! Keli oli kohdallaan ja maalin tarjoilujen laatu/hinta-suhde ääretön!
Tämä reitti (https://connect.garmin.com/modern/activity/1744322872) on aina komea maisemiltaan ja ilo ajaa! Sammatintien asfaltti oli kyllä paikoitellen aika karussa kunnossa...
Edellisestä kerrastani olikin kulunut yli n 25 v.. Pitääkin kaivaa vielä vanha mitali esille. Silloin toiseen suuntaan kierrettynä oli reittiennätykseni 2:00:22. Nyt meni n 1:54:50.
Tässä vielä lähtöä edeltäviä tunnelmia:
https://pbs.twimg.com/media/DARIt4wXYAA4dBU.jpg
Iso kiitos järjestäjille. Parhautta. Kiva oli taas pyörähtää Lohjalla. Kelikin oli ihan ok..:D
matti loukonen
22.05.2017, 09.51
Lohjanjärven Ympäriajossa oli mukana 552 pyöräilijää. Osallistujaennätys on vuodelta 2014 580. Hieno tapahtuma ja kun kelikin oli poikkeuksellisen kesäinen, niin olipa mahtavaa!
Kärki ajoi maaliin ajassa 1.55, joten vauhti on ollut ka. noin 40km/h. Matka on 68,5km (tarkistettu monesta mittarista). Tällä mäkisellä reitillä erittäin kova aika. Itse ajoin 2.17,32, tulin kakkosryhmän mukana Karjalohjan taukopaikalle ja siitä loppumatkan maaliin, noin 37km, ajoin yksin.:rolleyes:
Kärki ajoi maaliin ajassa 1.55, joten vauhti on ollut ka. noin 40km/h. Matka on 68,5km (tarkistettu monesta mittarista).
Eikö tuosta tule keskinopeudeksi 35,74 km/h?
matti loukonen
22.05.2017, 15.33
Kiitos VPR! Taas!
Kuten varmaan huomasit, en kuitenkaan elvistelly omalla keskivauhdillani (kok.aika 2.17.32) joka tais olla reippaasti alle 30km/h. (29,7km). On hyvä että jaksat aina korjata virheitäni!
Tapahtuma vaikuttaa mukavalta, pitää osallistua joku kerta.
matti loukonen
23.05.2017, 11.21
Sitä se on! Kärkipää ajaa kisaa, niin kuin aina vastaavissa tapahtumissa. Ja mikäs siinä. Mutta sitten tulevat harrasteporukat mitä erilaisimmilla pyörillä. Länsi-Uusimaa kertoi mm. että kaksi sipoolaista kaveria olivat ajaneet lenkin kahteen kertaan. Aikaa oli mennyt noin 4,5h. Ja illalla puoli kahdeksan aikoihin tulivat viimeiset yhden kierroksen kiertäjät. Kaksi 75-vuotiasta herrasmiestä.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.